Ξηρά τροφή και διάφορα...


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Καλησπέρα σας! Θέλω σιγά σιγά να προσθέσω τα λαχανικά και διάφορα άλλα όπως κουρκουμα, κανέλα, μαϊντανό στο σκυλάκι μου μαζί με την ξηρά τροφή του. Ξέρει κανείς όμως πόσο πρέπει να μειώνω από την ξηρά όταν προσθέτω διαφορά από αυτά? Γενικά όταν βάζω έξτρα όπως ακόμη και κοτόπουλο ή αυγό πως να το υπολογίζω...
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλησπέρα σας! Θέλω σιγά σιγά να προσθέσω τα λαχανικά και διάφορα άλλα όπως κουρκουμα, κανέλα, μαϊντανό στο σκυλάκι μου μαζί με την ξηρά τροφή του. Ξέρει κανείς όμως πόσο πρέπει να μειώνω από την ξηρά όταν προσθέτω διαφορά από αυτά? Γενικά όταν βάζω έξτρα όπως ακόμη και κοτόπουλο ή αυγό πως να το υπολογίζω...
Καλησπέρα
Θα σου πω απ τα λίγα που ξέρω κι εγώ γιατί είμαι σχετικά νέα "μαμά" ενός έτους...αυτό που μου έχουν πει και το διάβασα εκ των υστέρων κι εγώ, είναι ότι δεν πρέπει ν αναμειγνύουμε ξηρά τροφή με μαγειρευτή, την ίδια στιγμή. Η κάθε μια έχει άλλο χρόνο χώνεψης και δεν κάνει καλό στο στομαχάκι του σκύλου. Θεωρώ ότι αν παίρνεις μια καλής ποιότητας τροφή δε χρειάζεται κάτι άλλο.
εγώ πχ της δίνω φρούτα και λαχανικά εξτρα πχ...καθαρίζω μήλο...τ ακούει και τρεχει, οπότε παίρνει τη λιχουδιά της...Αυγό της δίνω 2 φορές την εβδομάδα (επειδή τρελλαίνεται όχι για άλλο λόγο) και μειώνω αυθαίρετα την τροφή της...απλά επειδή είναι οκ στα κιλά της δε με προβληματίζει πολύ. Γενικά αυτό που έχω καταλάβει, είναι ότι αν η τροφή είναι καλή, ακολουθείς τη δοσολογία που γράφει η τροφή και το σκυλί δεν τρωει αλλα χαζά (πχ. junk food) δεν θα έχεις πρόβλημα. Κι εννοείται ότι η δοσολογία της τροφής είναι ενδεικτική κι εξαρτάται πολύ απ το σκυλάκι. Εγώ πχ. της βάζω παραπάνω τροφή απ οτι λέει η orijen στη σακούλα της και παλι αδυνατούλα είναι...δε βοήθησα πολύ, το ξέρω αλλα δεν είχε απαντήσει και κανείς πιο έμπειρος, οπότε είπα να σου πω όσα ξέρω εγώ..
 
  • Like
Reactions: Johnnyag


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Καλησπέρα! Και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και την απάντηση σας. Δηλαδή λέτε να είναι καλύτερο αυτό που του βάζω έξτρα να είναι άλλη στιγμή μέσα στην ημέρα πάρα την ώρα που τρώει την ξηρά? Εγώ τώρα του δίνω την belcando puppy. Γενικά δεν τα έχουμε πάει καλά με την ξηρά τροφή, δλδ στην αρχή τρελαίνεται και μετά δεν την τρώει. Έχουμε αλλάξει 4 τροφές. Eίναι πολύ περίεργος στο φαγητό. Φρούτα ούτε να τα βλέπει και το μήλο λίγο τρώει και μετά σαν να μην το θέλει. Λαχανικά δεν τρώει επίσης.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θα ήθελες να τα προσθέσεις αυτά (λαχανικά, κουρκουμά, κανέλλα κλπ) στο φαγητό;
 
  • Like
Reactions: vek


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλησπέρα! Και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και την απάντηση σας. Δηλαδή λέτε να είναι καλύτερο αυτό που του βάζω έξτρα να είναι άλλη στιγμή μέσα στην ημέρα πάρα την ώρα που τρώει την ξηρά? Εγώ τώρα του δίνω την belcando puppy. Γενικά δεν τα έχουμε πάει καλά με την ξηρά τροφή, δλδ στην αρχή τρελαίνεται και μετά δεν την τρώει. Έχουμε αλλάξει 4 τροφές. Eίναι πολύ περίεργος στο φαγητό. Φρούτα ούτε να τα βλέπει και το μήλο λίγο τρώει και μετά σαν να μην το θέλει. Λαχανικά δεν τρώει επίσης.
αχαχαχα....τα ίδια κι εμείς!! Λοιπον βασανιστήκαμε πολύ γιατί η νέλλη ήταν πολύ δύσκολη στην ξηρά τροφή. Κι εμείς είχαμε αλλάξει 4, τις ετρωγε στην αρχή και μετά τίποα...είχα δοκιμάσει να την αφήσω νηστική 2 μέρες...δεν την πτόησε καθόλου!! εχει χαρακτήρα η πριγκίπισσα! ετσι αναγκαστικά της εβαζα κι εγώ 2 κουταλιές κοτόπουλο βραστό με καροτάκι...μέχρι που μου είπαν αυτό για τη χώνεψη..καποια στιγμή πήγε ο άντρας μου να πάρει τροφή...και πήρε την ακριβότερη που βρήκε...και της άρεσε πολύ! δεν έχει φυσικά να κάνει με το ότι είναι ακριβή...απλά της έκατσε..κι από τότε τη λέμε πριγκίπισσα...εμας όμως τρελλαίνεται για φρουτα και λαχανικά απλά τα τρωει ενδιάμεσα..δηλαδή ετοιμάζουμε σαλάτα και μας κοιτάει μ αυτό το παραπονιάρικο ύφος (ημίαιμο λαμπραντοράκι γαρ)...της δίνουμε μαρουλάκι, αγγουράκι...φρουτάκια όταν καθαρίζουμε...το απογευματάκι νωρίς μπορεί να της δώσω γιαουρτάκι που επίσης τρελλαίνεται...αλλα χώρια απ την τροφή...επίσης, μου είπε η κτηνίατρος ότι μετά τους 6 μήνες άνετα τρώνε και junior τροφή...βεβαια αυτό δεν το συστήνω, πάντα ρωτάς τον δικό σου κτηνίατρο. ΠΑΝΤΑ!! απλά στο λεω σαν πληροφορία γιατί μπορεί κι αυτή η αλλαγή να βοηθήσε τον κούκλο σου (γιατί είναι κούκλος τον είδα!!) να αλλάξει γνώμη για την τροφή του.. εύχομαι καλή επιτυχία!!!!
 
  • Love
Reactions: Johnnyag


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
αχαχαχα....τα ίδια κι εμείς!! Λοιπον βασανιστήκαμε πολύ γιατί η νέλλη ήταν πολύ δύσκολη στην ξηρά τροφή. Κι εμείς είχαμε αλλάξει 4, τις ετρωγε στην αρχή και μετά τίποα...είχα δοκιμάσει να την αφήσω νηστική 2 μέρες...δεν την πτόησε καθόλου!! εχει χαρακτήρα η πριγκίπισσα! ετσι αναγκαστικά της εβαζα κι εγώ 2 κουταλιές κοτόπουλο βραστό με καροτάκι...μέχρι που μου είπαν αυτό για τη χώνεψη..καποια στιγμή πήγε ο άντρας μου να πάρει τροφή...και πήρε την ακριβότερη που βρήκε...και της άρεσε πολύ! δεν έχει φυσικά να κάνει με το ότι είναι ακριβή...απλά της έκατσε..κι από τότε τη λέμε πριγκίπισσα...εμας όμως τρελλαίνεται για φρουτα και λαχανικά απλά τα τρωει ενδιάμεσα..δηλαδή ετοιμάζουμε σαλάτα και μας κοιτάει μ αυτό το παραπονιάρικο ύφος (ημίαιμο λαμπραντοράκι γαρ)...της δίνουμε μαρουλάκι, αγγουράκι...φρουτάκια όταν καθαρίζουμε...το απογευματάκι νωρίς μπορεί να της δώσω γιαουρτάκι που επίσης τρελλαίνεται...αλλα χώρια απ την τροφή...επίσης, μου είπε η κτηνίατρος ότι μετά τους 6 μήνες άνετα τρώνε και junior τροφή...βεβαια αυτό δεν το συστήνω, πάντα ρωτάς τον δικό σου κτηνίατρο. ΠΑΝΤΑ!! απλά στο λεω σαν πληροφορία γιατί μπορεί κι αυτή η αλλαγή να βοηθήσε τον κούκλο σου (γιατί είναι κούκλος τον είδα!!) να αλλάξει γνώμη για την τροφή του.. εύχομαι καλή επιτυχία!!!!
Σας ευχαριστώ πολύ! Άργησα λίγο να δω την απάντηση σας αλλά ποτέ δεν είναι αργά χαχα. Τελικά δεν καταφέραμε να βρούμε τροφή που να τρώει. Του έλεγα να φάει και δεν σηκωνόταν (συνέχιζε τον ύπνο). Του έβαλα μια μέρα κεφιρ πήγε κοντά έβγαλε την γλώσσα έξω λες και ήθελε να κάνει εμετό και λέω αυτό ήταν θα τον χαρίσω Πλάκα κάνω εννοείται. Καταλήξαμε λοιπόν σε barf για την οποία εντάξει κάνει απλά σαν τρελός. Και μας έχει κάτσει και καλά! Ήθελα πραγματικά να τον βλέπω να χαίρεται όταν είναι η ώρα του φαγητού. Επίσης με την μπαρφ τρώει και τα λαχανικά πλέον, το σκέφτεται λίγο αλλά στο τέλος τα πάει "αμασητα".
 




Mporidou

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2021
48
36
26
Καλησπέρα, εμένα η δικιά μου τρώει μήλο, καρότο, μπανάνα, μπρόκολο φράουλα, μυρτιλα, βατόμουρα, γενικά της αρέσουν πολύ αλλά τα έχουμε σαν λιχουδιά. Ο χρόνος πέψης δεν είναι ίδιος οπότε το ιδανικό για τα φρούτα και λαχανικά όπως μας είπε και εμάς ο κτηνίατρος είναι να τα δίνεις μετά το φαγητό σαν εξτρά και πάντα με μέτρο... Ή μάγια μου γενικά είναι πολύ εύκολη με την τροφή της τρώει τα πάντα απλά έχουμε αλλάξει 3 τροφές γιατί μου έβγαζε γαστροεντερικα προβλήματα.. Ελπίζω να σε βοήθησα
 
  • Love
Reactions: Johnnyag


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Έχω ακούσει κι εγώ πολλά για barf. Απλά δεν το έχουμε τολμήσει ακόμα..
Ναι και εγώ έκατσα έψαξα αρκετά πριν ξεκινήσουμε! Αλλά δόξα το θεό όλα καλά...
 


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Καλησπέρα, εμένα η δικιά μου τρώει μήλο, καρότο, μπανάνα, μπρόκολο φράουλα, μυρτιλα, βατόμουρα, γενικά της αρέσουν πολύ αλλά τα έχουμε σαν λιχουδιά. Ο χρόνος πέψης δεν είναι ίδιος οπότε το ιδανικό για τα φρούτα και λαχανικά όπως μας είπε και εμάς ο κτηνίατρος είναι να τα δίνεις μετά το φαγητό σαν εξτρά και πάντα με μέτρο... Ή μάγια μου γενικά είναι πολύ εύκολη με την τροφή της τρώει τα πάντα απλά έχουμε αλλάξει 3 τροφές γιατί μου έβγαζε γαστροεντερικα προβλήματα.. Ελπίζω να σε βοήθησα
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εμείς τώρα που ξεκινήσαμε μπαρφ τωρμε σχεδόν τα πάντα αλλά μόνο αν τα λιώσω μέσα στο φαγητό. Αν βάλω πχ φράουλα μέσα ολόκληρη θα φάει όλο το υπόλοιπο και θα αφήσει την φράουλα χαχαχα. Σκέφτομαι να το κάνω έτσι για να προσπαθεί να την αποφύγει μπας και τρώει πιο αργά
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf