Οι αναμνήσεις ενός Ποιμένα


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Θεώρησα σωστό να ανοίξω ένα καινούργιο θέμα με αναμνήσεις από ανθρώπους που γεννηθήκανε στην ύπαιθρο και βιώσανε την πάλη για την επιβιωση σε πολύ σκληρές συνθήκες. Πιστέυω πως αυτοί ξέρουν πολύ καλύτερα από όλους μας τι εστί τσομπανόσκυλο και τι λύκος. Προσπάθησα να βγάλω όσο μπορούσα την υπερβολή που συνήθως περιβάλει όλες αυτές τις ιστορίες. ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ φίλε Φοιβο. PTF Μου έδωσες κίνητρο να ψάξω για φωτό και βρήκα μερικές από ένα κτηνίατρο που δυστυχώς τον ενδιαφέρανε πιο πολύ τα αιγοπρόβατα. Ευτυχώς υπάρχει και μία με τον ΚΟΚΟ.

Uploaded with ImageShack.us.

ΟΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΠΟΙΜΕΝΑ.

Πατερα, θα ηθελα να μου πεις μερικα πραγματα για την εποχη που ησουν κτηνοτροφος, εχεις καλη μνημη
;.
-
Τι θελεις να σου πω; Τα θυμαμαι αρκετα καλα. Δυσκολες εποχες αλλα συναμα και καλες γιατι ημασταν ελευθεροι , εμεις και η φυση. Μετα μπηκαμε στα εργοστασια και στις οικοδομες και χασαμε αυτή την ελευθερια.
Θελω να μου πεις για το κοπαδι σου και ειδικα για τα σκυλια σου. –Να σου πω. Οσο ειμασταν και τα τρια αδερφια ειχαμε γυρω στα 750 γιδια , γαλαρια και στειρα και εξι σκυλια. Το 1965 χωρισαμε και εμεινα με 250 και 2 σκυλια.
Μονο 2 σκυλια! Φτανανε;
- Ε, μικρο το κοπαδι τα φερνανε βολτα. Μετα τα πουλησα και το 67 εχτισα το σπιτι που γεννηθηκες, Ολοι το ιδιο εκαναν.
Πριν χωρισετε τα 6 σκυλια ηταν αρκετα για ένα τετοιο κοπαδι; Αν ερχοτανε λυκοι τι κανατε;
-
Στο Νυμφαιο οι λυκοι δεν κανανε αγελη , και δεν μας πλησιαζανε αλλα στα Βασιλικα που ξεχειμωνιαζαμε το βραδυ δεν ειχε υπνο, δεν κοιμομασταν. Δεν φοβοντουσαν τα σκυλια, τα βλεπανε σαν γατες, αν δεν ημασταν εμεις δεν θα αφηνανε τιποτα, Χαναμε και πολλα σκυλια από φιδια και ετσι δεν μπορουσαμε να φτιαξουμε καλα σκυλια.
Τι σκυλια ειχατε; Χρωμα , μεγεθος, τριχωμα;
-Ε, από όλα ειχαμε και παρδαλα και μονοχρωμα, το τριχωμα ηταν μετριο, ουτε μαλλιαρο ουτε προσουτο, το μεγεθος καλο , τα κεφαλια ηταν στρογγυλα , όχι σαν του λυκου.
Για το μεγεθος που λες καλο , μπορεις να τα συγκρινεις με του πεθερου σου;
-Εκεινα ηταν πιο μεγαλα και πιο μακρια . Κρατουσαν από τη ρατσα του Φιστα.
Τι είναι αυτό; Τι ρατσα εννοεις;
- Ο Φιστας ηταν ενας μεγαλοτσελιγκας που ειχε ερθει στη Βλαστη από την Αβδελλα Γρεβενων , ειχε πανω από τρεις χιλιαδες ζωα, γιδια προβατα. Αυτος ειχε σκυλια που ολοι παρακαλουσανε να εχουνε.
Τι σκυλια ηταν αυτά;
- Ηταν διαφορετικα από τα δικα μας, ηταν ψηλα και μακρια με μεγαλα κεφαλια και διαφορα χρωματα. Τα περισσοτερα ηταν κοντονουρικα, όχι κολοβα αλλα η ουρα τους ηταν στα 2/3.
Την κοβανε
; -Όχι, ετσι γεννιωντουσαν, εμεις μονο το δεξι αυτι κοβαμε. Αληθεια, γιατι το κοβατε; - Για να ακουει καλυτερα και για σημαδι ότι ανηκει καπου.
Ο σκυλος ακουει το ιδιο καλα και χωρις κομμενα αυτια
.
- Αν είναι ετσι γιατι ο λυκος και η αρκουδα εχουν ορθια αυτια;
( πραγματικα , ολοι οι θηρευτες εχουν ορθια αυτια, τι να του πω τωρα;).
Πες μου για τα σκυλια του ΦΙστα.
–Τι να σου πω , εκει δεν πλησιαζε λυκος.
Εσεις ειχατε από αυτή τη ρατσα;
- Όχι , δεν ειχαμε σχεσεις αλλα ο πεθερος μου ξεχειμωνιαζε με αυτους στο Κολχικο και τελικα καταφερε και πηρε ένα , αργοτερα εμαθα ότι το λεγανε Μαρκο, από αυτό το σκυλι κανανε καλα σκυλια και αυτοι.
Γιατι , πριν δεν ειχανε;
-Ειχανε σαν τα δικα μας.
Τα δικα σας ηταν πιο μεγαλα από τον Μπονο;
-Στο μποϊ ηταν το ιδιο αλλα στο μακρος όχι, ειχαμε και πιο μεγαλα από τον Μπονο αλλα λιγα. Ο Λιαπης ηταν πιο μεγαλος από τον Μπονο.
Τον Παρδαλη του θειου Γιαγκου τον συγκρινεις με τον Μπονο;
- χα χα ο Μπονο ηταν σαν λυκακι μπροστα σε εκεινο το σκυλι.
Τον θυμασαι καλα τον παρδαλη
;
- Τετοια σκυλια δεν ξεχνιουνται. Σαν γενικη εικονα , ο Παρδαλης εμοιαζε με τα σκυλια του Φιστα;
-
Ναι, αλλα ηταν πιο μαλλιαρος και ειχε μεγαλη ουρα.
Μπαμπα, θυμασαι κατι εντονα από καποια επιθεση λυκου; Κατι που να σου εχει μεινει αξεχαστο.
- Αν θυμαμαι; Εχω παθει τοσες λαχταρες, πώς να τις ξεχασω;
Πες μου μια από τις λαχταρες σου.
- Να σου πω. Το 1954 λιγο πριν παω στο στρατο ημασταν τα Χριστουγεννα στα Βασιλικα και ξεχειμωνιαζαμε , ημουν τσομπανος μαζι με τον θειο σου τον Ηλια στα στειρα των Τουλικα και Γιαννη Φουρκιωτη, γυρω στα 600 ζωα.
Ειχαν καλα σκυλια αυτοι; - Σαν τα δικα μας. Ειχαν 5 σκυλια και ένα κουταβι γυρω στο χρονο ,καλα ηταν κυνηγουσανε. Ο Ηλιας ειχε παρει αδεια να παει στο σπιτι και ειχε ερθει ο Τουλικας αλλα εφυγε και αυτος το μεσημερι ενώ του ειχα πει πως ειχα δει αρκετους λυκους. Το απογευμα κανανε μια επιθεση αλλα ορμηξανε τα σκυλια και δεν μπηκανε στο κοπαδι, ειχα μετρησει 7 λυκους .
Μπαμπα , δεν γινεται να σε πιστεψω.
– Μη με πιστευεις. Καθως βραδιαζε και ψιχαλιζε , τα γιδια ηταν στο γρεκι , κανανε παλι επιθεση , εγω με την καπα και τη γκλιτσα ετρεξα να δωσω θαρρος στα σκυλια, ξαφνικα βλεπω τα σκυλια να τρεχουν προς τα μενα και να κλαινε,μου κοπηκαν τα γονατα , χωρις οπλο και μονο με τη γκλιτσα τι να κανω; Βαζω τις φωνες και ευτυχως εμειναν μονο να ουρλιαζουν .Πρωτη φορα φοβηθηκα στη ζωη μου, Από τοτε δεν φοβαμαι τους λυκους , και εσυ να μην τους φοβασαι, δεν πειραζουν ανθρωπο, . Τα σκυλια τι κανανε;
- Τα σκυλια ηρθαν το πρωι, μετα βρηκαμε το κουταβι φαγωμενο.
Καλα αφησανε τα γιδια και φαγανε το κουταβι;
Γιατι να το κανουνε αυτό; -Οι λυκοι φοβουνται τους ανθρωπους τα σκυλια δεν τα υπολογιζουν. Εκτος αν εχεις πολλα και καλα σκυλια.
Μια τελευταια ερωτηση μπαμπα, αν ερχοτανε ένα καλο σκυλι από τα δικα σας τετ α τετ με ένα λυκο πιστευεις ότι μπορουσε να τα βγαλει περα;
- Καλα, χαζα ρωτας τωρα;. Αν χτυπουσε τα δοντια ο λυκος τα σκυλια παγωνανε , δεν κανανε βημα μπροστα, όταν εφευγε κανανε πως τον κυνηγουσανε 200 μετρα και γυρνουσαν πισω.
ΟΛιαπης; Ο Λιαπης δεν μαλωνε με λυκο , μην ακους πολλα , αν δεν ειχε υποστηριξη δεν πηγαινε ουτε αυτος.
Μπαμπα με ένα λυκο ρωταω
.
- Ε, ναι, αν Ο Λιαπης ειχε 4-5 ακομα σκυλια τον κυνηγουσανε αλλα να παει μονος όχι. Ο λυκος εφευγε , δεν καθοτανε να μαλωσει , αν ηταν πολλοι τρωγανε τη γιδα και δεν δινανε σημασια στα σκυλια, μολις πηγαιναμε εμεις αφηνανε τη γιδα και φευγανε.
Σας τρωγανε πολλα γιδια;
-Στο κοπαδι δεν τρωγανε πολλα γιατι τους κυνηγουσαμε κι εμεις αλλα αν αποκοβωτανε μερικα δεν γλιτωνε κανενα. Ατιμο ζωο ο λυκος, ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΙ.
Εισαι υπερβολικος μπαμπα, σκοτωνει για να ζησει και αυτος.
-Εσυ με τις χαζομαρες σου. Τοτε γιατι αν βρει καμια τριανταρια γιδια η προβατα αφυλαχτα τα πνιγει όλα; Δεν χωρταινει με ένα; ( εδώ που τα λεμε εχει δικιο).
Μπαμπα, αν ειχες 6 σκυλια σαν τον Μπονο σε τσομπανοσκυλο (ξερει τι εστι Μπονο σε μαχη) θα φοβοσουν τους λυκους;
-Δεν ξερω αλλα αν ο Μπονο ηταν τσομπανοσκυλο θα ζουσε με ένα κομματι ψωμι και λιγο τυρογαλο;
Αρα τα σκυλια σας ηταν νηστικα και για αυτό δεν μπορουσαν να αντιμετωπισουν τον λυκο.
– Μπορει να είναι κι ετσι.Εδώ να σημειωσω πως τα σκυλια τοτε τρωγανε ένα κομματι ψωμι σικαλεως
(γκουμουλι) το πρωι και ένα το βραδυ συν το τυρογαλο που όμως είναι πολύ πλουσιο σε πρωτεινες. Ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του.
Αναμενεται και η αντιθετη αποψη από τον θειο μου.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Hiraeth


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ωραια η ιστορια,αληθινη..
το χιουμοριστικο ηθικο διδαγμα ειναι οτι ο λιαπης ανεκαθεν,
αν δεν ειχε υποστηριξη δεν πηγαινε ουτε αυτος ! :) και σιγουρα ηταν πιο μεγαλος απο τον μπονο ! :cool:
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ίσως τα σκυλιά πήγαν στον πατέρα σου όταν βγήκε γιατί υποτίθεται ότι όταν είναι ο αρχηγός μπροστά καθαρίζει ο αρχηγός; Ή ο πατέρας σου έβγαινε πάντα έξω και η αντίδραση αυτή ήταν μη αναμενόμενη;
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ωραίες εμπειρίες ειναι καλό κάπου κάπου να της θυμόμαστε!
Ο σκύλος ειναι οικόσιτο και δίνει την μάχη της φύλαξης. Ο λύκος ειναι αγρίμι και
δίνει την μάχη της επιβίωσης. Σε αυτη την μάχη πάντα κερδίζει η ποιο αποφασισμένη
και μεγαλητερη ομάδα. Οι περιπτώσεις που ενας σκυλος θα τα βάλει με ενα λύκο
ειναι πολυ σπάνιες. Και σε αυτές της περισσότερες φορές ο λύκος θα φύγει έχοντας
κάνει μεγαλητερη ζημιά στον σκύλο. Για να φυλαχθει ενα κοπάδι απο επίθεση 5-6
αποφασισμενων λύκων χρειάζεται πάνω απο 10-12 καλοεκπεδευμενα και καλοαναθεμένα
σκυλια.

Αναμένουμε και της ιστορίες του θείου σου αλλα και απο τα ξαδέλφια σου
που ειναι σύγχρονοι ποιμένες.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Πολύ ωραίο κειμενάκι Λίβερπουλ.
Να το γράψεις και στο face, που όλων τα τσοπανόσκυλα έχουν τον λύκο για οδοντόβουρτσα...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πολύ ωραίο κείμενο φίλε Liverpool!
Κι όντως όπως είπε κι ο sea-mol από πάνω ρεαλιστικό!
Γιατί έχει γεμίσει ο τόπος από "τσοπάνηδες" που αν όλοι οι λύκοι της Ελλάδας συνασπίζονταν τα σκυλιά τους θα κάναν απλά ζέσταμα για τις....αρκούδες που θα έρθουν μετά!

Θυμάμαι ένα βράδυ που είχα ξεμείνει σε κάτι φίλους βοσκούς και οι λύκοι εμφανίστηκαν κοντά...μου είχαν κοπεί τα πόδια από την τρομάρα μου...και ήμουν ανάμεσα σε αρκετούς έμπειρους βοσκούς...φαντάζομαι εκείνο το βράδυ ο πατέρας σου!

Μακάρι να είχες περισσότερες φωτογραφίες από εκείνα τα παλιά σκυλιά!
Αναμένουμε κι άλλες ιστορίες!
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
Αν και ουδεμία σχέση έχω με το θέμα και με τα ποιμενικά σκυλιά, βρίσκω την ιστορία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και διδακτική. Αναμένουμε κι άλλες!
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Παιδιά , οι ιστοριες ειναι πέρα για πέρα αληθινές γιατί δεν εχω κανένα κέρδος να πω ψέμματα, ούτε σκυλιά πουλάω ούτε τρέλλα. Ο πατέρας μου και οι θειοι μου ειναι εν ζωή και έχουν σωας τα φρένας. Απλά πρέπει να τους στραγγισεις λιγο για να πάρεις την πραγματική αλήθεια και όχι αυτή που εδειξε η στιγμή. Εγω, δεν το κρύβω πως συμπαθώ τον λύκο αλλά καταλαβαίνω και το μίσος αυτων των ανθρωπων. Αυτες τις μακακίες που βλέπω στο φβ τις λένε ανθρωποι που έχουν κέρδος από τον σύγχρονο ελλ.π .Προχθές που ημουν στο βουνό ο ξάδερφος μου τα ιδια ελεγε, εγώ πάντως ειδα 28 νυφιτσες 3 γκέκας και μια δισεγγονη της Γκολφως. Οταν του θύμισα τα παλιά σκυλιά συμαζευτηκε. Μεγάλο μυστηριο παντως για μένα είναι η συνεχομενη αναφορά στον Μάρκο. Εμεινε θρύλος ο Μάρκος, ακόμα και η μητέρα μου μου λέει για το μέγεθος του< σαν τραγί> ήταν . Πάντως ο παππους μου έχει πληρωσει αρκετά πρόστιμα για τις ιδιοτροπίες του Μάρκου. Τα τραγιά

Uploaded with ImageShack.us
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Ίσως τα σκυλιά πήγαν στον πατέρα σου όταν βγήκε γιατί υποτίθεται ότι όταν είναι ο αρχηγός μπροστά καθαρίζει ο αρχηγός; Ή ο πατέρας σου έβγαινε πάντα έξω και η αντίδραση αυτή ήταν μη αναμενόμενη;
. Φίλε μου τα γίδια ήταν στο γρέκι δεν ήταν σε μαντρί , τα σκυλιά δεν πήγαν στον πατέρα μου , έτρεξαν να σωθούν στην αντίθετη πορεία από αυτή των λύκων.
και σιγουρα ηταν πιο μεγαλος απο τον μπονο ! :cool:
η αναφορά στον Μπόνο γίνεται γιατί τον είχαμε στο σπίτι μας για 12 χρόνια , ένα μπασταρδάκι λυκόσκυλο 70cm kai 50kg που αν έβλεπε γαλαζοαίματο καποιος επρεπε να αλλάξει γειτονιά. Αλλιώς υποταγή... Εγώ τον δρόμο μου δεν τον αλλαξα ποτέ επειδή καποιος εβγαζε τον ακριβοπληρωμένο φούσκα του μπροστά μας.Bono vox

Uploaded with ImageShack.us
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Στη φωτο που βαζω σε πρωτο πλανο ειναι ο κοκος και δεξια η αδερφη του η μπαμπακ
ώτσου , το μαυρο ειναι ο αραπης , περιπου 7 μηνων πιο περα ο Τζαβελας και κατω αριστερα μια μουσουδα ειναι ο καψαλης. Αυτα τα κουταβια τα εζησα γιατι μεγαλωσα μαζι τους, οταν με βλεπανε ειχαν πανηγυρι γιατι παντα τα ειχα λιχουδιες, οπου και αν πηγαινα τα σκυλια αυτα ερχοτανε μαζι μου. Η διατροφη τους ηταν αυτη που βλεπετε και λιγα λιακατα που επαιρναν απο το σφαγειο οι θειοι μου , εγω πηγαινα καθε μερα στο σφαγειο αλλα δεν μου επετρεπαν να τα δωσω. Η φωτο ειναι το 1975 , ο Κοκος και η Μπαμπακωτσου ηταν 1 χρονων , εζησαν μεχρι το 1986 ο κοκος και η μπαμπακώτσου είχε πεθανει από φόλα το 1985 . Τον Αραπη τον σκοτωσε καποιος κτηνοτροφος το '83-'84 γιατι εσερνε τη σκυλα του και του μαγαριζε το μαντρι, πόσο κοντοφθαλμος ηταν ο κτήνος που αντι να παρακαλαει να τις ζευγαρωσει ολες αυτος τον σκότωσε . Πολυ κλάμα ειχα πεσει.

Uploaded with ImageShack.us
 






bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
ρώτησα γιατί έχω συγγενής πλέον στο Τριάδι και πέρυσι άκουσα συζητήσεις για παλιούς βοσκούς και τσοπανόσκυλα,(δυστυχώς δεν έτυχε να δω κανένα από κοντά φέτος θα το επιδιώξω)για μετακινήσεις κοπαδιών από Θεσσαλονίκη Σέρρες και πίσω με τα πόδια(!!!!)ανάλογα την εποχή και είδα νέους ανθρώπους να συνεχίζουν το επάγγελμα, που τείνει να εκλείψει από ότι μου είπαν,με πολύ μεράκι!
εσύ με την κτηνοτροφία ασχολείσαι?
 


liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
Οχι, με μαρμαρα [h=3]CAO Xιονα - Γιαγκος. Πω πω τιθέμα μου εδωσες τωρα; Μετακινησεις κοπαδιων, οσοι ειναι θεσσαλονικεις σιγουρα δεν θα με πιστευουνε οταν το γραψω. Παντως απο τριαδι -Σερρες δεν ηταν και μεγαλη αποσταση. Λογικα πηγαινανε στη Βροντου Σερρων.[/h]
 






liverpool69

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2013
86
4
Θεσσαλονικη
ΘΕΙΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ . Λοιπον θειο, θυμασαι καμια ιστορια εντονα με λυκους; - Και βεβαια θυμαμαι , ποσες θελεις; Για αρχή την καλυτερη.- Ολες καλες είναι. Πες μου την καλύτερη. – Γύρω στο 1973 ήμουν στα στείρα γυρω στα 400 στον αριθμο. Σκυλιά ειχες μαζί σου ; -Μαζί μου ειχα 3 σκυλιά και 2 κουτάβια , τα 2 ηταν μεγάλα σε μέγεθος , τα λέγανε Τσαμέκης και Νταβέλης , και το άλλο το λέγανε Γκέσο , το ένα το κουταβι το έλεγαν Κολιουρίδα Το άλλο δεν θυμάμαι . Ο Μάρκος που ήταν; -Ε, ο Μάρκος ειχε γεράσει , καθόταν στα μαντριά. Γεια πες μου, τι έγινε; - Ημουν στην τοποθεσια σαμαράδες και ακούω μια γιδα να βελάζει , την είχε αρπάξει ένας λυκος και την εριξε στο χαντάκι,καθως την τραβούσε ο λύκος νταλτάνε (ορμάνε) τα σκυλιά και τον αρπάζουνε σε λίγη ωρα δεν εμεινε τίποτα από τον λύκο. Τι ; Τον πνιξανε; - Όχι τον πνίξανε , τον σκίσανε και το κουτάβι πηρε θάρρος και αυτό και δάγκωνε, το αλλο εμεινε μεσα στα γιδια. Κάτσε λίγο θείο να βάλουμε μια τάξη, είχες 3 μεγάλα σκυλιά και δύο κουτάβια , ο λύκος εκατσε να παλέψει; - Τα 2 ηταν μεγαλα και πιάσανε τον λυκο και αφου πιαστήκανε δεν τον εσωζε τίποτα, ο Γκεσος ηταν πίσω από μένα και μόνο γαύγιζε, το κουτάβι ο Κολιουριδας ηταν 5-6 μηνων, μετά το έβαλα και γκιορντάνι γιατι πήρε θάρρος και θα μας το τρώγανε οι λύκοι. Πόση ωρα κράτησε η μάχη ; -Περίπου μισή ώρα.Εσύ θείο βοήθησες κάπου; Πες μου την αλήθεια. –Βέβαια βοήθησα. Με πιο τρόπο; ( ξερω εγω τι κανουνε) – Μέχρι να πιαστουνε καλά τα έδινα θάρρος μετά που κατεβηκα στο χαντακι τον κοπανούσα και εγω αλλα τα σκυλια τον ειχαν ήδη πνιξει , σωθηκε και η γιδα.Αυτα τα σκυλια εγω δεν τα θυμαμαι , από πια ρατσα ηταν ;- Από την Ουρσα και τον Μάρκο. Εγω γιατί δεν τα θυμάμαι αφου ήταν μεγάλα σκυλιά;- Εσυ ακόμα μικρος ήσουν δεν τα πρόλαβες. Τον Κολιουριδα τον προλαβα μέχρι να πεθάνει , αυτά γιατι δεν τα πρόλαβα; -Το ένα το εφαγαν οι λυκοι την επόμενη χρονιά , το βρήκαμε πνιγμένο , το άλλο εφαγε φόλα. Πως το φάγανε οι λυκοι; -Ηταν θαρραλέο σκυλί και φαινεται το βρηκαν μόνο και το τύλιξαν. Τις φόλες εσεις τις ριξατε; Α, Γιαννη, εμεις ποτέ δεν καναμε τέτοια πράγματα , τι τα σκυλιά μας θα φαρμακώναμε; Αυτοι οι κυνηγοί τις βαζανε και τότε και τώρα. Οι λυκοι ηταν επικυρηγμένοι εκεινα τα χρόνια. Εγω θείο θυμάμαι και ένα δοκανο στο σταυλο μαζί με ένα τομαρι λύκου. – Το δόκανο εγω το βρήκα κα ευτυχως δεν πιαστηκε κανενα σκυλι , το πηρα και το χαλασα και εμεινε στο σταυλο, το τομάρι το ειχαμε για να μαθαινουν τα Πράματα(αλογομούλαρα) και να μη φοβούνται. Καλά ρε θείο σε πιστευω, άλλη ιστορία θυμάσαι; -Και βέβαια. Ημουν στα γαλάρια , περιπου στα 700 ζωα στην περιοχη σαμαράδες παλι , ηρθαν 3 μεγαλοι λυκοι και αρπαξαν ένα βιτούλι και το ετρωγαν καθως ετρεχαν . Τρεχανε και τρωγανε μαζι; Σαν πατσαβουρα το ειχαν το φουκαριαρικο , μεχρι που σταματησανε για να το φανε ησυχα, εγω τους κυνηγουσα γιατι τα σκυλια δεν πηγαιναν μπροστα, τους κυνηγουσα πηγαιναν πιο περα σταματουσαν. ΤΑ σκυλια γιατι δεν πηγαιναν μπροστα; -Γιατι; Γιατι παγωσανε, ηταν μεγαλοι οι λυκοι. Ποια σκυλια ηταν ; Μη μου πεις τα ιδια. –Βρε τα ιδια ηταν και ηταν και πιο πολλα, ηταν 7 σκυλια . Γιατι ρε θειο αφου επνιξαν τον ένα λυκο 2 σκυλια τα 7 κολόσανε σε 3 λυκους; - Γιατι ηταν 3 και εκει που σταματουσαν χτυπουσανε τα δόντια τους και τα σκυλια δεν πηγαιναν μπροστα , μολις εφτανα εγω επαιρναν θαρρος τα σκυλια αλλα οι λυκοι πηγαιναν 300 μετρα πιο περα, ειχα να φυλαξω και τα γαλάρια , χαλαλι τους το βιτουλι , πάλι καλα γιατι ηταν μεγαλοι οι λυκοι. Παει το βιτουλι δηλαδη , καλα το βιτουλι τι δουλεια ειχε στα γαλαρια; -Ε, ηταν πρωιμο και γεννησε εκεινη τη χρονιά, ηταν το τυχερο του. (εκεινη την εποχή τα γιδια γεννουσανε μόλις κλεινανε το δεύτερο ετος της ηλικιας τους). Με τον λυκο που επνιξαν τα σκυλια τι διαφορα ειχαν αυτοι οι λυκοι ; -Αυτοι ηταν πιο μεγαλοι , φαινεται ηταν μια κοιλια (μια γεννα) και μεινανε μαζι, θα ηταν 3 χρονων. Ποσο ηταν σε μεγεθος ;-ΩΩΩ, ένα μποϊ με τον Νταβελη αλλα με κατι λαιμους που δεν στριβανε, αφου όταν σταματουσανε κοιτουσαν προς τα μενα. Σαν τον Μαρκο ητανε; - Όχι τοσο μεγάλοι, ο Μάρκος ηταν πολύ μεγάλος. Για τον Μαρκο θα μου πεις κατι; -Τι να σου πω; Αστο θα μου τα πεις άλλη φορά (φυσικα και μου τα ειπε , τη μανα του την λεγανε Φουλα). Η ιστορια με τους 4 λυκους αληθευει; (την εχω ακουσει πολλες φορες).- Και βέβαια αληθευει, 4 λυκοι ειχαν αρπάξει μια γιδα και την ετρωγαν κατω στο ρέμα, ο Μάρκος όρμηξε και τους εδιωξε. Κάτσε βρε θειο , ένα σκυλι ορμηξε σε 4 λύκους; - Ο Μάρκος δεν ηταν ένα σκυλι ηταν αρκουδα. Και πάλι ρε θείο μια αρκούδα δεν ορμάει σε 4 λυκους. – Ο Μάρκος ορμηξε και πιαστήκανε για τα καλά. Εσυ τι εκανες; - Βοηθησα και εγω με φωνες και με το τσεκουρι, φυγανε οι λυκοι. ΟΛΟΙ ;(γελαω) – Οι τρεις. Ο θειος θανασης πετυχαινε στα 15 μετρα ότι ηθελε με το τσεκουρι. Εδώ βεβαια θα σταθω στο θαρρος του σκυλου και μονο που πηγε στους λυκους, και το πιστευω ακραδαντα το ότι ετσι εγινε. ΠΟΙΟΣ ηταν πιο καλος ο Μαρκος η ο Σανταμ; (Ο Σανταμ ηταν ενας γιος της Γκολφως με Κ.Α αλλα με περισσοτερο ελληνοπρεπη εμφανιση από τα αδερφια του και ειχε σκοτωσει λυκους) . -Ο Μαρκος. Ειπαμε , ενας θρυλος περιβαλει αυτόν τον σκυλο. Άλλη ιστορια θειο; - Το 1956-57 ξεχειμωνιαζαμε στη Μπαλάχτσια (Κολχικο Λαγκαδα) , στο γρέκι ηταν γυρω στα 600 ζωα, ξαφνικα κανανε επιθεση ένα κοπαδι λυκοι. Ποσοι λυκοι θείο; -Δ εν ξερω από παντου βγαινανε, μας σκοτωσαν 15 γιδια. Τα σκυλια δεν κάνανε τίποτα; Ειχατε σκυλια; Μωρέ είχαμε και καλα σκυλια και πολλα , κυνηγουσανε, αρπαζανε, κλαιγανε τα φουκαριαρικα από το πεισμα αλλα δεν μπορουσανε να βγαλουν τους λυκους από μεσα, εμεις δεν σταματησαμε ουτε λεπτο να φωναζουμε ,να χτυπαμε, ο παππους μας εδινε θαρρος . Ποσοι ησασταν εκει και ποσα σκυλια ειχατε ; Ο παππους και εμεις οι τρεις , ο θειος ο Φωτης ηταν μικρος ακομα , ηταν στο σπιτι , ειχαμε 11-12 σκυλια , αν δεν ειχαμε τα σκυλια δεν θα αφηνανε τιποτα, μολις τους πλησιαζες εδειχναν τα δοντια , ηταν αποφασισμενοι.Τελικα τα πηραν τα γιδια; -Από τα 15 πηραν τα δυο. Θειο για να δωσουμε και ένα τελος γιατι σε βλεπω πως κουραστηκες , τι πιστευεις για το λύκο;- ΟΥ καταραμενο πλασμα. Μπορεις να συγκρινεις εκεινους τους λυκους με τους σημερινους; -Τωρα δεν εχει πολλους λυκους αλλα μου φαινονται πιο ευκολοι, σαν μωροκουτια είναι(χαζοί). Ενας σκυλος μπορει να τα βγαλει περα με ένα λυκο; Εννοώ να τον σκοτωσει. –Αυτά θα τα γράψεις; Ε, ναι. (Σκεφτεται) .- Μπορει, αν είναι σαν τον Μάρκο . Με δυο λυκους; - Ανηψιέ χωρις τη βοήθεια του ανθρωπου κανένας σκυλος δεν μπορεί να νικήσει 2 λυκους. Εδώ τελειωνει και η αφήγηση του θειου μου καθως οι ιστορίες δεν τελειωνουν ποτέ γιατί σε καθημερινη βαση υπηρχε και μια ιστορια αναμεσα στον ανθρωπο που παλευε να κρατησει το βιός του ανέπαφο από τον σταλμένο από τον διάβολο λύκο.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Τις φόλες εσεις τις ριξατε; Α, Γιαννη, εμεις ποτέ δεν καναμε τέτοια πράγματα , τι τα σκυλιά μας θα φαρμακώναμε; Αυτοι οι κυνηγοί τις βαζανε και τότε και τώρα.
Σωστά τα λέει ο θείος σου-και εμείς έχουμε θέμα με τους κυνηγούς
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
ολόκληρο λεύκωμα μπορείς να κάνεις με αυτές τις διηγήσεις!

Πολύ σημαντικό να ακούμε μαρτυρίες ανθρώπων που η ζωή τους σχεδόν κρεμόταν απο τα σκυλιά τους.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
μου αρεσουν αυτές οι διηγησεις... σαν να μου θυμιζουν το νόημα που χασαμε στην πορεία....