Ξηρα τροφη Sam's Field...


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Καλησπεραααα!!!!!!!!Μια που κοντευε να τελειωσει το 12κιλο τσουβαλι της Hill's(ευκαιρια να την αλλαξω,αφου δνε ακουγα και καλα λογια)ειπα να παω να παρω την Belcando...τελικα γυρισα σπιτι χωρις αυτην..πηρα την Sam's Field 4300 power Τo 13κιλο...την πηρα δοκιμαστικα και βλεποντας και κανοντας....

παραθετω τα συστατικα να μου πειτε τις αποψεις σας.....

39% φρεσκο κοτοπουλο,25% φρεσκο συκωτι,13,5% πατατα,5% καλαμποκι,8% λιπαρα πουλερικων,3% λαδι σολωμου,3% αποξηραμενα μηλα,2% μαγια,1% τοματες,0,5% μεταλλα και βιταμινες,82% πεπτικοτητα,3 781 kcal/kg μεταβολισιμη ενεργεια..

Αναλυση: πρωτεινη: 32% ,λιπος:21% ,ινες : 2,8% ,τεφρα: 6,7%,υγρασια :10%,ασβεστιο: 1,5% φωσφορος :1,1%
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ειδικός δεν είμαι με τίποτα, αλλά μου ακούγεται καλή. Πού κατασκευάζεται και από ποιον?

Α, να ρωτήσω και κάτι που όλο το ξεχνάω: γιατί βάζουνε τέφρα στις σκυλοτροφές?
 




lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Εμενα μου ειπαν οτι ειναι αμερικανικη....αυτο με την τεφρα ηθελα να ρωτησω κι εγω..παντως την πηρα 45 ευρω...
 




silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Η τροφη αυτη επειδη την κοιταγα λιγο ειναι αμερικανικη η συνταγη αλλα κατασκευαζεται σε εργοστασια στην τσεχια.
http://www.samsfield.com
To site εχει και ελληνικα. Δεν την εχω δοκιμασει οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη.
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Σημερα ανοιξαμε το τσουβαλο και ταν ανακατεψαμε με την hill's....αποτελεσμα?την τσακισε.....δεν αφησε ψιχουλο....
 








lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Οχι,καθολου!!!!!ακομα δεν εχω δει αποτελεσματα πολλα αλλα τα κακακια του ειναι πολυ λιγα συγκριτικα με αυτα που εβγαζε με την hill's...
 


Manos(Ivan GSD)

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2011
212
0
Λία και εγώ sam's field του παίρνω :) Είναι καλή , εγώ του έχω πάρει και το κοτόπουλο και με τον σολομό . Βέβαια τώρα που τελειώνει , την έχει βαρεθεί αλλά οκ . Με τον σολομό , έχω παρατηρήσει πως του πέφτει λιγότερο τρίχωμα .
 


Sookie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2011
74
1
Αθήνα
εδώ και 3 εβδομάδες που της δίνω το puppy παρατήρησα τα παρακάτω:

- στο σπίτι κυκλοφορούμε με αντιασφυξιογόνες μάσκες,
- το τρίχωμα ούτε κρύο, ούτε ζέστη,
- τα κακά είναι λίγο... μελανζέ! και αρκετή ποσότητα,
- την τρώει με ευχαρίστηση μπορώ να πω,
- η αναπνοή της μυρίζει έντονα.

Θα το σκεφτώ ξανά μόλις τελειώσει το 13kg αν θα συνεχίσω με την ίδια ή θα γυρίσω πάλι σε royal canin medium.sams systatika..jpg
 






lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Και εγω την pyppy του δινω αλλα τη large...πολυ πρωτεινη εχει αυτη που πηρες..τελικα ειναι οντως πως κατσει στο καθε σκυλι...εγω παλι ειμαι πολυ ευχαριστημενη...λιγα κακα,η αναπνοη δνε μυριζει καθολου και το τριχωμα τελειο...παντως,απο τα συστατικα της δεν ειναι τροφη του πεταματου...
 


Sookie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2011
74
1
Αθήνα
καθόλου του πεταματού δεν είναι!!!!! πίστεψέ με το έψαξα αρκετα πριν καταλήξω σε αυτή. Τα συστατικά και οι αναλογίες τους είναι σε πολύ καλά επίπεδα, κατά την κρίση μου. ϊσως με την adult medium με πρωτείνη 26 να είνα καλύτερα.

Μπορεί όμως η πρωτείνη να επηρεάζει την έντονη μυρωδιά που έχει η αναπνοή της? ή τις μυρωδάτες...πορδίτσες??
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Δεν ξερω να σου απαντησω εδω..ισως καποιο αλλο μελος γνωριζει να μας πει αν συσχετισεται το ποσοστο πρωτεινης με τις πορδες....:)
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Ο δικός μου έβγαζε πολλά αέρια όταν του έδινα τροφές με σιτηρά. Από τότε που του δίνω grain free έχουν ελαττωθεί κατά πολύ! Με παρόμοια ποσοστά πρωτείνης.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π