Ο σκυλος μου Βγαζει υπερβολική Τριχα!ΒΟΗΘΕΙΑ


12 Ιουλίου 2017
6
3
28
Γεια σας Έχω έναν σκύλο (ημίαιμο) ο όποιος βγάζει υπερβολική τρίχα! Δεν είναι μαλλιαρός,Αλλά βγάζει υπερβολική τριχα! Τον χτενίζω κάθε μέρα και τον κάνω μπάνιο ανα τρίμηνο!Τι να κάνω Θέλω βοήθεια!Μαδάει πολύ.HELP

Αυτος ειναι
 

Attachments





Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αυτα με τα νεας γης ειναι συκοφαντιες αμαν:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Περα απ την πλακα τα κοντοτριχα ή τυπου λαμπραντορ ροττ πχ βλεπω κ εγω απο φιλους οτι μαδανε φουλ.. δλδ αυτο το συνεχομενο μαδημα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι κ φυσιολογικο(δεν γνωριζουμε κ απο ποιες φυλες καταγεται). Ο δικος μ μπορει να φαινεται αρκουδα αλλα ειδικα αμα τ κανεις κ καθημερινο χτενισμα δεν θα βγαζει τπτ (εκτος βεβαια καλοκαιριου ε.. που γινεται της ποπης:ROFLMAO::ROFLMAO:) το νεας γης της φωτο εχει να χτενιστει ενα 2μηνο:LOL:
Θα σ ελεγα (αν οικονομικα εισαι οκ με αυτο) να αγορασεις ενα μπλαστερ κ να τον φυσας, δεν φανταζεσαι ποσο βοηθαει! Ενα αλλο ειναι η διατροφη (οσο πιο καλη τοσο καλυτερο για το τρίχωμα, δερμα κτλ)
 


12 Ιουλίου 2017
6
3
28
Αυτα με τα νεας γης ειναι συκοφαντιες αμαν:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Περα απ την πλακα τα κοντοτριχα ή τυπου λαμπραντορ ροττ πχ βλεπω κ εγω απο φιλους οτι μαδανε φουλ.. δλδ αυτο το συνεχομενο μαδημα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι κ φυσιολογικο(δεν γνωριζουμε κ απο ποιες φυλες καταγεται). Ο δικος μ μπορει να φαινεται αρκουδα αλλα ειδικα αμα τ κανεις κ καθημερινο χτενισμα δεν θα βγαζει τπτ (εκτος βεβαια καλοκαιριου ε.. που γινεται της ποπης:ROFLMAO::ROFLMAO:) το νεας γης της φωτο εχει να χτενιστει ενα 2μηνο:LOL:
Θα σ ελεγα (αν οικονομικα εισαι οκ με αυτο) να αγορασεις ενα μπλαστερ κ να τον φυσας, δεν φανταζεσαι ποσο βοηθαει! Ενα αλλο ειναι η διατροφη (οσο πιο καλη τοσο καλυτερο για το τρίχωμα, δερμα κτλ)
Ευχαριστώ
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme






vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το furminator σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά την κοινή βούρτσα και το τακτικό βούρτσισμα. Ναι μεν αφαιρεί πολύ τρίχα όμως η πολύ τακτική χρήση δεν κάνει καλό γιατί ερεθίζει το δέρμα και πολλές τρίχες τις σπάει.
Μια φορά την εβδομάδα το πολύ, όχι για παραπάνω. Ενδιάμεσα κλασική βούρτσα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Eleni_Kon

New Member
26 Μαρτίου 2018
3
0
Έχω κι εγώ τρομερό πρόβλημα με την τρίχα. Furminator μέρα παρά μέρα, μπάνιο μια φορά το μήνα και η τρίχα πάει σύννεφο, σκουπίζω δυο φορές τη μέρα. Έχω τρίχες ακόμη και πάνω στο τραπέζι που τρώμε, γιατί όταν τινάζεται η τρίχα εκτοξεύεται παντού. Εννοείται δεν μπορώ ν' αφήσω ακάλυπτο φαγητό... Χρειάζομαι μια ώρα την ημέρα να ξετριχιάζω ρούχα, έπιπλα, χαλιά και κουβέρτες. Λόγω της κατάστασης δεν την αφήνω ν' ανεβαίνει σε κρεβάτια και καναπέ, αλλά αρκεί να περάσει από δίπλα και να τιναχτεί... Μου είπαν για λάδι σολωμού, αλλά μια φίλη με αποθάρρυνε, λέγοντάς μου ότι μετά το σκυλί μυρίζει ψαρίλα. Έχετε καμιά ιδέα; Η δικιά μου είναι ημίαιμη, κοντότριχη και τρώει Royal Canin για στειρωμένα. Σκέφτομαι κούρεμα (ουσιαστικά ξύρισμα δηλαδή) και παλτουδάκι.
 






vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Σκυλος και τριχες πανε μαζι. Η τριχα μαλιστα απο τα κοντοτριχα καθαριζει πιο δυσκολα. Πρεπει να μαθεις να ζεις με τις τριχες. Στην ουσια περα απο βουρτσισμα τιποτα δεν μπορεις να κανεις. Το λαδι σολωμου βοηθαει λιγο. Δεν βρωμαει το σκυλι ψαριλα εκτος και μολις φαει πας να του μυρισεις το στομα. Υπαρχουν και κατι χαπακια τα Coatex που βοηθουν λιγο αλλα μην περιμενεις θαυματα.
Απο την τριχα δεν γλυτωνεις οτι και να κανεις.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.774
Αυτο που εχω πλεον συνειδητοποιησει ειναι οτι και τη τελεια διατροφη και ελαια και χτενισμα κ.τλ να κανεις....αν τα γονιδια το εχουν γραμμενο δε το γλιτωνεις. Μολις πεσει καποια αποτομη αλλαγη καιρου εμεις εχουμε μαδημα.
Καλη διατροφη και λαδι σολωμου βοηθανε μεν (οχι δε μυριζει ψαριλα ο σκυλος με 2 ψιτ ελαιο) αλλα ακομα καλυτερα βοηθαει να εχεις επιπλα, χαλια και και ρουχα στις ιδιες αποχρωσεις :LOL: Ετσι γλιτωνεις το συχνο σκουπισμα και να περνας με ρολο τα παντα.:ROFLMAO:
Σε καμια περιπτωση δε ξυριζουμε το σκυλο παντως.
 


Eleni_Kon

New Member
26 Μαρτίου 2018
3
0
Πάντως όπως βλέπετε στη φωτό, στο χρώμα του χαλιού είμαι τυχερή, οι φίλοι μου μου κάνουν πλάκα ότι πήγα και πήρα σκυλί ίδιο με το χαλί μου, χαχα... Αυτό πάντως με τις τρίχες μου είναι πρωτόγνωρο, γιατί το προηγούμενο σκυλί μου ήταν κανίς (κι αυτό από υιοθεσία ωστόσο) και μας είχε καλομάθει, δεν μάδαγε καθόλου...
Είναι το πρώτο καλοκαίρι μας μαζί και έχω την ελπίδα ότι δε θα μαδάει όοοολο το καλοκαίρι, αλλά μόνο στην αρχή και το τέλος του. Θα δούμε...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αυτο που εχω πλεον συνειδητοποιησει ειναι οτι και τη τελεια διατροφη και ελαια και χτενισμα κ.τλ να κανεις....αν τα γονιδια το εχουν γραμμενο δε το γλιτωνεις./QUOTE]
Αυτο ακριβως βασικα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Πάντως όπως βλέπετε στη φωτό, στο χρώμα του χαλιού είμαι τυχερή, οι φίλοι μου μου κάνουν πλάκα ότι πήγα και πήρα σκυλί ίδιο με το χαλί μου, χαχα... Αυτό πάντως με τις τρίχες μου είναι πρωτόγνωρο, γιατί το προηγούμενο σκυλί μου ήταν κανίς (κι αυτό από υιοθεσία ωστόσο) και μας είχε καλομάθει, δεν μάδαγε καθόλου...
Είναι το πρώτο καλοκαίρι μας μαζί και έχω την ελπίδα ότι δε θα μαδάει όοοολο το καλοκαίρι, αλλά μόνο στην αρχή και το τέλος του. Θα δούμε...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Τα κανισακια ειναι τα ισως μοναδικα σκυλια που δεν μαδανε, αντε και κανα δυο άλλα αλλά με ειδικη περποιηση γουνας (στριπινγκ).
Ποτέ δεν σταματάει να μαδάει, απλά δύο φορές το χρόνο μαδάει παραπάνω και τώρα μέσα στο σπίτι με σταθερή θερμοκρασία ακόμα περισσότερο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π