Ξαφνικό δάγκωμα


Grgs54

New Member
2 Δεκεμβρίου 2020
1
1
26
Γειά σας, είμαι καινούργιος με σκύλο, λέγεται κρας και τον υιοθετήσαμε 3 μηνών ημίαιμο ποιντερ με μπεαγκλε αρσενικό. Τον έχουμε 17 μερες μαζί μας, όλα κομπλέ, μέχρι που απο χθες άρχισε να γαβγίζει και να δαγκωνει τον καναπέ και γενικά οποτε παίζαμε μαζι του μας δαγκωνε είτε εμας ειτε τα ρουχα μας. Αποσο ρώτησα και διαβασα το κάνει επειδή στην ηλικία 3-4 μηνων βγαίνουν δοντια. Οι ερωτήσεις μου είναι αν οντως οφειλονται στα νεα δοντια αυτη η συμπεριφορά και τι μπορώ να κανω για να σταματήσει. Ευχαριστώ οποιος απαντήσει. (Κτηνιατρο εχει παει και βόλτες βγαινει κανονικα 2-3 φορές τη μερα).
 
  • Like
Reactions: liza20


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλώς Ήρθες

Επουδενί δεν είναι δάγκωμα με την έννοια που το εξέλαβες.
Αν νομίζεις ότι ήταν επιθετικότητα αυτό απλά θα σου πω ότι την επιθετικότητα την εντοπίζεις στον χαρακτήρα του ζώου. Το δάγκωμα είναι μια πράξη, ένα αποτέλεσμα.
Το ζώο είναι ακόμα μωρό. Θέλει όμως λεπτούς χειρισμούς ώστε να μην καθιερώσει το mouthing.

  • Απόσπαση προσοχής με εργαλεία όπως kong, βρεγμένες πετσέτες που έχουν μπει σε κατάψυξη και έχουν παγώσει είναι πολύ καλό μουσουλητήρι.
  • Συνεχώς να καταγίνεται με κάτι ώστε να μην έχει στο μυαλό του να δαγκώσει ώστε μετά εσείς να τον διορθώσετε
  • Όχι πολλά μαλώματα, διότι το ζώο στρεσάρεται και του βγαίνει σε mouthing.
  • Συνεχής ενασχόληση
  • Προγραμμα σιτισης-βόλτας-ξεκούρασης
  • Χρήση crate
  • Να κάνετε ξεκάθαρο και σε σας και στο ζώο ότι μέσα στο σπίτι δεν παίζουμε και δεν εξιτάρουμε καταστάσεις, ότι κάνετε θα το κάνετε στην βόλτα σας. Στο σπίτι κλείνουν οι διακόπτες.
Η διάρκεια που βγάζουν δόντια νεογιλά και έπειτα μόνιμα δόντια είναι από 2-6 μηνών.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Το μάσημα είναι λόγω δοντιών όλο το υπόλοιπο όμως είναι παιχνίδι.
Οι παραπάνω συμβουλές είναι ότι πρέπει να κάνετε.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
473
1.070
20
Πάτρα
Αυτό που κάνει είναι το λεγόμενο "mouthing" και είναι εντελώς normal για έναν σκύλο της ηλικίας αυτής, κάθως του πέφτουν τα baby teeth (που παρεμπιπτόντως πονάνε πιο πολύ από τα ενήλικα δόντια του καθώς είναι σαν καρφάκια τώρα οπότε καταλαβαίνω το frustration) Παρ'όλο που σε αρκετές περιπτώσεις, το δάγκωμα σταματάει μόνο του από 9 μηνών και μετά περίπου, θα σου πρότεινα αναζητήσεις τρόπους να του το κόψεις από τώρα που είναι νωρίς καθώς αργότερα αν μάθει να χρησιμοποιεί το στόμα του σε μεγάλο βαθμό θα είναι πιο πιθανό να το χρησιμοποιεί και σε περιπτώσεις που νευριάσει. Και έτσι από το γρύλισμα, που συνήθως είναι η προειδοποίηση που δίνουν τα περισσότερα σκυλιά όταν κάτι τους ενοχλεί, θα επιλέξει να δαγκώσει χωρίς δεύτερη σκέψη. Και εκτός από την δική σας ακεραιότητα που θα βρεθεί σε κίνδυνο, σύντομα θα βρεθεί και άλλων ανθρώπων, ειδικά μικρών παιδιών. Στο λέω από δική μου εμπειρία καθώς εγώ της δικής μου της σκυλίτσας ποτέ δεν της το έκοψα δυστυχώς και τώρα είναι ενός και χρησιμοποιεί το στόμα της σε μεγαλύτερο βαθμό από όσο πρέπει (ενώ έχει ενήλικα δόντια που μπορούν άνετα να τραυματίσουν άσχημα σε ξαφνικό δάγκωμα και όχι παιχνίδι που τα χρησιμοποιεί απαλά) και μου έχει σκίσει το δέρμα πολλές φορές και όταν την βγάζω βόλτα την κρατάω κοντά μου καθώς όταν βλέπει ανθρώπους τρελαίνεται από την χαρά της και πηδάει ψηλά και ναι μάντεψες σωστά, χρησιμοποιεί το στόμα της και κάνει το λεγόμενο nipping. Και όχι, δεν το αποδέχονται όλοι και πολύ καλά κάνουν. Κατά τα άλλα έχει ηρεμήσει πολύ από τότε που ήταν μικρή και εκτός από το θέμα του δαγκώματος, συμπεριφέρεται εντελώς normal και χωρίς να μας δαγκώνει τα ρούχα, όπως έκανε μικρή. Και της έχω μάθει και tricks για να της αποσπάω την προσοχή οπότε το έχει ελαττώσει πολύ! Και πάντα πριν της βάλω να φάει την βάζω να κάτσει on command και έτσι εξασκεί το self control της και είναι λιγότερο πιθανό να αναπτύξει food aggression. Απλά να επιβλέπεις αυτή την συμπεριφορά γιατί απ ότι ανέφερες είναι και μια νίκη 2 κυνηγόσκυλων (όπως και η δική μου) και έχουν high drive για να χρησιμοποιούν το στόμα τους και να δαγκώνουν (λόγω κυνηγίου). Δεν λέω εννοείται ότι αυτό που έγινε στην δική μου περίπτωση θα γίνει και στην δική σου, απλώς όσο πιο νωρίς μάθει ότι δεν πρέπει να το κάνει, τόσο το καλύτερο, και συνήθως το ανησυχητικό είναι να δαγκώνει μετά τους 8-9 μήνες (αφού του έχουν εμφανιστεί τα μεγάλα δοντάκια και δεν είναι πλέον στην φάση της "πιπίλας" ή μασουλήματος. Καλή επιτυχία και εύχομαι τα καλύτερα σε εσένα και στον κούταβό σου!
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@Orjo δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά η σκυλίτσα σου δαγκώνει ακόμα επειδή μπήκες στο τρυπακι ότι θα σταματήσει μόνη της στους εννιά μήνες.
Νομίζω πως μέχρι τους έξι έχουν βγει τα δόντια στους περισσότερους σκύλους. Και εκτός αυτού είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις αν ο σκύλος mouthing ή playing οπότε μην το ρισκάρεις.

Όχι εσύ γενικά λέω.

Και επίσης μπορείς να τις δίνεις command και στον δρόμο για να έχει και self control με τους strangers γιατί ούτε κι αυτό θα φτιάξει μόνο του σε κάποιους μήνες.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3