Ο μουσάτος Frankie


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Μετά απο 4 ολόκληρα χρόνια που παρακολουθώ το forum, νομίζω ήρθε η ώρα να συστηθούμε... Εγώ είμαι η Χρύσα και τον τελευταίο 1,5 χρόνο μοιράζομαι το σπίτι μου, την καρδιά μου και το πορτοφόλι μου :) με τον μουσάτο Frankie. Είναι Miniature Schnauzer χρώματος μαύρο-ασημί και μόλις πριν κάποιες μέρες έκλεισε τα 2 του χρόνια! Έφτασε στα χέρια μου στη Θεσσαλονίκη σε ηλικία 8 εβδομάδων απο γνωστό εκτροφείο της Αθήνας. Η συμβίωση μας ως τώρα απο άποψη χαρακτήρα είναι άψογη και δεν μας προβλημάτισε ποτέ. Έμαθε την πάνα σχεδόν αμέσως και δεν είχαμε ατυχήματα απο 4,5 μηνών. Βέβαια σαν γνήσιο αντράκι δεν ξαναπήγε στην πάνα απο την στιγμή που τέλειωσαν τα εμβόλια του και πάτησε το πατούσι του χώμα!

Σαν γνήσιο schnauzer είναι πολύ επιφυλακτικός με τους ξένους στο χώρο του αλλά στη βόλτα τους αγαπάει όλους. Επίσης είναι αρκετά φωνακλάς! Λόγω άγχους αποχωρισμού (και επειδή μπορώ) τον παίρνω μαζί μου στη δουλειά οπού δεν αφήνει άνθρωπο να μπει στο γραφείο χωρίς να μας ενημερώσει!! ευτυχώς ξέρει να πηγαίνει στη θέση του και να μένει, αν και δεν πιάνει πάντα...έτσι στην οικοδομή που μένω εισπράττω μόνο κοπλιμέντα για το πόσο ήσυχος και καλός είναι!

Ότι θέματα μας έχουν προβληματίσει όλον αυτόν τον καιρό ήταν υγείας και διατροφής. Όταν ήρθε στο σπιτι μας ξεκινήσαμε να τον ταίζαμε acana puppy small breed αφού έγινε σταδιακή αλλαγή απο την ξηρά του εκτροφέα. Τα κακά του ήταν πολλά και αρκετά μαλακά, αν και επειδή είναι πρώτος μου σκύλος δεν είχα μέτρο σύγκρισης, και 4 μηνών έκανε τον πρώτο εμετό. Διάγνωση γαστρίτιδα λόγω και άλλων συμπτωμάτων καθώς και της τάσης του να τρώει φύλλα απο τα δέντρα. Έστρωσε προσωρινά μόνο με κοτόπουλο και ρύζι αλλά μόλις γυρίσαμε στην ξηρά πάλι τα ίδια και χειρότερα. Αλλάζουμε ξηρά και πάμε σε barking heads που είναι πιο ελαφριά, μετά απο 2 μήνες μια απο τα ίδια και κάνει την πρώτη διάρροια με αίμα. Να πω ότι έτρωγε που και που και καμιά μπουκιά απο το φαγητό μας, εννοείται χωρίς αλάτι ή μπαχαρικά και ποτέ τίποτα τηγανιτό. Ξεκινήσαμε να υποπτευόμαστε δυσανεξία μάλλον σε κοτόπουλο και ψάρι, οπότε ο κτηνίατρος μας λέει να πάμε αρχικά σε κτηνιατρική τροφή για γαστρεντερικά με την οποία σταμάτησε να τρώει και έκανε εμετούς και διάρροιες με αίμα. πήραμε θεραπεία για κολίτιδα και γαστρίτιδα και ξεκινήσαμε z/d. Βελτιώθηκε η κατάσταση αισθητά άλλα έκανε πολλά μαλακά κακά. Αποφασίσαμε να τον πάμε σε royal υποαλλεργική όπου και παραμένουμε καθώς του έκατσε καλά και παράλληλα κάνουμε πειράματα με διάφορα κρέατα. Στο θέμα της τροφής δέχομαι προτάσεις γιατί αν και το έχω σπουδάσει με το δικό μου σκυλί άκρη δεν βγάζω!

Ευτυχώς είναι ένας λόρδος όπως λέει και ένα παιδάκι που τον λατρεύει και δεν καταδέχεται να ζητιανεύει φαγητό! έχει πολύ καλό χαρακτήρα αν και είναι ξεροκέφαλος και δύσκολος στην εκπαίδευση... αν μπορούσε να πάρει μεζέ αστέρι θα ήταν άλλα για παιχνίδι δεν κάνει και πολλά... Sorry για το σεντόνι αλλά ότι μποι του λείπει το έχει σε περιπέτειες!!! θα ακολουθήσουν φωτο...
 












FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Ευχαριστώ!!! Ίσως να το παράκανα με τις φωτογραφίες... :p
Όσο για τη φώτο @medusa , όταν του πιάνουμε την ουρά και τον ρωτάμε τι έχει ο κώλος του ( μόνιμα δηλαδή γιατί όλο και κάτι έχει...) μας χαμογελάει!!! όποτε πλέον το εκμεταλευόμαστε και του το έμαθα σαν εντολή κανε cheese!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Τον Frankie πάντως, δεν τον βλέπω και πολύ ενθουσιασμένο με τις γιορτές :p
Χρόνια σας πολλά :)
 
  • Like
Reactions: spyv


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Ήταν απανωτά τα χτυπήματα! Του έβαλα κολωνια ΚΑΙ παπιγιόν οπότε μου κρατούσε μούτρα!! :p Επίσης του μύριζαν τόσα καλουδια από τα οποία δεν μπορεί να φάει...μεγάλη πίκρα πήρε!
 
  • Like
Reactions: mareco




FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Καλησπέρα! Και τώρα που έλιωσαν τα χιόνια είπα και εγώ να ανεβάσω το υλικό που μαζέψαμε τόσες μέρες!! Ο νέος ξεσαλωσε στα χιόνια τα οποία έφταναν μέχρι την κοιλιά του... Βέβαια μόλις φτάναμε σπίτι χρειαζόταν πλύσιμο με ζεστό νερό και πιστολάκι...IMG_20190109_135716.jpg IMG_20190109_135550.jpg IMG_20190104_142904.jpg

και μετά τύλιγμα με κουβερτα ο κόμης ;)
IMG_20190105_095443_HHT.jpg
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλησπέρα! Και τώρα που έλιωσαν τα χιόνια είπα και εγώ να ανεβάσω το υλικό που μαζέψαμε τόσες μέρες!! Ο νέος ξεσαλωσε στα χιόνια τα οποία έφταναν μέχρι την κοιλιά του... Βέβαια μόλις φτάναμε σπίτι χρειαζόταν πλύσιμο με ζεστό νερό και πιστολάκι...View attachment 70432 View attachment 70433 View attachment 70434

και μετά τύλιγμα με κουβερτα ο κόμης ;)
View attachment 70435
Τι ομορφο σκυλι, να πω την αληθεια δεν γνωριζα αυτη τη ρατσα κ βλεποντας φώτο ενθουσιαστικα! Κουκλος να τον χαιρεσαι!
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Ευχαριστώ πολύ!! Όχι ότι είναι ο δικός μου σκύλος αλλά είναι κουκλί! Λίγο τα αυτιά του πετάνε και είναι εκτός προτύπου αλλά ποιος νοιάζεται! Είναι καλός αν και φωνακλάς! Σωστός συνεγερμος και καλός εκπρόσωπος της φυλής του από άποψη χαρακτηρα
 
  • Like
Reactions: elinapol2


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Το παλικάρι μου έκανε το πρώτο στριπαρισμα για το 2019! Σε άλλο γκρουμερ από ότι συνήθως. Το πριν:
IMG_20190212_144210.jpg
Το ξεμαλλιασμα- στριπαρισμα
! Και αυτό είναι πριν την κουρευτική και το ψαλίδι!
IMG_20190212_181122.jpg
Και το αποτέλεσμα!!
IMG_20190214_202241_HDR.jpg IMG_20190216_124041.jpg
Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη καθώς το τρίχωμα του δεν είναι και τυπικο.. Αυτός βέβαια έζησε ένα δράμα ως συνήθως και την άλλη μέρα μου έκανε και διάρροια λόγω στρες... Τουλάχιστον επειδή προσπαθώ να τον συντηρώ και εγώ λίγο δεν χρειάζεται να πηγαίνει συχνά :)
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Το παλικάρι μου έκανε το πρώτο στριπαρισμα για το 2019! Σε άλλο γκρουμερ από ότι συνήθως. Το πριν:
View attachment 70698
Το ξεμαλλιασμα- στριπαρισμα
! Και αυτό είναι πριν την κουρευτική και το ψαλίδι!
View attachment 70699
Και το αποτέλεσμα!!
View attachment 70700 View attachment 70701
Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη καθώς το τρίχωμα του δεν είναι και τυπικο.. Αυτός βέβαια έζησε ένα δράμα ως συνήθως και την άλλη μέρα μου έκανε και διάρροια λόγω στρες... Τουλάχιστον επειδή προσπαθώ να τον συντηρώ και εγώ λίγο δεν χρειάζεται να πηγαίνει συχνά :)
ωωω κουκλος εγινε!!!
 
  • Like
Reactions: FrankieChris


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Το παλικάρι μου είτε στριπαρισμενο είτε μαλλιαρό γίνεται σαν πνιγμένο ποντίκι με τη βροχή και επειδη πλεον με τις αμπουλες δεν παιζουμε ( ήδη ξεκίνησαν κουνούπια/σκνιπες) έκανα αυτό που κορόιδευα και του πήρα ολόσωμο αδιάβροχο. Πιστεύω ότι με μισεί πλεόν το ζωντανό που το κάνω ρεζίλι των σκυλιών αλλά πιστεύω το πρότιμαει από το πιστολακι...
IMG_20190409_090811.jpg
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Λόγω άγχους αποχωρισμού (και επειδή μπορώ) τον παίρνω μαζί μου στη δουλειά οπού δεν αφήνει άνθρωπο να μπει στο γραφείο χωρίς να μας ενημερώσει!!

4 μηνών έκανε τον πρώτο εμετό. Διάγνωση γαστρίτιδα λόγω και άλλων συμπτωμάτων καθώς και της τάσης του να τρώει φύλλα απο τα δέντρα. Να πω ότι έτρωγε που και που και καμιά μπουκιά απο το φαγητό μας...Ξεκινήσαμε να υποπτευόμαστε δυσανεξία μάλλον σε κοτόπουλο και ψάρι, ο.... κτηνιατρική τροφή για γαστρεντερικά με την οποία σταμάτησε να τρώει και έκανε εμετούς και διάρροιες με αίμα... ξεκινήσαμε z/d... royal υποαλλεργική όπου και παραμένουμε καθώς του έκατσε καλά και παράλληλα κάνουμε πειράματα με διάφορα κρέατα. Στο θέμα της τροφής δέχομαι προτάσεις γιατί αν και το έχω σπουδάσει με το δικό μου σκυλί άκρη δεν βγάζω!
Είμαι λίγο σε σοκ με όλα αυτά. Ελπίζω να έχουν διορθωθεί, αν όχι πληροφορίες εντός. Καλογραμμένο πάντως και κούκλος.
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Είμαι λίγο σε σοκ με όλα αυτά. Ελπίζω να έχουν διορθωθεί, αν όχι πληροφορίες εντός. Καλογραμμένο πάντως και κούκλος.
Δυστυχώς δεν έχει διορθωθεί...Απλά εγώ έχω μάθει να το διαχειρίζομαι καλύτερα και με τα πρώτα συμπτώματα ξεκινάμε δικό μας πρωτόκολλο με κοτόπουλο, κολοκύθα και προσευχές! Πλέον σκεφτόμαστε ότι μάλλον είναι αυτοάνοσο που κατά καιρούς κάνει εξάρσεις όσο και αν προσέχουμε. Το μόνο που έμεινε είναι να κάνει βιοψίες σε στομάχι και έντερο αλλά ακόμα δεν θέλω να τον βάλω σε διαδικασία νάρκωση. Οποία ιδέα δεκτή...