Ο σκύλος μου ενώ τρώει, χάνει βάρος και κάνει πολλά κακάκια.


Despina Mis

Member
21 Νοεμβρίου 2015
20
5
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Καλησπέρα σας! Ο σκύλος μου κάνει πολλά σε ποσότητα και φορές την ημέρα κακάκια. Είναι αγγλικό σέττερ, κροτοφοβικό και το υιοθέτησα σε ηλικία 2χρονών και 11 κιλά. Σήμερα είναι 4χρονών,τον έφτασα μέχρι πέρσι τέτοια εποχή 19 κιλά και φέτος έπεσε στα 16,900. Του έκανα όλες τις εξετάσεις και δεν έχει τίποτα. Τον Οκτώβρη υιοθέτησα και δεύτερο σέττερ γιατί το πρώτο είχε άγχος αποχωρισμού και σκέφτηκα να έχει παρέα και να σώσω και ένα δεύτερο σκυλάκι. Λέτε να είναι ψυχολογικό και να κάνει τόσα πολλά κακά με αποτέλεσμα να χάνουμε σταδιακά βάρος; Τι να κάνω; Όσους κτηνιάτρους ρώτησα μου είπαν να αλλάξω τροφή. Του έδινα Platinumγια ένα χρόνο μέχρι που δεν την έτρωγε με όρεξη και μετά άρχισα τις δοκιμές: Royal canin calm 1 μήνα, Natura diet daily δυο μήνες, Natura fish &rice 1μήνα, Orijen adult 5 μήνες αλλά πάμε χειρότερα. Τι να κάνω;
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Τι τροφή;
edit ; δεν ξερω αν θα το πιστεψει κανεις αλλά δεν το προσεξα οτι γραφεις τι τροφες εδινες
Το πρώτο που σκεφτομαι είναι οτι δεν του ταιριαξαν αυτες που δοκίμασες.Τρίχωμα, νύχια και μάτια σου φαινονται υγιή;
 
Last edited:




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Οταν λες "έκανα όλες τις εξετάσεις", ποιες εξετάσεις έκανες συγκεκριμένα;
 




Despina Mis

Member
21 Νοεμβρίου 2015
20
5
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Οταν λες "έκανα όλες τις εξετάσεις", ποιες εξετάσεις έκανες συγκεκριμένα;
Γενική αίματος, βιοχημικές και τεστ για ερλίχια και καλαζάρ.

Μήπως έχει σκουλήκια?
Από καλαζάρ είναι εντάξει?
όχι δεν έχει τίποτα.
 
Last edited by a moderator:


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Αποπαρασιτωση κάνετε τακτικά κ αποτελεσματικα;

Τα σκυλια τα ταιζεις μαζι; ειστε σίγουροι οτι δεν τρώει ο δευτερος σκυλακος το φαγητο του;

Εγω θα σου πρότεινα μαγειρευτο ή barf
 
  • Like
Reactions: elverg


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Despina Mis έχω έναν φίλο που το ΄σεττερ του είχε ακριβως ίδια θέματα. Σώθηκε , και πάχυνε, με το μαγειρευτό. Ήταν και πολύ κακόφαγο σκυλάκι ενώ το μαγειρευτό το έτρωγε με την μία. (άλλη μια απόδειξη ότι η ξηρά γενικά δεν είναι σωστή διατροφή είναι ότι οι κακόφαγοι σκύλοι την τρώνε με μεγάλη δυσκολία ενώ το κανονικό φαγητό το τσακίζουν).
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Τα ιδια και μεις με την μποξερινα μας.. Και τι δεν της εδωσα, μαγειρευτα, μπαρφ, πανακριβες ξηρες, πολυδιαφημισμενες ξηρες, κουταβισιες,ενεργειας.κονσερβες, ψωμια...νισαφι αυτη σαν ακτινογραφια.. Στενεψαν οι τσεπες δεν μπορουσα να αγορα εξτρα για τη μικρη. Προσφατα κατεληξα σε μια σουπερ πριμιουμ (των παλιων καλων εποχων 15κιλο με 40-45 €, οι πιο παλιοι θυμουνται -πριν βγουν οι σουπερντουπερ ξηρες) και σε 2 μηνες το σκυλι εγινε αγνωριστο...μιλαμε για 4χρονια προσπαθειες..
 


Despina Mis

Member
21 Νοεμβρίου 2015
20
5
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Τα ιδια και μεις με την μποξερινα μας.. Και τι δεν της εδωσα, μαγειρευτα, μπαρφ, πανακριβες ξηρες, πολυδιαφημισμενες ξηρες, κουταβισιες,ενεργειας.κονσερβες, ψωμια...νισαφι αυτη σαν ακτινογραφια.. Στενεψαν οι τσεπες δεν μπορουσα να αγορα εξτρα για τη μικρη. Προσφατα κατεληξα σε μια σουπερ πριμιουμ (των παλιων καλων εποχων 15κιλο με 40-45 €, οι πιο παλιοι θυμουνται -πριν βγουν οι σουπερντουπερ ξηρες) και σε 2 μηνες το σκυλι εγινε αγνωριστο...μιλαμε για 4χρονια προσπαθειες..
Ποια σουπερ πριμιουμ πήρες;

Αποπαρασιτωση κάνετε τακτικά κ αποτελεσματικα;

Τα σκυλια τα ταιζεις μαζι; ειστε σίγουροι οτι δεν τρώει ο δευτερος σκυλακος το φαγητο του;

Εγω θα σου πρότεινα μαγειρευτο ή barf[/Q
Despina Mis έχω έναν φίλο που το ΄σεττερ του είχε ακριβως ίδια θέματα. Σώθηκε , και πάχυνε, με το μαγειρευτό. Ήταν και πολύ κακόφαγο σκυλάκι ενώ το μαγειρευτό το έτρωγε με την μία. (άλλη μια απόδειξη ότι η ξηρά γενικά δεν είναι σωστή διατροφή είναι ότι οι κακόφαγοι σκύλοι την τρώνε με μεγάλη δυσκολία ενώ το κανονικό φαγητό το τσακίζουν).
Δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου για να μαγειρεύω, ούτε για μένα.

Αποπαρασιτωση κάνετε τακτικά κ αποτελεσματικα;

Τα σκυλια τα ταιζεις μαζι; ειστε σίγουροι οτι δεν τρώει ο δευτερος σκυλακος το φαγητο του;

Εγω θα σου πρότεινα μαγειρευτο ή barf
Ναι. Τα δίνω χάπι bravecto, φοράνε scalibor και για τα ενδοπαράσιτα, κάθε μήνα τα δίνω milbemax για το σκουλήκι της καρδιάς.Τα σκυλιά τα ταϊζω μαζί δυο φορές τη μέρα και είμαι παρούσα. Τρώει με όρεξη το φαγητό του και μάλιστα τελειώνει πρώτος. Όταν κάνει κακά, κάθεται αρκετά λεπτά και ενώ δεν έχει να βγάλει άλλα, από το ζόρι του βγαίνει έξω το πουλάκι του. Τα πρώτα κακάκια είναι κανονικά από χρώμα και ρευστότητα,ενώ τα δεύτερα πιο μαλακά.Το είπα στο γιατρό και μου είπε πως έτσι ενεργείται. :-(
 
Last edited by a moderator:




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Τσέκαρε και τον θυρεοειδή.
Δεν φαίνεται στη γενική εξέταση αίματος, πρέπει να το ζητήσεις.
 


Despina Mis

Member
21 Νοεμβρίου 2015
20
5
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Τον προστατη τον εχετε τσεκαρει?
Τον προστατη τον εχετε τσεκαρει?
Ο γιατρός απλά τον ψιλάφησε από κάτω και είπε ότι είναι καλά. Δεν έχει πυρετό. Υπάρχει κάποια ειδική εξέταση να τη ζητήσω;
 




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Λες; Θα το ψάξω και αυτό. Ευχαριστώ!
Κοίταξε το για καλό και για κακό .
Eιναι πιο συχνό στα σκυλιά, η υπολειτουργία του θυρεοειδή αδένα .
Ένα απο τα συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού είναι δυσλειτουργία του εντέρου ....Άρα δεν θα έπρεπε να έχει τόσες πολλές κενώσεις . Αλλά έχει και απώλεια μυικής μάζας.
Υπερθυρεοειδισμό δεν έχω ακούσει προσωπικά σε σκύλο....
Αν όμως μιλάμε για υπερθυρεοειδισμό, η απώλεια βάρους είναι ενα από τα συμπτώματα.
 


Despina Mis

Member
21 Νοεμβρίου 2015
20
5
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Κοίταξε το για καλό και για κακό .
Eιναι πιο συχνό στα σκυλιά, η υπολειτουργία του θυρεοειδή αδένα .
Ένα απο τα συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού είναι δυσλειτουργία του εντέρου ....Άρα δεν θα έπρεπε να έχει τόσες πολλές κενώσεις . Αλλά έχει και απώλεια μυικής μάζας.
Υπερθυρεοειδισμό δεν έχω ακούσει προσωπικά σε σκύλο....
Αν όμως μιλάμε για υπερθυρεοειδισμό, η απώλεια βάρους είναι ενα από τα συμπτώματα.[/QUOTE
Εγώ διάβασα για τα συμπτώματα το αντίθετο δηλαδή παχυσαρκία.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Ναι, αύξηση βάρους στον υποθυρεοειδισμο .....όπως και στον άνθρωπο .
Αν έχει υπερθυρεοειδισμο τότε η απώλεια βάρους είναι ένα από τα συμπτώματα ......όπως και στον άνθρωπο .

Δεν έχω ακούσει ακόμα για σκύλο με υπερθυρεοειδισμο .
 
Last edited:


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Πάντως 2 κιλά δεν είναι και δεν ξέρω εγώ τι......
Απο τον Οκτώβρη που πήρατε κιαλλον σκύλο, προφανώς αυξήθηκε και άσκηση του απ'οτι καταλαβαίνω ....
Αν συνυπολογίσεις και ότι το καλοκαίρι πολλά σκυλιά χάνουν κάποια κιλά λογω ζέστης ....τότε δεν είναι και πολύ παράξενο .
 


Despina Mis

Member
21 Νοεμβρίου 2015
20
5
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ναι, αύξηση βάρους στον υποθυρεοειδισμο .....όπως και στον άνθρωπο .
Αν έχει υπερθυρεοειδισμο τότε η απώλεια βάρους είναι ένα από τα συμπτώματα ......όπως και στον άνθρωπο .

Δεν έχω ακούσει ακόμα για σκύλο με υπερθυρεοειδισμο .
Και γω. Διάβασα για τη διάγνωση του υπερθυρεοειδισμού και απογοητεύτηκα. Πολλές εξετάσεις :(
 


Despina Mis

Member
21 Νοεμβρίου 2015
20
5
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Πάντως 2 κιλά δεν είναι και δεν ξέρω εγώ τι......
Απο τον Οκτώβρη που πήρατε κιαλλον σκύλο, προφανώς αυξήθηκε και άσκηση του απ'οτι καταλαβαίνω ....
Αν συνυπολογίσεις και ότι το καλοκαίρι πολλά σκυλιά χάνουν κάποια κιλά λογω ζέστης ....τότε δεν είναι και πολύ παράξενο .
Ενώ στην αρχή έπαιζε με τον δεύτερο σκύλο και ήταν πολύ ενθουσιασμένος μετά σταδιακά άρχισε να τον αποφεύγει, ιδίως όταν ανεβαίνει πάνω του για κυριαρχία, αυτό φοβάται, κάθεται ή όταν με βλέπει κρύβεται από πίσω μου. Σήμερα τον πήγα σε άλλο γιατρό, τον εξέτασε (όλα καλά), τα κιλά του είναι 16,500 και μου είπε να πάρω κοτόπουλο να το κάνω με ρύζι και να ρίξω και λίγες κροκέτες και έτσι θα βάλει κιλά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3