Ξηρα τροφη


1 Ιουλίου 2013
10
0
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να συζητήσουμε με όλα τα μέλη σχετικά με την αύξηση του μυικού ιστού του σκύλου!Είναι προφανές πως μέσα απο ξηρές τροφές δεν μπορεί να φανεί γρήγορα αλλά σε βάθος χρόνου καθώς το ποσοστό πρωτείνης κάθε ξηρας τροφής δε ξεπερνά το 37% (συνηθως οι περισσότερες ειναι απο 23 εως 33 η 34)
Θελω να ρωτησω τα μελη του dogforoum
α)Αν υπάρχει κανείς που ταίζει το σκύλο του με κάποια τροφή υψηλής πρωτείνης κ έχει τα αποτελέσματα που θελει!
β)Είδα στην τροφή της roayal cannin υπάρχει μια ουσία η l-Cartine που χρησιμοποιείται κ σε ανθρώπους για την αύξηση του μυικού ιστού μεσω της άσκησης,η συγκεκριμενη ουσια αυξανει την αντοχη του σκυλου κ τον μυικο ιστο!Υπαρχει καποιος που να δινει στο σκυλο του ροαγιαλ ετσι ωστε να μπορει να μου πει αν υπάρχουν τα αναμενομενα αποτελεσματα?
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να συζητήσουμε με όλα τα μέλη σχετικά με την αύξηση του μυικού ιστού του σκύλου!
Θα σου πώ την γνώμη μου, δεν λέω ότι είναι η σωστή, αλλά το έχω ψάξει λίγο.
Πρωτίστως στην αύξηση μυικού ιστού είναι η άσκηση γιατί ερέθισμα (άσκηση)= ανταπόκριση (αύξηση μυικού ιστού). Οτι τροφή και να δώσεις αν δεν γυμναστεί ο σκύλος θα του είναι άχρηστη η πρωτείνη.
Να σου δώσω ένα παράδειγμα τα pit bull είναι απο τις πιο μυώδεις φυλές λίγοι όμως ξέρουν ότι οι Ιρλανδοί μετανάστες που τα φέραν στην Αμερική ήταν φτωχοί τους δίναν καμμια πατάτα όποτε είχαν.
Τώρα η l-carnitine είναι για κάψιμο λίπους δηλαδή να φαίνονται οι μύες δεν αυξάνει απο μόνη της τον μυικό όγκο.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
αν θες ενα σκυλο με μεγαλη μυικοτητα και μεγαλη αντοχη ξεχνας τη ξηρα τροφη και πας σε ωμη τροφη η μαγειρεμενη,,, επισης ο σκυλος πρεπει να κανει ασκησεις για δυναμη και αντοχη ,,,,,,, και καποιοι σκυλοι κανουν για δυναμη και καποιοι αλλοι για αντοχη,,,, κανενας σκυλος οτι τροφη και να τρωει δεν θα κανει μυς ξαπλωμενος σε καναπε,,, επισης οτι και να εχει η ρογιαλ κανιν η οποιαδηποτε τροφη βιονικη που ταζει λαγους με πετραχειλια αν το στομαχι του δικου σου σκυλου δεν τη σηκωνει θαναι σα να του δινεις την πιο αχρηστη τροφη,,, οποτε και να ρωτας καποιον για τη ρογιαλ μπορει να κανει θαυματα στο σκυλο του αλλα οχι στο δικο σου,,,
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
κανενας σκυλος οτι τροφη και να τρωει δεν θα κανει μυς ξαπλωμενος σε καναπε,,,,
εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα, αυτό έγραψα και εγώ, ο μηχανισμός αύξησης μυικού ιστού ειναι ερέθισμα δηλαδή άσκηση στους μύες και μετά ξεκούραση συν καλή διατροφή. Οτι και να ταίσεις τον σκύλο (και τον άνθρωπο εδώ που τα λέμε) αν δεν ασκηθεί μάλλον χοντρός θα γίνει.:cool:
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
αν θες ενα σκυλο με μεγαλη μυικοτητα και μεγαλη αντοχη ξεχνας τη ξηρα τροφη και πας σε ωμη τροφη η μαγειρεμενη,,, επισης ο σκυλος πρεπει να κανει ασκησεις για δυναμη και αντοχη ,,,,,,,
Συμφωνώ!!!
 


1 Ιουλίου 2013
10
0
Εννοείται ότι μαζί με την προσληψη πρωτείνης θα υπάρχει κ άσκηση!Επειδή κ εγώ έχω ράτσα που είναι σχετικά μυωδης φυλή (boxer) θέλω ο σκύλος μου να γίνει δυνατός κ μυωδες κ να έχει αντοχή!Τα μποξερ επειδη έχουν καταγωγη απο μαστιφ εχουν μεγαλο προβλημα στην αναπνοη τους κ δε πέρνουν ευκολα ανάσες,για αυτο θέλώ κατα πρώτο κυριο λόγο να του αυξησω το μυικό ιστό κ ύστερα με την ασκηση κ την αντοχή του!
Η Καρνιτινη είναι ένα αμινοξυ που μοιάζει με μείγμα που ουσιαστικά λειτουργεί για να βοηθήσει τον οργανισμό στην παραγωγή της ενέργειας που χρειαζόμαστε εμεις η ο σκυλος
αλλά εγώ έρχομαι παλι στο θέμα!
Η πρωτείνη σε συνδιασμο με την άσκηση μπορει να φέρει αψογα αποτελέσματα!
όπως κ εσύ είπες τα πίτ μπουλ είναι μειώδες ράτσα,όσοι προσέχουν τα πιτ μπουλ αν είσαι ενημερωμενος θα ξέρεις ότι προτιμούν να τους δίνουν μαγειρευτα κρεατα κυρίως κοτόπουλα η ακομα καλυτερα να ακολουθουν καποιες απο τις συνταγες της μπαρφ!Θα το ακολουθουσα κ εγω αλλα δεν εχω το χρονο κ τη διαθεση να μαγειρευω κ ν απρομηθευομαι κρεατα για το σκυλο!
Επίσης στα κυνηγόσκυλα οι κυνηγοι δίνουν τροφές με υψηλο ποσοστο πρωτεινης για να μπορούν να τρέχουν κ να ειναι δυνατοι!Για αυτό κ εγώ μέσα απο το φορουμ ψαχνω να βρω μια καλή τροφή που να εχει υψηλα ποσοστα πρωτεινης κ l-carnitine για την αυξηση της φυσικης του αντοχης κ οσο μπορω να τον ταιζω κ κρεας!Απο οσο έψαξα βρηκα μονο την ρογιαλ να ακουλουθει αυτον τον συνδιασμο κ μου εκανε εντυπωση!

ΥΓ:
Επισης θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που να ακουλουθει προγραμμα μπαρφ
 
Last edited:


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Εννοείται ότι μαζί με την προσληψη πρωτείνης θα υπάρχει κ άσκηση!Επειδή κ εγώ έχω ράτσα που είναι σχετικά μυωδης φυλή (boxer) θέλω ο σκύλος μου να γίνει δυνατός κ μυωδες κ να έχει αντοχή!Τα μποξερ επειδη έχουν καταγωγη απο μαστιφ εχουν μεγαλο προβλημα στην αναπνοη τους κ δε πέρνουν ευκολα ανάσες,για αυτο θέλώ κατα πρώτο κυριο λόγο να του αυξησω το μυικό ιστό κ ύστερα με την ασκηση κ την αντοχή του!
Η Καρνιτινη είναι ένα αμινοξυ που μοιάζει με μείγμα που ουσιαστικά λειτουργεί για να βοηθήσει τον οργανισμό στην παραγωγή της ενέργειας που χρειαζόμαστε εμεις η ο σκυλος
αλλά εγώ έρχομαι παλι στο θέμα!
Η πρωτείνη σε συνδιασμο με την άσκηση μπορει να φέρει αψογα αποτελέσματα!
όπως κ εσύ είπες τα πίτ μπουλ είναι μειώδες ράτσα,όσοι προσέχουν τα πιτ μπουλ αν είσαι ενημερωμενος θα ξέρεις ότι προτιμούν να τους δίνουν μαγειρευτα κρεατα κυρίως κοτόπουλα η ακομα καλυτερα να ακολουθουν καποιες απο τις συνταγες της μπαρφ!Θα το ακολουθουσα κ εγω αλλα δεν εχω το χρονο κ τη διαθεση να μαγειρευω κ ν απρομηθευομαι κρεατα για το σκυλο!
Επίσης στα κυνηγόσκυλα οι κυνηγοι δίνουν τροφές με υψηλο ποσοστο πρωτεινης για να μπορούν να τρέχουν!Για αυτό κ εγώ μέσα απο το φορουμ ψαχνω να βρω μια καλή τροφή που να εχει υψηλα ποσοστα πρωτεινης κ l-carnitine για την αυξηση της φυσικης του αντοχης!Απο οσο έψαξα βρηκα μονο την ρογιαλ να ακουλουθει αυτον τον συνδιασμο κ μου εκανε εντυπωση!
,,,,,,,,,,,
στα κυνηγοσκυλα δινουν τροφες με ενεργεια,,, γιατι ενα κυνηγοσκυλο μπορει να τρεξει και 100 χιλιομετρα σε μια μερα,,, μια ξηρα τροφη με υψηλη πρωτεινη δεν μπορει να δωσει τοση ενεργεια,,, οσο για τα προσθετα l-carnitine ειναι διαφημιστηκα κολπα τρικ των εταιριων ,,, ο μυικος ιστος αυξανεται μονο με την ασκηση και μετα την ασκηση ακολουθει η καλη διατροφη,, αυτο που λες παρακατω δεν γινεται ,,,, }}}}}}}}}} για αυτο θέλώ κατα πρώτο κυριο λόγο να του αυξησω το μυικό ιστό κ ύστερα με την ασκηση κ την αντοχή του! {{{{{{{{{{{ πρωτα ειναι η ασκηση ,,, μετα η διατροφη,,, και μετα η ξεκουραση,,,,
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Εάν ψάχνεις ξηρα τροφή με υψηλά ποσοστά πρωτείνης που να μην είναι όμως κυρίως φυτικής προέλευσης θα έλεγα να δεις τις grain free
Orijen
Acana
Earthbound
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Τα έφερα σαν παράδειγμα για να γίνω κατανοητός ότι δεν γίναν μυώδη απο διατροφή.
Περίπου τα ίδια λέμε η l-carnitine είναι για παραγωγή ενέργειας από το κάψιμο λίπους. αλλά μάλλον είναι διαφημιστικό τρύκ, αν ο σκύλος ασκείτε και καίει το λίπος δεν του είναι απαραίτητη.
Στην άσκηση/διατροφή έχει ωραία θέματα για barf.
 


1 Ιουλίου 2013
10
0
Το παρακατω λινκ ειναι απο τον Κυνηγετικός Σύλλογος Κυπαρισσίας

Διατροφή | Κυνηγετικός Σύλλογος Κυπαρισσίας

θα δείτε οτι στα σκυλια κυνηγους δινονται ξηρες τροφες για οικονομικους λογους με μεγαλο ποσοστο προωτεινης!Το μαγφειρευτο η το ωμο κρεας δεν αρκει για την σωστη αναπτυξη η συντηρηση του σκυλου!Χρειαζονται κι αλλες ουσιες που μπορουν βεβαια να προμηθευτουν αλλα τοτε μπαινεις σε μεγαλα εξοδα κ πολυπλοκες καταστασεις!Μια καλη ξηρα τροφη εχει οτι χρειαζεται ο σκυλος σε σωστες αναλογιες!
ολοι οι κυνηγοι χρησιμοποιουν ξηρες τροφες γιατι ειναι οικονομικες κ ευχρηστες!αν ειχα τη διαθεση τα λεφτα κ τον χρονο θα προτιμουσα το μπαρφ η τα μεγειραυτα με συμπληρωματα αλλα δεν τα εχω ολα αυτα οποτε ειμαι σε αναζητησης μια σωστης ξηρας τροφης!!
ας κλεισουμε το θεμα εδω κ θελω να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με τα βαρη για γρηγοροτερη ασκηση του σκυλου!Το σκεφτομαι αλλα δε θελω σε καμια περιπτωση να ζορισω το σκυλο μου!Θελω απλά να επισπέυσω τις διαδικασιες!
Αν υπαρχουν αλλοι τροποι εξασκησης περα απο το τρεξιμο σε παραλιες-ασφαλτους-αλανες περιμενω προτασεις!
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ας κλεισουμε το θεμα εδω κ θελω να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με τα βαρη για γρηγοροτερη ασκηση του σκυλου!Το σκεφτομαι αλλα δε θελω σε καμια περιπτωση να ζορισω το σκυλο μου!Θελω απλά να επισπέυσω τις διαδικασιες!
Αν υπαρχουν αλλοι τροποι εξασκησης περα απο το τρεξιμο σε παραλιες-ασφαλτους-αλανες περιμενω προτασεις!......
.......
ωραια λοιπον,,, να θυμασαι να μην αγοραζεις τροφες που εχουν καρνιτινες η οτιδηποτε αλλες αηδιες και ολα θα πανε καλα για το σκυλο σου,,,, επισης να μην του δωσεις κανενα συμπληρωμα διατροφης για να επισπευσεις τις διαδικασιες οπως λες,,,,, θα σου πω τι εκανα εγω στη δικια μου σκυλα για να δυναμωσει,,,, δενεις το σκυλο σου με λαστιχοσχοινο,,, αν εχεις χωραφι το δενεις σε ενα δεντρο αφηνεις και 10 μετρα σχοινι απομακρυνεσαι και τον φωναζεις κοντα σου,,, μολις νοιωσει οτι τεντωνει το λαστιχοσχοινο και κατι τον τραβαει πισω βαζει συνεχως πιο πολυ δυναμη να νικησει την ελξη του λαστιχοσχοινου,,, θελει προσοχη τωρα με τη ζεστη γιατι ειναι πολυ εντονη ασκηση ειδικα αν ειναι πεισματαρης σκυλος και δεν παραδινεται στην ελξη του λαστιχοσχοινου,,,,..... και ξεκινας απι μικρη διαμετρο λαστιχοσχοινου και ανεβαινεις οταν δυναμωνει ο σκυλος,,,,, κατω να εχει χωμα,,, ουτε πετρες ουτε αγκαθια,,,, γιατι ο σκυλος θα δωσει μαχη σκαβοντας,,, αλλα ειπα,,,τωρα με τη ζεστη ειναι επικυνδυνο για το σκυλο το δικο σου,,,,.... απο το φθινωπορο και μετα,,,,​



 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Τι ηλικία έχει το σκυλί; Τι τρώει τώρα;
Έστω ότι βρεθεί στα χαρτιά μία τροφή που ικανοποιεί τις "ανάγκες σου" για αύξηση της μυικής μάζας, τι γίνεται αν δεν κάτσει καλά στον σκύλο;
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
και επειδη δεν το διαβασες το λινκ που μας εδωσες για τον κυνηγιτηκο συλλογο κυπαρισσιας δεν λεει οτι θελει τροφη με υψηλη ποσοτητα πρωτεινης ενα κυνηγοσκυλο αλλα,,,,,,,,,,,,,
....
Πρώτ’ απ’ όλα η ενέργεια. Είναι ευνόητο ότι όλη αυτή η κυνηγετική δραστηριότητα απαιτεί μεγάλα ποσά ενέργειας από τον σκύλο. Σ’ αυτά θα πρέπει να προσθέσετε την ενέργεια που απαιτείται για να συντηρηθεί ο σκύλος στη ζωή, συν την ενέργεια για ν’ αναπτυχθεί (αν είναι ακόμα κουτάβι), συν την ενέργεια της θερμορύθμισης (ψύχος ή καύσωνας). Την ενέργεια αυτή την παίρνει το ζώο με τις καύσεις που κάνει ο οργανισμός. Ο οργανισμός δηλ. καίει τις θρεπτικές ουσίες, όπως ο κινητήρας τα καύσιμα. ,,,,,,,,
,,,,
επισης ο δικος σου σκυλος δεν ειναι κυνηγοσκυλο........ δεν εχει τις αντοχες που εχει ενα κυνηγοσκυλο αρα θελει αλλη διατροφη,,,,, το κυνηγοσκυλο ειναι ικανο να κυνηγαει ενα αγριογουρουν απο βουνο σε βουνο ολη μερα,,, ενω το δικο σου αν τρεξει μαζι τους θα ""σκασει"" πριν ανεβει το πρωτο βουνο,,,,
 


1 Ιουλίου 2013
10
0
ας κλεισουμε το θεμα εδω κ θελω να μου πειτε τη γνωμη σας σχετικα με τα βαρη για γρηγοροτερη ασκηση του σκυλου!Το σκεφτομαι αλλα δε θελω σε καμια περιπτωση να ζορισω το σκυλο μου!Θελω απλά να επισπέυσω τις διαδικασιες!
Αν υπαρχουν αλλοι τροποι εξασκησης περα απο το τρεξιμο σε παραλιες-ασφαλτους-αλανες περιμενω προτασεις!......
.......
ωραια λοιπον,,, να θυμασαι να μην αγοραζεις τροφες που εχουν καρνιτινες η οτιδηποτε αλλες αηδιες και ολα θα πανε καλα για το σκυλο σου,,,, επισης να μην του δωσεις κανενα συμπληρωμα διατροφης για να επισπευσεις τις διαδικασιες οπως λες,,,,, θα σου πω τι εκανα εγω στη δικια μου σκυλα για να δυναμωσει,,,, δενεις το σκυλο σου με λαστιχοσχοινο,,, αν εχεις χωραφι το δενεις σε ενα δεντρο αφηνεις και 10 μετρα σχοινι απομακρυνεσαι και τον φωναζεις κοντα σου,,, μολις νοιωσει οτι τεντωνει το λαστιχοσχοινο και κατι τον τραβαει πισω βαζει συνεχως πιο πολυ δυναμη να νικησει την ελξη του λαστιχοσχοινου,,, θελει προσοχη τωρα με τη ζεστη γιατι ειναι πολυ εντονη ασκηση ειδικα αν ειναι πεισματαρης σκυλος και δεν παραδινεται στην ελξη του λαστιχοσχοινου,,,,..... και ξεκινας απι μικρη διαμετρο λαστιχοσχοινου και ανεβαινεις οταν δυναμωνει ο σκυλος,,,,, κατω να εχει χωμα,,, ουτε πετρες ουτε αγκαθια,,,, γιατι ο σκυλος θα δωσει μαχη σκαβοντας,,, αλλα ειπα,,,τωρα με τη ζεστη ειναι επικυνδυνο για το σκυλο το δικο σου,,,,.... απο το φθινωπορο και μετα,,,,​


Τώρα που ειναι καλοκαίρι τα πρωινα τον βγαζω για κατουρημα η για να τον παω στη παραλια!Βόλτες για τρεξιμο τις κανω αργά το βραδυ κατά τις 11 ! μου αρεσε η ιδεα σου κ θα την εφαρμοσω!Αλλα προφανως θα χρειαστω στηθολουρο γιατι με το κολαρο θα πνιγει το σκυλι!Ειναι πεισματαρης κ αρκετα εγωιστης!Μεσημερι κ πρωινα δεν τον τρεχω καθολου γιατι εχει δυσκολια μεγαλη στην αναπνοη,μονο στη παραλια για κανα μπανακι!
ειναι 16 μηνων κ του δινω την adult dinner της belcando τους τελευταιους δυο μηνες!Τους προηγουμενβους του εδινα την multi croc παλι της belcando κ όσο ηταν μικρος τους πρωτους 2 μηνες roayal!.
ενας που έχει σκυλο μποξερ μου προτεινε να συνδιαζω ξηρα τροφη με κονσερβες ανακατεμενες αλλα με μεγαλη προσοχη κ καλο ανακατεμα γιατι μπορει να φτυνει τη ξηρα!Θα το δοκιμασω με τις αντιστοιχες κοσνερβες της belcando κ ίσως του δίνω επιπροσθετα μια δυο φορες την εβδομαδα κοτουπουλο χωρις κοκκαλα φυσικα!η μια λυση ειναι αυτη η θα παρω την ακανα!Αλλα θελω να το ψαξω πολυ για να αφησω την μπελκαντο ειναι ολιστικη τροφη με κορυφαια υλικα!Επομενη επιλογη ειναι η orijen αλλα οι τιμες της ειναι υπερβολικα υψηλες!για αυτο θελω να παρω κ την αποψη αλλων ωστε να διασταυρωσω καποιες αποψεις!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εγώ πάντως λέω πως η τροφή δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Αν ταΐζεις μια καλή έως μέτρια τροφή, και ο σκύλος ασκείται αρκετά καθημερινά, θα κάνει μυική μάζα. Τώρα το πόσο εξαρτάται από τα γονίδια.

Royal Canin

 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Εγώ πάντως λέω πως η τροφή δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Αν ταΐζεις μια καλή έως μέτρια τροφή, και ο σκύλος ασκείται αρκετά καθημερινά, θα κάνει μυική μάζα. Τώρα το πόσο εξαρτάται από τα γονίδια.

Royal Canin

,,,,
ο σβαρτζενεργκερ ειναι αυτος..??? ==))
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να συζητήσουμε με όλα τα μέλη σχετικά με την αύξηση του μυικού ιστού του σκύλου!Είναι προφανές πως μέσα απο ξηρές τροφές δεν μπορεί να φανεί γρήγορα αλλά σε βάθος χρόνου καθώς το ποσοστό πρωτείνης κάθε ξηρας τροφής δε ξεπερνά το 37% (συνηθως οι περισσότερες ειναι απο 23 εως 33 η 34)
Θελω να ρωτησω τα μελη του dogforoum
α)Αν υπάρχει κανείς που ταίζει το σκύλο του με κάποια τροφή υψηλής πρωτείνης κ έχει τα αποτελέσματα που θελει!
β)Είδα στην τροφή της roayal cannin υπάρχει μια ουσία η l-Cartine που χρησιμοποιείται κ σε ανθρώπους για την αύξηση του μυικού ιστού μεσω της άσκησης,η συγκεκριμενη ουσια αυξανει την αντοχη του σκυλου κ τον μυικο ιστο!Υπαρχει καποιος που να δινει στο σκυλο του ροαγιαλ ετσι ωστε να μπορει να μου πει αν υπάρχουν τα αναμενομενα αποτελεσματα?
αν ο σκυλος ειναι καλα γυμνασμενος- με καλη προπονηση ας τρωει κρεας απο αρνι..εκει εχει καρνιτινη..τωρα αν ειναι αδυνατος χωρις καλη προπονηση η καρνιτινη δεν θα του κανει τιποτα... αν ισχυει το ιδιο οπως τον ανθρωπο..ας γυμναστει πρωτα καλα και μετα ας παρει...το κρεας γενικα εχει καρνιτινη.. το αρνι ομως ειναι φουλ.. τωρα στην ξηρα τροφη η επεξεργασια ισως ειναι καπως...ισως ειναι χημικα σκετα...ισως ειναι με αρνι μεσα... ιατρικα παντως μια μακροχρονια χρηση δεν θα ειναι και οτι καλυτερο για το σκυλο...οχι οτι δεν ειναι η φυση του τετοια,για να αποφευγει το κρεας,αλλα απλα θα ειναι υπερδοσολογια...π.χ καποια στιγμη θα σταματησει την προπονηση η την μεγαλη σωματικη ασκηση..
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
ιατρικα παντως μια μακροχρονια χρηση δεν θα ειναι και οτι καλυτερο για το σκυλο...
Συμφωνώ με το πόστ, κάνω παράθεση σε αυτό το σημαντικό σημείο, το πράγμα με το marketing κάπου έχει ξεφύγει και στην προσπάθεια να προσφέρουμε κάτι καλύτερο στο σκύλο μας στο τέλος θα τον στείλουμε αδιάβαστο.
Και συνεχίζω γιατί να μπεί η L-Carnitine στη σκυλοτροφή?
Η καρντιτίνη είναι αμινοξύ που επηρεάζει έμμεσα τον μεταβολισμό και χρησιμοποιήθηκε στο bodybuilding για γράμμωση σε συνδυασμό με αεροβική άσκηση όμως είναι άχρηστη έως επικίνδυνη σε απροπόνητους αθλητές (ανθρώπους) τώρα σε σκύλους πως δουλεύει ένας Θεός ξέρει.
Εγώ πάντως ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αν υπαρχουν αλλοι τροποι εξασκησης περα απο το τρεξιμο σε παραλιες-ασφαλτους-αλανες περιμενω προτασεις!
Kολυμπι.
Πολυ καλυτερο απο το τρεξιμο κ για την αντοχη του κ για την μυικη του μαζα +ελαχιστη καταπονηση.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
η δικια μου παντως οταν τη παω στη θαλασσα τρελαινεται για ξαπλωτες ==)))
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3