Ο Arrigo, το cane corso μας!!


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
δε ξερω που θες να καταληξεις βασικα .όχι δεν είναι με ολους ετσι.
ετσι είναι με την οικογενεια του και με 2-3 ανθρώπους που τους ξερει από μικρος.
με τους αγνωστους είναι πολύ επιφυλακτικος και όχι χαδιάρης. δεν κανει ντου παντως από το πουθενα αλλα δεν θα τον αφησεις με έναν αγνωστο στο σαλονι...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
χαχαχα... πολυ ωραιος εγινε ο αραπακλας φιλε...να τον χαιρεσαι...οτι κινειται εκτελειται ετσι? μ'αρεσει...(y)
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
χαχαχα... πολυ ωραιος εγινε ο αραπακλας φιλε...να τον χαιρεσαι...οτι κινειται εκτελειται ετσι? μ'αρεσει...(y)
Ακριβώς έτσι rein , το έγραψα όμως όσο πιο σεμνά μπορούσα!
Σ'ευχαριστώ και εσύ τον ασπρούλη σου. Βάλε και καμία φωτο να τον δούμε .
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: reinmeister2


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
βρε το κουκλο.
από χαρακτηρα παντως ένα μαλλον αδερφακι του αρσενικο (λογικα ιδια γεννα είναι καπου οκτωβρη 2011) είναι αψογο χωρις εκπαιδευση και χωρις πολλα πολλα.
απλα είναι μελος οικογενειας και φερεται σαν το καλυτερο εκπαιδευμενο σκυλι στους γονεις και στα παιδακια .
να σου ζησει.
Σ'ευχαριστώ πολύ theo9 να είσαι καλά!
Προφανώς θα είναι Αθήνα απ'ότι καταλαβαίνω απο την περιοχή σου. Για τον Axel λες?
Εγώ ήμουν ανάμεσα στον Arrigo και τον Nacho που αυτός τελικά είναι Καστοριά(άργισε λίγο σε σχέση με τον δικό μας να βγάλει φύλαξη, αλλά απ'ότι έμαθα από τον Κάλφα τον εκπαιδευτή μου , είπε οτι είναι αρκετά καλός και αυτός πλέον).
Το ''άψογο'' που λες είναι υποκειμενικό.
Ο Arrigo ήταν συνειδητή επιλογή. Δεν αποφάσισα να παρω κουτάβι και πήγα να δω τι υπάρχει διαθέσιμο εκείνες τις μέρες. Έκλεισα πρώτη επιλογή κουτάβι* απο μία γέννα που θα γινόταν 6 μήνες μετά και θα το είχα στα χέρια μου 8 μήνες μετά.
Όταν πήγα να τον πάρω ήταν όλα τα κουτάβια εκεί και ήταν ο πρώτος που έφυγε από την τοκετοομάδα, άρα θα μπορούσα να διαλέξω άλλο κουτάβι. Συνειδητά επέλεξα την πρώτη επιλογή με τα δικά μου κριτήρια όμως , για άλλον μπορεί να μην ήταν ο Arrigo πρώτη επιλογή γιατί δεν θα ήθελε τέτοιο σκύλο π.χ. ......Ήξερα ότι θα ήταν δύσκολος σκύλος απο την ημέρα που τον πήρα , δεν μου έτυχε, αυτό ήθελα. Άρα αυτόν τον σκύλο που βλέπεις εσύ εκεί , εγώ δεν τον επέλεξα.
Γι'αυτό έγραψα και αυτά χθές :
............
Ο Arrigo παραμένει ένας ιδιόρρυθμος σκύλος(το πραγματικό Cane Corso δεν είναι για όλους - άρα ο σκύλος μας δεν είναι ιδιόρρυθμός ......είναι Cane Corso) που φυσικά δεν είναι κακό για εμάς, αλλά, για όλους τους υπόλοιπους είναι ένας δυσκολος σκύλος και για μερικούς αλλους θα ήταν πρόβλημα η συμβίωση μαζί του. Για εμάς είναι ένας εξαιρετικός σύντροφος ..... καταπληκτικός με την οικογένεια και τα παιδιά μας ................
*Χωρίς προκαταβολή γιατί αν δεν είχε αυτό που ήθελα δεν θα έπαιρνα κουτάβι.
*Αν ξέρεις τον Axel πιθανότατα να ξέρεις και τον εκτροφέα , ρώτησε τον αν θέλεις για αυτά που σου γράφω.
 
Last edited:


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Δεν υποτιμάω τον σκύλο φυσικά, μην παρεξηγηθώ , (ίσα ίσα , αυτός μπορεί να είναι πιο τυπικό δείγμα απο τον δικό μας) σε όλες τις γέννες παγκοσμίως υπάρχουν αυτές οι μικροδιαφορές ανάμεσα στα αδέρφια.
Απλά ο καθένας επιλέγει κουτάβι με τα δικά του κριτηρια.

Επίσεις θεωρώ οτι παίρνεις Cane Corso (και πολλές άλλες φυλές) γνωρίζοντας τι είναι αυτό το σκυλί και γιατί εκτρέφετε στην Ιταλία και τι χαρακτήρα έχει και τι δυσκολίες μπορεί να αντιμετωπίσεις και ότι μπορεί να εξελιχθεί πιο extream από το τυπικό δείγμα και.....και.......και........
Όχι γιατί απλά μας αρέσει η εμφάνισή του.
 
Last edited:




arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Προετοιμασία για βόλτα ......εχουμε αρκετά πράγματα να βελτιώσουμε ακόμα, όπως π.χ. , απο πια μερια κρατάμε τον σκύλο, το ξέρει αλλά ξεχνιέται συχνά.
Η έκφραση και η στάση του σκύλου κάθε φορά που πιάνει τον οδηγό ο μικρός. είναι όλα τα λεφτά .









 
Last edited:


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Όλα τα ΄χαμε στα Γρεβενά, τα cane corso μας έλειπαν :D ....
Ωραίες φωτογραφίες Αποστόλη, να χαίρεσαι όλη την οικογένειά σου!
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Όλα τα ΄χαμε στα Γρεβενά, τα cane corso μας έλειπαν :D ....
Ωραίες φωτογραφίες Αποστόλη, να χαίρεσαι όλη την οικογένειά σου!
Σ'ευχαριστώ Δημήτρη , να εισαι καλά !
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU