Ομορφιά η ημιαδέσποτη.


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Καλημέρα σέ όλους.
Δέν πολυγράφω αλλά σήμερα θά παραθέσω ένα θέμα πού μέ απασχολεί. Εδώ καί 1,5 χρόνο πού μετακομίσαμε εκτός Αθηνών στό νέο μας σπίτι βρήκα μερικά αδέσποτα στό χώρο μας τά οποία έδιωξε ό σκύλος μας καί δέχθηκε μόνο τό θηλυκό τής παρέας ένα ημίαιμο Ελληνικό Ποιμενικό περί τώρα 2.5-3 ετών. Μετά από μέρες τηλεφώνησα στή φιλοζωϊκή όπου τή στείρωσαν, τσιπάρισαν, εμβολίασαν.
Από τότε είναι κολλητοί.
Γεννήθηκε δύο δρόμους πιό πίσω από τό χωράφι μας καί οι άνθρωποι πού τήν ταΐζουν απλά τό
βράδυ τή βάζαν μέσα στήν αυλή τους γιά προστασία μαζί μέ τόν αδελφό της καί αλλα 2 αδέσποτα. (Τό ωραίο είναι ότι εγώ τήν έβγαλα Ομορφιά καί όταν τούς ρώτησα πώς τή λένε μού είπαν Bella!).
Επειδή είναι τετράπαχη δέν τήν ταΐζω σχεδόν ποτέ εκτός από κανα μεζεδάκι.
Τούς τελευταίους μήνες σχεδόν από τό πρωΐ ώς τό βράδυ κάθετε σέ εμάς. Πάντα έρχεται μαζί στίς βόλτες όπου παίζουν τρελλά· ακόμη κι όταν δέν είναι εδώ άν μας καταλάβει έρχεται τρέχοντας.
Οί γείτονες όταν δέν τήν βλέπουν, ξέρουν ότι είναι σέ εμάς.
Όταν είναι εδώ καί έχουμε επισκέψεις μέ κόσμο, παιδάκια κτλ. τά ανέχεται, τή χαϊδεύουν μέ τίς ώρες καί δέν δείχνει κάποια δυσανασχέτηση.
Ο κόσμος τριγύρω γνωρίζει ότι δέν είναι δική μας η Ομορφιά καί ότι έρχεται γιά τό σκύλο μας.
Όμως κάποιες φορές, όταν περνάνε από τό δρόμο μας άνθρωποι μέ παιδάκια ή σκύλους, πετάγεται πρός τό μέρος τους γαυγίζοντας. Κάποιος γείτονας μού είπε ότι δάγκωσε μιά κυρία πρίν από μήνες, όχι στό χώρο μας, τίς προάλλες μπροστά μου γαύγιζε συνέχεια σέ μιά γιαγιά πού ήρθε επίσκεψη σέ εμάς, κάποιο βράδυ άρπαξε άσχημα τή σκυλίτσα τού απέναντι. Έχει δηλαδή τέτοιες συμπεριφορές, όχι συχνά αλλά τίς έχει.
Στίς βόλτες μας επειδή έχει τουλάχιστον 20 ημιδεσποζόμενα σκυλιά πού μπαινοβγαίνουν όποτε θέλουν μένει κοντά μας καί μάλιστα έχει δαγκώσει 2 φορές κάποιο απ᾽ αυτά.
Όταν συναπαντάμε τόν αδελφό της, κόκκινο πανί γιά τόν δικό μας, προσπαθεί να προλάβη τό.. κακό είτε απομακρύνοντας εμάς είτε τόν αδελφό της.
Κάποια στιγμή θά κλείσουμε τό χώρο μέ τοιχίο ή πλέγμα αλλά στήν παρούσα φάση οικονομικά δέν μπορούμε.
Ο φόβος μου είναι μή τυχόν αρπάξει κάποιο παιδί ή μεγάλο όταν είναι στό χώρο μας ή καί βγεί από τό σπίτι μας καί τήν πέσει σέ κάποιο στό δρόμο. Καί εγώ δέν βρίσκομαι πάντα μπροστά νά τήν επιβλέπω.
Υπάρχει κάτι νά κάνω γιά νά απομακρύνω αυτό τό ενδεχόμενο;
 

Attachments



Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δε θα εχει καλο τελος η κουκλα.... Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να την υιοθετησεις (ή τελοσπαντων καποιος αλλος). Η συμπεριφορα αυτη δεν αλλαζει. Ζουσα την ιδια κατασταση και εγω πριν 5 χρονια που μετακομισαμε. Με 2 θηλυκιες σκυλες. Σημερα τη μια τη σπιτωσε η γειτονισσα μας, την αλλη εμεις :LOL:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.547
6.974
Αυτό... είναι μια μεγάλη πληγή για όσους έχουμε καλές σχέσεις με αδέσποτα. Δεν έχω βρει ως τώρα κάτι που μπορεί να γίνει.

Τα αδέσποτα της ζωής μας (αν το χουν στο χαρακτήρα τους - κ πάρα πολλά από αυτά που επιβιώνουν το χουν) το πρώτο πράγμα που θα κάνουν, σκοπός ζωής για αυτά, είναι να "φυλάξουν", να προστατεύσουν τους δικούς τους (ανθρώπους, σκυλιά, ακόμα κ γατιά κ οτιδήποτε) από ό,τι κινείται στα πέριξ. Το θεωρούν χρέος τους, δουλειά τους κ το κάνουν με θάρρος, θράσος κ "περηφάνια". Κ όσο θεωρούν κάποιους "δικούς τους", τόσο το χειρότερο, ειδικα στη θέα των δικών τους θα κάνουν κίνηση, έστω εκφοβισμού, σε περιπτώσεις που αν ήταν μόνα τους πιθανότατα να μην έκαναν. Το γαύγισμα στη γιαγιά που λες ας πούμε, αν δεν ήσουν μπροστά ή αν δεν πήγαινε να μπει στο σπίτι σας, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα το κανε.

Συνήθως γαυγίζουν και κάνουν μαρς για να διώξουν, δεν έχουν σκοπό να επιτεθούν άμεσα (όχι πάντα) - αλλά κ σ'αυτές τις περιπτώσεις, είναι έτοιμα να επιτεθούν με το παραμικρό έναυσμα. Δλδ αν τσαμπουκαλευτούν τα σκυλιά που πάνε να διώξουν, Ή αν φωνάξουν, κάνουν κίνηση να χτυπήσουν είτε με χέρι/πέτρα είτε με πόδι οι άνθρωποι, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δαγκώσουν.

Και είναι πολύ επικίνδυνο. Για όλους, κ για τα ίδια τα σκυλιά αυτά. Γιατί μετά χαρακτηρίζονται επικίνδυνα και... Πολλά μπορεί να ακολουθήσουν το "και". Δυστυχώς, πέρα από την υιοθεσία (εντός σπιτιού/αυλής) δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να μπορεί να βοηθήσει.

Υπάρχουν περιπτώσεις τέτοιων χαρακτήρων που επιβίωσαν κ εκτός υιοθεσίας, αλλά τα βοήθησε η τύχη και η ύπαρξη πολλών ανθρώπων 24 ώρες το 24ωρο γύρω τους (δλδ σε πόλη, που όλο κ κάποιος δικός τους θα ταν γύρω) που τα σταμάτησαν από εμπλοκές. Αυτό καταλαβαίνεις είναι κ πολυτέλεια κ ρίσκο.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το έχω ζήσει και από τις δύο πλευρές, και δυστυχώς δεν έχω να προσθέσω κάτι στα παραπάνω. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσπαθήσεις να της βρεις ενα σπίτι. Οι πιθανότητες είναι ότι η φύλαξη που κάνει είναι μόνο ψευτο-τραμπουκισμός, αλλά έστω και αυτό αρκεί για να τη βάλει σε μπελάδες. Υπάρχει περίπτωση να εξηγήσεις τους κινδύνους στους γείτονες που τη μαζεύουν το βράδυ, μήπως τη μαζέψουν μόνιμα για να προστατευτεί;
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Μίλα με τον γείτονα (φαίνεται να έχει κ αυτός καλές προθέσεις) και συνεννοηθείτε.
Εξήγησέ του τους κινδύνους τόσο για τα σκυλιά όσο και για τους περαστικούς. Φούσκωσέ τα και λίγο αν κρίνεις οτι χρειάζεται για να τον ευαισθητοποιήσεις.
Ιδανικό θα ήταν να την μαντρώσει κανονικά επί 24ώρου. Και όταν θες την παρέα της πας την παίρνεις, παίζετε όλοι μαζί και κατόπιν την επιστρέφεις.

Εναλλακτικά αν μπορείς και αφού είναι καλή παρέα, σπίτωσέ την εσύ έως ότου φτιάξεις την περίφραξή σου.
 
  • Like
Reactions: medusa and Zodi


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Estranged περιέγραψες ακριβώς ό,τι συμβαίνει. Γιά τά γατιά πού αναφέρθηκες έχω τρία καί περισσότερο φοβούνται τό δικό μας σκύλο πού έχουν μεγαλώση μαζί παρά τήν Ομορφιά. Άν θέλουν νά περάσουν από δίπλα της αυτή κοιτάζει αλλού γιά νά μήν τα φοβίζει..
Μόλις πρίν από λίγο ήρθε ένας καλός μας γείτονας μέ τόν οποίο κάθε μέρα πίνουμε καφέ, νά μάς φέρει κάτι. Εγώ βγήκα έξω καί από μακρυά τού φώναξα ότι έπρεπε νά μέ πάρη τηλέφωνο νά έρθω μέ τό αμάξι νά τό πάρω. Από τό πουθενά βγήκε η Ομορφιά τρέχοντας καί τού γαύγιζε μέχρι πού ήρθε δίπλα μας. Τόν βλέπει κάθε μέρα επί 1,5 χρόνο..
Τί νά πώ.. Πραγματικά δέν είχα καταλάβει πόσο μάς έχει υιοθετήσει. Τώρα συνδέω τό παζλ μέ διάφορα περιστατικά.
Θά μιλήσω μέ τούς γείτονες αλλά δέν πρόκειται νά γίνη τίποτε είμαι σίγουρος, δέν ξέρω κι άν μένουν μόνιμα καί δίνουν τίς τροφές σέ άλλους γείτονες να ταΐζουν τα 3 σκυλιά.
Σέ ακτίνα 300-400 μέτρα όλοι έχουν άνοιγμα γιά νά μπαινοβγαίνουν τά σκυλιά τους χωρίς νά ασχολούνται μέ τή βόλτα τους.
Νά πώ καί ένα ωραίο; Είναι ένας πού βγάζει βόλτα τά 4 σκυλιά του (Ελλ. ποιμενικό, γερμ. ποιμενικό, ένα πού πιτμπουλίζει καί ένα ημίαιμο ελλ. ποιμ., χωρίς λουρι κανένα...). Ο,τι καί νά τού έχω πεί στόν κόσμο του. Μιά φορά μάλιστα μού είπε νά αλλάξω δρόμο..
Μακάρι νά τήν παίρναμε εμείς αλλά η οικογένειά μου δέν θέλει δεύτερο σκύλο, ξεκαθαρισμένο.
Ο Θεός νά βοηθήση μή γίνη κανένα κακό.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Σέ ακτίνα 300-400 μέτρα όλοι έχουν άνοιγμα γιά νά μπαινοβγαίνουν τά σκυλιά τους χωρίς νά ασχολούνται μέ τή βόλτα τους.
Νά πώ καί ένα ωραίο; Είναι ένας πού βγάζει βόλτα τά 4 σκυλιά του (Ελλ. ποιμενικό, γερμ. ποιμενικό, ένα πού πιτμπουλίζει καί ένα ημίαιμο ελλ. ποιμ., χωρίς λουρι κανένα...). Ο,τι καί νά τού έχω πεί στόν κόσμο του. Μιά φορά μάλιστα μού είπε νά αλλάξω δρόμο..
Αυτά βλέπω....και διαολίζομαι!! Αυτή η χώρα δεν θ αλλάξει ποτέ????:mad::mad::mad:
 


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Σήμερα τό πρωΐ έβγαλα τό σκύλο λυτό βόλτα καί μας ακολουθά η Ομορφιά όπως πάντα.
Στέκομαι στό κουτί των ΕΛΤΑ να δω για κανα γράμμα και ακούω απ τό στενό γαυγίσματα τρέχω καί βλέπω τό δικό μου να μαλώνη με ένα απ᾽ τα αδέσποτα καί τήν Ομορφιά να έχη καβαλίση τον αδελφό της αρπάζοντάς τον απο τό σβέρκο και να τόν τινάζει αυτός δε να σφαδάζη..
Δένω τό σκύλο μου καί γυρνάω να δώ πού είναι η Ομορφιά καί ήταν δίπλα στά άλλα δύο χαλαρή χωρίς να τρέχη τίποτε. Τί γίνεται ρέ παιδιά, τί προστασία είναι αυτή; τί υιοθεσία μας έχει κάνει τελικά;