Ξηρά τροφή


petros1

New Member
7 Ιουνίου 2007
2
0
Athens
Καλησπέρα σε όλους.

Πρίν απο 20 μέρες ήρθε ο μικρός στο σπίτι "labrador retriever"
Tώρα είναι τριών μηνών και ο κτηνίατρος απο την πρώτη μέρα
μου συνέστησε μονο ξηρά τροφή και κατα προτίμηση (Εukanuba).
Θα ήθελα την γνώμη σας για την συγκεκριμένη τροφή, καθώς επίσης και
τις προτάσεις σας για κάτι καλύτερο.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
petros1 said:
Καλησπέρα σε όλους.

Πρίν απο 20 μέρες ήρθε ο μικρός στο σπίτι "labrador retriever"
Tώρα είναι τριών μηνών και ο κτηνίατρος απο την πρώτη μέρα
μου συνέστησε μονο ξηρά τροφή και κατα προτίμηση (Εukanuba).
Θα ήθελα την γνώμη σας για την συγκεκριμένη τροφή, καθώς επίσης και
τις προτάσεις σας για κάτι καλύτερο.
Να τον χαιρεσε τον μικρουλη σου.Eγω στην δικη μου κανω BARF διατροφη,αν θες μπορεις να διαβασεις εδω..
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=155
και αν θες να δεις για ξηρα τροφη,εδω...
http://www.dogfoodanalysis.com/
και συζητησεις που εχουν γινει πριν..
http://www.dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=600

Η eukanuba δεν θεωρειται απο τις καλες τροφες
 


bobos_SSvar

Member
9 Ιουνίου 2007
18
0
THESSALONIKI
Καλησπέρα σας,

να σου ζήσει ο μικρός και καλές εμπειρίες...
θα διαφωνήσω με την Savra, θεωρείτε από τις καλές και είναι σίγουρα είναι από τις ακριβές ξηρές τροφές,
έδινα στον δικό μου σκυλάκο, eukanuba, για περίπου 2-3 μήνες (σε αυτήν που καταλήξαμε από διάφορες επιλογές και προτάσεις από γνωστούς που ταίζαν), ήμουν αρκετά ευχαριστημένη, είχε στρώσει κατα πολύ η υφή της τρίχας και το γύαλισμα(παρόλο που δεν του έδινα την lamp), σε καλή διαμόρφωση του σκελετού/βάρους και σε επίπεδο "αφοδεύσεων", δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα.
Από ότι κατάλαβα από συζητήσεις μάλλον κάτι είχε συμβεί με την εταιρεία και από παλιά που είχε καλό όνομα, υπήρξε κάποια κάμψη, αλλά νομίζω οτι προσπαθεί να αποκαταστήσει το όνομα της(ότι και αν σημαίνει αυτό).
Αν κάποιος δεν τον είχε κακομάθει σε επίπεδο φαγητού ίσως και να μην έψαχνα από τώρα να βρώ μια διαφορετική τροφή.
Παρόλα αυτά υπάρχουν και άλλες πολύ καλύτερες.

Καλό θα είναι να δεις τις πιο πολλές δυνατότητες που μπορείς να έχεις, και μετά να επιλέξεις, είτε να είναι ξηρά τροφή(συμβατική ή "οικολογική"), είτε BARF κ.α. (φυσικά όλα τα παραπάνω αν δεν υπάρχει κάποιο ιατρικό ζήτημα).

Καλή συνέχεια...

bobos_SSvar

Υ.Γ. πιστεύω ότι πολλές φορές τα ίδια τα "παιδιά" μας επιλέγουν την τροφή τους...
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
θεωρείτε από τις καλές και είναι σίγουρα είναι από τις ακριβές ξηρές τροφές
Άραγε η τιμή της εκάστοτε τροφής είναι δείγμα ποιότητας?

και εγώ είμαι της άποψης ότι η Eukanuba δεν είναι από τις καλές τροφές
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
ΜΑΚΗΣ said:
Άραγε η τιμή της εκάστοτε τροφής είναι δείγμα ποιότητας?
Δεν είναι απόλυτο αλλά ισχύει σχεδόν πάντα ο κανόνας πως «ότι πληρώνεις παίρνεις».
Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα…

Όσον αφορά την Eukanuba θα συμφωνήσω μαζί σου…
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Άρα.

Αύριο θα εισάγω μια τροφή αξίας π.χ 25 ευρώ το 15κιλό.

θα την τιμολογήσω 50 και θα πώ ότι τα έξτρα 25 θα πάνε σε

σεμινάρια κτηνιάτρων (για να την σπρώχνουν)

μπόνους πωλητών (για να την σπρώχνουν)

διαφημίσης σε περιοδικά-εκτροφείς (για να την σπρώχνουν)

μπόνους σε διευθυντές αλυσιδών pet shop (για να την βάλουν μπροστά και γιατί όχι για να την σπρώχνουν)

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι κάτι τέτοιο παίζετε με όλες τις ΕΠΏΝΥΜΕΣ ακριβές τροφές
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ΜΑΚΗΣ said:
Άρα.

Αύριο θα εισάγω μια τροφή αξίας π.χ 25 ευρώ το 15κιλό.

θα την τιμολογήσω 50 και θα πώ ότι τα έξτρα 25 θα πάνε σε

σεμινάρια κτηνιάτρων (για να την σπρώχνουν)

μπόνους πωλητών (για να την σπρώχνουν)

διαφημίσης σε περιοδικά-εκτροφείς (για να την σπρώχνουν)

μπόνους σε διευθυντές αλυσιδών pet shop (για να την βάλουν μπροστά και γιατί όχι για να την σπρώχνουν)

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι κάτι τέτοιο παίζετε με όλες τις ΕΠΏΝΥΜΕΣ ακριβές τροφές
...και δεν εχεις καθολου αδικο!

Μολις διαβασα το Βιβλιο του Ullrich Grimm " Katzen wuerden Maeuse kaufen" (Γατες θα αγοραζαν ποντικια-, ομοιοτητα με το γνωστο διαφιμιστικο σλογαν σιγουρα δεν ειναι τυχαιο, οπος δεν ειναι και τυχαιο, οτι η Masterfood's εκανε αμεσος μηνηση στον εκδοτικο οικο και τον συγγραφεα, οταν βγηκε το βιβλιο στην αγορα- αλλα δεν καταφεραν σχεδον τιποτα, μονο το εξωφυλλο αλλαχτηκε)- οχι οτι δεν τα ηξερα, αλλα το οτι γινεται ΤΟΣΟ μεγαλη "απατη" και γενικος τρομερα πραγματα, με εκαναν αλλη μια φορα να χαιρομαι οτι ο σκυλος μου τρωει BARF.


Το αν μια τροφη ειναι καλη ή σκαρτη, φαινεται αρκετα καλα και απο την λιστα τον συστατικων- σε καμια περιπτοση απο την αναλυση μονο!
Ασχετα αν ειναι ακριβη ή φθηνη.

Εαν εκει τα δημητριακα ειναι στην πρωτη θεση (τα συστατικα αναφερονται με το περισσοτερο που περιεχεται στην αρχη και κατεβαινει.), ή ακομα στις πρωτες θεσεις (πολλες φορες και διασπομενο σαν καλμποκι, καλαμποκαλευρο, γλυτεινη καλαμποκιου κλπ.) δεν ειναι καλη- τα σκυλια μας ειναι κρεατοφαγα και ετσι η τροφη τους πρεπει να αποτελειται κυριος απο κρεας.

Επισης θα απεριπτα οποιαδηπτε τροφη με υποπροιοντα!
Ειτε φυτικα- ειτε ζωικα! (Δεν χρειαζεται ο σκυλος μου να φαει σκουπιδια!)

Και μονο με αυτα τα ελαχιστα κρητιρια (για μενα θα ηταν σημαντικα και αρκετα αλλα, οπος να μην εμπειρεχονται αλλεργογονα καλαμποκια και αλλα) δεν μενουν και πολλες τροφες που θα εδινα με ελαφρια καρδια στον σκυλο μου.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Petros1, αν είσαι αποφασισμένος να ταΐζεις το κουταβάκι σου με ξηρά τροφή δοκίμαζε και άλλη εκτός την Eukanuba. Να δεις από το τρίχωμα, από την μυρωδιά του δέρματος του σκύλου, από τα κόπρανα πια τροφή του πηγαίνει πιο πολύ.
Το ότι σου πρωτινέ ο κτηνίατρος την συγκεκριμένη δεν σημαίνει ότι είναι super.
:wink:
 


bobos_SSvar

Member
9 Ιουνίου 2007
18
0
THESSALONIKI
Καλησπέρα σας σε όλους,

ίσως θα ήταν ενδιαφέρον να ρίξεις μια ματιά (μαζί με τα άλλα και) στο παρακάτω url για κάποια θέματα με τις ξηρές τροφές,
http://www.api4animals.org/facts.php?p=359&more=1

όσον αφορά για το οικολογική, συγνώμη, αλλά βιολογίκη εννοούσα.

για την τιμή και τα κοστολόγια, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, αλλά αν είναι όπως το λέτε (δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω), θα δανιστώ μια ατάκα που έχει χρησιμοποιηθεί τον τελευταίο καιρό: "Ο καθένας κοστολογεί την δουλειά του όπως αυτός νομίζει", ότι και αν σημαίνει(και συνέπεις έχει) αυτό.

bobos_SSvar
 


manos

Active Member
28 Απριλίου 2007
35
0
Τhiva
θα διαφωνήσω με την Savra, θεωρείτε από τις καλές και είναι σίγουρα είναι από τις ακριβές ξηρές τροφές

Θα διαφωνησω καθετα.Με 2 πετ σοπαδες φιλους που μιλησα μου ειπαν ακριβως το ιδιο πραγμα.Απο τις καλες σκυλοτροφες ειναι η χειροτερη.Κ οτι επισης οτι η εταιρια παει για κλεισιμο.Τωρα για το τι λενε οι κτηνιατροι απλα αγνοησε το σε θεματα ξηρων τροφων.Οι περισσοτεροι,αν οχι ολοι προτεινουν royal canine και κανουν πως δεν γνωριζουν για τις αποσυρσεις της εταιριας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf