Ο σκύλος μου και οι "ξένοι"


fanissirigas

Member
25 Μαρτίου 2021
5
0
23
Καλησπέρα παιδιά. Θα θελα τη βοήθειά σας με κάτι το οποίο αντιμετωπίζω απ όταν πήρα την σκυλίτσα μου πριν περίπου 6 μήνες. Είναι μια ημιαιμη σκυλίτσα 12 κιλών και 11 πλέον μηνών με πολύ καλή συμπεριφορά απέναντι σε σκύλους ανεξαρτήτου φύλου αλλά και σε ανθρώπους που ξέρει. Το πρόβλημα έρχεται στους ανθρώπους που δεν ξέρει. Όταν βλέπει κάποιον ανθρωπο που δεν ξέρει, είτε έρχεται για επίσκεψη είτε στον δρόμο πάει προς τα πάνω της, γαυγίζει ασταμάτητα ακόμα και αν της απλώσει το χέρι του από μια απόσταση. Ειδικά στο σπίτι αν έρθει κάποιος "ξένος" γι αυτή, δε θα σταματήσει να γριλιζει και να γαυγίζει μέχρι να φύγει. Ακόμα και όταν την πάω μέσα στο δωμάτιο θα συνεχίσει το ίδιο μόνο και μόνο ακούγοντας τη φωνή του. Έχω προσπαθήσει με λιχουδιές να της μάθω την εντολή "ήρεμα" αλλά δε σταματάει. Επίσης να διευκρινίσω ότι δεν έχει γίνει επιθετική αλλά δείχνει να είναι πολύ φοβικη με αυτήν τη συμπεριφορά καθώς γαυγίζει και φεύγει προς τα πίσω. Προσπαθώ λοιπόν να την ηρεμώ με διάφορους τρόπους αλλά και να την εκθέτω σε όσο το δυνατόν λιγότερες τέτοιες περιπτώσεις. Αν κάποιος ωστόσο ξέρει κάποιον τρόπο να βελτιώσω αυτήν την κατάσταση θα θελα πολύ να τον ακούσω και να τον προσπαθήσω. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Καλημέρα. Πρέπει να απευθυνθείτε σε έναν εκπαιδευτή, που θα μπορέσει να παρακολουθήσει κ να παρατηρήσει πότε κ γιατί κάνει trigger η σκυλίτσα σας, πώς εκδηλώνεται κ πώς το αντιμετωπίζετε εσείς. Εκ του μακρώθεν καλό θα ήταν να αποφευχθούν οι εικασίες, γιατί από κοντά πολλά αλλάζουν.
 
  • Like
Reactions: fanissirigas


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Εχεις δοκιμάσει, να τις δίνουν λιχουδιές, οι φίλοι που έρχονται;
Κάτι πάρα πολύ λαχταριστό και όχι σε στάση face to face, σκυφτοί από πάνω της και θορυβώδεις.
Ξεκίνα με το να είναι η μικρή στο δωμάτιό (της; ) όταν έρχονται οι φίλοι και να την φέρεις με το λουρί της, αλλά χωρίς πίεση, αν δεν θέλει, αφού οι φίλοι έχουν μπει και έχουν κάτσει. Δώσε να κρατάνε πάρα πολύ λαχταριστά μεζεδάκια, και να της προσφέρουν ήρεμα. Στην αρχή, μέχρι να μπει στο mood ας το πετάνε στο πάτωμα κοντά της. Και λίγο λίγο, όλο και πιο κοντά. Θα βοηθήσει να είναι νηστική και να είσαστε σχετικά αδιάφοροι απέναντί της. Μην είσαστε δηλαδή όλοι γύρω γύρω να κοιτάτε αν και πως θα ανταποκριθεί. Αν δεις και στρεσάρεται πήγαινέ την πίσω στην ησυχία της, μέχρι να φύγουν οι μουσαφίρηδες. Εννοείται ότι η βοήθεια εκπαιδευτή, είναι η ιδανική λύση.
 


fanissirigas

Member
25 Μαρτίου 2021
5
0
23
Εχεις δοκιμάσει, να τις δίνουν λιχουδιές, οι φίλοι που έρχονται;
Κάτι πάρα πολύ λαχταριστό και όχι σε στάση face to face, σκυφτοί από πάνω της και θορυβώδεις.
Ξεκίνα με το να είναι η μικρή στο δωμάτιό (της; ) όταν έρχονται οι φίλοι και να την φέρεις με το λουρί της, αλλά χωρίς πίεση, αν δεν θέλει, αφού οι φίλοι έχουν μπει και έχουν κάτσει. Δώσε να κρατάνε πάρα πολύ λαχταριστά μεζεδάκια, και να της προσφέρουν ήρεμα. Στην αρχή, μέχρι να μπει στο mood ας το πετάνε στο πάτωμα κοντά της. Και λίγο λίγο, όλο και πιο κοντά. Θα βοηθήσει να είναι νηστική και να είσαστε σχετικά αδιάφοροι απέναντί της. Μην είσαστε δηλαδή όλοι γύρω γύρω να κοιτάτε αν και πως θα ανταποκριθεί. Αν δεις και στρεσάρεται πήγαινέ την πίσω στην ησυχία της, μέχρι να φύγουν οι μουσαφίρηδες. Εννοείται ότι η βοήθεια εκπαιδευτή, είναι η ιδανική λύση.
Σ ευχαριστώ πολύ θα το προσπαθήσω σίγουρα
 


fanissirigas

Member
25 Μαρτίου 2021
5
0
23
Καλημέρα. Πρέπει να απευθυνθείτε σε έναν εκπαιδευτή, που θα μπορέσει να παρακολουθήσει κ να παρατηρήσει πότε κ γιατί κάνει trigger η σκυλίτσα σας, πώς εκδηλώνεται κ πώς το αντιμετωπίζετε εσείς. Εκ του μακρώθεν καλό θα ήταν να αποφευχθούν οι εικασίες, γιατί από κοντά πολλά αλλάζουν.
Απλά έψαχνα κάτι που ίσως να μπορέσω να κάνω ο ίδιος. Σίγουρα δε θα ναι η ίδια αποτελεσματικότητα με τη βοήθεια εκπαιδευτή αυτό το ξέρω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Σίγουρα δε θα ναι η ίδια αποτελεσματικότητα με τη βοήθεια εκπαιδευτή αυτό το ξέρω.
Δεν είναι μόνο αυτό.
Για να έχεις σωστά αποτελέσματα, πρέπει να υπάρχει σωστή "διάγνωση".
Κι αυτό εξ'αποστάσεως, είναι δύσκολο να γίνει.
 
  • Love
Reactions: Estranged


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Απλά έψαχνα κάτι που ίσως να μπορέσω να κάνω ο ίδιος. Σίγουρα δε θα ναι η ίδια αποτελεσματικότητα με τη βοήθεια εκπαιδευτή αυτό το ξέρω.
Ξέρεις τι, διάφορα μπορείς να κάνεις, πολλά μπορούμε να σου πούμε, να, σου πε κάτι το Μαρέκο που μπορεί να πιάσει. Απλα ειδικά σε περιπτώσεις φοβικών σκυλιών, είμαι της άποψης ότι κάποιος που ξέρει από αυτά πρέπει να σας δει. Έστω μια-δυο φορές.

Εγώ ας πούμε θα έλεγα στους επισκέπτες να μείνουν αδιάφοροι, σα να μην υπάρχει κ θα μενα κ γω αδιάφορη. Επίσης δεν θα προσπαθούσα ούτε να την ηρεμήσω, ούτε να τη δελεάσω επί τούτου (μόνο αφού ξεθάρρευε λίγο). Αλλά αυτό λειτουργεί σε κάποιες περιπτώσεις φοβικών. Της Μαρέκο λειτουργεί σε άλλες περιπτώσεις. Είναι θέμα του πώς ανταποκρίνεται, πώς εκδηλώνεται, κτλ κτλ

Μαρέκο όσο έγραφα με πρόλαβες. ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό. Η διάγνωση.
 


fanissirigas

Member
25 Μαρτίου 2021
5
0
23
Δεν είναι μόνο αυτό.
Για να έχεις σωστά αποτελέσματα, πρέπει να υπάρχει σωστή "διάγνωση".
Κι αυτό εξ'αποστάσεως, είναι δύσκολο να γίνει.
Ισχύει αυτό. Σας ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή
 




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλησπέρα. Κι εμείς αντιμετωπίζουμε το ίδιο..Στο δρόμο δε θα συμβεί σχεδόν ποτέ..έχει τύχει να δω γνωστό και να κάθομαι να μιλάω, τον μυρίζει και κάθεται και περιμένει. Στο σπίτι όμως γίνεται ΧΑΜΟΣ!! Δυστυχώς εδώ κι ένα χρόνο που την πήραμε, δεν έχει μπει σπίτι μας κανείς λόγω πανδημίας, εκτός φυσικά από φίλους των παιδιών 16-17 χρονών, που όμως μ αυτούς δεν έχει κανενα πρόβλημα και τους λατρεύει. Όταν όμως είναι κάποιος κάτω και πάει να ανέβει σπίτι...κακός χαμός. Αυτό που κατάλαβα έιναι 1. ότι φοβάται και 2. προστατεύει το χώρο της. Λέω σε όλους λοιπόν να σκύβουν, να κάθονται ήρεμοι να της μιλάνε, της λένε το όνομά της και μετά από 5-10' ηρεμεί. Αυτό συνέβαινε πάντα. Ποτέ δεν την πήγα σε άλλο χώρο όμως, την άφηνα στο σαλόν (εκεί είναι άλλωστε το κρεβατάκι της).
Δε νομίζω ότι η λύση είναι να μην εκτίθεται σε κόσμο. Ίσα ίσα, όσο το περισσότερο εκτίθεται, τώρα που είναι μικρή, τόσο περισσότερο κοινωνική θα γίνει. Επίσης οι λιχουδιές που σας είπαν, είναι θαυματουργές στα σκυλάκια, σε κάθε περίπτωση. Αν δείτε ότι κάνοντας όλα όσα σας είπαν και οι παραπάνω, δεν πετυχαίνετε κάτι, καλύτερα να απευθυνθείτε σε εκπαιδευτή το συντομότερο.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πολλές φορές περιγράφει ο κηδεμόνας του σκύλου την συμπεριφορά αλλά στην πραγματικότητα τα έμπειρα μάτια βλέπουν άλλα.
Συμβουλές μπορούμε να δώσουμε αλλά η λύση μπορεί να είναι κάπου που δεν πάει το μυαλό μας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3