Ξήσιμο




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
berna,
Ακριβως αυτο κανει και η δικια μου και παρολη την ερευνα δεν μπορεσα να ανακαλυψω τιποτα.
Θα την παω την κτηνιατρο να την δει κι αυτη.

Παντως, αν ηταν κατι κολλητικο ή ψυλλοι, δεν θα ειχε μεταδοθει και στην πινσερινα μας? Αυτη ξυνεται σπανια. Η Ηρα πεφτει κατω ξαφνικα και ξυνεται μετα μανίας και μερικες φορες δαγκωνεται.
Αλλά θα μου πεις, χαζοι ειναι οι ψυλλοι να πανε σε σκυλι με 5 χιλιοστά τριχα την στιγμη που εχουν μπροστα τους ολοκληρο δασος?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αρη, αν βαζεις περιλαιμιο ή frontline για προληψη στα σκυλια σου, ισως γι'αυτο η πιντσερινα δεν εχει ψυλλους.
Αυτο απλα ειναι θεμα τυχης...

Ο Κουκης μου συνεχιζει σημερα να δαγκωνεται και να ξηνεται, τοσο που ματωσε μερικα σημεια, θα παω το απογευμα στον κτηνιατρο γιατι τοτε δουλευει ο δερματολογος και θα σου πω μετα τι μου ειπε.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Τα περιλαιμια τα κοψαμε. Βαζω αμπουλα frontline στην Ηρα και σπρέι frontlineστην Ζηνα την πινσερινα.
Ολα τα παραπανω με οδηγια της κτηνιατρου.
Η μια ξυνεται, η αλλη οχι.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Τα περιλαιμια τα κοψαμε. Βαζω αμπουλα frontline στην Ηρα και σπρέι frontlineστην Ζηνα την πινσερινα.
Ολα τα παραπανω με οδηγια της κτηνιατρου.
Η μια ξυνεται, η αλλη οχι.
Kαι για τη σκνίπα τι βάζεις?

Πάντως δύσκολο με frontline να έχει ψύλλους.... οχι απίθανο φυσικά.
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Απλά το scalibor συνδυάζει και προστασία από τη σκνίπα γι'αυτό συνήθως προτείνονται και τα δύο ταυτόχρονα (η frontline δεν καλύπτει τη σκνίπα).

Τώρα πιο από τα δύο είναι πιο αποδοτικό για τους ψύλλους... θα σε γελάσω! :rolleyes:
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Kαι για τη σκνίπα τι βάζεις?

Πάντως δύσκολο με frontline να έχει ψύλλους.... οχι απίθανο φυσικά.
Σορυ, απαντησα βιαστικα γιατι επρεπε να φυγω..
Στην Ηρα αμπουλα και σπρέι και στην Ζηνα μονο σπρέι από το ιδιο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
To frontline κανει για ψύλλους και τσιμπούρια. Το Scalibor για τσιμπουρια και σκνιπες.
To Scalibor "κανει" και για ψυλλους. ;)
Μην μπερδεύεστε.

Scalibor: σκνίπες, τσιμπούρια, ψύλλοι
Frontline: ψύλλοι, τσιμπούρια, ψείρες

:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το λινκ που παρέθεσα παραπανω λέει ότι κάνει μονο για τσιμπούρια και σκνίπες. Που βρήκες οτι κάνει και για ψύλλους/ψείρες?
 






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Να τι έχει ο Κούκης... τους ψύλλους, ευτυχώς, τους εξοντώσαμε. Αλλά...
Από τους ψύλλους έπαθε bacterial infection (δεν ξέρω πως το λένε στα Ελληνικά :( ) και έχει σαν κόκκινα σπυράκια στο δεξί του μοιρό. Η κτηνίατρος του έδωσε αντιβιωτικά και μια κρέμα και μου είπε πως τώρα δεν έχει ψύλλους, αλλά θα ξαναπάθει - εγώ της λέω έχει περιλαίμιο scalibor, εκείνη μου λέει πως αυτό δεν κάνει τίποτα :confused: , καλύτερα να του πάρω Advantix, κι αν δε βρω, Fronteline (ούτε αυτό της πολυάρεσε). Εγώ πάντως δεν του έβγαλα το περιλαίμιο, πήρα Fronteline, και σκέφτομαι, μήπως είναι πολύ δυνατό να του βάλω και τα δυο;

Παίρνει και αντιβιωτικά τώρα...

ΥΓ. Υπάρχει καπου εξήγηση πώς βάζεται το Frontline?

ΥΓ2. Το scalibor είναι και για ψύλλους 100%, το γράφει το χαρτάκι.
 
Last edited: