ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ????


lolita

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2009
89
0
ΧΑΛΚΙΔΑ
Καλημέρα!θέλω τη βοήθεια σας!η σκυλίτσα μου (9 μηνών yorksire toy) είχε περίοδο τον προηγούμενο μήνα για πρώτη φορά και εδώ και δύο μέρες παρατήρησα ότι είναι πρησμένο το στήθος της σαν να έχει πετρώσει!ανησυχώ πάρα πολύ θα την πάω στο γιατρό το απόγευμα αλλά αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου απάντησει γιατί έχω αγχωθεί πολύ!!είναι κάτι κακό???
 




lolita

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2009
89
0
ΧΑΛΚΙΔΑ
Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν τρώει.Θα χρειαστεί θεραπεία?και αυτό είναι δείγμα ότι θα πρέπει να τη στειρώσω άμεσα?
 




Yorky

Active Member
29 Ιουνίου 2009
28
0
Θεσσαλονίκη
Είχα και γω Γιορκσάιρ και το είχε πάθει αρκετές φορές αυτό, μετά από κάθε περίοδο πάντα. Είναι ψευδοκύηση, συνηθισμένο φαινόμενο, αλλά κάποιες φορές μπορεί να είναι και επικίνδυνο γιατί μπορεί να προκαλέσει την λεγόμενη ΠΥΟΜΗΤΡΑ.
Πάνε οπωσδήποτε σε έναν κτηνίατρο να την εξετάσει.
Αν είναι σοβαρό το θέμα της σκυλίτσας σου θα σου προτείνει στείρωση, και γενικά άμα δεν σκοπεύεις να το ζευγαρώσεις καλύτερα πάρε την απόφαση και στείρωσέ το, θα γλιτώσεις από πολλά προβλήματα.
Αν δεν είναι σοβαρή η κατάστασή της θα σου προτείνει η κτηνίατρος να την κάνεις στην περιοχή του στήθους κρύα μπανάκια για να γυρίσει το γάλα πίσω και να μην πάθει μαστίτιδα, όπως παθαίνουν και οι γυναίκες!!! Εσύ είπες πως έχουν πετρώσει τα στηθάκια της, αυτό προκαλεί πολύ πόνο στη σκυλίτσα σου, άσχετα αν δεν παραπονιέται, γι αυτό και δεν τρώει, από τον πόνο.

Γενικά τα σκυλιά έχουν απίστευτες αντοχές και πολλές φορές μας εκπλήσουν με την δύναμη της ψυχής τους.

Γενικά οτιδήποτε παράξενο βλέπεις στη συμπεριφορά ή στο σώμα του σκύλου σου, να μην το παραμελείς. Να πηγαίνεις ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στον κτηνίατρο σου και να κοινητοποιήσε από μόνη σου. Μην ακούς συμβουλές γιατρών τηλεφωνικά και προφορικά ΠΟΤΕ.

Έτσι την πάτησα και εγώ και έχασα το σκυλάκι μου, Γιορκσάιρ, τον περασμένο Απρίλιο.

Καλή τύχη!

Αααααα,
και πολύ σημαντικό ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην προσπαθήσεις να αφαιρέσεις (αρμέξεις) το γάλα απο τα στηθάκια της σκυλίτσας σου, είναι ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.
Ακόμη και κτηνίατρος αν το προτείνει να το αρνηθείς ΚΑΘΕΤΑ!!!!

Επίσης όταν τα σκυλάκια μας περνάνε από την φάση της ψευδοκύησης συμπεριφέρονται σαν να είναι σε κανονική κυοφορία. Ίσως παρατηρήσεις ότι κάποιο αντικείμενο, παιχνίδι ή κουκλάκι το κουβαλάει παντού μαζί της και το περιποιείτε σαν να είναι κουταβάκι, ίσως να μην σε αφήνει να το αγγίζεις καν!!!

Κάτι ακόμα, γενικά να μην χαϊδευεις τα στηθάκια της όταν βρίσκεται σε τέτοια κατάσταση, απέφευγε τα χάδια σε εκείνη την περιοχή.

:) sorry αν γίνομαι κουραστικός!!!
 


lolita

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2009
89
0
ΧΑΛΚΙΔΑ
Διάβασα την ιστορία σου και ειλικρινά λυπήθηκα πολύ!σίγουρα θα πάω το απόγευμα γιατί κοντεύω να τρελλαθώ. Και αφού γίνει καλά να τη στειρώσω!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αν είναι σοβαρό το θέμα της σκυλίτσας σου θα σου προτείνει στείρωση, και γενικά άμα δεν σκοπεύεις να το ζευγαρώσεις καλύτερα πάρε την απόφαση και στείρωσέ το, θα γλιτώσεις από πολλά προβλήματα.
Παρολο που η εμπειρια, ειδικα οταν προερχεται απο δραματικες καταστασεις, ειναι συχνα πολυτιμη, καλο θα ειναι να μην συμβουλευουμε με τροπο καθετο για θεματα οπως η στειρωση.

Το θεμα της στειρωσης εχει συζητηθει εκτενως και ειναι πολυτιμο αναγνωσμα ειδικα για οσους εχουμε θηλυκα σκυλια.

Επισης, δεν υπαρχει εδω "άμα δεν σκοπεύεις να το ζευγαρώσεις".
Η κουλτουρα της κοινοτητας ειναι τελειως αντιθετη με ερασιτεχνικα ζευγαρωματα.

Φιλικά
Αρης
 


lolita

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2009
89
0
ΧΑΛΚΙΔΑ
Δεν γίνεσαι κουραστικός,βοήθεια ζήτησα.Η διατροφική αλλεργία μήπως είναι συνηθισμένη στα yorksire?και μενα έχει πρόβλημα και της δίνω υποαλλεργική τροφή.Εκτός αν πρέπει να το ψάξω πιο πολύ!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ίσως παρατηρήσεις ότι κάποιο αντικείμενο, παιχνίδι ή κουκλάκι το κουβαλάει παντού μαζί της και το περιποιείτε σαν να είναι κουταβάκι, ίσως να μην σε αφήνει να το αγγίζεις καν!!!
Πάρε τα παιχνίδια αν τα βλέπει σαν κουταβάκι και κανε πολλές βόλτες και ας μην έχει κέφι
 


Yorky

Active Member
29 Ιουνίου 2009
28
0
Θεσσαλονίκη
Δεν προτείνω σαν λύση την στείρωση, ούτε γίνομαι κάθετος. Αλλά άμα το σκυλάκι έχει πραγματικά πρόβλημα;
Και εγώ είμαι εντελώς κάθετος με την στείρωση, και την ώρα που έκανε η κτηνίατρος μου την καισαρική στην σκυλίτσα μου, την είπα: "κοίτα άμα μπορείς να σώσουμε τα γεννητικά της όργανα και να μην στειρωθεί". Αλλά έπρεπε να γίνει, δεν μπορούσα να διακυβεύσω την υγεία της και την ζωή της επειδή είμαι κάθετος με τις στειρώσεις.

Και που ήμουνα κάθετος στις στειρώσεις....... είδα τι έγινε!
 


Yorky

Active Member
29 Ιουνίου 2009
28
0
Θεσσαλονίκη
Φίλη Lolita,
για να δεις άμα έχει τι σκυλάκι σου αλλεργία θα πρέπει να κάνεις τις κατάλληλες εξετάσεις, από τις οποίες θα πρέπει να διαγνωστεί πια απ όλες τις αλλεργίες που παθαίνουν οι σκύλοι, έχει τελικά το δικό σου σκυλάκι.
Δεν είναι δυνατόν με το που βλέπει ένας γιατρός το σκυλί να λέει με την πρώτη: "ξέρεις; έχει διατροφική αλλεργία το σκυλάκι σου".

Εμένα δεν είχε τελικά διατροφική, ΑΤΟΠΙΚΗ είχε....
Βρες έναν κτηνίατρο ή ο δικός σου, που θα μπορεί να σου κάνει αυτές τις εξετάσεις.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU