Ξηρά Τροφή Σκύλων Primordial


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Χαιρετώ όλη την παρέα!

Σήμερα, για πρώτη φορά είδα αυτή την τροφή: https://www.primordialpetfood.com/products
Είναι ιταλική, η εταιρεία λέγεται Mister Pet, ούτε αυτή την έχω ξανασυναντήσει. Βασικά, είμαι σε μια σύγχυση σχετικά με αυτό το θέμα, δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ισχύει... Δηλ. Primordial είναι η σειρά και Mister Pet η εταιρεία ή Primordial λέγεται η εταιρεία και Mister Pet η μητρική; Στο site της Mister Pet (http://www.misterpetsrl.com/en/index.html) πάντως δεν την έχω βρει, οπότε τείνω προς το δεύτερο σενάριο.
Είναι grain free, με πατάτες. Τα συστατικά της, από όσο μπορώ να κρίνω, μου φαίνονται καλά, με εξαίρεση τον πολτό τεύτλου για τον οποίο έχω διαβάσει αντικρουόμενες απόψεις και είμαι επιφυλακτικός. Η πατάτα δεν με ενοχλεί τόσο, θα προτιμούσα όμως να είναι γλυκοπατάτα.
Κυκλοφορεί σε έξι κωδικούς, οι συσκευασίες είναι 12κιλές και αυτή τη στιγμή υπάρχουν σε προσφορά +2 κιλών. Η τιμή της είναι γύρω στα 65€, οπότε βγαίνει περίπου 4,5€/kg με την προσφορά.

Θα ήθελα κάποιες γνώμες... Την έχει δοκιμάσει κανείς; Μπορεί κάποιος να κάνει μια κριτική με βάση τα συστατικά; Γνωρίζουμε κάτι για την εταιρεία; Θα μπορούσε να γίνει κάποια σύγκριση με τροφές ανάλογης τιμής όπως πχ η Ambrosia; Και τέλος, στην ίδια τιμή (4,5€/kg), υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση;
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
από άποψη συστατικών μια χαρά είναι. Δυο παρατηρήσεις που έχω εγώ χωρίς να είμαι ειδικός είναι ότι δεν έχει στο σάιτ πινακάκι με τις δοσολογίες και 2ον δεν γράφουν περιεκτικότητα σε ωμέγα 6 κ ωμέγα 3 λιπαρά που είναι πολύ χρήσιμα για τους σκύλους.
Μη κοιτάς πόσο κάνει το κιλό. Όπως μου έμαθε και ο καλός μου φίλος deacon, πιο χρήσιμο είναι να υπολογίζεις το ημερήσιο κόστος τροφής.
Π.Χ. Νaturea Regional 12 kg 74 euro δηλαδή 6,16 ευρώ/κιλό
Acana Wild Prairie 11,4 kg 80,50 euro δηλαδή 7,06 ευρώ/κιλό
Φαινομενικά η Acana είναι αρκετά πιο ακριβή. Όμως για σκύλο π.χ. 20 kg η naturea δίνει 195 gr ημερησίως ενώ η acana δίνει 160 gr. Οπότε το ημερήσιο κόστος προκύπτει για naturea: είναι 12.000 γρ το σακί δια 195 γρ. ημερησίως = 61,5 ημέρες διάρκεια, οπότε 74 ευρώ / 61,5 ημέρες = 1,2 ευρώ/ημέρα.
Για acana 11.400 gr το σακί δια 160 γρ. ημερησίως =71,25 ημέρες διάρκεια, οπότε 80,50 ευρώ/71,25 ημέρες= 1,13 ευρώ/ημέρα. Στην πραγματικότητα είναι ελαφρώς πιο ακριβή η Naturea.
Οπότε αντιλαμβάνεσαι ότι αν η prιmοrdιal έχει για σκύλο 20 κιλών δοσολογία π.χ. 220 γρ. ημερησίως τότε το ημερήσιο κόστος είναι το ίδιο με τις παραπάνω τροφές (1,19 ευρώ/ημέρα) οπότε είναι εξίσου ακριβή (η φτηνή, όπως το βλέπει κανείς) με αυτές και ας έχει το κιλό πιο χαμηλά. Κοίτα πάντα την προτεινόμενη δοσολογία και μετά κάνε τους υπολογισμούς.
 
Last edited:


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
από άποψη συστατικών μια χαρά είναι. Δυο παρατηρήσεις που έχω εγώ χωρίς να είμαι ειδικός είναι ότι δεν έχει στο σάιτ πινακάκι με τις δοσολογίες και 2ον δεν γράφουν περιεκτικότητα σε ωμέγα 6 κ ωμέγα 3 λιπαρά που είναι πολύ χρήσιμα για τους σκύλους.
Μη κοιτάς πόσο κάνει το κιλό. Όπως μου έμαθε και ο καλός μου φίλος deacon, πιο χρήσιμο είναι να υπολογίζεις το ημερήσιο κόστος τροφής.
Π.Χ. Νaturea Regional 12 kg 74 euro δηλαδή 6,16 ευρώ/κιλό
Acana Wild Prairie 11,4 kg 80,50 euro δηλαδή 7,06 ευρώ/κιλό
Φαινομενικά η Acana είναι αρκετά πιο ακριβή. Όμως για σκύλο π.χ. 20 kg η naturea δίνει 195 gr ημερησίως ενώ η acana δίνει 160 gr. Οπότε το ημερήσιο κόστος προκύπτει για naturea: είναι 12.000 γρ το σακί δια 195 γρ. ημερησίως = 61,5 ημέρες διάρκεια, οπότε 74 ευρώ / 61,5 ημέρες = 1,2 ευρώ/ημέρα.
Για acana 11.400 gr το σακί δια 160 γρ. ημερησίως =71,25 ημέρες διάρκεια, οπότε 80,50 ευρώ/71,25 ημέρες= 1,13 ευρώ/ημέρα. Στην πραγματικότητα είναι ελαφρώς πιο ακριβή η Naturea.
Οπότε αντιλαμβάνεσαι ότι αν η prιmοrdιal έχει για σκύλο 20 κιλών δοσολογία π.χ. 220 γρ. ημερησίως τότε το ημερήσιο κόστος είναι το ίδιο με τις παραπάνω τροφές (1,19 ευρώ/ημέρα) οπότε είναι εξίσου ακριβή (η φτηνή, όπως το βλέπει κανείς) με αυτές και ας έχει το κιλό πιο χαμηλά. Κοίτα πάντα την προτεινόμενη δοσολογία και μετά κάνε τους υπολογισμούς.
Γενικά, έχεις δίκιο για την δοσολογία, το θέμα όμως είναι ότι οι οδηγοί που δίνουν οι εταιρείες, σπάνια ανταποκρίνονται επακριβώς στις ανάγκες του εκάστοτε σκύλου. Ή δίνουν ένα εύρος συνιστώμενης δοσολογίας, από τόσο μέχρι τόσο κ το εύρος αυτό μπορεί να είναι μεγάλο, έως κ 150-200 γραμμάρια. Οπότε είναι δύσκολος ο υπολογισμός της ημερήσιας δόσης με βάση την συνιστώμενη δόση που δίνουν οι εταιρίες. Αυτό είναι είναι κάτι που, με σιγουριά, μπορούμε να δούμε μόνο στην πράξη, αφού προμηθευτούμε την τροφή και αρχίσουμε να ταΐζουμε. Μετά, ναι, μπορούμε να υπολογίσουμε το ημερήσιο κόστος κ με βάση αυτό να συγκρίνουμε τις τιμές. Στο παράδειγμα σου, η ACANA δεν δίνει 160 γρ. αλλά από 160 μέχρι 240, ανάλογα τα επίπεδα δραστηριότητας του κάθε σκύλου. Αυτό δεν σημαίνει ότι δύο διαφορετικοί σκύλοι με ελάχιστη δραστηριότητα (ίδια όμως μεταξύ τους) θα είναι εντάξει με 160 γρ. Ο ένας μπορεί να θέλει 160 κ ο άλλος 200.
Αυτή τη στιγμή δίνω ACANA Cobb Chicken & Greens, σε σκυλί 30 κιλών. Η προτεινόμενη δοσολογία είναι 240 - 390 γρ. Του δίνω πάνω από 400 κ πάλι δεν χορταίνει. Είναι βέβαια ειδική περίπτωση γιατί είναι άρρωστο, αλλά σε κάθε περίπτωση, την ακριβή δοσολογία μόνο στην πράξη μπορούμε να την δούμε, επειδή κάθε σκύλος είναι διαφορετικός.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Γενικά, έχεις δίκιο για την δοσολογία, το θέμα όμως είναι ότι οι οδηγοί που δίνουν οι εταιρείες, σπάνια ανταποκρίνονται επακριβώς στις ανάγκες του εκάστοτε σκύλου. Ή δίνουν ένα εύρος συνιστώμενης δοσολογίας, από τόσο μέχρι τόσο κ το εύρος αυτό μπορεί να είναι μεγάλο, έως κ 150-200 γραμμάρια. Οπότε είναι δύσκολος ο υπολογισμός της ημερήσιας δόσης με βάση την συνιστώμενη δόση που δίνουν οι εταιρίες. Αυτό είναι είναι κάτι που, με σιγουριά, μπορούμε να δούμε μόνο στην πράξη, αφού προμηθευτούμε την τροφή και αρχίσουμε να ταΐζουμε. Μετά, ναι, μπορούμε να υπολογίσουμε το ημερήσιο κόστος κ με βάση αυτό να συγκρίνουμε τις τιμές. Στο παράδειγμα σου, η ACANA δεν δίνει 160 γρ. αλλά από 160 μέχρι 240, ανάλογα τα επίπεδα δραστηριότητας του κάθε σκύλου. Αυτό δεν σημαίνει ότι δύο διαφορετικοί σκύλοι με ελάχιστη δραστηριότητα (ίδια όμως μεταξύ τους) θα είναι εντάξει με 160 γρ. Ο ένας μπορεί να θέλει 160 κ ο άλλος 200.
Αυτή τη στιγμή δίνω ACANA Cobb Chicken & Greens, σε σκυλί 30 κιλών. Η προτεινόμενη δοσολογία είναι 240 - 390 γρ. Του δίνω πάνω από 400 κ πάλι δεν χορταίνει. Είναι βέβαια ειδική περίπτωση γιατί είναι άρρωστο, αλλά σε κάθε περίπτωση, την ακριβή δοσολογία μόνο στην πράξη μπορούμε να την δούμε, επειδή κάθε σκύλος είναι διαφορετικός.
Χεχε. Και εγω cobb έδινα μεχρι πριν δυο εβδομάδες που πέρασα σε wild coast. Στον ψηλο της φωτογραφίας μου ( ο μπεζ) που ειναι και αυτός 32 κιλά έδινα 260 γρ. Αρχικά οταν ξεκίνησα ηταν 31.80 και σήμερα 31.60. Φυσικα και παιζει ρόλο ο σκύλος, το επίπεδο δραστηριότητας κ.λπ.. ούτε εμένα χορταίνει, του πήρα slowdown bowl, αλλά εφόσον ν διατηρείται στα κιλά του και είναι υγιής νομίζω ότι μπορω να το αντέξω. Πάντως φαίνεται καλη τροφή η primordial. Αν την αρχίσεις κάνε ένα update να μας πεις εντυπώσεις.
 




eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Άσχετο αλλά αυτό που λέτε ότι δεν χορταίνει πως το αντιλαμβάνεστε ;;;; Ειλικρινής ερώτηση!

Εμένα μέχρι σκασμού να τους δώσεις να φάνε , πάλι θα ψάχνουν για φαγητό !!!
Το 'χεις ένα δίκιο, τα πιο πολλά είναι λαίμαργα. Πως καταλαβαίνω αν χόρτασε; Παρατηρώ πως τρώει, πόσο γρήγορα, αν θα φάει όλο το φαγητό με την μία, αν μπορεί κάτι να του αποσπάσει την προσοχή, τι θα κάνει μόλις τελειώσει το φαγητό, πως θα αντιδράσει μόλις πάω να του δώσω κ άλλο... Οκ, αν πάω να δώσω μπριζόλα, όσο κ να 'χει φάει, θα κάνει σαν τρελό. Με κροκέτες όμως κάποια στιγμή πρέπει να χάσει το ενδιαφέρον του.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ασφαλής τρόπος για να ξεχωρίσεις απόλυτα την πραγματική πείνα από την λαιμαργία, ειδικά όταν χρησιμοποιούμε καλής ποιότητας τροφές. Αν είναι μπουρούχες, τίγκα σε καλαμπόκι, ρύζι κ οτιδήποτε άλλο εκτός από κρέας, θα φάει μέχρι να χορτάσει κ θα σταματήσει. Αν η τροφή είναι καλή, μπορεί να συνεχίσει μόνο από λαιμαργία. Στο συγκεκριμένο σκυλί που δίνω ACANA πάνω από την συνιστώμενη δόση, μου κάνει εντύπωση πως οτιδήποτε του δώσω στη συνέχεια, θα το καταβροχθίσει.
 
Last edited:


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Παντως και εμενα που τρωει χωρις σιτηρα τροφη οτι και αν του δωσεις απο μπροκολο μεχρι ψωμι, κρεας ακομα και παγακι σκετο η ορεξη ιδια ειναι :D
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
@medusa Δεν ξέρω αν τα δικά μας έχουν «πρόβλημα»! Πάντως ειλικρινά έχει τύχει στις αρχές ,να τους δώσω περισσότερο φαΐ από ότι θα έτρωγαν 3 σκυλιά μαζί (είναι κ τα δυο στιλιάρια όποτε μας παίρνει )!Συνέχιζαν να θέλουν να φάνε μέχρι κ αγγούρι ! Κ παγάκι όπως λες !!! Όποτε ειλικρινά δεν ξέρω αν γνώμονας του αν χορταίνει είναι η όρεξη του όσο τα κιλά του!!
 
  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Συμφωνω, μαλλον τα σκυλια δυσκολα καταλαβαινεις αν χορταινουν... Μονο σωματικα μπορεις να παρατηρησεις μαλλον αν ειναι ενταξει. Και η ενεργεια σιγουρα παιζει ρολο. Εγω γενικα τα γραμμαρια δε τα πολυτηρω, δινω με το ματι και αρκετα περισσοτερο, τα καιει ομως το γλυκουλι!

Παντως αν ο δικος μου δεν εχει ποτε ορεξη θα τρεξω στο γιατρο. Κατι κακο θα συμβαινει.:LOL:
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Εγώ πάντως έχω περάσει όλα τα στάδια και τώρα ψιλοχαίρομαι που είναι λαίμαργος. Όταν τον μάζεψα (τον μπεζ) είχε συνηθίσει να τρώει ότι έβρισκε στα σκουπίδια και την ξηρά τροφή δεν ήθελε ούτε να τη μυρίσει.Tην έβρεχα να μαλακώσει και να γίνει πουρές, ανακάτευα μέσα τριμμένη γαλοπούλα και αυγό για να φάει. Από την ώρα που ξεκινούσα την προετοιμασία μέχρι να φάει, περνούσε μια ώρα. Η γυναίκα μου κοροϊδευτικά μου παραπονιόταν ότι γι' αυτήν ποτέ δε μαγείρευα όπως για τον Φιλίπ. Και δεν έπαιρνα καμιά σαπίλα τροφή. Με belcando ξεκίνησα, και μετά profine. Με την μέθοδο της νηστείας, έφαγε τελικά την 5η ημέρα λίγο, ίσα ίσα για να μην πεθάνει. Σταδιακά άρχισε να τρώει λίγο περισσότερο αλλά κάθε φορά ποτέ δεν τελείωνε την τροφή του (δοκιμάσαμε TOTW, prince premium, nutram, maxima cotegnica). Έπρεπε να τον ταΐζω με το χέρι για να φάει όλη τη μερίδα του. Μέχρι που φτάσαμε Acana. Η πρώτη τροφή που καταβροχθίζει με μανία και γλύφει το μπολ μετά. Τέλος πάντων. Νομίζω ότι τα σκυλιά πρέπει να τα αντιμετωπίζεις σαν παιδιά με την έννοια ότι δεν ξέρουν πολλές φορές ποιο είναι το καλό τους. Υπάρχουν σκυλιά που θα φάνε μέχρι και κόπρανα από τη λαιμαργία τους. Καλύτερα να ρυθμίζεις εσύ την ποσότητα τροφή τους με γνώμονα το σωστό σωματικό τους βάρος και την υγεία τους παρά να τα ταΐζεις παραπάνω από όσο χρειάζεται.
 


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Εγώ πάντως έχω περάσει όλα τα στάδια και τώρα ψιλοχαίρομαι που είναι λαίμαργος. Όταν τον μάζεψα (τον μπεζ) είχε συνηθίσει να τρώει ότι έβρισκε στα σκουπίδια και την ξηρά τροφή δεν ήθελε ούτε να τη μυρίσει.Tην έβρεχα να μαλακώσει και να γίνει πουρές, ανακάτευα μέσα τριμμένη γαλοπούλα και αυγό για να φάει. Από την ώρα που ξεκινούσα την προετοιμασία μέχρι να φάει, περνούσε μια ώρα. Η γυναίκα μου κοροϊδευτικά μου παραπονιόταν ότι γι' αυτήν ποτέ δε μαγείρευα όπως για τον Φιλίπ. Και δεν έπαιρνα καμιά σαπίλα τροφή. Με belcando ξεκίνησα, και μετά profine. Με την μέθοδο της νηστείας, έφαγε τελικά την 5η ημέρα λίγο, ίσα ίσα για να μην πεθάνει. Σταδιακά άρχισε να τρώει λίγο περισσότερο αλλά κάθε φορά ποτέ δεν τελείωνε την τροφή του (δοκιμάσαμε TOTW, prince premium, nutram, maxima cotegnica). Έπρεπε να τον ταΐζω με το χέρι για να φάει όλη τη μερίδα του. Μέχρι που φτάσαμε Acana. Η πρώτη τροφή που καταβροχθίζει με μανία και γλύφει το μπολ μετά. Τέλος πάντων. Νομίζω ότι τα σκυλιά πρέπει να τα αντιμετωπίζεις σαν παιδιά με την έννοια ότι δεν ξέρουν πολλές φορές ποιο είναι το καλό τους. Υπάρχουν σκυλιά που θα φάνε μέχρι και κόπρανα από τη λαιμαργία τους. Καλύτερα να ρυθμίζεις εσύ την ποσότητα τροφή τους με γνώμονα το σωστό σωματικό τους βάρος και την υγεία τους παρά να τα ταΐζεις παραπάνω από όσο χρειάζεται.
Μπορεί να το λες μεταξύ σοβαρού κ αστείου αλλά η κοπροφαγία είναι μεγάλο θέμα, έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες αλλά όχι με λαιμαργία.
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Μπορεί να το λες μεταξύ σοβαρού κ αστείου αλλά η κοπροφαγία είναι μεγάλο θέμα, έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες αλλά όχι με λαιμαργία.
Άστα. Έχει θέμα ο σκύλος του γείτονα. Λιχουδιά σαν τα κακά της γάτας δεν υπάρχει γι' αυτόν.
 


ollandos

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
91
22
την εχω αγορασει εγω σε 4 κωδικους ...θα σας πω πρωτες εντυπωσεις ....
κατα την αρχικη δοκιμη δοκιμασα να δω προτιμηση αναμεσα σε 2 ...σωλομο-κοτοπουλο vs παπια τονος .....ισως ποιο εντονης μυρωδιας διαλεξε τον 2ο συνδιασμο ...οπου η κροκετες ηταν και ποιο μικρες σχεδον μισο μεγεθος ..και οι 2 αρκετα σκληρες ετσι ωστε παροτι μικρες τις εσπαγε ...οπως ειπα ποιο εντονη μυρωδια η μια (οχι ενοχλητικη και ανυποφορη παντως ) σχεδον αοσμη (για μενα ετσι ) η αλλη ...η συσκευασιας ειναι 2κ...χωρις κλιψ ..αρα θελουν μεταμοσχευση σε σκευος η κλεισιμο πατεντα ... παροτι σκοπιμως την αφησα να πεινασει 1-2 ωρες για την δοκιμη ..εδειξε περιεργεια στην αρχη (καταλαβε οτι ηρθε νεο πραμα) εφαγε αισθητα μικροτερη ποσοτητα σε σχεση με φθηνες τροφες ..αλλα το αφησε με αισθηση σε μενα οτι χορτασε ....σε νερο κανω δοκιμη πεψης ....τον επομενο καιρο θα κανω ποστ με τα αποτελεσματα (ο σκυλος μου υποψην ειναι υγιης αλλα ευαιρεσθητος δηλαδη αν κατι δεν παει καλα το δειχνει εξαρχης )...να αναφερω τουλαχιστον εγω σαν μετρο συγκρισης χωρις να σημαινει και πολλα ...ειχα μεγαλο θεμα με ρογιαλ (την ειχε συστηση κτηνιατρος και την πηρα βεβαια την πωλουσε και ο ιδιος ) οπου δοκιμασα πολλους κωδικους και ετρωγε μονο απο πεινα ...και εδειχνε απαιχθεια εως να ψαχνει για τροφη ενω τα μπολ ειναι γεματα ...και τσιμπουσε αν δεν εβρισκε τιποτα στην ''γυρα'' ....
 
  • Like
Reactions: eddieK


ollandos

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
91
22
κανω update για μια πληροφορια που με τις δοσολογιας που ρωτηθηκε ποιο πανω και για μια διορθωση ...
οι δοσολογιες ειναι διαφορετικες στις συσκευασιες ανα ποικιλια ....απο 230 εως και 245γρ για 20κ
βαρους π.χ.... βεβαια ολα αυτα ειναι υποκειμενικα ...προσωπικα δεν δινω με μετρηση ...για δικους μου λογους φροντιζω να υπαρχει παντα στο μπολ τροφη ...δικια μου εκτιμηση αν ειναι καλη η τροφη και η ποσοτητα ειναι εφοσον ενω εχει μολις φαει ...δεν ψαχνει να βρει οτι ναναι για να φαει ..(κατι που ειχα εγω με ρογιαλ ) ..επισης εγραψα ποιο πανω για 2 ποικιλιες που δοκιμασα για αρχη ..αλλα εκανα ενα λαθακι ..οι ποικιλιες ηταν κοτοπουλο-σολωμος και παπια-πεστροφα ...(εγραψα τονος ...υπαρχει και με τονο ποικιλια παντως..) οσο αφορα την πεστροφα δειχνει να την ''διαγηρει'' η γευση και την ΄΄ψαχνει '' ....το αρνητικο που εχω μεχρι στιγμης ειναι το ποσο δημοφιλης ειναι η τροφη και το ποσο ευκολα θα την βρισκω αργοτερα και οτι δεν ειναι και πολυ οικονομικες για την ωρα...τις συγκεκριμενες της βρηκα σε προσφορα παντως (δεν θα πω καταστημα να μη διαφημισω) 1+1 δωρο στα 2κιλα ...(προσοχη αυτες οι προσφορες ειναι κυριως σε παρτιδες που οδευουν σε ληξη ...τα δικα μου ληγουν φλεβαρη και μαρτιο ...οποτε αναλογως των οριζοντα που θελει ο καθενας ας προσεξει και ας ζητησει απο την αγορα διαλογη να μην βρεθει προεκπληξεως ...εγω ειμαι οριακα και μαλλον δεν θα πεταξω κατι)

για θεματα τριχωματος -ορεξης-πεπτικο -κοπρανα ...ειναι πολυ νωρις να πω κατι ...απλα δεν εχω καποια αντεδειξη οτι κατι δεν παει καλα .......
 
  • Like
Reactions: eddieK


ollandos

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
91
22
κανω update 15 ημερων ..με καποια χρησιμα νομιζω ...αρχιζω απο το αρνητικο...2 ημερες ειχαμε ολιγα αερια ...ηταν 2 μερες οπου την πιεσα να φαει παραπανω ...δηλαδη μεταξυ χτενισματος και παιχνιδιου την ταισα με το χερι αρκετη ποσοτητα ...οπου αυτο ειχε μαλλον παρενεργεια ...την αφησα μετα ελευθερας βοσκης και παλι ...και δεν ειχαμε τετοιο φαινομενο ...τωρα αν το συμπερασμα ειναι σωστο και γενικοτερο σε οποιον εχει θεμα τετοιο δεν ξερω...ας το δοκιμασει να ταιζει λιγοτερο ...σε 15 μερες εχω δωσει περιπου 3 κιλα (11 ετων 20 κιλα ακριβως ) ..οποτε η αναλογια ειναι 200-250γρ την μερα ..σχετικα κοντα σε οτι δινει ο πινακας της εταιριας ..πρεπει να ειμαι κατι τις λιγοτερο αλλα η δικια μου ειναι και 11 ...τριχωμα ματια -κακακια ...εξαιρετικα (λαμπερα τα πρωτα καλοσχηματισμενα και ουτε μαλακα-ουτε σκληρα τα δευτερα χρωμα αναλογο της κροκετας )...επισης αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι προκειται για μαλλον εξαιρετικα γευστικη τροφη ..(δυστηχως η ευτηχως δεν δοκιμασει) τουλαχιστον αυτην την αισθηση μου δινει οτι τη κανει εντυπωση η γευση...περναω τωρα στο εμπορικο κοματι .βασικα ημουν ανεμεσα σε αυτην και την φαρμινια ...οπου δεν προτειμισα λογο λιπους και κατωτερων συστατικων ...για το λογο οτι εχω 11 ετων σκυλο και οχι νεοτερο ..αν και φοβομουν λιγο την ισως υψηλη πρωτεινη ...επειδη λοιπον βρηκα (θα ποσταρω και λινκ γιατι βλεπω το κανουν ολοι ..οχι γιατι εχω καποια σχεση εμπορικη) μια καλη προσφορα εδω https://www.pet-tails.gr/
οπου ειχε 1+1 δωρο συσκευασιες 2κ. και επιπλεον εκπτωση 10% ..καταφερα να βγαλω μια τιμη περιπου 3.3 ευρω το κιλο ..οπου με βαση την ποσοτητα και το ποσο χρονο θα μου παει θεωρησα οτι αξιζε η υπερβαση σε σχεση την φαρμινια ...οπου η διαφορα τιμης επεφτε αρκετα ...εχοντας ψαξει αρκετα και αλλες τροφες που εμφανιζονται στο ιδιο λεβελ ποιοτητας ειδα οτι υπερεχει ...επειδη λοιπον η προσφορα που με ωφελισε υπαρχει ακομα απο μενα μπορει καποιος να δοκιμασει κατι πολυ καλο οικονομικα (εχω πει ποιο πανω τι να προσεξει) σχετικα αφοβα ...
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
κανω update 15 ημερων ..με καποια χρησιμα νομιζω ...αρχιζω απο το αρνητικο...2 ημερες ειχαμε ολιγα αερια ...ηταν 2 μερες οπου την πιεσα να φαει παραπανω ...δηλαδη μεταξυ χτενισματος και παιχνιδιου την ταισα με το χερι αρκετη ποσοτητα ...οπου αυτο ειχε μαλλον παρενεργεια ...την αφησα μετα ελευθερας βοσκης και παλι ...και δεν ειχαμε τετοιο φαινομενο ...τωρα αν το συμπερασμα ειναι σωστο και γενικοτερο σε οποιον εχει θεμα τετοιο δεν ξερω...ας το δοκιμασει να ταιζει λιγοτερο ...σε 15 μερες εχω δωσει περιπου 3 κιλα (11 ετων 20 κιλα ακριβως ) ..οποτε η αναλογια ειναι 200-250γρ την μερα ..σχετικα κοντα σε οτι δινει ο πινακας της εταιριας ..πρεπει να ειμαι κατι τις λιγοτερο αλλα η δικια μου ειναι και 11 ...τριχωμα ματια -κακακια ...εξαιρετικα (λαμπερα τα πρωτα καλοσχηματισμενα και ουτε μαλακα-ουτε σκληρα τα δευτερα χρωμα αναλογο της κροκετας )...επισης αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι προκειται για μαλλον εξαιρετικα γευστικη τροφη ..(δυστηχως η ευτηχως δεν δοκιμασει) τουλαχιστον αυτην την αισθηση μου δινει οτι τη κανει εντυπωση η γευση...περναω τωρα στο εμπορικο κοματι .βασικα ημουν ανεμεσα σε αυτην και την φαρμινια ...οπου δεν προτειμισα λογο λιπους και κατωτερων συστατικων ...για το λογο οτι εχω 11 ετων σκυλο και οχι νεοτερο ..αν και φοβομουν λιγο την ισως υψηλη πρωτεινη ...επειδη λοιπον βρηκα (θα ποσταρω και λινκ γιατι βλεπω το κανουν ολοι ..οχι γιατι εχω καποια σχεση εμπορικη) μια καλη προσφορα εδω https://www.pet-tails.gr/
οπου ειχε 1+1 δωρο συσκευασιες 2κ. και επιπλεον εκπτωση 10% ..καταφερα να βγαλω μια τιμη περιπου 3.3 ευρω το κιλο ..οπου με βαση την ποσοτητα και το ποσο χρονο θα μου παει θεωρησα οτι αξιζε η υπερβαση σε σχεση την φαρμινια ...οπου η διαφορα τιμης επεφτε αρκετα ...εχοντας ψαξει αρκετα και αλλες τροφες που εμφανιζονται στο ιδιο λεβελ ποιοτητας ειδα οτι υπερεχει ...επειδη λοιπον η προσφορα που με ωφελισε υπαρχει ακομα απο μενα μπορει καποιος να δοκιμασει κατι πολυ καλο οικονομικα (εχω πει ποιο πανω τι να προσεξει) σχετικα αφοβα ...
Ωραίος. Για πες, για σκύλο 30-35 κιλών τι δοσολογία δίνει η εταιρεία? Επίσης η κροκέτα τι μέγεθος έχει?
 


ollandos

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
91
22
Ωραίος. Για πες, για σκύλο 30-35 κιλών τι δοσολογία δίνει η εταιρεία? Επίσης η κροκέτα τι μέγεθος έχει?
εχω γραψει και ποιο πανω για το μεγεθος ..2 ποικιλιες εχω δοκιμασει η μια ειναι πεστροφα-παπια ..εξαιρετικα μυρωδικη ...σαν να ανοιγεις π.χ. ενα σακουλακι καφε ...σε μεγεθος αρακα θα ελεγα ..οκ. λιγο ποιο μεγαλες ...σε αυτην για 30 κιλα δινει 310γρ. και για 35κ 345γρ....η 2η ειναι με σολωμο ..με μεγεθος αυτο το κλασικο πρεπει να ειναι 1εκ. αλλα σχεδον διπλασια απο την αλλη ..και ποιο ανοιχτοχρωμη (αλλη μαυριδερη). για αυτην δινει 10γρ παραπανω .. οποτε μια γενικη εκτιμηση περι τα 300-350γρ μαλλον ειναι αρκετα εγκυρη ....πες ενα 10κιλο το μηνα να εισαι μεσα..
 
  • Like
Reactions: ChrisApo


leopap

Member
27 Νοεμβρίου 2017
10
0
39
Γειά σας παιδιά. Παρήγγειλα και εγώ την Puppy τροφή για ενα 9 μηνων λαμπραντοράκι που έχω. τον ταίζω acana puppy large breed αλλά είπα και να βρώ και κάποια φθηνότερη. Δεν την κατηγοριοποιεί σε ράτσες και ελπίζω να κάνει και για το δικό μου. Πάντως φαίνεται πολύ καλή από τα συστατικά της.
 


eddieK

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2017
167
74
48
Γειά σας παιδιά. Παρήγγειλα και εγώ την Puppy τροφή για ενα 9 μηνων λαμπραντοράκι που έχω. τον ταίζω acana puppy large breed αλλά είπα και να βρώ και κάποια φθηνότερη. Δεν την κατηγοριοποιεί σε ράτσες και ελπίζω να κάνει και για το δικό μου. Πάντως φαίνεται πολύ καλή από τα συστατικά της.
Δεν είναι κ πολύ φθηνότερη...
 


ollandos

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
91
22
Δεν είναι κ πολύ φθηνότερη...

με βαση τις προσφορες που μπορεις να βρεις ειναι σχεδον τα μισα χρηματα....αν πουμε οτι η ακανα εχει για τα 11.5κ απο 75+ ευρω ...με τα ιδια χρηματα μπορεις να παρεις 20κ απο αυτην ...απο τις προσφορες ...οπου βγαινει σημαντικη διαφορα ...