Οι διαφημίσεις του φορουμ


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Κατά καιρούς έχει υπάρξει η προτροπή από την διαχείριση ώστε τα μέλη του φόρουμ να μην χρησιμοποιούν addblogs γιατί η διαφημίσεις είναι απαραίτητες για την ύπαρξη του φόρουμ. Κατανοητό.
Εγώ αν και γενικά στις συσκευές μου έχω addblogs, έχω ένα τάμπλετ (από αυτό που γράφω τώρα) το οποίο δεν έχει και που και που κλικαρω και καμιά διαφήμιση για να έχει έσοδα και να συνεχίσει να υπάρχει το φόρουμ που μας φιλοξενεί.
Πριν από λίγο πάτησα καταλάθος σε μια διαφήμιση και μου άνοιξε ένα παράθυρο που με προέτρεπε να πατήσω ένα κουμπί, το τάμπλετ άρχισε να δονείται και δεν με άφηνε να βγω από αυτό το παράθυρο παρά μόνο αν πατούσα αυτό το κουμπί. Είδα και έπαθα να βγω από αυτο (κλείσιμο τάμπλετ,εκαθαριση δεδομένων κτλ.).

@admin Κατανοώ το ότι οι διαφημίσεις είναι απαραίτητες για το φόρουμ όπως έγραψα και πιο πριν αλλά το να κολλάμε μέσω αυτών σπαμ και υιούς είναι απαράδεκτο.
Αν δεν υπάρχει τρόπος να ελέγχονται οι διαφημίσεις που εμφανίζονται στο φόρουμ (δεν γνωρίζω αν υπάρχει τεχνικά τέτοια δυνατότητα) εγώ θα χρησιμοποιώ στο μέλλον addblogs όση κατανόηση και αν έχω στο πόσο ζωτικής σημασίας είναι οι διαφημίσεις για το φόρουμ.

Η διαφήμιση για την οποία ήταν η αφορμή να ανοίξω το παρόν θέμα (χωρίς να είμαι σίγουρος αν όντως είναι αυτή. Καταλάθος πάτησα) είναι αυτή.
IMG_20170730_232938.jpg
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Επιβεβαιώνω, το χω πάθει πολλάκις. Είναι διάφορες διαφημίσεις. Ειδικά από κινητό που βοηθάνε πολλά στο να τις πατήσεις και κατά λάθος, δράμα. (Στο οποίο πάτημα κατά λάθος βοηθάει πολύ και ο τρόπος που ρεντάρει τις σελίδες το φόρουμ, αλλά δεν είπα τίποτα γιατί δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι, φταίει το css από ότι έχω καταλάβει, που ειναι κοινό σα βάση σχεδόν σε όλα τα μοντέρνα φόρουμ).

Τόσο συχνά συνέβαινε στο κινητό, που εκεί ανοίγω το φόρουμ πλέον από incognito tab (άμα κλείσεις το browser δε σου κρατάει το "κακό" cookie και είσαι κομπλέ όταν ξαναμπείς), γιατί είχα κάνει εκκαθάριση δεδομένων 800 φορές. Να μας μένει κ κανα bookmark.

Δεν ξέρω πώς πάει αυτό με τις διαφημίσεις πάντως κι αν ο αντμιν μπορεί να κάνει κάτι άμεσα, γιατί νομίζω ότι τις feedάρει το google αυτόματα. Αλλά δε μπορεί να μην έχει μια δικλείδα report ή block για αυτές (από τους αντμινς των ιστοτόπων που χρησιμοποιούν διαφημίσεις)... Ψαξτε το λίγο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Τα παράπονά σας ...στη google! :ROFLMAO:
Aπό εκεί σερβίρονται οι διαφημίσεις - αλλά και πάλι ακόμη και από την Google δεν μπορεί να ελεγχθεί το site όπου καταλήγει η διαφήμιση. Το forum λοιπόν δεν έχει σχέση. Απλά αν βλέπεις διαφήμιση με τίτλο "Έχεις επείγον μηνυμα" ...ε κάνει μπαμ ότι είναι σάιτ του ποπού, οπότε δεν κλικάρεις εκεί.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Εγώ δεν κλικάρω έτσι κι αλλιώς. Ποτέ. Σόρρυ αντμιν, αλλά οι διαφημίσεις απ'αρχής ιντερνετικού κόσμου ήταν η πηγή του malware, κι εγώ, εκτός του όλη η δουλειά μου είναι στα ηλεκτρονικά μου μέσα, μπορώ να καταστήσω ευάλωτο όλο τον εργασιακό μου χώρο με ένα τέτοιο κλικ.

Όπως λοιπόν προείπα: "τις feedάρει το google αυτόματα. Αλλά δε μπορεί να μην έχει μια δικλείδα report ή block για αυτές (από τους αντμινς των ιστοτόπων που χρησιμοποιούν διαφημίσεις)..."
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Τα παράπονά σας ...στη google! :ROFLMAO:
Aπό εκεί σερβίρονται οι διαφημίσεις - αλλά και πάλι ακόμη και από την Google δεν μπορεί να ελεγχθεί το site όπου καταλήγει η διαφήμιση. Το forum λοιπόν δεν έχει σχέση. Απλά αν βλέπεις διαφήμιση με τίτλο "Έχεις επείγον μηνυμα" ...ε κάνει μπαμ ότι είναι σάιτ του ποπού, οπότε δεν κλικάρεις εκεί.
Ότι κάνει μπαμ είναι σίγουρο και όλα αυτά είναι γνωστά αν ασχολείσαι έστω και λίγο.
Εγώ για παράδειγμα δεν είμαι τόσο αφελής ώστε να κλικαρω για να δω το επείγον μήνυμα αλλά το πάτησα καταλάθος.
Ώσπου λοιπόν να εκλείψουν οι συγκεκριμένες "διαφημίσεις" , προτείνω addblogs φανερά, απροκάλυπτα και στην ψύχρα όσο και να προσπαθήσει να με πείσει ο οποιοσδήποτε για το αντίθετο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ότι κάνει μπαμ είναι σίγουρο και όλα αυτά είναι γνωστά αν ασχολείσαι έστω και λίγο.
Εγώ για παράδειγμα δεν είμαι τόσο αφελής ώστε να κλικαρω για να δω το επείγον μήνυμα αλλά το πάτησα καταλάθος.
Ώσπου λοιπόν να εκλείψουν οι συγκεκριμένες "διαφημίσεις" , προτείνω addblogs φανερά, απροκάλυπτα και στην ψύχρα όσο και να προσπαθήσει να με πείσει ο οποιοσδήποτε για το αντίθετο.
Το αν θα βάλει κανείς adblocks είναι προσωπική του απόφαση. Επίσης, αν βάλουμε όλοι adblocks τότε να τσοντάρουμε και όλοι οι ενδιαφερόμενοι για τα κόστη hosting και τα τυχόν άλλα έξοδα έστω και τα για τα λίγα που αποφέρουν οι διαφημίσεις,

Το καλύτερο που μπορει να κάνει κανείς είναι να βάλει ένα καλό antivirus/internet security πρόγραμμα.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Το αν θα βάλει κανείς adblocks είναι προσωπική του απόφαση. Επίσης, αν βάλουμε όλοι adblocks τότε να τσοντάρουμε και όλοι οι ενδιαφερόμενοι για τα κόστη hosting και τα τυχόν άλλα έξοδα έστω και τα για τα λίγα που αποφέρουν οι διαφημίσεις,

Το καλύτερο που μπορει να κάνει κανείς είναι να βάλει ένα καλό antivirus/internet security πρόγραμμα.
Για το πόσο σημαντικές είναι οι διαφημίσεις το κατανοώ και το έχω γράψει και στο αρχικό μήνυμα του θέματος. Όμως δίνω προτεραιότητα στην ασφάλεια των συσκευών μου.

Ετσι για την ιστορία τα αντιβαριους σε αντροιντ λειτουργικό δεν έχουν καμία χρησιμότητα. Περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό όποτε δεν είναι λύση.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Εμένα που μου βγάζει διαφημίσεις στα κορεάτικα/μανδαρινικά/τι είναι δε ξέρω, με κάτι νεροτσουλήθρες, ν ανησυχήσω;;;
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Η @vrmode με κάλυψε σε μεγάλο ποσοστό...

Ο τρόπος να μην σε ταλαιπωρούν πολύ αυτές οι διαφημίσεις είναι να πηγαίνεις στο ιστορικό και να σβήνεις από εκεί τις ανάλογες σελίδες... και τελειώνουν οι δονήσεις και τα "βάσανα".
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πάντως πέρα από τις "μην με πατήσεις για κανέναν λόγο" διαφημίσεις, εμένα μου βγάζει κι ορισμένες που με ενδιαφέρουν. Πχ εισιτήρια πλοίου, τώρα πρωτοκοιταξα μέσω διαφήμισης που μου έβγαλε εδώ. (Το ποσό μας παρακολουθεί ο Γουγλης ας μην το συζητήσουμε.) Βέβαια κάνει και λάθη που και που. Μου διαφημίζει νυφικές γόβες πότε πότε. Μεγάλε! Πάνε ήδη δύο χρόνια, και δεν σκοπεύω ξανά.

Τι θέλω να πω; Ότι, να, πότε πότε, όταν βλέπετε καμιά αξιόπιστη διαφήμιση, που ξέρεις, μπορεί και να είναι χρήσιμη. Με ένα κλικ διπλό καλό. Και στο φόρουμ και στο μέλος
 




manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Η γγουγγλε είναι γνωστό πως ανάλογα τι σελίδες ανοίγεις και ποια είναι τα ενδιαφέροντα σου σου πετάει και τις αντίστοιχες διαφημίσεις. Προφανώς και θα σου πετάξει και κάποιες ενδιαφέρουσες διαφημίσεις.
Το θέμα το άνοιξα μήπως και υπάρχει κάποιου είδους αναφορά απο την διαχείριση για τις κακόβουλες διαφημίσεις ώστε να γίνει. Από τα γραφόμενα κατάλαβα (γιατί ξεκάθαρη απάντηση δεν υπήρξε) πως δεν γίνεται. Μικρό το κακό. Εξάλλου λύσεις υπάρχουν πολλές και ο καθένας επιλέγει αυτή που τον βολεύει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3