Ξύσιμο και ερεθισμός! Help


MariaMes

Active Member
30 Ιουλίου 2018
34
26
29
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους!!!
Θα ηθελα την βοήθεια σας. Το σκυλακι μου, η Μολλυ έχει μια πληγή χαμηλά στην κοιλιά της, αυτο το ειδα χθες και απο οσο κατάλαβα το έκανε μονη της. Σήμερα ξυνεται συνεχώς, γλιφεται και δαγκώνει το δέρμα της, πιο συγκεκριμένα την κοιλιά. Απο το δάγκωμα εχει κάνει και αλλη πληγή. Το μυαλό μου πηγε στα παράσιτα γιατί προχθές οταν επιστρέψαμε απο την βραδινή μας βολτα, κατι πολυ μικρό περπατούσε στο πίσω ποδι της και οταν πηγα να το πιάσω αυτο πηδούσε (εν τέλη το αφαίρεσα). Μετα απο αυτο την έψαξα καλά, δεν ειχε κατι αλλο (εχει λευκό τρίχωμα οποτε θα φαινόταν πιστεύω).
Τον χειμώνα δεν της δίνω χάπι, ούτε και αμπουλα. Μένουμε ομως σε μέρος με έντονη βλάστηση.
Εχει περάσει κάποιος, κατι παρόμοιο???
Σε περίπτωση που σας μπέρδεψα, οι πληγές είναι και οι δυο στην κοιλιά, σε απόσταση 5 εκ.

Θα την παω αύριο σε κτηνιατρείο που ειναι 24ωρο, αλλα πρωτα ηθελα να μάθω και την δική σας γνώμη.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Προφανώς και θα περπατάει επάνω της η σάρα και η μάρα αφού δεν της φοράς αμπούλα το χειμώνα.
Αλήθεια, ο λόγος? Κάνει κρύο και «σκοτώνονται»?

Πέρα απ'όλα τα υπόλοιπα με τις πληγές που δημιούργησε άρχισε από αύριο να της βάζεις κανονικά την αποπαρασίτωσή της.

Αν υπάρχει ανοιχτή πληγή τότε με λίγο οξυζενέ και μια γαζούλα καθάρισε την περιοχή και εφάρμοσε bedatine. Αν ο σκύλος το γλείφει μια στις τόσες οκ, στην περίπτωση που το γλείφει συνεχώς τότε θα πρέπει να βάλεις και κολλάρο.

Αν υπάρχει απλά ερεθισμός τότε εφάρμοσε καμιά κρέμα κορτιζονούχα καταπραϋντική (πχ. celestoderm)

Όπως και να χει θα πάρεις τηλέφωνο και τον γιατρό σου.
 
  • Like
Reactions: MariaMes


MariaMes

Active Member
30 Ιουλίου 2018
34
26
29
Θεσσαλονίκη
Προφανώς και θα περπατάει επάνω της η σάρα και η μάρα αφού δεν της φοράς αμπούλα το χειμώνα.
Αλήθεια, ο λόγος? Κάνει κρύο και «σκοτώνονται»?

Πέρα απ'όλα τα υπόλοιπα με τις πληγές που δημιούργησε άρχισε από αύριο να της βάζεις κανονικά την αποπαρασίτωσή της.

Αν υπάρχει ανοιχτή πληγή τότε με λίγο οξυζενέ και μια γαζούλα καθάρισε την περιοχή και εφάρμοσε bedatine. Αν ο σκύλος το γλείφει μια στις τόσες οκ, στην περίπτωση που το γλείφει συνεχώς τότε θα πρέπει να βάλεις και κολλάρο.

Αν υπάρχει απλά ερεθισμός τότε εφάρμοσε καμιά κρέμα κορτιζονούχα καταπραϋντική (πχ. celestoderm)

Όπως και να χει θα πάρεις τηλέφωνο και τον γιατρό σου.
Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση-βοήθεια!!!
Η αλήθεια ειναι πως μέχρι στιγμής δεν είχαμε θεμα. Της φοράω scalibor μονο.
Μου εχει πει η κτηνίατρος απο 13 βαθμούς και πάνω να βάζουμε. Απο Μάρτιο-Απρίλιο τα ξεκινάμε.

Εσείς βάζετε χειμωνα και καλοκαίρι?

Θα επικοινωνήσω αύριο, νωρις με την γιατρό για να μας κατευθύνει!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Προφανώς και θα περπατάει επάνω της η σάρα και η μάρα αφού δεν της φοράς αμπούλα το χειμώνα.
Αλήθεια, ο λόγος? Κάνει κρύο και «σκοτώνονται»?
Ρε συ...ήμαρτον!!!
Κι εγώ δεν τους βάζω τίποτα και δεν περπατάει πάνω τους, ούτε η σάρα, ούτε η μάρα.
Αν δω κανέναν...βηματισμό που δεν μου αρέσει, θα τους βάλω και θα λυθεί η παρέλαση.
Δεν είδες καν τις πληγές που λέει η @MariaMes
Πως είσαι σίγουρος, ότι δεν είναι κάτι άλλο;

@MariaMes το οτι εγώ δεν τους βάζω τίποτα, είναι δική μου επιλογή έτσι; Δεν σημαίνει ότι είναι σωστό και πρέπει να κάνεις κι εσύ το ίδιο. Εξαρτάται από πολλά πράγματα. Πάντως, αν μένεις Αθήνα, χειμώνες γενικά δεν έχουμε, δυστυχώς.
Θα μπορούσε η μικρή σου, να ξύνεται και να έχει κάνει πληγές, λόγω αλλεργίας στο τσίμπημα ψύλλου, οπότε επιβάλλεται η χρήση αμπούλας. Δεν νομίζω όμως, ότι θα έκανε τόσο γρήγορα τέτοιες πληγές που λες. Μπορεί να έχει από καιρό κανέναν ψύλλο που την βασανίζει και απλώς δεν τον είχες δει. Σ'αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να τους εξολοθρεύσεις γενικά από το σπίτι σου. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, για τους ψύλλους και θα βρεις πολλά θέματα.

Οταν μάθετε τελικά τι είναι, πες μας κι εμάς.
 


MariaMes

Active Member
30 Ιουλίου 2018
34
26
29
Θεσσαλονίκη
Ρε συ...ήμαρτον!!!
Κι εγώ δεν τους βάζω τίποτα και δεν περπατάει πάνω τους, ούτε η σάρα, ούτε η μάρα.
Αν δω κανέναν...βηματισμό που δεν μου αρέσει, θα τους βάλω και θα λυθεί η παρέλαση.
Δεν είδες καν τις πληγές που λέει η @MariaMes
Πως είσαι σίγουρος, ότι δεν είναι κάτι άλλο;

@MariaMes το οτι εγώ δεν τους βάζω τίποτα, είναι δική μου επιλογή έτσι; Δεν σημαίνει ότι είναι σωστό και πρέπει να κάνεις κι εσύ το ίδιο. Εξαρτάται από πολλά πράγματα. Πάντως, αν μένεις Αθήνα, χειμώνες γενικά δεν έχουμε, δυστυχώς.
Θα μπορούσε η μικρή σου, να ξύνεται και να έχει κάνει πληγές, λόγω αλλεργίας στο τσίμπημα ψύλλου, οπότε επιβάλλεται η χρήση αμπούλας. Δεν νομίζω όμως, ότι θα έκανε τόσο γρήγορα τέτοιες πληγές που λες. Μπορεί να έχει από καιρό κανέναν ψύλλο που την βασανίζει και απλώς δεν τον είχες δει. Σ'αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να τους εξολοθρεύσεις γενικά από το σπίτι σου. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, για τους ψύλλους και θα βρεις πολλά θέματα.

Οταν μάθετε τελικά τι είναι, πες μας κι εμάς.
Έχεις δίκιο σε όλα!!! Εγω απέκτησα σκυλάκι πριν απο 1,5 χρονο, ακόμα μαθαίνω, ψαχνω, ρωταω και προσπαθώ να κανω το καλύτερο.
Οταν μου λεει λοιπον η κτηνίατρος μας που εμπιστεύομαι, πως δεν χρειάζεται χειμώνα (λογω χαμηλής θερμοκρασίας) να της δίνω αμπουλα και χαπι, την ακούω.
Εννοείται πως εχω το νου μου και την ψάχνω συνεχώς. Μεσα στην ημέρα βγαίνουμε 3 βόλτες και καθε βραδυ παίρνω χτένα και την χτενιζω. Την ψάχνω συνεχώς.
Τις τελευταίες 2 μέρες που παρατήρησα πως κατι την ενοχλεί και την βασανίζει την πηγα κατευθείαν, χωρις δεύτερη σκέψη. (Και ας κόστισε 40€ , λόγω ημέρας)
Και για να μην μακρυγορω, μολις γυρίσαμε απο το κτηνιατρείο (εφημερεύον 24ωρες). Μου έδωσαν χαπι για τα παρασιτα εσωτερικά + εξωτερικά (NexGard spectra) που διαρκεί 1 μήνα και 6 χάπια (πρωι-βραδυ, για 3 ημέρες) για τον κνησμό (Apoquel). Την ειδαν εξωτερικά αν εχει ψύλλους ή οτιδήποτε άλλο και ηταν πεντακάθαρη.

Ίσως να οφείλεται και σε αλλεργία. Της δίνω small breed(acana), μου είπε ομως πως πολλα σκυλια εχουν αλλεργία στην συγκεκριμένη, οπως και το δικο του.

Οπότε θα πάρει την αγωγή, θα συνεχίσω κανονικά την ιδια τροφή (Χωρίς τίποτα έξτρα) και θα παρακολουθώ μηπως τελικά ειναι αλλεργία στην τροφή.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: spyv and mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3