Ξαφνική Ανορεξία


ArgyrisGr

Active Member
20 Ιουνίου 2014
37
1
33
Καλημέρα σας έχω ένα ημίαιμο μποξερ 2μισι μηνών έχει κάνει τα δυο πρώτα του εμβόλια και έχει πάρει και τα δυο πρώτα του χαπάκια για τα σκουλήκια. Τις τελευταίες μέρες λοιπόν το έβλεπα λίγο πιο αδύνατο όμως με το που του έδινα τροφή την εξαφάνιζε σε 0 χρόνο όποτε θεώρησα πως απλά χρειαζόταν μεγαλύτερη ποσότητα. Πήγα λοιπόν σήμερα το πρωί να του αυξήσω την ποσότητα του δίνω το μπολάκι του το μύρισε και δεν πήρε ούτε μια κροκέτα εδώ και 2 ώρες. Να πω ότι παρατήρησα και κάποιες διάρροιες χθες. Ξέρει κανείς κάτι ; Μπορεί να βοηθήσει ;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η διάρροια μπορεί να οφείλεται σε οτιδήποτε, από μια λιχουδιά μέχρι κάποιο μικρόβιο. Επειδή είναι πολύ μικρό, αν συνεχιστούν οι διάρροιες τηλεφώνησε τον κτηνίατρο.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


ArgyrisGr

Active Member
20 Ιουνίου 2014
37
1
33
Το ότι δεν τρώει ξαφνικά σήμερα όμως είναι λογικό ; Εννοώ μέχρι χθες το εξαφάνιζε και τώρα κοιμάται δίπλα σε ένα γεμάτο πιάτο
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
937
27
Το ότι δεν τρώει ξαφνικά σήμερα όμως είναι λογικό ; Εννοώ μέχρι χθες το εξαφάνιζε και τώρα κοιμάται δίπλα σε ένα γεμάτο πιάτο
ναι πολλες φορες ειναι λογικοτατο. εδω ο δικος μου που ειναι 2μιση χρονων σταματαει να τρωει γιατι απλα δεν του αρεσει η τροφη και θελει αλλαγη. τα εμβολια και τα χαπια τα πηρε προσφατα? εαν τα πηρε αμεσως πριν αρχισει η ανορεξια και οι διαρροιες, μπορει να φταινε αυτα. πολλες φορες προκαλουνε τετοια θεματακια για καμια δυο μερουλες αλλα μετα ολα οκ. σε καθε περιπτωση οπως ειπε η sis να παρεις ενα τηλ και τον κτηνιατρο να σου πει και αυτος την δικη του επαγγελματικη γνωμη.
 


ArgyrisGr

Active Member
20 Ιουνίου 2014
37
1
33
Όχι έχει μέρες που έκανα τα εμβόλια. Εννοείται ότι θα πάρω τον κτηνίατρο απλά είπα να κάνω και εδώ μια ερώτηση. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Αν αυξήσεις αισθητά την τροφή στο πιάτο του μπορεί να το κομπλαρε αυτό, μερικά σκυλάκια το παθαίνουν.
Επειδή είναι και μικρουλι δεν μπορείς να το αφήσεις και πολλές μέρες νηστικό.

Πάντως καλό είναι το πιάτο του να το μαζεύεις μετά από μισή ώρα το πολύ, το να είναι μόνιμα σε ορατό σημείο ακόμα και άδειο δεν είναι καλό.
Αλλά τα κάνει πιο μίζερα και άλλα πιο φαγάνα.
 


ArgyrisGr

Active Member
20 Ιουνίου 2014
37
1
33
Επειδή το ταΐζω σε 3 γεύματα η ποσότητα που του έβαλα επιπλέον ήταν λίγη (δηλαδή δια 3) όποτε δεν νομίζω να το κομπλαρε. Κάποια στιγμή αργότερα το έφαγε μετά από παιχνίδι και πολλά χάδια. Τώρα τι να πω με προβληματίζει που έχει αδυνατίσει. Θα περιμένω να μιλήσω αύριο με τον κτηνίατρο
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
937
27
οταν λες εχει αδυνατισει, μιλαμε οπτικα, η τον ζυγισες? ο δικος μου ζυγιζε τα ιδια κιλα που ειναι και τωρα, ομως πριν μισο χρονο φαινοταν σαν λιποβαρης. (ενω ηταν φυσιολογικος)
 


ArgyrisGr

Active Member
20 Ιουνίου 2014
37
1
33
Μιλάω οπτικά ότι φαίνονται τα πλερακια της ψιλό αρκετά τώρα σε κιλά δεν ξέρω γιατί βρισκόμαστε σε εξοχικό αυτήν την περίοδο και δεν έχω ζυγαριά
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
937
27




δεν ειναι κακο να φαινεται λιγο πλευρακι. ισα ισα πολλοι κτηνιατροι το προτιμουν. βεβαια εδω μιλαμε για κουταβι... θα αυξομειωσει πολυ το βαρος και κατ'επεκταση η εικονα του μεχρι να φτασει εκει που πρεπει, ειδικα αμα λες πως εχει και μποξερ μεσα.
 


ArgyrisGr

Active Member
20 Ιουνίου 2014
37
1
33
Πολύ χρήσιμη η φωτογραφία την είχα πετύχει σε ένα άρθρο και δεν μπορούσα να την ξαναβρώ με τίποτα ευχαριστώ πολύ. Τι εννοείς με αυτό που είπες ειδικά αν έχει και μποξερ μέσα ;
 




ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Τα κουτάβια μεγαλώνουν απότομα, οπότε μια μέρα είναι χοντρά μια ψηλά.
Η κοιλουμπινα καν μπαμ όταν μεγαλώνει και μίκραινει η ανάπτυξη όχι τόσο γιατί πάει παντού.

Καλά προσπαθούσα μια ώρα να καταλάβω σε τι στάση είναι ο σκύλος στις κάτω φωτογραφίες. Λέω ξαπλωμένος από πάνω και μετά σε στάση παιχνιδιού, τελικά ήταν γατί.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf