Ξαφνική φοβία…


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Καλημερα!
Ρε παιδια απο εχθες η Χιονα κινειται μεσα στο σπιτι τρομοκρατημενη!!!ολο κρυβεται,πεταγεται με το παραμικρο,εχει την ουρα κατεβασμενη...
Εχθες επεσε το ποδηλατο της αδερφης μου κατω,και τρομαξε απτον θορυβο και αρχισε να τρεχει στην αυλη!επειδη ειχα κοσμο και επρεπε να κλεισω την πορτα κ δεν ερχοταν ,βγηκα και τη πηρα σηκωτη μεσα γιατι δεν ερχοταν με τπτ!!!!ανεβασα και πιεση γιατι με νευριασε...να φοβηθηκε τοοοσο πολυ απο αυτο???σημερα παλι ,εφαγε,και μου επεσε κατα λαθος απτην καταψυξη ενα μπουκαλι με νερο και εξαφανιστηκε!!!τι ν κανω???να την αφησω απλα να ηρεμησει?εγω παω να την ενθαρυνω αλλα κρυβεται...:(
 


liajoe

Well-Known Member
Καλημερα!
Ρε παιδια απο εχθες η Χιονα κινειται μεσα στο σπιτι τρομοκρατημενη!!!ολο κρυβεται,πεταγεται με το παραμικρο,εχει την ουρα κατεβασμενη...
Εχθες επεσε το ποδηλατο της αδερφης μου κατω,και τρομαξε απτον θορυβο και αρχισε να τρεχει στην αυλη!επειδη ειχα κοσμο και επρεπε να κλεισω την πορτα κ δεν ερχοταν ,βγηκα και τη πηρα σηκωτη μεσα γιατι δεν ερχοταν με τπτ!!!!ανεβασα και πιεση γιατι με νευριασε...να φοβηθηκε τοοοσο πολυ απο αυτο???σημερα παλι ,εφαγε,και μου επεσε κατα λαθος απτην καταψυξη ενα μπουκαλι με νερο και εξαφανιστηκε!!!τι ν κανω???να την αφησω απλα να ηρεμησει?εγω παω να την ενθαρυνω αλλα κρυβεται...:(
Πρίν γίνουν όλα αυτά ποιά ήταν η συμπεριφορά της?

Να αγνοείς την συμπεριφορά της (φόβου) αλλά να μήν της επιτρέπεις την φυγή.
Θέλεις να καταλάβει ότι αντικείμενα που πέφτουν / ήχοι δεν της κάνουν κακό.

1. Να αποφεύγεις να το κάνεις "θέμα" για αυτήν (ενθάρυνω,μιλάω...),
έτσι της δείχνεις ότι όντως κάτι γίνετε και υπάρχει λόγος να φοβάτε.

2. Να μήν της επιτρέπεις την φυγή γιατί έτσι θα μάθει να φεύγει από κάθε τι που την τρομάζει.
  • Μέσα σε ένα κλειστό δωμάτιο, π.χ. κουζίνα να ρίξεις ένα μπουκάλι (αρκετή απόσταση από αυτην).
  • θα φοβηθεί - θα την αγνοήσεις, θα σηκώσεις το μπουκάλι.
  • μετά από λίγα λεπτά - μόλις ηρεμήσει, θα την επιβραδεύσης.
Αυτήν την διαδικασία μπορείς να την επαναλάβεις με ότι την τρομάζει,
το σημαντικό είναι να μάθει ότι δεν της προκαλούν κακό τα αντικείμενα / ήχοι.
Σε λίγες εβδομάδες θα αρχίσεις να βλέπεις αποτελέσματα.:)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Πρίν γίνουν όλα αυτά ποιά ήταν η συμπεριφορά της?
Αν επεφτε κατι,φοβοταν αλλα δεν εφευγε...

θα κανω αυτο που λες.
και στεναχωρηθηκα γιατι βιαζομουν και την αρπαξα και αποτομα για να τη βαλω μεσα στο σπιτι και τρομαξε ακομα πιο πολυ.:(
Θα κανω αυτο με το μπουκαλι...τωρα δεν ξερω αν θα με αφησει η αδερφη μου να πεταω κατω το ποδηλατο της συνεχεια...χαχχα:D

Σε ευχαριστω!!!!
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Mήπως θα αδιαθετίσει στο επόμενο 15ήμερο;
Τι ηλικία έχει;
Συχνά οι σκυλίτσες παιρνούν "ορμονικές φοβίες" δύο εβδομάδες πριν την περίοδο.
Περισσότερο έντονο είναι στις πρώτες περιόδους και φυσικά πιο έντονο σε σκυλίτσες που τρομάζουν εύκολα γενικότερα.

Αν είναι αυτό που νομίζω σε μερικές μέρες θα είναι ο παλαιός της εαυτός.

Φυσικά όμως ΠΡΕΠΕΙ να ακολουθίσετε κατά γράμα της συμβουλές της liajoe (άψογες!) γιατί αν εσείς φερθείτε διαφορετικά, μπορεί (αθελά σας) να εδραώσετε τις φοβίες της ή ακόμη και να την κάνετε να χειροτερέψει.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Tν επομενο οιστρο τον περιμενουμε Νοεμβρη περιπου:rolleyes:
ειναι 9μιση μηνων περιπου.
Η αληθεια ειναι οτι τωρα ηρεμησε και απο τη ψευδοκυηση,ξεπριστηκε δλδ και εχει παλι ορεξη.

Φοβαται ακομα και οταν παω να μετακινησω το λαπτοπ!:eek:κανει προς τα πισω λες και θα της το πεταξω! εγω κανω τον αδιαφορο.εκανα κ εκεινο με το μπουκαλι(γκαπ γκουπ ετρεξε να δει η μανα μ ποιος παλευει!χαχαχα)...φοβηθηκε αρκετα αλλα δεν της εδινα σημασια μεχρι π καθησε κατω και περιμενε...ουφ.
μακαρι να της περασει.:rolleyes:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
ααα και κατι ακομα!τη φυγη πως θα την αποτρεψω???αφου εξαφανιζεται και να τη φωναξω!αεραααααας!
 


liajoe

Well-Known Member
ααα και κατι ακομα!τη φυγη πως θα την αποτρεψω???αφου εξαφανιζεται και να τη φωναξω!αεραααααας!
Δέν θα έχεις πόρτες ανοιχτές για να φύγει από τον χώρο που
βρίσκεστε. π.χ. Είσαι σε ένα δωμάτιο με το laptop σου, κλείνεις την πόρτα.
 


velveteen

Member
1 Αυγούστου 2008
20
0
Καλησπέρα! Λοιπόν θα γράψω εδώ το θέμα μου για να μην ανοίγω νέο τόπικ. Η κουτάβα μου είναι 4 μηνών . Την πήρα όταν ήταν 2 από κάτι γνωστούς. Είναι ένα σκυλάκι πολύ γλυκό , ήρεμο , χαδιάρικο. Προχτές που έριχνε τις βροχες λοιπόν έβαλα ένα φούτερ και φόραγα την κουκούλα. Το σκυλί μου ΔΕ ΜΕ ΓΝΩΡΙΣΕ! Άρχισε να μου γαυγίζει τρομαγμένο και κατουρήθηκε 2 φορες :( Τί ήταν πάλι αυτό?! Της έδινα το χέρι μου να με μυρίσει και αυτή το χαβά της! Βγάζω το φούτερ και συνέχισε το χαβά της :shock:! Μετά από λίγο ήρέμησε και με ξαναγνώρισε. Το βρήκα πολύ ανησυχιτικό το συμβάν και θέλω τη γνώμη σας. Επίσης έχω άλλο ένα θέμα. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες δεν προλαβαίνω να τησ αφιερώνω όσο χρόνο θέλω. Προσπαθώ να πάρω πτυχίο και διαβάζω σαν τρελή.Είμαστε μαζί μέσα στο σπίτι όσο διαβάζω αλλά παίζω μαζί της και την βγάζω βόλτες συνολικά 40 λεπτά τη μέρα. Και αυτό θα κρατήσει ως τον Οκτώμβρη. Τι με συμβουέυετε γι αυτό? Τι θα μπορούσα να κανώ?
Ευχαριστω!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Καλησπέρα! Λοιπόν θα γράψω εδώ το θέμα μου για να μην ανοίγω νέο τόπικ. Η κουτάβα μου είναι 4 μηνών . Την πήρα όταν ήταν 2 από κάτι γνωστούς. Είναι ένα σκυλάκι πολύ γλυκό , ήρεμο , χαδιάρικο. Προχτές που έριχνε τις βροχες λοιπόν έβαλα ένα φούτερ και φόραγα την κουκούλα. Το σκυλί μου ΔΕ ΜΕ ΓΝΩΡΙΣΕ! Άρχισε να μου γαυγίζει τρομαγμένο και κατουρήθηκε 2 φορες :( Τί ήταν πάλι αυτό?! Της έδινα το χέρι μου να με μυρίσει και αυτή το χαβά της! Βγάζω το φούτερ και συνέχισε το χαβά της :shock:! Μετά από λίγο ήρέμησε και με ξαναγνώρισε. Το βρήκα πολύ ανησυχιτικό το συμβάν και θέλω τη γνώμη σας. Επίσης έχω άλλο ένα θέμα. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες δεν προλαβαίνω να τησ αφιερώνω όσο χρόνο θέλω. Προσπαθώ να πάρω πτυχίο και διαβάζω σαν τρελή.Είμαστε μαζί μέσα στο σπίτι όσο διαβάζω αλλά παίζω μαζί της και την βγάζω βόλτες συνολικά 40 λεπτά τη μέρα. Και αυτό θα κρατήσει ως τον Οκτώμβρη. Τι με συμβουέυετε γι αυτό? Τι θα μπορούσα να κανώ?
Ευχαριστω!


καταρχάς μάλλον ας άνοιγες άλλο τόπικ καλύτερα...γιατί να μην ανοίξεις?
και βάζεις και έναν τίτλο που π.χ. αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα στο μέλλον μέσω της αναζήτησης να βρεί το τόπικ αυτό...:)

να της έχεις παιχνίδια-καθαρό νερό και τροφή
και να είσαι εκεί
και είναι μικρή ακόμα-δεν χρειάζεται και τόσες πολλές ώρες βόλτα...
το ότι δεν σε γνώριζε είναι κλασσικό (υπ αυτές τις συνθήκες-και σε αυτή την ηλικία)
είναι νινί ακόμα ε!!!
μην ανησυχείς ρε:)
αφού το αγαπάς-όλα καλά
τώρα πτυχίο
και τον οκτώβρη και για πολλούς ακόμα οκτώβρηδες βόλτίτσες και παιχνιδάκια συχνά
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Εγω κοιτα τι εκανα. Οταν δεν υπηρχαν αλλοι στο σπιτι να τα παιξουν ζουζουνεψουν και επρεπε να διαβασω πηγαινα στο πιο μεγαλο κρεβατι εβαζα μαξιλαροκουβερτουλες το εκανα χουχουλιαρικο και εγω διαβαζα και αυτα ροχαλιζαν! Ειδικα με το γατο μου τον Μητσαρα -θεος χωρεστον- μαζι διαβασαμε για πανελληνιες!! Το απολυτο χαλαρωτικο
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πέτα το φούτερ στο πάτωμα και από πάνω ξηρά τροφή και άστην μέχρι να φάει από κεί. Μετά άλλαζε θέσεις στο φούτερ (στο πάτωμα) και αγνόησέ το, όσο κι αν το περιεργάζεται. Βάλτο πάνω σε μία καρέκλα για 2 μέρες ... και μετά φόρα το πάλι ... (θα είναι λίγο βρώμικο) :D

Δεν θέλει τώρα παραπανω ασχολία.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μασουλιτηρια και παιχνιδια +τις κλασικες βολτες και την ωρα που ηδη της αφιερωνεις και δεν θα εχει κανενα προβλημα..
Αλλωστε ο οκτωβρης διπλα ειναι..;)
 


velveteen

Member
1 Αυγούστου 2008
20
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! παιχνιδάκια της έχω αρκετά, και συνήθως όταν είναι δίπλα μου την παίρνω αγκαλιά και της εξηγώ και αυτά που διαβάζω ! :D:maria: Άντε ας έρθει γρήγορα αυτός ο Οκτώβρης!!!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εγώ θα πρότεινα διάβασμα μεν για το πτυχίο... αλλά όταν την βγάζεις βόλτα... να φροντίζεις να βλέπει και να έρχεται σε επαφή με πολύ κόσμο... επίσης να αλλάζεις συχνά δρομολόγια στην βόλτα σου... και να ψάχνεις για δρόμο με κίνηση...
καλό διάβασμα...