Ξηρά τροφή μαζί με μαγειρευτό


tralala

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2007
58
0
εχω ενα γουεστι,4 μηνων και επειδη αρχισαν να πεφτουν τα δοντακια του,απο κατο εχουν πεσει ολοι οι κοπτηρες και απο πανο κανα 2,ανακατευω την ξηρα τροφη με λιγο κοτοπουλακι...καλα κανω ή οχι??την τρωει καλυτερα ενω σκετη δυσκολευοταν πολυ....επισης ενω τρεφετε αποκλειστηκα με ξηρα τροφη σκεφτωμαι να βαζω 2-3 κουταλιες της σουπας κοτοπουλο σε καθε δοση...καλο ειναι ή κακο?
να προσθεσω οτι αφαιρω 20 γραμμαρια απ την ημερισια δοσολογια μια που προσθετο βρασμενο κοτοπουλακι
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Το μίγμα ξηράς με κανονικό φαγητό μπορεί να προκαλέσει αέρια, φουσκώματα και ενοχλήσεις στο πεπτικό, γιατίη ξηρά και το μαγειρεμένο θέλουν διαφορετικό χρόνο πέψης το καθένα.
Μήπως είναι καλύτερα να μουλιάζεις την ξηρά?
 




tralala

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2007
58
0
Απλα επειδη το δικο μου στη πλειοψηφια δε μασαει αλλα καταπινει,με το κοτοπουλο που κολαει πανω του η ξηρα,την τρωει ολη,αδιαζει το πιατο,ενω σκετη ξηρη ουτε που την ακουμπαει τωρα που του πεσαν τα δοντια
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
1. Δεν χρειάζεται «εμπλουτισμός» της ξηράς τροφής με μαγειρευτό φαγητό. Η ξηρά τροφή, είναι πλήρης τροφή.

2. Μην αναμειγνύεις τις τροφές για να ξεγελάσεις το σκύλο να φάει την ξηρά τροφή. Με αυτόν τον τρόπο δεν λύνεις το πρόβλημα, το οξύνεις. Καλύτερα να την βρέχεις λίγο, όπως σου είπε ο denis.

3.Εάν θέλεις να του δίνεις μαγειρευτό, ξεχώρισε τα γεύματα.
 


tralala

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2007
58
0
ευχαριστω για συμβουλες...μαλον θα το αφησω μονο στη ξηρα τροφη...αν και δε την πλησιαζει ενω πριν λιγες μερες αδειαζε το πιατο στο λεπτο...δε ξερω αν φταιει το δοντι η κατι αλλο γιατι με λιγο κοτοπουλακι μεσα επισης την αδειαζει στο λεπτο...που θα παει,θα πεινασει και θα φαει
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σχετικά με την ενέργεια από την τροφή ... 8)

Βράζω 2 κιλά καρδιές ... μακαρόνι λίγο και μέσα στο νερό βάζω και 7 κούπες ξηρά τροφή, δυνατή ...
τα βάζω σε μία λεκάνη ...
λέω θα φάει πρώτα η μία η γουρούνα και μετά οι άλλες οι μικρές ... :D
χτυπάει το τηλέφωνο ...
μιλάω ... μιλάω ...
το ξεχνάω ... :shock:

Αμα θέλει αύριο κανείς να ρυμουλκήσουμε κανένα αμάξι, έχω μία σκύλα έτοιμη για όλα ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
62
Chania
www.chaniatown.gr
Συμφωνώ στο ότι
Δεν χρειάζεται «εμπλουτισμός» της ξηράς τροφής με μαγειρευτό φαγητό. Η ξηρά τροφή, είναι πλήρης τροφή.
Όμως πρέπει να πω ότι έχω ανακατέψει και μαγειρευτώ πολλές φόρες χωρίς ποτέ να έχω κάποιο αρνητικό αποτέλεσμα
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
:shock: αμαν και δεν έσκασε η μουλάρα?


τώρα μου ήρθε φλας...
Δεν ισχύει πως όποιες τροφές αναφέρουν στη σύστασή τους citric acid δεν πρέπει να βρέχονται γιατί υπάρχει κίνδυνος συστροφής στομάχου?

Η ACANA δεν είναι μια από αυτές?
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=894&cat=4
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
denis said:
Σχετικά με την ενέργεια από την τροφή ... 8)

Βράζω 2 κιλά καρδιές ... μακαρόνι λίγο και μέσα στο νερό βάζω και 7 κούπες ξηρά τροφή, δυνατή ...
τα βάζω σε μία λεκάνη ...
λέω θα φάει πρώτα η μία η γουρούνα και μετά οι άλλες οι μικρές ... :D
χτυπάει το τηλέφωνο ...
μιλάω ... μιλάω ...
το ξεχνάω ... :shock:

Αμα θέλει αύριο κανείς να ρυμουλκήσουμε κανένα αμάξι, έχω μία σκύλα έτοιμη για όλα ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
συγνωμη,7 κυπελλα ,απο αυτα που ειναι δοσομετρητες? :shock: :shock: :shock:

ο γερμανικος μια μερα (πως δεν εσκασε...η μανα του απο συστροφη πηγε :( και ηθελα να το ρωτησω αυτο επι τη ευκαιρια,ειναι κληρονομικο αραγε? :roll: )
δενω τα αλλα σκυλια για να ανοιξω την πορτα σε ενα γειτονα...τα ξεχναω δεμενα,ετοιμαζω το φαγητο τους,το βαζω κατω,χτυπαει τηλεφωνο,τσακωνομαι εγω στο τηλεφωνο :lol: τρωει ο μπαγλαμας και τα τρια μπωλ,πηγαινει κατω,τρωει και μια σακουλα φυραμα απο τις κοτες :lol: ,τρωει και μια γατα :shock: :lol:
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
χαχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχχαχα,διφορουμενο το μηνυμα :lol: :lol: :lol: :lol:
 




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
keyman :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Το βρωμόσκυλό μου ήταν περίπου ενός έτους, γυρνάω απόγευμα από τη δουλειά, βγαίνουμε τη βόλτα μας και αφού επιστρέφουμε της σερβίρω το βραδυνό της. Το τρώει με περισσή όρεξη -όπως πάντα- και μετά από κάνα τέταρτο το ξερνάει όλο! :shock:

Πανικός εγώ, στεναχώρια, τι να΄χει πάθει το σκυλί, βγαίνω στο μπαλκόνι να πάρω κουβάδες και σφουγγαρίστρες και τι βλέπω :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Το τσουβάλι με την ξηρή τροφή ανοιχτό και δίπλα ένα βουναλάκι ξηρή τροφή, ξερασμένη επίσης, σχεδόν άθικτη!!!!!!!!!!!!!

Δυστυχώς δε μπόρεσα ποτέ να υπολογίσω πόση τροφή μπορεί να είχε φάει, το μόνο που ξέρω έιναι ότι επί τρεις ημέρες , ότι και να της δίναμε δεν έβαζε στο στόμα της μπουκιά!!!!!!!!!!!!!!

Εννοείται ότι από τότε δεν το'χει ξανακάνει, μη σας πω ότι την αποφεύγει κιόλας την ξηρή τροφή! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Επί του θέματος, κι εγώ ξηρή και μαγειρευτό της δίνω, αλλά όχι ανακατεμένα, το ένα γεύμα έτσι, το άλλο αλλιώς
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
galazio said:
ο γερμανικος μια μερα (πως δεν εσκασε...η μανα του απο συστροφη πηγε :( και ηθελα να το ρωτησω αυτο επι τη ευκαιρια,ειναι κληρονομικο αραγε? :roll: )
Galazio, η συστροφή μπορεί να έχει και κληρονομικά αίτια.
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω θέμα: ΣΥΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΜΑΧΟΥ
:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
keyman said:
Δεν ισχύει πως όποιες τροφές αναφέρουν στη σύστασή τους citric acid δεν πρέπει να βρέχονται γιατί υπάρχει κίνδυνος συστροφής στομάχου?

Η ACANA δεν είναι μια από αυτές?
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=894&cat=4
Ισχύει Keyman.
Στο review το αναφέρει.

"Note that this food uses citric acid as a preservative and therefore should not be premoistened prior to feeding (a bloat risk factor)."
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
τρωει και μια γατα
Aφού είπαμε δεν χρειάζεται να εμπλουτίζουμε την ξηρά τροφή, αν αυτή είναι πλήρης και καλής ποιότητας.

Εσύ εκεί ... :shake:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Ναι. Δοσομετρητές.
Οχι, δεν έσκασε ... αυτή η σκύλα πρέπει να έχει πάθει διάτρηση στομάχου σε μικρή ηλικία και τώρα έχει μεινει η τρύπα και όταν τρώει γεμίζει ολόκληρη :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Παντως και εμενα ο εκτροφεας μου ειπε ξηρα μαζι με λιγο βραστο κοτοπουλο..η γαλοπουλα κτλ...
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Kαλημερα!!!
να ρωτησω κατι...
η Χιονα τωρα τρωει μαγειρευτο σε συνδιασμο με ξηρα.
και συνηθως στη μεριδα της απο μαγειρευτο βαζω και λιγες κροκετες μεσα(αλλοι μ ειπαν ειναι καλο,αλλοι κακο... :? ).
Το θεματακι ειναι οτι η Χιονα καταπινει αμασητες τις κροκετες και σκευτομαι μηπως ειναι κακο για το στομαχι της.μηπως να παρω την ιδια ξηρα αλλα για mini σκυλια π ειναι μικρες οι κροκετες?θα ηταν καλυτερα?