Οι πίθηκοι με προβοσκίδα της Βόρνεο


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Ένα από τα ποιο περίεργα ζώα στον πλανήτη ζει στη νήσο του Βόρνεο. Οι πίθηκοι με προβοσκίδα ή αλλιώς Proboscis monkeys (Nasalis larvatus) ζουν στα μαγκροβια δάση του νησιού (τα μαγκρόβια είναι υδρόφιλα δέντρα, γνωστά για την ικανότητά τους να αναπτύσσουν ένα τεράστιο πλέγμα επιφανειακών ριζών) και στα χαμηλά τμήματα των δασών της βροχής (rain forests) που βρίσκονται κοντά στις ακτές.

Αυτό που κάνει μοναδικά αυτά τά ζώα είναι η ύπαρξη μια μακριά μύτης (ιδιαίτερα στα αρσενικά ζώα) η οποία τις περισσότερες φορές φτάνει ως το σαγόνι τους και η δυσανάλογη, σε σχέση με σώμα τους, στρογγυλή κοιλιά τους.

Στο Bako National Park του Sarawak ζουν κατά προσέγγιση 270 Proboscis monkeys.
Μετά από ώρες εξερεύνησης στο πάρκο, είχαμε σχεδόν απογοητευτεί που δεν καταφέραμε να συναντήσουμε κανένα από αυτά τα μυστήρια και τόσο παράξενα ζώα. Ξάφνου ανάμεσα από τις φυλλωσιές ξεχωρίσαμε έναν υπέροχο νεαρό αρσενικό!
Μείναμε ακίνητοι και με εξαιρετική προσοχή, όσο πιο αθόρυβα μπορούσαμε για να μην τον τρομάξουμε, βγάλαμε τις φωτογραφικές μας μηχανές για να τον φωτογραφήσουμε. Η χαρά μας δεν περιγράφονταν!

Η ύπαρξη αυτών των ζώων, τα οποία δεν ζουν πουθενά αλλού στον κόσμο, είναι απόλυτα εξαρτώμενη από την ύπαρξη των μαγκροβιων δασών. Όσο η ζούγκλα συρρικνώνεται και ο ρυθμός αποψίλωσης αυξάνεται (κυρίως λόγω της παραγωγής φοινικέλαιου, καουτσούκ και χαρτοπολτού) τόσο περισσότερο κινδυνεύουν με εξαφάνιση.

Μαγκρόβια δάση



Bako National park Kuching, Sarawak Malaysia





Proboscis monkey





 
Last edited:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Απίστευτο! Απορώ πώς λειτούργησε η φυσική επιλογή στην περίπτωσή τους. Θέλω να πω... η προβοσκίδα χρησιμεύει σε κάτι?
Οι φωτογραφίες είναι επιπέδου National Geographic!
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
:eek::eek:
Ειδικά στην τελευταία φωτογραφία είναι σαν παπαγάλος!!
Ασχημούτσικος είναι:p

Στη βικιπαίδεια από οτι κατάλαβα λέει ότι η μύτη χρησιμεύει στο να παράγουν δυνατούς ήχους και προσελκύει τα θυληκά.

edit: Πραγματικά τί διασταυρώσεις μπορεί να έγιναν?:confused:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Απίστευτο! Απορώ πώς λειτούργησε η φυσική επιλογή στην περίπτωσή τους. Θέλω να πω... η προβοσκίδα χρησιμεύει σε κάτι?
Οι φωτογραφίες είναι επιπέδου National Geographic!
Ευχαριστώ Λιζακι! :oops:

Υπάρχουν δυο θεωρίες σχετικά με την ύπαρξη της μακριάς τους μύτης.
Η μια υποστηρίζει πως η μεγάλη τους μύτη λειτουργεί ως μέσο απώλειας της θερμότητας και η άλλη πως,­ βάση του δαρβινικού νόμου της εξέλιξης των ειδών,­ η προτίμηση των θηλυκών για αρσενικά με έντονη μύτη έδωσε τη γενετική επιθυμία στην εξέλιξη αυτών των πιθήκων.

Πάντως όπου και να οφείλεται, η προβοσκίδα του το κάνει μοναδικό!

@Vaso, έχεις δίκιο! Επιπλέον η μύτη των αρσενικών κοκκινίζει όταν βρίσκονται σε ένταση προειδοποιώντας τους αντίπαλους του!

@Denis του χρόνου προτείνω Μαδαγασκάρη για φωτογράφηση λεμουριων! :D:D:D
 
Last edited:




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Θάλασσα να χει κι ειμαι μέσα :)
δεν αξιζουν μωρε εκει οι θαλασσες, κατρουλιο ειναι.
ελα πηλιο που ειμαι τωρα να δεις νερα που εχουμε (την ειπα παλι την μ@λ@κια μου)

ροτινι, στην πρωτη φωτο η προβοσκιδα...:eek::D
και το τριχωμα τους εχει πλακα..ολη η πλατη μες στην τριχα και απο εκει και κατω ξυρισμενοι σαν κανις:D
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
μπαβο rottie αυτη την δουλεια ηθελα να κανω πολυ ωραιες φωτογραφιες αλλα μονο αυτες εχεις;

αν τελικα πας μαδαγασκαρη εχε υπ οψιν σου πως το οδικο δικτυο ειναι για κλαματα και υπολογισε αναλογα και τον χρονο παραμονης σου αν θες να δεις πολλα μερη

για του χρονου εγω σχεδιαζω αμαζονια :D:D:D:D:D:D:D:D:piercing::piercing::piercing::piercing::piercing:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
μπαβο rottie αυτη την δουλεια ηθελα να κανω πολυ ωραιες φωτογραφιες αλλα μονο αυτες εχεις;
Αυτές είναι ένα μικρό δείγμα από τις σχεδόν 600 που έφερα μαζί μου! ;)
Ας δούμε και κάποιες άλλες λοιπόν!:)

Μαζί με τους Proboscis monkeys στο Bako National Park, ζουν και άλλα μοναδικά ζωα. Ας δούμε μερικά!

Long-tailed macaques



Βearded pigs (το μεγαλύτερο θηλαστικό του πάρκου) & Hornbills



Bako National Park



Μαγκροβια




:)
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ρε παιδιά αυτός ο πίθηκος μου θυμίζει κάτι από mapet show? η κάνω λάθος..?κάνα καρτουρ μήπως..:rolleyes:
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3