Πάρκο για Σκύλους


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Αγαπητά μέλη καλημέρα. Υπάρχει κάποιος χώρος εντός Αθηνών για να πάω το σκυλάκι μου να τρέξει/παίξει ελεύθερο? Είχα δει στον Φλοίσβο ένα παρκάκι για σκυλιά αλλά φοβήθηκα να τον αφήσω γιατί είδα και μεγάλου μεγέθους σκυλάκια και δεν ημουν σίγουρη για το εάν θα ήταν ασφαλές να μπει εκεί λόγω του ότι είναι μικρόσωμος ο δικός μου. Καμία ιδεά (δοκιμασμένη)?
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Πολλοί είναι αλλά θα υπάρχουν σκυλιά μέσα, μικρά μεγάλα. Εκεί φέρουμε εμείς ευθύνη ότι το σκυλί μας δεν θα κάνει ζημιά σε άλλα. Αν ψάχνεις prive καταστάσεις θα πρέπει να πηγαίνεις σε άκυρες ώρες πχ 00,00 το βράδυ, κατά τις 11,00 - 12,00 το μεσημέρι που είναι όλοι στις δουλειές κλπ.
Τι εννοείς δοκιμασμένη; Νομίζω ότι έχεις τεράστιες φοβίες με τον σκύλο σου..
 


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Πολλοί είναι αλλά θα υπάρχουν σκυλιά μέσα, μικρά μεγάλα. Εκεί φέρουμε εμείς ευθύνη ότι το σκυλί μας δεν θα κάνει ζημιά σε άλλα. Αν ψάχνεις prive καταστάσεις θα πρέπει να πηγαίνεις σε άκυρες ώρες πχ 00,00 το βράδυ, κατά τις 11,00 - 12,00 το μεσημέρι που είναι όλοι στις δουλειές κλπ.
Τι εννοείς δοκιμασμένη; Νομίζω ότι έχεις τεράστιες φοβίες με τον σκύλο σου..
Η φοβία μου είναι μία και αυτό γιατί έχω άσχημη εμπειρία. Δεν είναι μη κάνει ο σκύλος μου κακό σε άλλο σκυλί αλλά το αντίθετο. Δοκιμασμένη σημαίνει αυτός που το προτείνει να έχει πάει το δικο του σκυλάκι και να πει την εμπειρία του (πχ εάν ήταν οριοθετημένο κλπ).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.881
Δεν υπάρχει ασφαλής μη ιδιωτικός χώρος στην Αθήνα [και πουθενά δηλαδή], για τέτοια σκυλογλέντια.
Πας όπου σε βολεύει, και κάνεις τον σταυρό σου και προσευχή, όση ώρα είσαι εκεί.
Καλό θα ήταν, να είναι το σκυλάκι σου δεμένο έστω με μακρύ ιμάντα, αλλά όταν υπάρχουν κι άλλα σκυλιά τριγύρω, δεν είναι και τόσο πρακτικό.
 
  • Like
Reactions: Buddy0512


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Το πάρκο στο Φλοίσβο (και υποθέτω και άλλα σκυλοπάρκα) είναι ήσυχο σε γενικές γραμμές το πρωί (7-8.30), προς το μεσημεράκι (11-1 περίπου) και το βράδυ σε ώρες που δεν κυκλοφορούν πολλοί υποθέτω. Έχω δοκιμάσει τις πρωινές ώρες (7-8.30) και δεν είχαμε κανένα θέμα. Θα πας καθημερινή όμως. Για σαββατοκύριακο δεν μπορείς να προβλέψεις και πολλά..
 


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Δεν υπάρχει ασφαλής μη ιδιωτικός χώρος στην Αθήνα [και πουθενά δηλαδή], για τέτοια σκυλογλέντια.
Πας όπου σε βολεύει, και κάνεις τον σταυρό σου και προσευχή, όση ώρα είσαι εκεί.
Καλό θα ήταν, να είναι το σκυλάκι σου δεμένο έστω με μακρύ ιμάντα, αλλά όταν υπάρχουν κι άλλα σκυλιά τριγύρω, δεν είναι και τόσο πρακτικό.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Το πάρκο στο Φλοίσβο (και υποθέτω και άλλα σκυλοπάρκα) είναι ήσυχο σε γενικές γραμμές το πρωί (7-8.30), προς το μεσημεράκι (11-1 περίπου) και το βράδυ σε ώρες που δεν κυκλοφορούν πολλοί υποθέτω. Έχω δοκιμάσει τις πρωινές ώρες (7-8.30) και δεν είχαμε κανένα θέμα. Θα πας καθημερινή όμως. Για σαββατοκύριακο δεν μπορείς να προβλέψεις και πολλά..
Σε ευχαριστώ πολύ
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Με τα σκυλοπαρκα ειναι οντως μεγαλο το ρισκο ειδικα αν δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθουν τα άλλα σκυλια...επειδη ξερω το Ροκυ μου,αποφευγω να τον πηγαινω οταν υπαρχουν άλλα μεσα,γιατι ο κινδυνος να τσακωθει κυριως με αρσενικα,ειναι μεγαλος...το συγκεκριμενο στη γειτονια μας παντως,επειδη ειναι κοντη η περιφραξη του και καποτε πηδηξε και το σκασε,δεν τον παω καθολου...εχω βρει ενα γηπεδο τεννις με τεραστια περιφραξη,και κατα καιρους τον πηγαινω πρωινες ωρες κυριως,7-7.30 και τον αφηνω να τρεξει...στα μουλοχτα δλδ, γιατι κανονικα δεν επιτρεπεται,αλλά δεν εχω άλλη λυση..
 
  • Like
Reactions: Buddy0512


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Με τα σκυλοπαρκα ειναι οντως μεγαλο το ρισκο ειδικα αν δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθουν τα άλλα σκυλια...επειδη ξερω το Ροκυ μου,αποφευγω να τον πηγαινω οταν υπαρχουν άλλα μεσα,γιατι ο κινδυνος να τσακωθει κυριως με αρσενικα,ειναι μεγαλος...το συγκεκριμενο στη γειτονια μας παντως,επειδη ειναι κοντη η περιφραξη του και καποτε πηδηξε και το σκασε,δεν τον παω καθολου...εχω βρει ενα γηπεδο τεννις με τεραστια περιφραξη,και κατα καιρους τον πηγαινω πρωινες ωρες κυριως,7-7.30 και τον αφηνω να τρεξει...στα μουλοχτα δλδ, γιατι κανονικα δεν επιτρεπεται,αλλά δεν εχω άλλη λυση..
Τι πράμα και αυτό με τα κακόμοιρα να μην έχουν ένα χώρο δικό τους! :):):);)
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
545
Χολαργός
Τι πράμα και αυτό με τα κακόμοιρα να μην έχουν ένα χώρο δικό τους! :):):);)
Ξερεις τι γινεται;;; στα σκυλοπαρκα,πολλοι ανευθυνοι μπαινουν,αμολανε τα σκυλακια τους να παιζουν,κι αυτοι πιανουν το κινητο και μιλανε,ή πινουν καφε και μιλανε με τους αλλους ιδιοκτητες,κι αυτα ειναι ανεξελενκτα...εαν καποιο εχει θεμα και δημιουργηθει κατασταση,χαλαει το σκηνικο,κι αρχιζουν οι καβγαδες...και μερικες φορες ζητανε και τα ρεστα,γιατι δεν εφταιγε ο δικος τους σκυλος,εφταιγε ο άλλος κλπ κλπ...πρεπει να γνωριζουν τα όρια του δικου τους και να προλαβαινουν καταστασεις...οχι ετσι χυμα τα αφηνουμε κι αντε οτι βγει...εγω αυτο το θεωρω ανευθυνοτητα και ενας λογος που δεν παω το Ροκυ μου ειναι και αυτος..
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Η φοβία μου είναι μία και αυτό γιατί έχω άσχημη εμπειρία. Δεν είναι μη κάνει ο σκύλος μου κακό σε άλλο σκυλί αλλά το αντίθετο. Δοκιμασμένη σημαίνει αυτός που το προτείνει να έχει πάει το δικο του σκυλάκι και να πει την εμπειρία του (πχ εάν ήταν οριοθετημένο κλπ).
Εντελώς φιλικά αλλά μιλάς αν έχει πάει κάποιος τον σκύλο του σε πάρκο και κάνεις λες και έχει μπει σε αρένα με μονομάχους :ROFLMAO:

Υπάρχουν πολλά πάρκα και είναι μια χαρά, όλα με τα + και τα - τους. Το θέμα είναι εμείς πως μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε αυτά.

Πάρκο Τρίτση ας πούμε ο παράδεισος για εμένα και την Άιρα, δεν είναι κλειστό αλλά μιλάμε για ένα τέλειο πάρκο τεράστιων διαστάσεων. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις εκπαιδευμένο σκύλο για να τον έχεις λυτό γιατί έχει πολύ κόσμο, πολλά σκυλιά και αδέσποτα μέσα. Επίσης σκοπευτήριο Καισαριανής.. 3 φορές πιο μεγάλο πάρκο από τον φλοίσβο. Συν το βουνό για τέλεια βόλτα, μόνο λίγο προσοχή τα καλοκαίρια γιατί παίζει πολύ φίδι πάνω στο βουνό.

Δεν είναι τα πάρκα, πάρκα υπάρχουν το θέμα είναι εμείς τι μπορούμε να κάνουμε με τον σκύλο μας (y) το να αφήσεις τον σκύλο λυτό δεν είναι το μέρος αλλά το τι έχεις κάνει εσύ με τον σκύλο σου.




Εγ
 
  • Like
Reactions: Buddy0512


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Τα σκυλοπάρκα είτε οργανωμένα είτε "αυθόρμητα¨ εμπεριέχουν πάντα κάποιο ποσοστό κινδύνου, ανάλογα την περίσταση, και δεν εννοώ μόνο σκυλο-μανούρες. Κι εκτός απ' τη συμπεριφορά των άλλων σκυλιών, ενίοτε μπορεί να μας εκπλήξουν και τα δικά μας όσο και να βάζουμε το χέρι μας στη φωτιά.
Με δεδομένο ότι απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει ποτέ και πουθενά, συνήθως υπάρχουν καλύτερες πιθανότητες να συναντήσεις λιγότερο κόσμο είτε πολύ νωρίς (6.30 - 8.00) ή πολύ αργά (μετά τις 10.00 - 11.00).
 
  • Like
Reactions: Buddy0512


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Εντελώς φιλικά αλλά μιλάς αν έχει πάει κάποιος τον σκύλο του σε πάρκο και κάνεις λες και έχει μπει σε αρένα με μονομάχους :ROFLMAO:

Υπάρχουν πολλά πάρκα και είναι μια χαρά, όλα με τα + και τα - τους. Το θέμα είναι εμείς πως μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε αυτά.

Πάρκο Τρίτση ας πούμε ο παράδεισος για εμένα και την Άιρα, δεν είναι κλειστό αλλά μιλάμε για ένα τέλειο πάρκο τεράστιων διαστάσεων. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις εκπαιδευμένο σκύλο για να τον έχεις λυτό γιατί έχει πολύ κόσμο, πολλά σκυλιά και αδέσποτα μέσα. Επίσης σκοπευτήριο Καισαριανής.. 3 φορές πιο μεγάλο πάρκο από τον φλοίσβο. Συν το βουνό για τέλεια βόλτα, μόνο λίγο προσοχή τα καλοκαίρια γιατί παίζει πολύ φίδι πάνω στο βουνό.

Δεν είναι τα πάρκα, πάρκα υπάρχουν το θέμα είναι εμείς τι μπορούμε να κάνουμε με τον σκύλο μας (y) το να αφήσεις τον σκύλο λυτό δεν είναι το μέρος αλλά το τι έχεις κάνει εσύ με τον σκύλο σου.




Εγ
Σε ευχαριστώ πολύ! Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που μου έδωσες!
 


Buddy0512

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2014
61
16
Εντελώς φιλικά αλλά μιλάς αν έχει πάει κάποιος τον σκύλο του σε πάρκο και κάνεις λες και έχει μπει σε αρένα με μονομάχους :ROFLMAO:

Υπάρχουν πολλά πάρκα και είναι μια χαρά, όλα με τα + και τα - τους. Το θέμα είναι εμείς πως μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε αυτά.

Πάρκο Τρίτση ας πούμε ο παράδεισος για εμένα και την Άιρα, δεν είναι κλειστό αλλά μιλάμε για ένα τέλειο πάρκο τεράστιων διαστάσεων. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις εκπαιδευμένο σκύλο για να τον έχεις λυτό γιατί έχει πολύ κόσμο, πολλά σκυλιά και αδέσποτα μέσα. Επίσης σκοπευτήριο Καισαριανής.. 3 φορές πιο μεγάλο πάρκο από τον φλοίσβο. Συν το βουνό για τέλεια βόλτα, μόνο λίγο προσοχή τα καλοκαίρια γιατί παίζει πολύ φίδι πάνω στο βουνό.

Δεν είναι τα πάρκα, πάρκα υπάρχουν το θέμα είναι εμείς τι μπορούμε να κάνουμε με τον σκύλο μας (y) το να αφήσεις τον σκύλο λυτό δεν είναι το μέρος αλλά το τι έχεις κάνει εσύ με τον σκύλο σου.




Εγ
Να συμπληρώσω..κουκλίτσα η φίλτατη Αιρα!
 








dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Buddy0512 σε ποια περιοχή μένεις;
Εκτός από το Φλοίσβο, υπάρχει και το σκυλοπάρκο στον Χολαργό, ενώ εξαιρετική επιλογή είναι και το (ιδιωτικό) Puppies Park στο Μαρούσι (http://www.puppiespark.gr/). Όταν έχουμε σκυλοπαρέα, πάμε κάποιες φορές και στο Σκοπευτήριο στην Καισαριανή που σου είπαν, ενώαφήνουμε τη μικρή να τρέξει και στο βουνό στον Αρδηττό (Παγκράτι) σε σημείο που έχουμε ορατότητα - όλα αυτά όμως θέλουν τη σχετική, απαιτούμενη προσοχή και έχουν τα συν+πλην που εξέθεσαν οι προλαλήσαντες.
 
  • Like
Reactions: Aslan


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
και εγώ φοβάμαι να τον αφήσω με πολλά σκυλιά λυτό ρε παιδιά, παρόλο που είναι κουτάβι ακόμα φοβάμαι μην του την πέσουν , παίζει μόνο με συγκεκριμένα σκυλιά που τα ξέρω και δεν έχουμε θέμα για την ώρα, παρόλο που είμαι στην τσίτα για όταν μπει στην εφηβεία μην του έρθει κάνα ξαφνικό και μανουριάσει αυτός σε άλλους...
 
  • Like
Reactions: Buddy0512


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
Με τα σκυλοπαρκα ειναι οντως μεγαλο το ρισκο ειδικα αν δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθουν τα άλλα σκυλια...επειδη ξερω το Ροκυ μου,αποφευγω να τον πηγαινω οταν υπαρχουν άλλα μεσα,γιατι ο κινδυνος να τσακωθει κυριως με αρσενικα,ειναι μεγαλος...το συγκεκριμενο στη γειτονια μας παντως,επειδη ειναι κοντη η περιφραξη του και καποτε πηδηξε και το σκασε,δεν τον παω καθολου...εχω βρει ενα γηπεδο τεννις με τεραστια περιφραξη,και κατα καιρους τον πηγαινω πρωινες ωρες κυριως,7-7.30 και τον αφηνω να τρεξει...στα μουλοχτα δλδ, γιατι κανονικα δεν επιτρεπεται,αλλά δεν εχω άλλη λυση..
Εντελώς φιλικά αλλά μιλάς αν έχει πάει κάποιος τον σκύλο του σε πάρκο και κάνεις λες και έχει μπει σε αρένα με μονομάχους :ROFLMAO:

Υπάρχουν πολλά πάρκα και είναι μια χαρά, όλα με τα + και τα - τους. Το θέμα είναι εμείς πως μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε αυτά.

Πάρκο Τρίτση ας πούμε ο παράδεισος για εμένα και την Άιρα, δεν είναι κλειστό αλλά μιλάμε για ένα τέλειο πάρκο τεράστιων διαστάσεων. Το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις εκπαιδευμένο σκύλο για να τον έχεις λυτό γιατί έχει πολύ κόσμο, πολλά σκυλιά και αδέσποτα μέσα. Επίσης σκοπευτήριο Καισαριανής.. 3 φορές πιο μεγάλο πάρκο από τον φλοίσβο. Συν το βουνό για τέλεια βόλτα, μόνο λίγο προσοχή τα καλοκαίρια γιατί παίζει πολύ φίδι πάνω στο βουνό.

Δεν είναι τα πάρκα, πάρκα υπάρχουν το θέμα είναι εμείς τι μπορούμε να κάνουμε με τον σκύλο μας (y) το να αφήσεις τον σκύλο λυτό δεν είναι το μέρος αλλά το τι έχεις κάνει εσύ με τον σκύλο σου.




Εγ
και μια που σας είδα να λιάζεστε κιόλας... για μπάνιο που πάτε? θέλω πολύ να τον πάω για μπάνιο ,πλησιάζει κι ο καιρός σιγά σιγά... που θα μπορούσα να τον πάω ?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf