Οι 169 δήμοι της Ελλάδας που δεν αξιοποίησαν καθόλου τους πόρους για τα αδέσποτα ζώα.




vikimp

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2018
56
55
48
Τα σκυλιά να τους φάνε, από αυτά να το βρουν θα έπρεπε αλλά αυτά δεν ξέρουν να κάνουν το κακό ακόμα και σ όσους τους το κάνουν προς αυτά!!
 


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
Τα σκυλιά να τους φάνε, από αυτά να το βρουν θα έπρεπε αλλά αυτά δεν ξέρουν να κάνουν το κακό ακόμα και σ όσους τους το κάνουν προς αυτά!!
Δυστυχώς το πρόβλημα είναι κλασσικό ελληνικό... ο κάθε δήμος λαμβάνει μηνιαία 5.000 - 7.000 ευρώ για την φροντίδα αδέσποτων ζώων από την ΕΕ. Μέσα στην λίστα αυτή είναι και ο δικός μου δήμος και σκέφτομαι να αρχίσω τα τηλέφωνα. Σε μία μόνο περίπτωση που τους χρειάστηκα φέτος διότι φροντίζω αδέσποτες γάτες η αντινετώπιση ήταν ανεπαρκής..
 


vikimp

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2018
56
55
48
Δυστυχώς το πρόβλημα είναι κλασσικό ελληνικό... ο κάθε δήμος λαμβάνει μηνιαία 5.000 - 7.000 ευρώ για την φροντίδα αδέσποτων ζώων από την ΕΕ. Μέσα στην λίστα αυτή είναι και ο δικός μου δήμος και σκέφτομαι να αρχίσω τα τηλέφωνα. Σε μία μόνο περίπτωση που τους χρειάστηκα φέτος διότι φροντίζω αδέσποτες γάτες η αντινετώπιση ήταν ανεπαρκής..
Διάβασα τα όσα έγραψες σε άλλο θέμα αλλά αυτοί είναι αυτό που έβλεπες, αδιάφοροι όπως και η φιλοζωική. Εσύ έχασες χρόνο περιμένοντας ανάξια πρόσωπα να δράσουν, αν είχαν σκοπό θα το είχαν πράξει. Έπρεπε να κάνεις κάτι άμεσα... ας έγραφες έστω τότε εδώ μέσα να βρίσκαμε μια λύση... δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν σε ξέρω κιόλας για να μπορώ να δεχτώ τα όσα λες χωρίς δεύτερες σκέψεις!!
 








FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
Διάβασα τα όσα έγραψες σε άλλο θέμα αλλά αυτοί είναι αυτό που έβλεπες, αδιάφοροι όπως και η φιλοζωική. Εσύ έχασες χρόνο περιμένοντας ανάξια πρόσωπα να δράσουν, αν είχαν σκοπό θα το είχαν πράξει. Έπρεπε να κάνεις κάτι άμεσα... ας έγραφες έστω τότε εδώ μέσα να βρίσκαμε μια λύση... δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν σε ξέρω κιόλας για να μπορώ να δεχτώ τα όσα λες χωρίς δεύτερες σκέψεις!!
Όντως μάλλον αναφέρεσαι σε άλλο θέμα που έκανε άλλο μέλος. :p Εγώ απλά άφησα το link εδώ ενημερωτικά.
 


vikimp

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2018
56
55
48
Ναι βρε παιδιά συγγνώμη μπερδεύτηκα με την άλλη κοπελιά... παρόμοια θέματα με 3 γατες κι εκεινη κλπ κλπ. Συγγνωμη και παλι!!
 
  • Like
Reactions: elinapol2


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Να σημειωθεί ότι το άρθρο αναφέρει ότι δεν απάντησαν απλά στην επιστολή του υπουργού, σε κανένα σημείο δε λέει ότι δεν αξιοποίησαν τα κονδύλια κλπ. @FotiniM διάβασες το άρθρο ή μόνο τη λίστα κι ήρθες παρμένη;:coffee: (Ισχύουν αυτά που λέτε περί Ελλαδιστάν κλπ, απλά το συγκεκριμένο νήμα είναι άκυρο και άτοπο)
 


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
Να σημειωθεί ότι το άρθρο αναφέρει ότι δεν απάντησαν απλά στην επιστολή του υπουργού, σε κανένα σημείο δε λέει ότι δεν αξιοποίησαν τα κονδύλια κλπ. @FotiniM διάβασες το άρθρο ή μόνο τη λίστα κι ήρθες παρμένη;:coffee: (Ισχύουν αυτά που λέτε περί Ελλαδιστάν κλπ, απλά το συγκεκριμένο νήμα είναι άκυρο και άτοπο)
Φυσικά και το διάβασα. Οι δήμοι είναι υποχρεωμένοι να έχουν αρμόδιο προσωπικό για αυτά τα θέματα. Το ότι αυτοί οι δήμοι δεν απάντησαν σημαίνει οτι δεν ξέρουν τι τους γίνεται πάνω στο θέμα των αδέσποτων και δεν διαχειρίζονται σωστά τα χρήματα που λαμβάνουν για τον σκοπό αυτό. Σε σύγκριση δηλαδή με κάποιους γειτονικούς μου δήμους που ξέρω το πολύτιμο και οργανωμένο έργο τους και κανένας δεν βρίσκεται στη λίστα. Θα φανεί αυτό και στο κατά πόσο θα απαντήσουν μέσα στη νέα προθεσμία που τους τάχθηκε.
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Το ότι αυτοί οι δήμοι δεν απάντησαν σημαίνει οτι δεν ξέρουν τι τους γίνεται πάνω στο θέμα των αδέσποτων και δεν διαχειρίζονται σωστά τα χρήματα που λαμβάνουν για τον σκοπό αυτό.
ειλικρινά αυτό το συμπέρασμα δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαίνει. Δεν διαφωνώ ότι σε πολλές περιπτώσεις ισχύει, δεν μπορούμε όμως αμέσως να κατηγορούμε βασιζόμενοι σε ένα άρθρο που έχει βάλει τίτλο πιασάρικο και να παίρνουμε τα δαδιά αμέσως όπως εδώ
Τα σκυλιά να τους φάνε, από αυτά να το βρουν θα έπρεπε αλλά αυτά δεν ξέρουν να κάνουν το κακό ακόμα και σ όσους τους το κάνουν προς αυτά!!
για κυνήγι μαγισσών!

Το άρθρο λέει ότι ο υπουργός έστειλε την επιστολή 21/12 και περίμενε απάντηση μέσα στις γιορτές ούτε ένα μήνα μετά. Μπορεί να έπρεπε να συνεννοηθούν με την τοπική φιλοζωική, μπορεί ο υπάλληλος που δίνει τις απαντήσεις να είχε πάει να κάνει τα ψώνια του χριστουγεννιάτικου τραπεζιού και μετά να το ξέχασε, μπορεί όντως να έφαγαν τα κονδύλια και να κάνουν τα κορόιδα! κανείς όμως δεν μπορεί να βγάλει συμπέρασμα από μία απουσία απάντησης!
Και τέλος διάβασε το πάλι και μη περιμένεις την επόμενη διορία, πέρασε πριν 10 μήνες.. Το 2018 αφορά το άρθρο.
 
Last edited:


FotiniM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2018
44
17
29
Αθήνα
ειλικρινά αυτό το συμπέρασμα δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαίνει. Δεν διαφωνώ ότι σε πολλές περιπτώσεις ισχύει, δεν μπορούμε όμως αμέσως να κατηγορούμε βασιζόμενοι σε ένα άρθρο που έχει βάλει τίτλο πιασάρικο και να παίρνουμε τα δαδιά αμέσως όπως εδώ
για κυνήγι μαγισσών!

Το άρθρο λέει ότι ο υπουργός έστειλε την επιστολή 21/12 και περίμενε απάντηση μέσα στις γιορτές ούτε ένα μήνα μετά. Μπορεί να έπρεπε να συνεννοηθούν με την τοπική φιλοζωική, μπορεί ο υπάλληλος που δίνει τις απαντήσεις να είχε πάει να κάνει τα ψώνια του χριστουγεννιάτικου τραπεζιού και μετά να το ξέχασε, μπορεί όντως να έφαγαν τα κονδύλια και να κάνουν τα κορόιδα! κανείς όμως δεν μπορεί να βγάλει συμπέρασμα από μία απουσία απάντησης!
Και τέλος διάβασε το πάλι και μη περιμένεις την επόμενη διορία, πέρασε πριν 10 μήνες.. Το 2018 αφορά το άρθρο.
Έχεις δίκιο για τον Ιανουάριο του 18 δεν το πρόσεξα και για τις υπερβολικές αντιδράσεις. Δεν σκοπεύω να τους βάλω φωτιά :p ωστόσο δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη και δεν περιμένω τίποτα από αυτούς ούτε καν να απαντήσουν σε μια τέτοια επιστολή και να λογοδοτήσουν. Δυστυχώς στη χώρα μας και ειδικά σε αυτό το θέμα ο κανόνας είναι το λάθος και το σωστό η εξαίρεση.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3