ΠΟΣΗ ΠΙΑ ΚΑΦΡΙΛΑ???


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Γεια σας φίλοι μου,
τελευταία έχω απηυδήσει με την «καφρίλα» αρκετών ιδιοκτητών σκύλων, που προκλητικά και αδιαφορώντας για το αν το σκυλί τους γίνει ανεξέλεγκτο και επικίνδυνο, το προτρέπουν να εκδηλώσει επιθετικότητα με κάθε δυνατό τρόπο, ακόμα και κακοποιώντας το βάναυσα…
Συγκεκριμένα την τελευταία φορά που βγήκα βόλτα με το σκυλί μου, «έπεσα» πάνω σε ανεγκέφαλο μεσήλικα «κύριο», ο οποίος μόλις έβγαζε έξω από το σπίτι του, χωρίς οδηγό, το ημίαιμο λυκοσκυλοειδές του.
Το σκυλί, με το που μας είδε, το έπιασε ντελίριο… Αρχικά «πάγωσε», εν συνεχεία άρχισε να γαβγίζει και τελικά μας πλησίασε απειλητικά, δείχνοντας τα δόντια του και σηκώνοντας τις τρίχες της ράχης του, έτοιμο να μας επιτεθεί.
Έχω διαβάσει σχετικά με τα σήματα ηρεμίας που χρησιμοποιούν τα σκυλιά «μιλώντας» με τη στάση του σώματος τους και ευτυχώς υιοθέτησα αυτό που κάνουν συνήθως για να ηρεμήσουν έναν ισχυρότερο αντίπαλο με σκοπό να αποφύγουν την σύγκρουση μαζί του (γύρισμα του κεφαλιού στο πλάι, αποφυγή κοιτάγματος του επιθετικού σκύλου στα μάτια και ήρεμη απομάκρυνση από την περιοχή του.)
Το αποτέλεσμα ήταν ο σκυλάκος να καταλάβει ότι δεν απειλείται από την παρουσία μας, να ηρεμήσει και να πλησιάσει κοντά μας κάνοντας χαρές και κουνώντας την ουρά του.
Ο ιδιοκτήτης του τσαντισμένος και απογοητευμένος με τον σκύλο του που τόλμησε να δείξει σημάδια «αδυναμίας» με πλησίασε την ώρα που τον χάιδευα στο κεφάλι και προκλητικά με ρώτησε πως και δεν φοβάμαι το ασυγκράτητο θηρίο του.
Προσωπικά στα μάτια του ασυγκράτητου θηρίου, έβλεπα ένα βασανισμένο και κακοποιημένο ζώο που είχε στερηθεί την αγάπη και τη στοργή..
Αμέσως βούτηξε τον σκύλο του από το σβέρκο και τον ταρακούνησε με τέτοια δύναμη που το ταλαίπωρο ζώο άρχισε να κλαψουρίζει ικετευτικά για έλεος.
Δεν μπήκα καν στον κόπο να συζητήσω μαζί του το οτιδήποτε… Χάιδεψα το σκυλί μου, το πήρα από το λουρί του και συνέχισα την βόλτα χωρίς να κοιτάξω πίσω…
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Απαράδεκτος! Και ήταν και ολόκληρο "γαϊδούρι", όχι κανένα ξεμυαλισμένο πιτσιρίκι! Τι να πω... Κρίμα το σκυλάκι! Δεν σχολιάζω περισσότερο γιατί συγχύστηκα κι εγώ τώρα :twisted:
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Και ποσοι αλλοι τετοιοι υπαρχουν..... απειροι!κριμα το καημενο..

Έχω διαβάσει σχετικά με τα σήματα ηρεμίας που χρησιμοποιούν τα σκυλιά «μιλώντας» με τη στάση του σώματος τους και ευτυχώς υιοθέτησα αυτό που κάνουν συνήθως για να ηρεμήσουν έναν ισχυρότερο αντίπαλο με σκοπό να αποφύγουν την σύγκρουση μαζί του (γύρισμα του κεφαλιού στο πλάι, αποφυγή κοιτάγματος του επιθετικού σκύλου στα μάτια και ήρεμη απομάκρυνση από την περιοχή του.)
Το αποτέλεσμα ήταν ο σκυλάκος να καταλάβει ότι δεν απειλείται από την παρουσία μας, να ηρεμήσει και να πλησιάσει κοντά μας κάνοντας χαρές και κουνώντας την ουρά του.
ο δικος σου εκανε σηματα ηρεμιας εκεινη τη στιγμη :?:

το χειριστηκες πολυ ωραια παντως :wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Καλησπέρα Boxer,
Ο δικός μου δεν έχει βγάλει ποτέ μέχρι τώρα επιθετικότητα, κάτι που και εγώ πάντα ενθαρρύνω σαν συμπεριφορά και επιβραβεύω σε κάθε ευκαιρία.
Σε καμία περίπτωση δεν έχω προκαλέσει τον σκύλο μου να εκδηλώσει επιθετικότητα.
Παρατηρώντας τον, αντιλαμβάνομαι πως πάντα χρησιμοποιεί τα «σήματα ηρεμίας» και τη γλώσσα του σώματός του για να αποφύγει την οποιαδήποτε σύγκρουση.
Πολλές φορές επιλέγει την αδιαφορία και σε αρκετές φορές τη φυγή όταν πρόκειται για πιο μικρόσωμα σκυλιά.
Πιστεύω ότι μάλλον γνωρίζει την σωματική του υπεροχή και προτιμά να κάνει πίσω, παρά να βλάψει κάποιο άλλο ζώο.
Μέχρι στιγμής τα πάει πολύ καλά. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι ακόμα και όταν ενηλικιωθεί και να μη χρειαστεί ποτέ να έρθω αντιμέτωπη με κάποια δύσκολη και ανεξέλεγκτη κατάσταση...
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Παρατηρώντας τον, αντιλαμβάνομαι πως πάντα χρησιμοποιεί τα «σήματα ηρεμίας» και τη γλώσσα του σώματός του για να αποφύγει την οποιαδήποτε σύγκρουση.
ωραια. γιαυτο σε ρωτησα.. φανταστηκα οτι στη φαση με το αλλο σκυλακι, δεν εκανες μονο εσυ σηματα. γιατι περισσοτερη βαρυτητα για τον αλλο σκυλο ειχε το οτι εκανε ο σκυλος σου σηματα και οχι εσυ. αν ο σκυλος σου ανταποκρινοταν επιθετικα, τοτε δε θα ειχε καταληξει τοσο ομορφα η σκηνη (μεχρι που μπηκε στη μεση ο "τελειος" ιδιοκτητης......)

σου ευχομαι να κρατησει αυτο το χαρακτηρα για παντα. αλλωστε υπεροχή ειναι να ξερει ενας σκυλος να κρατα τη θεση του και οχι να αρπαζεται χωρις λογο.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Καλημέρα σε όλους!
Το επίπεδο της ζωοφιλίας στην περιοχή που μένω, είναι δυστυχώς στα όρια του απόπατου…
Το επίπεδο ενός λαού κρίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ η Ελλάδα, όσον αφορά τον τομέα αυτό, βρίσκεται σε επίπεδο Ζουαζηλάνδης.
Καθημερινά αντιμετωπίζω ένα σωρό προβλήματα από ανεγκέφαλους γείτονες που μου κάνουν παρατηρήσεις για ασήμαντες αφορμές και πολύ φοβάμαι, από τα υπονοούμενά τους, ότι το σκυλί μου κινδυνεύει.
Ζω σε μονοκατοικία και ο σκύλος μου βρίσκεται μέσα στο σπίτι και όταν το επιτρέπει ο καιρός στην αυλή του σπιτιού. Η αυλή του σπιτιού μου, η οποία είναι 150 τετραγωνικά, πλένεται και απολυμαίνεται σε καθημερινή βάση, κάτι που πιστέψτε με, είναι ιδιαίτερα κουραστικό.
Το σκυλί ποτέ δεν ενόχλησε κανένα. Είναι εξαιρετικά φιλικός με όλους και ιδιαίτερα με τα μικρά παιδιά. Δεν γαβγίζει ποτέ τα βράδια και δεν παραπονιέται όταν μένει μόνος του.
Του αρκεί να τρέχει και να παίζει στην αυλή με τα παιχνίδια του και με εμάς και ποτέ δεν έχει πειράξει τίποτα άλλο, ούτε τα λουλούδια ούτε τις γλάστρες.
Ποτέ δεν έχω αφήσει περιττώματά του στο πάρκο και πάντα έχω σακουλίτσα και γάντια μια χρήσης και μαζευω όπου λερώσει.

Παρόλα αυτά τους τη «δίνει».

Δεν θέλουν να βλέπουν κανένα ζώο στη γειτονιά και ακούγεται ότι αρκετοί έχουν «φολιάσει» αδέσποτα.
Μόλις βγάζω το σκυλί βόλτα, βγαίνουν στα μπαλκόνια και μου φωνάζουν τα φύγω από το πεζοδρόμιο τους.
Στο πάρκο μου λένε να φύγω γιατί τα παιδιά τους φοβούνται.
Στο πεζόδρομο μου λένε να φύγω γιατί κάνουν τη βόλτα τους και η παρουσία του σκύλου τους ενοχλεί, αν και πάντα είναι στο λουρί του και περπατά ήσυχος δίπλα μου.

ΕΧΩ ΑΠΗΥΔΗΣΕΙ…
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ROTTIE said:
Καλημέρα σε όλους!
Το επίπεδο της ζωοφιλίας στην περιοχή που μένω, είναι δυστυχώς στα όρια του απόπατου…
Το επίπεδο ενός λαού κρίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ η Ελλάδα, όσον αφορά τον τομέα αυτό, βρίσκεται σε επίπεδο Ζουαζηλάνδης.
Καθημερινά αντιμετωπίζω ένα σωρό προβλήματα από ανεγκέφαλους γείτονες που μου κάνουν παρατηρήσεις για ασήμαντες αφορμές και πολύ φοβάμαι, από τα υπονοούμενά τους, ότι το σκυλί μου κινδυνεύει.
Ζω σε μονοκατοικία και ο σκύλος μου βρίσκεται μέσα στο σπίτι και όταν το επιτρέπει ο καιρός στην αυλή του σπιτιού. Η αυλή του σπιτιού μου, η οποία είναι 150 τετραγωνικά, πλένεται και απολυμαίνεται σε καθημερινή βάση, κάτι που πιστέψτε με, είναι ιδιαίτερα κουραστικό.
Το σκυλί ποτέ δεν ενόχλησε κανένα. Είναι εξαιρετικά φιλικός με όλους και ιδιαίτερα με τα μικρά παιδιά. Δεν γαβγίζει ποτέ τα βράδια και δεν παραπονιέται όταν μένει μόνος του.
Του αρκεί να τρέχει και να παίζει στην αυλή με τα παιχνίδια του και με εμάς και ποτέ δεν έχει πειράξει τίποτα άλλο, ούτε τα λουλούδια ούτε τις γλάστρες.
Ποτέ δεν έχω αφήσει περιττώματά του στο πάρκο και πάντα έχω σακουλίτσα και γάντια μια χρήσης και μαζευω όπου λερώσει.

Παρόλα αυτά τους τη «δίνει».

Δεν θέλουν να βλέπουν κανένα ζώο στη γειτονιά και ακούγεται ότι αρκετοί έχουν «φολιάσει» αδέσποτα.
Μόλις βγάζω το σκυλί βόλτα, βγαίνουν στα μπαλκόνια και μου φωνάζουν τα φύγω από το πεζοδρόμιο τους.
Στο πάρκο μου λένε να φύγω γιατί τα παιδιά τους φοβούνται.
Στο πεζόδρομο μου λένε να φύγω γιατί κάνουν τη βόλτα τους και η παρουσία του σκύλου τους ενοχλεί, αν και πάντα είναι στο λουρί του και περπατά ήσυχος δίπλα μου.

ΕΧΩ ΑΠΗΥΔΗΣΕΙ…
εχω κολησει τωρα τελευταια με την εκπομπη με το RSPCA στο animal channel λοιπων αν υπηρχε οργανωση στην ελλαδα το 80% των κατοχων κατοικιδιων θα τους τα ειχαν παρει. στην αντιμετωπιση των κατοικιδιων (και ειδικα των σκυλων) πρεπει να ειμαστε οι χειροτεροι στην ευρωπη.

οσο για τα υπολοιπα εχω παρατηρησει οτι παρα πολλοι μισουν τα σκυλια, αδεσποτα και μη. ειδικα στην μεσα στην αθηνα. παντως θα ηθελα να ποιασω μια μερα εναν που φωλιαζει σκυλο θα το ηθελα παραπολυ και ας τον πληρωνα μετα μια ζωη.

Βεβαια στην δικια σου περιπτωση δεν βοηθαει και η ρατσα του σκυλου γιατι ειναι γνωστο οτι τα ροτι ειναι κακα και αγρια σκυλια :?
παντως αν σε παρηγορει και τον δικο μου οταν τον βγαζω βολτα τον φοβουνται και ας φωναζει απο μιλια μακρυα οτι ειναι μικρος κοπρος και φιλικος μεχρι αηδιας. ε
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
τα χειροτερα ειναι οταν τα κανει γνωστος σου.

εχω ενα φιλο που εχει 3 ροτι λοιπων αυτα τα σκυλια δεν μπορεις να τα πλησιασεις, οταν παμε σπιτι του πρεπει να δεσει και ο πατερας του που φροντιζει με το αρσενικο εχει προβληματα (οι γατες και τα υπολοιπα σκυλακια του σπιτιου περιτο να σας πω τι αντιμετωπιση εχουν) το τραγικο ειναι οτι ετσι τα θελει τα σκυλια του για να μην μπορει να μπει κανεις :shock: . βεβαια επειδη τα εκανε ετσι τα σκυλια φυλανε μονο το μισο σπιτι το αλλο μισο ειναι αφυλακτο και ο καθενας μπορει να μπει να παρει οτι γουσταρει και να φυγει.

βεβαια οταν εγω του ελεγα οσο μεγαλωνανε φερτα να τα χαιζεψουμε, φερτα να τα παμε καμια βολτα να δουνε λιγο κοσμο να μην εχεις προβληματα ελεγα χαζομαρες. τους αρκουσε που οταν 3 μηνων τα πηγε στην θαλασσα για βολτα μια φορα και 2 φορες που τα χαιδεψαμε.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Κρίμα γιατί το σκυλάκι σου ακούγεται πραγματικά υπέροχο! Πιστεύεις ότι αντιδρούν έτσι λόγω της ράτσας του ή λόγω γενικής αντιπάθειας για τα ζώα?
Δεν υπάρχουν άλλοι φιλόζωοι/ιδιοκτήτες σκύλων στην γειτονιά σου? Αυτοί πως αντιμετωπίζουν τις παρατηρήσεις των γειτόνων?
Σε ποια περιοχή γίνονται αυτά αν επιτρέπεται?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Καλημέρα φίλοι μου,
Πιστεύω ότι το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τη ράτσα του σκύλου μου. Απλά οι κάτοικοι εδώ μισούν τα ζώα!
Οι δεκαοχτούρες και τα περιστέρια τους λερώνουν τα μπαλκόνια, οι γάτες ανεβαίνουν στα αυτοκίνητα τους και τα γρατζουνούν και τα αδέσποτα σκυλιά «είναι γεμάτα αρρώστιες» και τα παιδιά τους κινδυνεύουν…
Σε καθημερινή βάση έχω προστριβές με τους γείτονες.
Κάθε φορά που βρίσκουν περιττώματα ζώου στο πεζοδρόμιό τους, φταίει το σκυλί μου ή αν κάποιο σκυλί γαβγίσει τη νύχτα και τους ενοχλήσει, φταίω εγώ…
Μένω σε μια γειτονιά του Μοσχάτου και παρόλο που στη περιοχή υπάρχουν αρκετές μονοκατοικίες, ελάχιστοι έχουν κάποιο κατοικίδιο.
Ο μοναδικός γείτονας που έχει σκύλο μένει ένα στενό κάτω από το σπίτι μου. Έχει ένα μικρό ημίαιμο παρατημένο δεμένο στην ταράτσα, το οποίο ποτέ δεν έχει βγάλει έξω.
Ο δήμος Μοσχάτου, απ’ ότι ξέρω, δεν έχει κάποιο φιλοζωικό σωματείο, που να περισυλλέγει, να φιλοξενεί και να προωθεί την υιοθεσία αδέσποτων ζώων.
Χαρακτηριστικά, από το επίσημο site του Δήμου, πληροφορήθηκα ότι υπάρχει κάποιο γραφείο περιβάλλοντος που απλά δέχεται αιτήσεις για την ύπαρξη αδέσποτων, τα οποία κάποια στιγμή μαζεύει, τα στειρώνει και τα ξαναμολάει έξω στο δρόμο.
ΠΙΚΡΑ…
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Λυπάμαι Rottie για την κατάσταση που βιώνεις καθημερινά. Εγώ ανοίγω στους τυχερούς, μένω στην πολυκατοικία που ζούνε 5-6 σκυλάκια, παρόλο που άνθρωποι είναι μεγάλη σε ηλικία δεν έχουν πρόβλημα με τους τετράποδους φίλους μας, ούτε στην γειτονιά μας που υπάρχει μεγάλο πάρκο για βόλτες (και όχι μόνο) δεν μας λέει κανείς τίποτα. Στην περιοχή ζούνε και πολλές γάτες και αυτά βρίσκουνε καθημερινά φαγητό από διάφορους ανθρώπους . :D
 


STELIOSS

Member
20 Ιανουαρίου 2007
10
0
Δυσστυχώς ζούμε σε λάθος χώρα ακόμα και σε αυτό τον τομέα, αν υπήρχε κάτι αντίστοιχο με την RSPCA, θα του είχαν πάρει τον σκύλο και αν είχε με αποδείξεις προκαλέσει τραυματισμούς σε ανθρώπους ή ζώα ο τύπος θα περναγε αρκετούς μήνες στην φυλάκη. Βλέπετε στις πολιτισμένες χώρες οι κάφροι παίρνουν αυτό που τους αξίζει και τα ζώα το σεβασμό που πρέπει. :x
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
να μοιραστω και εγω τα προβληματα μου.

πλεον για βγαλω τον ΙΖΟ βολτα θα πρεπει να εχω και ενα σκουποξυλο μαζι
γιατι ο ενας γειτονας ετων 70 εχει αποφασισει οτι ο γερμανικος του θα πρεπει να κοβει ελευθερο βολτες.

επισης ενας αλλος καλος ιδιοκτητης ενος αλλου γερμανικου ενα τετραγωνο ποιο περα οποιος βλεπει το σκυλι του καθε πασχα χριστουγεννα και καλοκαιρι δεν μπορει να φτοιαξει μια μαντρα της προκοπης και το σκυλι του ειναι ελευθερο και τον ταιζει η γειτονια του- το οποιο ειναι επιθετικο με το δικο μου.

επεισης 2 στενα ποιο περα ειχαμε καινουργια αφιξη εναν κυριουλη με ενα ροτβαιλερ που και αυτος κρινει να το αφηνει ελευθερο κατα το δοκουν .

οπως καταλαβατε η βολτα με τον ΙΖΟ εχει γινει ασκηση νευρων και για τους 2 μας. τουλαχιστον μας εχουν μεινει 2 στενα που μπορω να τον αφηνω λιγο ελευθερο να κανει τα δικα του.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Έχω την εντύπωση πως ψάχνουμε ψύλλους στα άχυρα, αγαπητοί φίλοι…
Δυστυχώς, έχω διαπιστώσει πως τελικά τα αυτονόητα δεν είναι για όλους αυτονόητα και τα δεδομένα δεν είναι για όλους δεδομένα.
Εγώ προσωπικά, έρχομαι καθημερινά αντιμέτωπη με ανεγκέφαλους και αδαής ιδιοκτήτες σκύλων και τις περισσότερες φορές μπαίνω στη διαδικασία να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας…
Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το εξής:
Το δικό μου σκυλί είναι απίστευτα φιλικό με τα άλλα ζώα, ανθρώπους και παιδιά. Επιδιώκω πάντα να έρχεται σε επαφή με άλλα φιλικά σκυλιά για να κοινωνικοποιηθεί πλήρως και να του δοθεί η ευκαιρία να παίξει. Στην βόλτα λοιπόν, συναντάμε αρκετούς ιδιοκτήτες που τα σκυλιά τους κυκλοφορούν χωρίς οδηγό. Η πρώτη μου ερώτηση, αφού τους χαιρετίσω, είναι να ρωτήσω αν το σκυλί τους είναι ΦΙΛΙΚΟ.

Απάντηση:
- Όχι αρσενικό είναι…

- Συγνώμη, δεν σας ρώτησα αν είναι θηλυκό ή αρσενικό, αν είναι ΦΙΛΙΚΟ σας ρώτησα!

- Ααα… ναι, βέβαια…


Αποτέλεσμα: Το «φιλικό» σκυλάκι του συγκεκριμένου κυριούλη, μας πλησιάζει…
Ο δικός μου κουνώντας την ουρά τον υποδέχεται χαρούμενος και κάνει ένα βήμα μπροστά για να τον μυρίσει…
Ξαφνικά «αρπάζει» μια ξεγυρισμένη δαγκωνιά από τον άλλο σκύλο.

Ρωτώ έξαλλη…
- Μα δεν σας ρώτησα αν είναι ΦΙΛΙΚΟ;;; Το σκυλί σας εκδηλώνει επιθετικότητα, δεν το βλέπετε; Πως το αφήνετε να κυκλοφορεί ελεύθερο, χωρίς λουρί και χωρίς να μπορείτε να το ελέγξετε;;;

- Ααα… Δεν ξέρω τι έπαθε ξαφνικά…


Συμπέρασμα.
Έχω βαρεθεί να προσπαθώ να πείσω κάποιους για τα αυτονόητα!
Προσπαθώ να έχω ένα σκυλί ισορροπημένο, διαθέτω χρόνο και χρήμα για να το εκπαιδεύσω σωστά και στο φινάλε ανά πάσα στιγμή μπορεί ο κάθε τυχάρπαστος να μου καταστρέψει τη δουλεία μηνών και το σκυλί μου από κοινωνικό και άκακο να γίνει φοβικό και επικίνδυνο.
Και μετά συζητάμε για κυνοφιλική παιδεία στην Ελλάδα και υπευθυνότητα.
Δράμα…
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Και η καφρίλα καλά κρατεί…
Όπως έχω γράψει σε προηγούμενα post, το σκυλί μου το απέκτησα αγοράζοντας το από κάποιον που τον πήρε δρώντας παρορμητικά και αγνοώντας τις ευθύνες που θα έπρεπε να επωμιστεί ως ιδιοκτήτης σκύλου. Δεν έλαβε σοβαρά υπ’ όψιν τις αντιδράσεις της γυναίκας του, οπότε μετά από ένα μήνα άπειρων ομηρικών καβγάδων, έλαβε το τελεσίγραφο «ή εγώ ή ο σκύλος».
Ο πρώην ιδιοκτήτης του Iggy, δεν επικοινώνησε από τότε μαζί μου.
Μου έκανε εντύπωση πως ποτέ δεν πήρε ένα τηλέφωνο για να ρωτήσει αν το σκυλί είναι καλά και πως περνάει.
Πίστεψα λοιπόν πως συμμετείχα σε μια ιστορία που ξεκίνησε θλιβερά αλλά είχε αίσιο τέλος…
Ο μικρός ήταν τυχερός που βρήκε εμένα και εγώ ακόμα πιο τυχερή που βρήκα αυτόν.

Η ιστορία όμως δεν τελείωσε δυστυχώς εκεί…

Εχθές το απόγευμα, κατά τις 5, χτυπά το τηλέφωνο του σπιτιού μου. Ήταν ο πρώην ιδιοκτήτης του Iggy, ο οποίος μου ανακοίνωσε περιχαρής ότι έπεισε τη γυναίκα του να πάρουν άλλο σκύλο. Ένα κουτάβι από γνωστό εκτροφείο, φορτωμένο με pedigree και τίτλους… Μου ζήτησε να έρθει στο σπίτι μου με το καινούργιο του σκύλο για δει τι κάνει ο Iggy.
Φυσικά και δέχτηκα. Απορούσα πως δεν το είχε κάνει μέχρι τώρα…
Ήρθε μετά από μια ώρα με το νέο του κουτάβι, για το οποίο δεν έπαψε να περηφανεύεται μέχρι την ώρα που έφυγε.
Διαπίστωσα στο τέλος πως ο λόγος για τον οποίο είχε έρθει δεν ήταν για να διαπιστώσει αν ήταν καλά ή όχι ο Iggy , αλλά για να επιδείξει και να συγκρίνει το νέο του απόκτημα με το παλιό!!!
Έκανα υπεράνθρωπες προσπάθειες για να μην τον πετάξω κλοτσηδόν έξω από το σπίτι μου!
Αυτός ο επιπόλαιος και ανεγκέφαλος άνθρωπος τελικά δεν έμαθε ΤΙΠΟΤΑ από το λάθος του. Ξαναπήρε σκύλο (πρωταθλητή αυτή τη φορά) για να τον πουλήσει πάλι σε κάνα μήνα και παρόλα αυτά δεν σταμάτησε να μου λέει με ενθουσιασμό για την πρόθεση του να το κατεβάσει σε εκθέσεις μορφολογίας…
ΤΙ ΝΑ ΠΩ;;;
Τελειώνω όπως άρχισα… ΚΑΙ Η ΚΑΦΡΙΛΑ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ!!!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
(πρωταθλητή αυτή τη φορά)
Απόγονο πρωταθλητών θέλεις να πεις!
Επειδή πρωταθλητές δεν γεννιούνται, αλλα θέλουν χρόνο και χρήμα για να γίνουν. Και βεβαια τις απαιτούμενες προδιαγραφές.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Το ξέρω FrenchieFan! :wink:
Πρόκειται για ειρωνικό σχόλιο που δίνει έμφαση στον παραλογισμό του πράγματος… :x
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.468
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma