Ξενώνες/ Ξενοδοχεία σκύλων Αττική


belas

Member
9 Ιουλίου 2017
19
2
42
Καλημέρα,

Συγγνώμη που ανοίγω καινούριο thread για θέμα που έχει ξανασυζητηθεί, αλλά ό,τι σχετικό βρήκα στο φόρουμ είναι αρκετά παλιότερο και δεν ξέρω αν θα δει κανείς τα μηνύματά μου εκεί.

Ψάχνω κι εγώ πανσιόν για το σκυλάκο μου κοντά στην Αθήνα, αλλά το pallini kennels είναι κλεισμένο για τις μέρες που με ενδιαφέρουν. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια άλλη, κατά προτίμηση δοκιμασμένη. Τι γνώμη έχετε (αν τα έχετε δοκιμάσει) για Cats and Dogs (Κορωπί), Marathon Land (Μαραθώνα) και Avra Farm (Θήβα); Υπάρχει κάποια άλλη που θα προτείνατε;
Να σημειώσω ότι ο σκυλάκος μας έχει ζήσει πολύ καιρό αδέσποτος και έχει εγκαταλειφθεί τρεις φορές πριν καταλήξει σ' εμάς και δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι δε θα δοκιμάσει να φύγει ή δε θα παρουσιάσει άλλα προβλήματα συμπεριφοράς (π.χ. άρνηση τροφής) από τον φόβο του ότι τον εγκαταλείπουμε κι εμείς, αν και σε γενικές γραμμές φαίνεται να νιώθει ασφαλής μαζί μας πλέον.
Επίσης, μιλάμε για διαμονή 6 ημερών και, επειδή θα έρθουμε από επαρχία και θα ταξιδέψουμε κατευθείαν από Αθήνα, δεν είναι βέβαιο ότι θα καταφέρω να τον πάω πιο πριν για γνωριμία/ εγκλιματισμό. (Αν τα καταφέρω, εννοείται ότι θα το επιδιώξω).
Να συμπληρώσω και τα εξής:
Το pallini kennels μου το σύστησαν από το Ι love dogs στη Βαρυμπόμπη ως πιο ασφαλές σαν περίφραξη για τυχόν τάσεις φυγής.
Σε άλλον από τους ξενώνες που ρώτησα μου ζήτησαν ως προαπαιτούμενο, εκτός από τα υποχρεωτικά του εμβόλια, να έχει κάνει και το pneumodog. Όταν το συζήτησα με τον κτηνίατρό μου, μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα να του το κάνει, αλλά να ξέρω ότι (1) αφού είναι εμβολιασμένος για parainfluenza, η bordetella είναι δύσκολο να τον προσβάλλει και (2) για να έχει νόημα ως έξτρα προστασία το pneumodog πρέπει να έχει κάνει τουλάχιστον 2 δόσεις, πράγμα που φυσικά δεν προλαβαίνει να γίνει ως τις αρχές Αυγούστου.

Καλό θα ήταν, τέλος, αν κάποιος έχει άσχημη εμπειρία με κάποιον ξενώνα να με ενημερώσει (είτε ως απάντηση εδώ, είτε ως πμ) για να την αποφύγω.

Ευχαριστώ πολύ.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Για το marathon land υπαρχει παλιοτερη αναφορα εδω.
Επειδη το εψαχνα προσφατα, τα περισσοτερα ζητουσαν Pneumonodog . Εμενα ο κτηνιατρος το ειχε ηδη κανει και απο οτι βλεπω μια δοση. Δεν μου ειπε για δευτερη.
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Και εμείς εχουμε το ίδιο πρόβλημα. Κλεισμένα ολα στο pallini kennels και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Θα ήθελα κάτι κοντά κατά προτίμηση δηλαδή : Παλλήνη, Κορωπί, Παιανία κλπ
 


belas

Member
9 Ιουλίου 2017
19
2
42
Για το marathon land υπαρχει παλιοτερη αναφορα εδω.
Επειδη το εψαχνα προσφατα, τα περισσοτερα ζητουσαν Pneumonodog . Εμενα ο κτηνιατρος το ειχε ηδη κανει και απο οτι βλεπω μια δοση. Δεν μου ειπε για δευτερη.
Ευχαριστώ: )
 


10 Ιουλίου 2017
1
0
35
Καλημέρα,

Συγγνώμη που ανοίγω καινούριο thread για θέμα που έχει ξανασυζητηθεί, αλλά ό,τι σχετικό βρήκα στο φόρουμ είναι αρκετά παλιότερο και δεν ξέρω αν θα δει κανείς τα μηνύματά μου εκεί.

Ψάχνω κι εγώ πανσιόν για το σκυλάκο μου κοντά στην Αθήνα, αλλά το pallini kennels είναι κλεισμένο για τις μέρες που με ενδιαφέρουν. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια άλλη, κατά προτίμηση δοκιμασμένη. Τι γνώμη έχετε (αν τα έχετε δοκιμάσει) για Cats and Dogs (Κορωπί), Marathon Land (Μαραθώνα) και Avra Farm (Θήβα); Υπάρχει κάποια άλλη που θα προτείνατε;
Να σημειώσω ότι ο σκυλάκος μας έχει ζήσει πολύ καιρό αδέσποτος και έχει εγκαταλειφθεί τρεις φορές πριν καταλήξει σ' εμάς και δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι δε θα δοκιμάσει να φύγει ή δε θα παρουσιάσει άλλα προβλήματα συμπεριφοράς (π.χ. άρνηση τροφής) από τον φόβο του ότι τον εγκαταλείπουμε κι εμείς, αν και σε γενικές γραμμές φαίνεται να νιώθει ασφαλής μαζί μας πλέον.
Επίσης, μιλάμε για διαμονή 6 ημερών και, επειδή θα έρθουμε από επαρχία και θα ταξιδέψουμε κατευθείαν από Αθήνα, δεν είναι βέβαιο ότι θα καταφέρω να τον πάω πιο πριν για γνωριμία/ εγκλιματισμό. (Αν τα καταφέρω, εννοείται ότι θα το επιδιώξω).
Να συμπληρώσω και τα εξής:
Το pallini kennels μου το σύστησαν από το Ι love dogs στη Βαρυμπόμπη ως πιο ασφαλές σαν περίφραξη για τυχόν τάσεις φυγής.
Σε άλλον από τους ξενώνες που ρώτησα μου ζήτησαν ως προαπαιτούμενο, εκτός από τα υποχρεωτικά του εμβόλια, να έχει κάνει και το pneumodog. Όταν το συζήτησα με τον κτηνίατρό μου, μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα να του το κάνει, αλλά να ξέρω ότι (1) αφού είναι εμβολιασμένος για parainfluenza, η bordetella είναι δύσκολο να τον προσβάλλει και (2) για να έχει νόημα ως έξτρα προστασία το pneumodog πρέπει να έχει κάνει τουλάχιστον 2 δόσεις, πράγμα που φυσικά δεν προλαβαίνει να γίνει ως τις αρχές Αυγούστου.

Καλό θα ήταν, τέλος, αν κάποιος έχει άσχημη εμπειρία με κάποιον ξενώνα να με ενημερώσει (είτε ως απάντηση εδώ, είτε ως πμ) για να την αποφύγω.

Ευχαριστώ πολύ.
Κοίτα και στο pet-sitting.gr για να βρείς άτομα που θα προσφέρουν προσωπική φροντίδα στο ζωάκι σου στον σπίτι τους και κάποιοι έρχονται και στον χώρο σου αν θέλεις να μην μετακινήσεις το ζώο
 


belas

Member
9 Ιουλίου 2017
19
2
42
Κοίτα και στο pet-sitting.gr για να βρείς άτομα που θα προσφέρουν προσωπική φροντίδα στο ζωάκι σου στον σπίτι τους και κάποιοι έρχονται και στον χώρο σου αν θέλεις να μην μετακινήσεις το ζώο
Ευχαριστώ.
Είχα δικούς μου που τους ξέρει και τους αγαπάει να το φυλάξουν επαρχία που μένω (τον κρατάνε αρκετές φορές Σ/Κ), αλλά τώρα δε βολεύει, γιατί μετά την πανσιόν θέλουμε να τον πάρουμε και να φύγουμε μαζί του κατευθείαν για αλλού.
Θα το κοιτάξω κι αυτό σαν εναλλακτική, παρ' όλα αυτά, αν και μπορώ να πω ότι μου δημιουργεί μεγαλύτερη ανασφάλεια κι από τις πανσιόν.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Μπορει να ειμαι εγω αναποδη και υπερβολική αλλα δε θα αφηνα ποτε το σκυλο μου σε εναν αγνωστο, ειδικα να τον βολταρει.... Τρεμω στη σκεψη οτι μπορει να του φυγει, να χαθει, να τον χτυπησει αμαξι, να φαει φολα, γενικοτερα δε ξερει τις αναποδιες, ιδιοτροπιες του κ.τ.λ Σε 1-2 φιλους που εχουν σκυλια και με μεγαλο αγχος για καμια μερα μπορει. Τις γατες οκ, τις αφηνω με ευχαριστηση αχαχαχ
 


belas

Member
9 Ιουλίου 2017
19
2
42
Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ...Ειδικά τις φόλες, γιατί ο μικρός είναι και λίγο σαβούρας (και γρήγορος στο να αρπάξει αυτό που δεν πρέπει)...Να, τώρα είμαστε ήδη 15 μέρες με γαστρεντερίτιδα γιατί κάτι άρπαξε και δεν τον πρόλαβα (και τον έχω πάντα με λουρί και περπατάω με τα μάτια από πάνω του). Η πανσιόν, από αυτήν την άποψη, μου φαίνεται πιο ασφαλής επιλογή, αφού όλες οι βόλτες τους γίνονται σε περιφραγμένο χώρο.

Και κάτι ακόμα:
Κάποια μέλη, σε παλιότερο αντίστοιχο thread (συγκεκριμένα οι ROTTIE και mitsos 1) έγραφαν για πολύ άσχημες εμπειρίες με πανσιόν, αλλά δεν έδιναν ονόματα ή περιοχές. Έχει κανείς κάποια σχετική ενημέρωση; Τους έχω στείλει inbox, αλλά δεν ξέρω αν είναι ακόμα ενεργά μέλη κι αν θα το δουν.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ...Ειδικά τις φόλες, γιατί ο μικρός είναι και λίγο σαβούρας (και γρήγορος στο να αρπάξει αυτό που δεν πρέπει)...Να, τώρα είμαστε ήδη 15 μέρες με γαστρεντερίτιδα γιατί κάτι άρπαξε και δεν τον πρόλαβα (και τον έχω πάντα με λουρί και περπατάω με τα μάτια από πάνω του). Η πανσιόν, από αυτήν την άποψη, μου φαίνεται πιο ασφαλής επιλογή, αφού όλες οι βόλτες τους γίνονται σε περιφραγμένο χώρο.

Και κάτι ακόμα:
Κάποια μέλη, σε παλιότερο αντίστοιχο thread (συγκεκριμένα οι ROTTIE και mitsos 1) έγραφαν για πολύ άσχημες εμπειρίες με πανσιόν, αλλά δεν έδιναν ονόματα ή περιοχές. Έχει κανείς κάποια σχετική ενημέρωση; Τους έχω στείλει inbox, αλλά δεν ξέρω αν είναι ακόμα ενεργά μέλη κι αν θα το δουν.

Tα δύο μέλη που αναφέρεις έχουν πολλά χρόνια να μπούνε.
Γράψε για ποιά πανσιόν σκέφτεσαι και αν έχουμε ακούσει κάτι κακό θα στο πουμε .
 


belas

Member
9 Ιουλίου 2017
19
2
42
Tα δύο μέλη που αναφέρεις έχουν πολλά χρόνια να μπούνε.
Γράψε για ποιά πανσιόν σκέφτεσαι και αν έχουμε ακούσει κάτι κακό θα στο πουμε .
Κοιτάζω το Cats and Dogs (στο Κορωπί), το Pet Society (στην Παιανία), το Smart Dog (Αχαρνές), το Avra Farm (Θήβα) και το Marathon Land (Μαραθώνας). Ευχαριστώ :)

...Έχω αγχωθεί πολύ. Μέχρι που έστειλα email στον προϊστάμενο του αρμόδιου τμήματος της Περιφέρειας Αττικής για να μου πει ποιοι ξενώνες είναι αδειοδοτημένοι...Και έχω να πω ότι ο άνθρωπος ήταν εξυπηρετικότατος! Μου απάντησε σε 2 μέρες μόνο στέλνοντάς μου λίστα με όλους τους νόμιμους ξενώνες (δεν είναι όλοι γραμμένοι στον ΠΑ.Σ.ΙΔ.Ε.Ζ.) και διευκρινίζοντάς μου ποιοι έχουν πιο πρόσφατα ανανεωμένες άδειες, ενώ μου σύστησε, αν θέλω να είμαι απόλυτα σίγουρη, να επισκεφτώ τις εγκαταστάσεις τους και να κρίνω η ίδια.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Estranged


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Είχα αφήσει το σκυλί μου στο Cats and Dogs πριν 2 καλοκαίρια για 3 μέρες και σε γενικές γραμμές είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη. Οι εγκαταστάσεις (όσο είδα) είναι μια χαρά, πεντακάθαρες και φροντισμένες και οι άνθρωποι εκεί επαγγελματίες και εξυπηρετικοί. Στα μείον είναι το ότι τα σκυλιά είναι είτε στο κένελ που κοιμούνται είτε σε ένα άλλο κένελ που προαυλίζονται και κάνουν τις ανάγκες τους, δεν υπάρχει πρόβλεψη για εκτόνωση. Αυτό δεν με πείραξε τόσο τότε που ήταν για 3 μέρες, για παραπάνω όμως θα ήθελα να έχει την ευκαιρία να ξεμουδιάσει λίγο... Επίσης μέχρι και το GPS θα την ακούσει στερεοφωνικά προσπαθώντας να το βρει εκεί που είναι. Όχι ότι είναι και παράλογο αυτό βέβαια...
Μου είχαν πει τότε ότι καλό θα ήταν να έχω κάνει το εμβόλιο για kennel cough αλλά δεν ήταν υποχρεωτικό για να δεχτούν το σκυλί μου.
Στα bonus ο ένας από τους ιδιοκτήτες είχε το σπίτι του στον ίδιο χώρο και πάντα υπήρχε κάποιος στην πανσιόν, ακόμα και τη νύχτα.
 




belas

Member
9 Ιουλίου 2017
19
2
42
Για Pet Society (Παιανία) έχει κανείς εικόνα;
Ευχαριστώ και πάλι :)
 


belas

Member
9 Ιουλίου 2017
19
2
42
Καλημέρα.
Τελικά τον πήγα στο Cats and Dogs. Οι εγκαταστάσεις φαίνονταν καλές, και οι άνθρωποι φαίνονταν να ξέρουν τη δουλειά τους, αλλά ο Μπελάς γύρισε αδυνατισμένος και "πεσμένος". Δεν είμαι σίγουρη, όμως, αν ήταν θέμα ξενώνα ή αν έφταιγαν τα βιώματά του (είχε εγκαταλειφθεί τρεις φορές πριν καταλήξει σ' εμάς και πρέπει και να είχε κακοποιηθεί), γιατί (1) όταν τον πήγαινα δε σταμάτησε να κλαίει και να γαβγίζει σε όλο τον δρόμο (πράγμα που δεν κάνει όταν πάμε άλλες βόλτες ή ταξίδια) και (2) στις δύο μέρες που επανήλθε κοντά μας συνήλθε αμέσως. Ίσως, λοιπόν, απλά να του βγήκε ο φόβος της εγκατάλειψης.
 
  • Like
Reactions: mareco