Ο οίστρος στις σκύλες


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
η σκυλιτσα μου ειναι 6,5 μηνων περιπου και ακομα δεν εχει περιοδο.καποιοι λενε οτι για να γινει η στειρωση πρεπει να της ερθει η πρωτη περιοδος και μετα,ωστοσο ρωτησα τον κτηνιατρο και μου ειπε οτι απ την ηλικια των 6 μηνων και μετα μπορει να γινει η στειρωση ετσι κι αλλιως.θα παρω και μια δευτερη γνωμη γιατρου και αν εγκρινει θα γινει η επεμβαση τις μερες του πασχα.εσεις τι εχετε ακουσει για το τι ειναι σωστο και τι οχι???εχει δυσκολη η περιοδος αναρρωσης μετα την επεμβαση?
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Εφόσον μπορείς να φροντίσεις να μην συμβούν ανεπιθύμητα ζευγαρώματα και να έχεις το νου σου για τυχόν ψευδοκυήσεις ή/και πυόμητρα, η προσωπική μου άποψη (χωρίς να είμαι κτηνίατρος) είναι να αφήσεις τη μικρούλα να της έρθει οίτρος πρώτα και να στειρωθεί μετά, αφού της τελειώσει.
Οι απόψεις των κτηνιάτρων διίστανται και απ'οσο το έχω ψάξει δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση. Όντως πρακτικά είναι δυνατόν να στειρωθεί το θηλυκό από 6 μηνών και πάνω. σκέφτεσαι τα υπέρ και τα κατά και πράττεις όπως νομίζεις καλύτερα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Υπάρχουν 2 σχολές, η μεν λένε στείρωση πριν το πρώτο οιστρο, οι δε μετά.
Το μόνο σίγουρο ειναι οτι πριν το πρώτο οιστρο μειώνονται κατα πολύ οι πιθανοτητες να παρουσιάσει νεοπλασιες μαστού.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Υπάρχουν 2 σχολές, η μεν λένε στείρωση πριν το πρώτο οιστρο, οι δε μετά.
Το μόνο σίγουρο ειναι οτι πριν το πρώτο οιστρο μειώνονται κατα πολύ οι πιθανοτητες να παρουσιάσει νεοπλασιες μαστού.
Στην Ελλάδα υπάρχει μία σχολή. Μετά τον πρώτο οίστρο και κατά προτίμηση μετά και ενός ζευγαρώματος...
Αλλά ήθελα να σε ρωτήσω αν γίνει πριν τον πρώτο οίστρο , στους 6 μήνες περίπου, κινδυνεύει ο σκύλος να παρουσιάσει ακράτεια ούρων;
 


blanca

Active Member
27 Μαρτίου 2014
36
1
Στην Ελλάδα υπάρχει μία σχολή. Μετά τον πρώτο οίστρο και κατά προτίμηση μετά και ενός ζευγαρώματος...
Αλλά ήθελα να σε ρωτήσω αν γίνει πριν τον πρώτο οίστρο , στους 6 μήνες περίπου, κινδυνεύει ο σκύλος να παρουσιάσει ακράτεια ούρων;
αυτο το διαβασα κι εγω και ψιλοφοβηθηκα....ο ενας κτηνιατρος παντως που ρωτησα,δεν μου ανεφερε κανενα αρνητικο για στειρωση πριν τον πρωτο οιστρο,φαινοταν σιγουρος οτι μια χαρα γινεται η επεμβαση....θα παρω και μια δευτερη γνωμη....
 


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
Να μαστε και μεις..μεσα σε 4 μηνες τα εχω ζησει ολα με αυτο το σκυλι! οταν την βρηκα αδεσποτουλα χρονιαρα περιπου ηταν ηδη σε ψευδοκυηση...... κ σημερα τσοοουυυυπππ η πρωτη σταγονιτσα εμφανιστηκε...διαβασα εδω για κατι βρακακια σερβιετακια και τα σχετικα..κ ετρεξα να σωθω.... πρωτη φορα βλεπετε εχω θυληκο....
Εχουμε και λεμε λοιπον..το εχει ριξει στον υπνο...εχει παααααρα πολλα νευρα.......και ολο μυξοκλαιει κ χασμουριεται ταυτοχρονα...σαν ημιαιμο τζακ ρασελ βεβαια...τα νευρα ειναι φυσιολογικα τωρα παραγινε!
Πηραμε βαλαμε το βρακακι μας...κ αυτο ηταν...μου γυρισε πλατη κοιμαται κ κανει οτι κλαιει....τι κανω??????? 20140620_163453.jpg 20140620_163600.jpg
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Απλούστατο! Της παίρνεις ομορφότερο βρακι!
που εισαι βρε επι να τσακωθουμε λιγο;χαχαχαχαχα
εχεις κατι στο μυαλο σου στο θεμα βρακακι;;τιποτα πονηρο;
 
  • Like
Reactions: ntoulis


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Προσωπικά με το βρακάκι δεν είδαμε χαιρι..δεν της πήρα ειδικό βέβαια...Της είχα βάλει στον καναπέ όταν ήθελε ν'ανέβει ένα κουβερτάκι σε συγκεκριμένο σημείο..Μια ,δυο το κατάλαβε κι ανέβαινε εκεί μόνο το πουλάκι μου :love:...Όσο για το πάτωμα απλά το καθάριζα..
 


Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
εμενα παλι τωρα που βραδιασε...ξυπνησε παλι μεσα στην γκρινια.. (δεν ειναι τυχαιο που την εχω ονομασει Γκρινια!) την ενοχλουν ολα! το βρακι τα παιχνιδια της..το κρεββατι της ο αερας.... ΕΓΩ....ασταματητο γαβγισμα...! :( ορμονες??? αχαχαχαχ ασε που το βρακι μας ειναι πανεμορφο με πουα γαλαζιο!
 


Konstzan

Member
13 Οκτωβρίου 2015
16
6
35
Καλησπέρα σας!

θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου!
Έχω ένα ακίτα ίνου 2 χρονων και 2 μηνών. η πρώτη της περίοδος της ήρθε 13 μηνων και το αίμα κράτησε σε όλες τις φάσεις του οίστρου γύρω στις 35 μέρες. Η δεύτερη της ήρθε μετά από 6 μήνες, επίσης της κράτησε 35 μέρες η αιμοραγία με λιγότερο αίμα. Η τρίτη στον ίδιο ρυθμό μετά από 6 μήνες και γύρω στις 35 μέρες επίσης με πιο λίγο αίμα.
Σε ερώτηση στην γιατρό μου είπε ότι δεν έχει αναπτυχθεί πλήρος οπότε είναι φυσξιολογικό οι φάσεις του οίστρου της να μην είναι σωστές και ότι μέτα την 3η περίοδο θα έχει αναπτυχθεί.
Μας ήρθε η 4 περιοδος μετά από ένα μήνα που σταμάτησε η 3η και είμαστε στην 4η μέρα αιμοραγίας. Ανησύχησα, το αίμα είναι ανοιχτόχρωμο κόκκινο και είναι ελάφρώς πρησμένη. Την πήγα στην γιατρό και μου είπε ότι πιθανών λόγο στρες να της ήρθε πιο νωρις. Μου είπε αν συνεχιστεί για πολλές μέρες να προβώ σε εξετάσεις σε περίπτωση πυομήτρας. Αν και με καθησύχασε γιατί στον έλεγχο που της έκανε δεν βρήκε κάτι ανησυχητικό.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
Είναι φυσιολογικό να της έρθει τόσο σύντομα; Είναι φυσιολογικό να κρατάει το αίμα τόσες μέρες(για τις 3 πρώτες); Έχει κάποιος συναντήσει κάτι παρόμοιο ή έχει ακούσει ή έχει γνώση σε αυτό;

Υ.Γ. Φυσικά θα προβώ σε εξετάσεις να είμαι σίγουρος.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Με εκτίμιση Κωνσταντίνος.
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το οτι περασε μονο ενας μηνας αναμεσα στην 3η κ 4η φορα προσωπικα με προβληματίζει αρκετά...
δε ξερω κ κατα ποσο δλδ πράγματι πρόκειται για αιμα περιοδου κ οχι κατι αλλο...
Στην θέση σου θα το εψαχνα κ αμεσα,δε θα περίμενα ουτε λεπτο!

Κ σε μας πάντως 1 μηνα γεματο κραταει,
απτην πρωτη σταγονα μεχρι να καθαρισει τελείως περναει παντα 1 μηνας...
τωρα το ποσο αιμα ακριβως χανει δε το ξερω (της ψηνω κ κανα μοσχαρισιο συκωτι παντως αυτες τις μερες),εγω της αλλαζω σερβιετα 3 φορες την μερα κ οχι επειδη την γεμίζει,απλα για ναναι καθαρη.
 


Konstzan

Member
13 Οκτωβρίου 2015
16
6
35
Το οτι περασε μονο ενας μηνας αναμεσα στην 3η κ 4η φορα προσωπικα με προβληματίζει αρκετά...
δε ξερω κ κατα ποσο δλδ πράγματι πρόκειται για αιμα περιοδου κ οχι κατι αλλο...
Στην θέση σου θα το εψαχνα κ αμεσα,δε θα περίμενα ουτε λεπτο!

Κ σε μας πάντως 1 μηνα γεματο κραταει,
απτην πρωτη σταγονα μεχρι να καθαρισει τελείως περναει παντα 1 μηνας...
τωρα το ποσο αιμα ακριβως χανει δε το ξερω (της ψηνω κ κανα μοσχαρισιο συκωτι παντως αυτες τις μερες),εγω της αλλαζω σερβιετα 3 φορες την μερα κ οχι επειδη την γεμίζει,απλα για ναναι καθαρη.
Καλημέρα! Εννοείται ότι θα πάω άμεσα για εξετάσεις!
 




Konstzan

Member
13 Οκτωβρίου 2015
16
6
35
Καλημέρα...κάντε ορμονικές εξετάσεις και δείτε και για πολυκυστικές..
Καλημερα! Ολοκληρωσαμε για εξετάσεις! Δεν έχει κανένα παθολογικό πρόβλημα! Όλες βγήκαν καθαρές! Την αιτιολογία που μου έδωσε ήταν οτι είναι μικρή ακόμη και δεν έχει αναπτυχθεί και μπορεί λόγο στρες οι ορμόνες να έπαθαν μπλοκ άουτ! Το μάθαμε κι αυτό!
 


Σωτηρία

New Member
15 Μαρτίου 2018
3
4
24
Γεια σας θα ήθελα να γράψω μια παρατήρηση μου σχετικά με τον οίστρο της σκυλίτσας μου και αν ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι Αρχικά η σκυλίτσα μου είναι 9 μηνών τώρα στα 8(μηνών) της ήρθε περίοδος που διήρκησε περίπου 20 μέρες. Έχω διαβάσει ότι μετά την περίοδο έρχεται ο οίστρος αλλά ότι σε κάποια σκυλιά η περίοδος μπορεί να κρατήσει έως 21 μέρες και μέσα σε αυτές να είναι και ο οίστρος τους παρόλο που έχουν αίμα ακόμη. Της σκυλίτσας μου λοιπόν της τελείωσε μετά απο 20 μέρες την είχα κλειδωμένη στο σπίτι και δεν την άφηνα να βγει έξω στην βεράντα γτ ήταν επίφοβο εκτός αν ήμουν και εγώ εκεί και οι βόλτες της ήταν πιο περιορισμένες. Η αληθεια είναι ότι ξεπροιστηκε κάπως από κάτω αλλά το στήθος της μεγάλωσε και οι θηλές της είναι ευαίσθητες ακόμη και τώρα που έχει περάσει ένας μήνας από τότε που έσερνε. Ετσι είναι κανονικά μετά την περιοδο το στηθος της σκύλας μεγαλωνει έτσι και κρεμάει ή έχει πάθει τίποτα από αυτά που παθαίνουν (ψευδό κύηση κτλ) και πρέπει να την πάω στο γιατρό; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Γεια σας θα ήθελα να γράψω μια παρατήρηση μου σχετικά με τον οίστρο της σκυλίτσας μου και αν ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι Αρχικά η σκυλίτσα μου είναι 9 μηνών τώρα στα 8(μηνών) της ήρθε περίοδος που διήρκησε περίπου 20 μέρες. Έχω διαβάσει ότι μετά την περίοδο έρχεται ο οίστρος αλλά ότι σε κάποια σκυλιά η περίοδος μπορεί να κρατήσει έως 21 μέρες και μέσα σε αυτές να είναι και ο οίστρος τους παρόλο που έχουν αίμα ακόμη. Της σκυλίτσας μου λοιπόν της τελείωσε μετά απο 20 μέρες την είχα κλειδωμένη στο σπίτι και δεν την άφηνα να βγει έξω στην βεράντα γτ ήταν επίφοβο εκτός αν ήμουν και εγώ εκεί και οι βόλτες της ήταν πιο περιορισμένες. Η αληθεια είναι ότι ξεπροιστηκε κάπως από κάτω αλλά το στήθος της μεγάλωσε και οι θηλές της είναι ευαίσθητες ακόμη και τώρα που έχει περάσει ένας μήνας από τότε που έσερνε. Ετσι είναι κανονικά μετά την περιοδο το στηθος της σκύλας μεγαλωνει έτσι και κρεμάει ή έχει πάθει τίποτα από αυτά που παθαίνουν (ψευδό κύηση κτλ) και πρέπει να την πάω στο γιατρό; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Πιθανοτατα κανει ψευδοκυηση.Και αν κανει με την πρωτη περιοδο, θα κανει συνεχεια. Οι κομπρεσες με αλουμινονερο, ο περιορισμος φαγητου και νερου, και πολλη μα πολλη εκτονωση θα βοηθησουν να την περασει πιο "αναιμακτα". Εαν πας στον κτηνιατρο και στου προτεινει galastop σκεψου, διαβασε , ενημερωσουν πριν αποφασισεις τι και πως.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU