ΠΩΣ ΝΑ ΦΕΡΩ ΚΟΥΤΑΒΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΧΙΑ SΟS!


Chrismary

New Member
12 Οκτωβρίου 2020
4
0
39
Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Μαρία, είμαι νέο μέλος στην ομάδα σας και χαιρομαι πάρα πολύ γι αυτό.
Το πρόβλημα μου είναι ότι βρήκα ένα κουτάβι από έναν αξιόπιστο κύριο στην Τσεχία, αλλά υπάρχει πρόβλημα με τη μεταφορά. Μου είπε ότι για να στείλει το σκυλί με αεροπλάνο ασυνόδευτο σε κλουβί από Πράγα στην Αθήνα, πρέπει να γίνει 4.5 μηνών (οκ με αυτό) και το εισιτήριο του σκύλου κοστίζει περίπου 700- 800 ευρώ!!!Είναι όντως τόσο ακριβό ένα εισιτήριο σκύλου? Δεν μπορώ δυστυχώς να πάω εκεί επειδή δουλεύω και δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άλλο τρόπο. Σκέφτεστε κάποια άλλη λύση? Παρακαλώ απαντήστε μου άμεσα γιατί πρέπει να δω τι θα κάνω... Σας ευχαριστώ πολύ!
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Καλησπέρα!

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με το τμήμα cargo της αεροπορικής εταιρείας (Aegean πχ για την πτήση Πράγα-Αθήνα) για να σου πουν πάνω-κάτω το κόστος. Από την στιγμή που ο σκύλος είναι ασυνόδευτος υποχρεωτικά ταξιδεύει cargo, κάτι που συνεπάγεται και αυξημένη τιμή μεταφοράς. Αν ο σκύλος συνοδεύεται από κάποιον και είναι κάτω από 8 κιλά ταξιδεύει στην καμπίνα με ελάχιστο κόστος, 60 ευρώ νομίζω. Καταλαβαίνεις ότι αν όντως ισχύει το 700-800 ευρώ που γράφεις, σε συμφέρει να βάλεις κάποιον γνωστό να πάει να φέρει τον σκύλο κάνοντάς του τα έξοδα, λιγότερο θα βγει (με την προϋπόθεση πάντα ότι ο σκύλος θα μπορεί να ταξιδέψει στην καμπίνα). Κι έχοντας πάντα υπόψη την δυσκολία των αεροπορικών ταξιδιών στην εποχή που διανύουμε.

Για τι φυλή μιλάμε; Είναι κάποια που δεν εκτρέφεται στην Ελλάδα;
Ο αξιόπιστος κύριος είναι επίσημος εκτροφέας;
 


Chrismary

New Member
12 Οκτωβρίου 2020
4
0
39
Είναι τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο, τον γνώρισα διαδικτυακά αλλά ξέρω και Έλληνα ιδιοκτήτη που πήρε από τον συγκεκριμένο τέτοιο σκυλί το Μάιο που έτυχε να βρίσκεται στην Ελλάδα με κουταβια. Είναι εντάξει άνθρωπος. Δεν είναι εκτροφεας.
Στην Ελλάδα από κανονικό εκτροφεα είναι πανάκριβα φτάνουν 800 με 1400 ευρώ. Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, δεν ήξερα τι σημαίνει cargo, μου έλυσες την απορία. Μακάρι να μην ήταν τόσο ακριβά αυτά τα σκυλιά αλλά είναι ιδιαίτερα. Σ ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Δύσκολο σκύλο θέλεις να βάλεις στην ζωή σου. Έχεις ψάξει καθόλου στο forum για την φυλή;
Ρίξε μια ματιά αν θέλεις εδώ

Γνωρίζεις επίσης καθόλου για το παράνομο εμπόριο σκύλων, τους κουταβέμπορες, τα puppy mills;
Κάνε μια έρευνα, μην βιαστείς για την αγορά και προπάντων μην μένεις μόνο στο οικονομικό του πράγματος...
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Στην Ελλάδα από κανονικό εκτροφεα είναι πανάκριβα φτάνουν 800 με 1400 ευρώ.
800 στην Ελλαδα ειναι πανακριβο
800 για μεταφορα απο Τσεχια ισως...ισως λογικο
τα αλλα δεν τα λεμε καθολου

πιασε μια μπυρα
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Είναι τσεχοσλοβακικο λυκοσκυλο, τον γνώρισα διαδικτυακά αλλά ξέρω και Έλληνα ιδιοκτήτη που πήρε από τον συγκεκριμένο τέτοιο σκυλί το Μάιο που έτυχε να βρίσκεται στην Ελλάδα με κουταβια.
Γυρολόγος δηλαδή; Ή έκανε διακοπές τον Μάιο μαζί με τα κουτάβια και πούλαγε άμα λάχει.
Μάιος .. κάπου στα lock down δηλαδή ... χμμμ.

Στην Ελλάδα από κανονικό εκτροφεα είναι πανάκριβα φτάνουν 800 με 1400 ευρώ. Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, δεν ήξερα τι σημαίνει cargo, μου έλυσες την απορία. Μακάρι να μην ήταν τόσο ακριβά αυτά τα σκυλιά αλλά είναι ιδιαίτερα. Σ ευχαριστώ πολύ και πάλι!
Πόσο το δίνει ο αξιόπιστος ; Αραιά και που ψάχνω Labrador από Μεγάλη Βρετανία μεριά αλλά παρότι η φυλή είναι τόσο ξεφτίλα οι τιμές παίζουν από 2.000£ έως 3.500£ ( σπάνια εμφανίζεται κάποιος "ψιλικατζής" με 1.500£ ). Τα μεταφορικά δεν τα είχα πάρει σοβαρά υπ' όψιν.

Το λοιπόν. Αφού απ' ότι φαίνεται σ' ενδιαφέρει μόνο η τιμή θα σου δώσω μια κατεύθυνση. Υπάρχουν δεκάδες Έλληνες εκπαιδευτές σκύλων οι οποίοι φέρνουν και κουτάβια. Κάνουν μία ή δύο φορές τον μήνα μια γύρα σε Βουλγαρία, Σλοβενία, Τσεχία, Ουγγαρία και φέρνουν την πραμάτεια. Βρες στο διαδίκτυο ένα απ' αυτούς και κανόνισε τα μεταφορικά & την προμήθεια που θα θέλει.

πιασε μια μπυρα
Πήρα τηλέφωνο τον courier για να σου στείλω μπύρα αλλά ζητάει πολλά. Στεγνός θα την βγάλεις.
 
  • Haha
Reactions: sis


Chrismary

New Member
12 Οκτωβρίου 2020
4
0
39
Ενας απλός ιδιοκτητης είναι ο άνθρωπος ο οποίος τον Μάιο αυτά που είχε στην Ελλάδα τα χάρισε. Τέλος πάντων ...ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα κοιτάξω από εκπαιδευτή, ίσως είναι καλύτερα.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
@Chrismary οι απλοί ιδιοκτήτες, δεν έχουν καμιά δουλειά, να βρίσκονται με κουτάβια, είτε τα χαρίζουν είτε όχι.

Οι σωστοί εκτροφείς από την άλλη, στους οποίους θα έπρεπε να απευθύνεσαι αποκλειστικά, δεν τα χαρίζουν. Ούτε τα δίνουν μέσω τρίτων.

Κάτι δεν ξέρεις καλά, στην σωστή διαδικασία "απόκτηση ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΥ σκύλου" και θα πρέπει να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στην θεωρία, πριν την πράξη.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
πωωωωωω τι θυμηθηκα
υπηρχε μια τετοια αγγελια στο φβ οντως,που χαριζε τετοια σκλια και χαριζε και κουταβια γτπ..θα την πατησε απο το one night stand παραδιπλα.

οι εκπαιδευτες δεν ειναι δουλεια τους να φερνουν κουταβια
βεβαια το κακο εχει παραγινει..πολλα τετοια ποστ με πολλα λαικ εκτροφεων απο κατω και μετα κατσεψαξε τι και ποιος φταιει και "βαλε μυαλο" στην κριςμαρυ.

@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ σε πιστεψε παντως,σε εκπαιδευτη θα παει
παραλιγο να σε πιστεψω και εγω..ευτυχως δεν εβγαλα την πρατινα και τα καρβουνα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
πωωωωωω τι θυμηθηκα
υπηρχε μια τετοια αγγελια στο φβ οντως,που χαριζε τετοια σκλια και χαριζε και κουταβια γτπ..θα την πατησε απο το one night stand παραδιπλα.
Αυτά θυμήθηκες.

* Την πρατινα θα την βάλεις αμα ανεβω κατα κ παν με τον "κολλημενο". Στερφα δεν τρωω, μου μυριζ



WolfDog-01.jpg
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Αυτά θυμήθηκες.

* Την πρατινα θα την βάλεις αμα ανεβω κατα κ παν με τον "κολλημενο". Στερφα δεν τρωω, μου μυριζ



View attachment 73600
οχι οχι,ηταν μικρα και εγραφε στα ξενικα

η καλυτερη στα 2χιλιομετρα απο το σπιτι μου
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ενας απλός ιδιοκτητης είναι ο άνθρωπος ο οποίος τον Μάιο αυτά που είχε στην Ελλάδα τα χάρισε. Τέλος πάντων ...ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα κοιτάξω από εκπαιδευτή, ίσως είναι καλύτερα.
@Chrismary

Για να μην υπάρχει παρανόηση σε αυτά που έγραψα παραπάνω σε σχέση με τους εκπαιδευτές ( γυρολόγους εμποράκους ) δεν σου τους πρότεινα ώστε να βρεις τον σκύλο της φυλής που αναζητάς σε φθηνή τιμή.

Μόνο αν δεχθεί κάποιος απ΄ αυτούς να κάνει τον μεταφορέα με δεδομένο πως είναι αμετάκλητη η απόφασή σου να εμπιστευθείς τον «αξιόπιστο» που ανέφερες.

Το ξεκαθαρίζω γιατί ίσως διαβάσει ο μελλοντικός υποψήφιος φροντιστής σκύλου τα παραπάνω και βγάλει λάθος συμπέρασμα. Ο εμποράκος την δουλειά του κάνει και δεν τον κατηγορώ. Του ζητάμε χαβιάρι σε τιμή σαρδέλας και μας το φέρνει ( ; ) ! Πολλοί πιστεύουν πως απέκτησαν χαβιάρι σε τιμή ευκαιρίας.

Εγώ αυτό που δεν θέλω είναι να πληρώσω την σαρδέλα στην τιμή που έχει το χαβιάρι και ιδιαίτερα αν ο πωλητής εμφανίζεται ως εκτροφέας με περγαμηνές. Όχι πως δεν μου αρέσουν οι σαρδέλες, τις γουστάρουμε εγώ και ο Άργος.

Τον ιδιώτη, λάτρη της φυλής, ο οποίος παρέχει όλα τα εχέγγυα δεν θα τον βρω εύκολα ( αν τον βρω ) και το ποιο πιθανό είναι πως δεν θα μου δώσει σκυλί. Πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις( "βαρεμένοι", τίμιοι σ' εξηγήσεις, ντόμπροι σ' αυτά που δίνουν κλπ ) χωρίς να χρειάζεται να πας απόλυτα by the book αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Απ’ την άλλη δεν καταλαβαίνω πως ο οποιοσδήποτε θεωρεί πως η τιμή απόκτησης των 800€ - 1000€ είναι υπερβολικά υψηλή ( για σκυλί το οποίο πληροί όλα τα κριτήρια ) όταν το μηνιαίο κόστος συντήρησης ενός σκύλου αυτού του μεγέθους είναι από 80€ έως 100€. Μην μου αναφέρει κάποιος ότι είμαι υπερβολικός μιας και όλοι γνωρίζουμε πως μπορεί να γίνει μηδενικό το κόστος με ξεροκόμματα ψωμιού, τροφή χύμα, σαβούρες από σκουπίδια, υπολείμματα χασάπηδων, καμία ιατρική εξέταση κλπ κλπ κλπ.

Τώρα θα μου πεις πολύ το σοβαρεύεις για σκυλί μιλάμε όχι για κανένα κινητό και δει απ΄ τις ονομαζόμενες ναυαρχίδες των εταιρειών.

Εν κατακλείδι το ζήτημα είναι ένα και μοναδικό. Πως διασφαλίζεις μορφολογία, χαρακτήρα, υγεία, όποιος και να είναι αυτός που προσφέρει το σκυλί, δωρεάν ή με αντίτιμο, ιδιώτης ή κυνοτρόφος.

* Το δωρεάν, αν γίνει η στραβή, δεν τσούζει.... το πετάμε στα σκουπίδια εύκολα ( ; )

Όπως είπε ο Μαλινουάς παραπάνω δεν είναι εύκολο να σε βάλω στο πνεύμα αλλά δεν βλάπτει η προσπάθεια.
 
Last edited:






ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@eriana Η θεματοθέτης δήλωσε πως γνωρίζει την ύπαρξη εκτροφέα στην Ελλάδα αλλά θεωρεί την τιμή υπερβολική.

Για να δώσω ένα άλλο τόνο στην συζήτηση σκεφτόμουν τι "επιτυχίες" θα μπορούσα να έχω αν κυκλοφορούσα με ένα τέτοιο σκύλο δίπλα μου. Δεν θέλω να φανώ αχάριστος μιας και πολλές όμορφες γυναίκες μου λένε τα καλύτερα για τον σκύλο μου αλλά...

Αν με ρωτήσουν τι ράτσα είναι ( ενίοτε και μάρκα ) φαντάζομαι πως θα ακουστεί το Wolf Dog.. Λύκος ρε παιδί μου... Έλα δω μαναρ' μου νά σου πω για ένα οίστρο το χρόνο, τι είναι ο οίστρος κλπ:p:p:cool: