Ομοιοπαθητική θεραπεία για τη λεϊσμανίωση με μανιτάρια agaricus


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Σε ένα άλλο θέμα ανέφερα πως κάναμε αυτήν την καινούρια θεραπεία με τα μανιτάρια agaricus blazei murill τα οποία αγόρασα σε έτοιμες κάψουλες απο μια ομοιοπαθητική γιατρό της περιοχής μου. Η θεραπεία κράτησε 3 μήνες και τώρα αφού έχουν περάσει και 2 μήνες απο το τέλος της σκοπεύω να επαναλάβω τον τίτλο αντισωμάτων για να δω σε τι επίπεδο βρισκόμαστε. Ο λόγος που έψαξα για άλλη θεραπεία είναι επειδή μετά τη χρήση κορτιζόνης ο τίτλος αντισωμάτων του σκύλου μου ανέβηκε απο 1/50 που βγήκε σταθερά στις 2 τελευταίες του εξετάσεις σε 1/400. Το σύμπτωμα ήταν πως αιμμοράγησε ένα μεσημέρι η μύτη του και νόμιζα πως θα πεθάνει απο την αιμμοραγία που δεν σταματούσε με τίποτα, Σάββατο απόγευμα, Αύγουστος και στο τηλέφωνο δεν απαντούσε κανείς. Τέλοσπάντων δεν είναι αυτό το θέμα εδώ, οπότε ανεβάζω όλο το επιστημονικό άρθρο για όποιον ενδιαφέρεται για μια εναλλακτική θεραπεία. Η ηλικία του σκύλου μου ( περίπου 10 χρονών) και το ιστορικό του με έκαναν να πάρω την απόφαση να μην κάνω κάποια απο τις πολύ δυνατές χημειοθεραπείες με milteforan/glucantime και μόλις άκουσα ότι μπορώ έυκολα να βρω τις κάψουλες αυτές δέχτηκα να το δοκιμάσουμε. Ενώ είναι ένας σκύλος με ευαίσθητο πεπτικό σύστημα (δυσανεξία σε δημητριακά, υψηλή πρωτείνη κτλ) η λειτουργία του εντέρου του δεν επηρεάστηκε καθόλου απο τα μανιτάρια αυτά.
 

Attachments



Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Nizinny, είναι μόνο για περιπτώσεις λεισμάνιας; Στον Ίγκυ ας πούμε που ταλαιπωριέται τόσο καιρό με δερματικά κλπ, θα τονώσει το ανοσοποιητικό του ή δεν συνίσταται; (δεν τα διάβασα ακόμα, να μη λέω ψέματα)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Nizinny, είναι μόνο για περιπτώσεις λεισμάνιας; Στον Ίγκυ ας πούμε που ταλαιπωριέται τόσο καιρό με δερματικά κλπ, θα τονώσει το ανοσοποιητικό του ή δεν συνίσταται; (δεν τα διάβασα ακόμα, να μη λέω ψέματα)
Η έρευνα αναφέρει στην 5η σελίδα στο Discussion και στην τρίτη παράγραφο στην προτελευταία πρόταση αυτό που ρωτάς. Recently, Volman et al. reported....
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
"bone marrow-derived macrophages and NO production" τι είναι αυτό; :(
Εννοώ, λέει για ανοσοποιητικό αλλά δεν καταλαβαίνω αν στοχεύει σε πρόβλημα που δημιουργείται από τη λεισμάνια κι όχι πιο γενικά, αν γίνομαι κατανοητή κι αν στέκει κιόλας αυτό που ρωτάω.
Σε περίπτωση που κάνει, το παίρνεις από φαρμακείο/εργαστήριο με ομοιοπαθητικά;
 
  • Like
Reactions: Nizinny


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
με τίτλο 1/50 δωσατε κορτιζόνη? Milteforan νομίζω οτι ούτως ή αλλως δεν δινουν σε αυτό τον τίτλο... Το 1/400 είναι άλλη υπόθεση. Zylapour δίνετε???
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
με τίτλο 1/50 δωσατε κορτιζόνη? Milteforan νομίζω οτι ούτως ή αλλως δεν δινουν σε αυτό τον τίτλο... Το 1/400 είναι άλλη υπόθεση. Zylapour δίνετε???
Δώσαμε για τις πληγές στα μάτια που δεν έφευγαν με τίποτε άλλο, είπαμε να δοκιμάσουμε. Επειδή πήρε κορτιζόνη, έπεσε το ανοσοποιητικό του κι ανέβασε τίτλο 1/400. Ζιλαπουρ δίνουμε κάθε πρώτη εβδομάδα του μήνα, δεν μπορεί να παίρνει συνέχεια γιατί κάνει κρυστάλλους και φράσσει η ουρήθρα του και δεν μπορεί να κατουρήσει. Είχαμε και τέτοια τρεχάματα....


"bone marrow-derived macrophages and NO production" τι είναι αυτό; :(
Εννοώ, λέει για ανοσοποιητικό αλλά δεν καταλαβαίνω αν στοχεύει σε πρόβλημα που δημιουργείται από τη λεισμάνια κι όχι πιο γενικά, αν γίνομαι κατανοητή κι αν στέκει κιόλας αυτό που ρωτάω.
Σε περίπτωση που κάνει, το παίρνεις από φαρμακείο/εργαστήριο με ομοιοπαθητικά;
Θεώρησα πώς εκεί αναφέρθηκε και η κτηνίατρος όταν μου είπε ότι τονώνει το ανοσποιητικό του σκύλου για να καταπολεμήσει το παράσιτο μόνος του. Το βρήκα απο μια γερμανίδα που έχει σπουδάσει ομοιοπαθητική κι εδρεύει εδώ. Αν αναζητήσεις στο γκουγκλ θα βρεις ένα σωρό αποτελέσματα με έτοιμα χάπια.
 
  • Like
Reactions: Anniegr and aliki_s


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Θεώρησα πώς εκεί αναφέρθηκε και η κτηνίατρος όταν μου είπε ότι τονώνει το ανοσποιητικό του σκύλου για να καταπολεμήσει το παράσιτο μόνος του. Το βρήκα απο μια γερμανίδα που έχει σπουδάσει ομοιοπαθητική κι εδρεύει εδώ. Αν αναζητήσεις στο γκουγκλ θα βρεις ένα σωρό αποτελέσματα με έτοιμα χάπια.
Από πού το παίρνω και πόσο (έχω ήδη μπει στο αμάξι :LOL:)
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Πολύ ενδιαφέρουσα η έρευνα, της έριξα μια γρήγορη ματιά, θα την διαβάζω πιο αναλυτικά το βράδυ, ευχαριστούμε που την παρέθεσες Nizinny


"bone marrow-derived macrophages and NO production" τι είναι αυτό; :(
Εννοώ, λέει για ανοσοποιητικό αλλά δεν καταλαβαίνω αν στοχεύει σε πρόβλημα που δημιουργείται από τη λεισμάνια κι όχι πιο γενικά, αν γίνομαι κατανοητή κι αν στέκει κιόλας αυτό που ρωτάω.
Σε περίπτωση που κάνει, το παίρνεις από φαρμακείο/εργαστήριο με ομοιοπαθητικά;
Anniegr, αν η ερώτηση σου είναι γιατί αναφέρεται στην παραγωγή μονοξειδίου του αζώτου (ΝΟ) από τα μακροφάγα, είναι επειδή είναι τοξικό για τα παράσιτα της λεισμάνιας.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Πολύ ενδιαφέρουσα η έρευνα, της έριξα μια γρήγορη ματιά, θα την διαβάζω πιο αναλυτικά το βράδυ, ευχαριστούμε που την παρέθεσες Nizinny

Anniegr, αν η ερώτηση σου είναι γιατί αναφέρεται στην παραγωγή μονοξειδίου του αζώτου (ΝΟ) από τα μακροφάγα, είναι επειδή είναι τοξικό για τα παράσιτα της λεισμάνιας.
Χημεία/Βιολογία 0, ούτε καν βάση δεν πιάνω, ευχαριστώ για τη μετάφραση :)
(Ο ορισμός του κινέζικου για μένα είναι αυτή η έρευνα, πραγματικά)

Το κοίταξα στο google, νομίζω ότι δεν χάνω κάτι να το δοκιμάσω, ούτως ή άλλως δεν μένει να πάρει κάτι άλλο το σκυλί και κακό δεν θα του κάνει. Αλλά αν το διαβάσεις το βράδυ, Kahlan (προφανώς το κατέχεις), κάνε έναν κόπο να μου πεις. :)
 
  • Like
Reactions: Nizinny


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Χωρίς να το έχω τελειοποιήσει το άθλημα (ακόμα φοιτήτρια είμαι :) ) έχω την αίσθηση ότι αν τα δερματικά του Ίγκυ οφείλονται σε αλλεργία, δεν θα ήταν καλό να τονωθεί κι άλλο το ανοσοποιητικό του, καθώς οι αλλεργίες οφείλονται σε υπερευαισθησία του ανοσοποιητικού συστήματος.
Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος και όντως να του κάνει καλό, δεν είμαι σίγουρη (n)
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
@Anniegr
μια και μπήκες στο αυτοκίνητο :) , πριν δώσεις ομοιοπαθητικό, δεν τον πας καλύτερα σε έναν ΚΑΙ ομοιοπαθητικό κτηνίατρο, με το ιστορικό του, να επιλέξει το σωστό για την περίπτωση του;
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
@Anniegr
μια και μπήκες στο αυτοκίνητο :) , πριν δώσεις ομοιοπαθητικό, δεν τον πας καλύτερα σε έναν ΚΑΙ ομοιοπαθητικό κτηνίατρο, με το ιστορικό του, να επιλέξει το σωστό για την περίπτωση του;
Είχα πάει την Prada όταν ήταν μικρή αλλά είχα δώσει εκατό ευρώ για την επίσκεψη. Δουλειά δεν έγινε τελικά, οπότε θα πρέπει να φτάσω στο αμήν για να ξαναπάω -με συμπάθεια προς όλους τους ομοιοπαθητικούς. Εννοώ, ήταν ωραία η όλη προσέγγιση αλλά οικονομικά δεν έχω τη δυνατότητα για τέτοιες επισκέψεις πλέον.

Χωρίς να το έχω τελειοποιήσει το άθλημα (ακόμα φοιτήτρια είμαι :) ) έχω την αίσθηση ότι αν τα δερματικά του Ίγκυ οφείλονται σε αλλεργία, δεν θα ήταν καλό να τονωθεί κι άλλο το ανοσοποιητικό του, καθώς οι αλλεργίες οφείλονται σε υπερευαισθησία του ανοσοποιητικού συστήματος.
Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος και όντως να του κάνει καλό, δεν είμαι σίγουρη (n)
Αλλεργία είναι, ναι.. Όχι,ε; Τώρα που έβγαλα τελείως το κοτόπουλο και βγαίνει ελάχιστα έξω (γκαζόν, χόρτα κλπ), είναι καλύτερα απ'ό,τι παλιά, αλλά έλεγα μήπως τον βοηθήσει. Εντάξει, το αφήνω προς το παρόν..
Κι οι άλλοι τι λένε στις αλλεργίες δώσε πρωτόγαλα και τέτοια;;
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Κατοστάρικο;
"Λύσσα" ο ομοιοπαθητικός κτηνίατρος :eek:

Τα συνήθη ακίνδυνα: Αλόη, λάδι καρύδας, κουρκουμάς και μαγιά της μπύρας. (Όχι όλα μαζί).
Αποτέλεσμα θα δεις μετά τον μήνα.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Κατοστάρικο;
"Λύσσα" ο ομοιοπαθητικός κτηνίατρος :eek:

Τα συνήθη ακίνδυνα: Αλόη, λάδι καρύδας, κουρκουμάς και μαγιά της μπύρας. (Όχι όλα μαζί).
Αποτέλεσμα θα δεις μετά τον μήνα.
Κατοστάρικο ναι, αν θες σου λέω και ποια είναι (δεν τα βγάζω απ΄το μυαλό μου δηλαδή).
Ναι, και golden paste.. (μαγιά μπύρας δεν το'χα ακούσει, πού τη δίνουν?)
Ξεκίνησα προχθές να του δίνω μερικές γλυψιές λάδι καρύδας, μοσχοβολάει κιόλας ο κερατάς. Αλλά ευελπιστώ στην αλλαγή περιβάλλοντος, ως τότε απλά τον ανακουφίζω.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
"Λύσσα" λέμε...
Μαγιά της μπύρας έχουν τα βιολογικά.
Ή χάπια από το φαρμακείο.
Υπάρχει και η λύση του φούρναρη, αλλά δεν κάθεται καλά σε όλα τα σκυλιά.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Για τον κουρκουμά (και άρα golden paste) κάτι έχει πάρει το μάτι μου ότι δεν τα πάει καλά με το συκώτι αν υπάρχει εκεί πρόβλημα.
Επίσης κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι σκυλί με καλαζάρ + κουρκουμάς ή golden paste = σηκώνει το καλαζάρ. Ράδιο αρβύλα ή όχι δεν ξέρω - το παραθέτω ως τροφή για σκέψη που λένε.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Για τον κουρκουμά (και άρα golden paste) κάτι έχει πάρει το μάτι μου ότι δεν τα πάει καλά με το συκώτι αν υπάρχει εκεί πρόβλημα.
Επίσης κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι σκυλί με καλαζάρ + κουρκουμάς ή golden paste = σηκώνει το καλαζάρ. Ράδιο αρβύλα ή όχι δεν ξέρω - το παραθέτω ως τροφή για σκέψη που λένε.
Αυτό το έχω ακούσει κι εγώ, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά κυκλοφορεί ως φήμη.
 


Kahlan

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
170
208
Όπως το καταλαβαίνω εγώ, η θεραπεία αυτή με τα μανιτάρια έχει ως σκοπό να διεγείρει το ανοσοποιητικό σύστημα προκειμένου να αντιμετωπίσει τη λεισμανίωση μόνο του (πράγμα το οποίο αν λειτουργεί θα ήταν σωτήριο), όμως δεν ξέρω πόσο ωφέλιμο θα ήταν αυτό για μια αλλεργία, καθώς ένας από τους ρόλους των μακροφάγων που αναφέρει η έρευνα, είναι να επιτίθονται σε οτιδήποτε θεωρείται ''ξένο'' για τον οργανισμό, και αν δεν κάνω λάθος είναι τα πρώτα που θα αναγνωρίσουν και το αλλεργιογόνο όταν εισέλθει στο σώμα. Γι αυτό προβληματίζομαι.

Το πρωτόγαλα από την άλλη βοηθάει το ανοσοποιητικό γιατί εκτός των άλλων περιέχει έτοιμα αντισώματα ενάντια στα αλλεργιογόνα οπότε βοηθά στην πιο άμεση καταπολέμηση των συμπτωμάτων. Επίσης, κάπου είχα διαβάσει παλιότερα ότι πιστεύεται πως ρυθμίζει την υπερευαισθησία του ανοσοποιητικού συστήματος η οποία και προκαλεί την αλλεργική αντίδραση.

Οπωσδήποτε ένας ομοιοπαθητικός κτηνίατρος θα ήταν ο πιο κατάλληλος να προτείνει θεραπεία, οι δικές μου γνώσεις είναι πολύ περιορισμένες γύρω από την ομοιοπαθητική, οπότε είναι πιθανό να κάνω και λάθος. Λάδι καρύδας άρχισα να δίνω κι εγώ, δεν είχαμε δερματικά αλλά παρατήρησα διαφορά στην τρίχα και στο μάδημα. Ο χρόνος θα δείξει :rolleyes:

P.S Συγνώμη αν έχω κάνει κάπου λάθος στις ορολογίες, δυσκολεύομαι λίγο με τα ελληνικά.
 
  • Like
Reactions: Anniegr and Nizinny


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Για τον κουρκουμά (και άρα golden paste) κάτι έχει πάρει το μάτι μου ότι δεν τα πάει καλά με το συκώτι αν υπάρχει εκεί πρόβλημα.
Επίσης κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι σκυλί με καλαζάρ + κουρκουμάς ή golden paste = σηκώνει το καλαζάρ. Ράδιο αρβύλα ή όχι δεν ξέρω - το παραθέτω ως τροφή για σκέψη που λένε.
Εδώ τα λένε και έτσι κι αλλιώς:
https://www.turmeric.com/skin-rashe...-an-effective-herbal-remedy-for-leishmaniasis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15772867
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3056242/
Υποτίθεται ότι εξαρτάται από την δόση...
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Το λάδι καρύδας μας βοήθησε και εμάς πολύ. Είδα μεγάλη διαφορά στο ξύσιμο-φαγούρα-δάγκωμα, γυάλισε και το τρίχωμα. Της το δίνω σε στέρεη μορφή, σαν μεζέ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3