Πήγα το σναουτσεράκι μου σε κομμώτρια!!!


mar8ahou

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
55
0
Πολύ γέλιο είχε αλλά το καταχάρηκε η μικρή μου το μπανάκι της..βέβαι η κοπέλα που την έλουσε είναι από τη Γερμανία και έχει τελειώσει λέει σχολή για το επάγγελμά της...Λοιπόν εγώ ηθελα να την κουρέψουμε λιγάκι γιατί την έχω μέσα στο σπίτι και λερώνεται πάρα πολύ εύκολα με τόση τρίχα...η κομμώτρια διαφώνισε και μου είπε πως αφού κοιμάται στο σπίτι μπορώ να τη πλένω κάθε εβδομάδα με τσάι από χαμομήλι ή μέντα , να την ξεπλένω καλά καλά και να μην την αφήνω να βγεί έξω για 1 ημέρα περίπου...
Τί λέτε εσείς???
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δηλαδή η groomer θεώρησε σωστό να της κόψει πολύ μαλλί ή να μην της κόψει καθόλου?
Πάντως να χάνει το σκυλί τις βόλτες του μια φορά την εβδομάδα? Πολύ είναι βρε παιδί μου! Κρίμα...
 


mar8ahou

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
55
0
Δεν ήθελε να κόψει καθόλου. Ξέχασα να σας πω πως μέχρι 20/01/09 δεν επιτρέπεται να βγαίνουμε βόλτες λόγω εμβολίων...
Α επίσης σήμερα που την πήγα κτηνίατρο μου είπε πως μπορώ να την κουρέψω και πως και με κοντό μαλλάκι θα είναι αρκετά ζεστούλικο και δεν θα κρυώνει...
 






DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Και οι δύο καλά στα είπανε!

Η groomer σου είπε πως καλύτερα να μην την κουρεύεις για την δική σου βολή και να μην την κάνεις μπάνιο με shampoo και χημικά κάθε βδομάδα.
Αν λερώνετε τόσο πολύ , λίγο καθάρισμα με ένα βρεγμένο πανάκι και με ότι αφέψημα θες ( :D ) είναι μια χαρά.

Και ο γιατρός σου είπε πως μπορείς (άλλο μπορείς και άλλο πρέπει ή είναι καλό) να την κουρέψεις και με το κρύο δεν θα έχει πρόβλημα , με ή χωρίς μαλλί.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
η κομμώτρια διαφώνισε και μου είπε πως αφού κοιμάται στο σπίτι μπορώ να τη πλένω κάθε εβδομάδα με τσάι από χαμομήλι ή μέντα , να την ξεπλένω καλά καλά και να μην την αφήνω να βγεί έξω για 1 ημέρα περίπου...
Πρώτη φορά ακούω για μπάνιο σκύλου με αφεψήματα!
Σου είπε η groomer γιατί μπάνιο με χαμομήλι ή μέντα και όχι με κάτι άλλο (πχ μαντζουράνα :D)?
 


mar8ahou

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
55
0
Συνιστά αυτά τα δύο γιατί 1) έχουν αντισηπτικές ιδιότητες και 2) είναι εντομοαπωθετικά...α μου είπε και για βασιλικό αλλά που να τον βρεις τέτοια εποχή!!!:p
Πάντως ρε παιδιά δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ...εδώ σε τοπικς που διάβασα οι περισσότεροι λέτε πως το μπάνιο πρέπει να γίνεται πολύ σπάνια, η γκρούμερ μου λέει και κάθε μέρα δεν πειράζει ενώ ο κτηνίατρος προτείνει και μπάνιο και κούρεμα!!!έχω καταμπερδευτεί...τί να κάνω τελικά??? ](*,)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Το μπάνιο με το τσάι , το χαμομήλι , κτλπ. που σου πρότεινε η groomer δεν είναι το ίδιο με το μπάνιο με σαμπουάν (αυτό δεν πρέπει να γίνετε συχνά).Είναι πιο κοντά , αν όχι ίδιο , με το καθάρισμα με νεράκι σκέτο που μπορείς να το κάνεις όσο συχνά θες , δεν χαλά το τρίχωμα και το δέρμα , ίσως κάνει λίγο πιο έντονη την "σκυλίλα" βέβαια.

Ο κτηνίατρος σου είπε πως:

Α επίσης σήμερα που την πήγα κτηνίατρο μου είπε πως μπορώ να την κουρέψω και πως και με κοντό μαλλάκι θα είναι αρκετά ζεστούλικο και δεν θα κρυώνει...
Αν αυτά σου είπε τότε δεν είπε κάτι λάθος , μπορείς να το κουρέψεις και δεν θα κρυώνει...απλά δεν προτείνετε να το κουρέψεις. :)
 


mar8ahou

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
55
0
Α οκ! Σε ευχαριστώ πολύ...τώρα αρχίζω λίγο και τα πιάνω...φαντάζομαι καταλαβαίνετε όλοι πως είμαι νέα μαμα και πάνω από όλα αγχωμένη μαμά!!! :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Παρεμπιπτόντως, κουρεύονται τα σναουτσερ? :confused:
Έχω την εντύπωση πως μόνο στριπαρωνται και δεν κουρεύονται….
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
:D
Σίγουρα κάποια σημεία κουρεύονται (αν δεν κάνω λάθος από το λαιμό μέχρι το στήθος) και το υπόλοιπο σώμα στριπαρεται. Δεν νομίζω να κουρεύεται όλος ο σκύλος γουλί… :confused:
 


mar8ahou

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
55
0
Ναι έχεις δίκιο εγώ χρησιμοποίησα λάθος λέξη...θέλει ειδική διαδικασία το τρίχωμά του γιατί απότι ξέρω αν δεν προσέξεις θα γίνει πολύ σκληρό και ατίθασο...40 λεπτά την ημέρα χτένισμα του κάνω για φαντάσου σε μερικά χρόνια με λάθος κούρεμα...ΟΥΠΣ!!!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
ROTTIE όντως τα σναουτσερ στριπαρονται, μόνο μερικά σημεία του σώματος κουρεύονται!
2-4 φορές το χρόνο, όταν το τρίχωμα είναι ώριμο.
mar8ahou συζήτησε τις απορίες σου σχετικά με τον καλλωπισμό του με τον εκτροφεα, με λάθος περιποίηση μπορεί να χαλάσει το τρίχωμα, το οποίο πρέπει να είναι σκληρό.
 
Last edited:


mar8ahou

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
55
0
:confused::confused::confused:
Ο εκτροφέας μου είπε πως από τη στιγμή που δεν θα το πάω σε έκθεση μπορώ να πάρω ακόμα και σήμερα μια κουρευτική μηχανή και την κουρέψω μόνη μου στη2 ή 3 σκάλα της μηχανής!!! :eek:
 






DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ο εκτροφέας μου είπε πως από τη στιγμή που δεν θα το πάω σε έκθεση μπορώ να πάρω ακόμα και σήμερα μια κουρευτική μηχανή και την κουρέψω μόνη μου στη2 ή 3 σκάλα της μηχανής!!! :eek:
Προσοχή όμως , ΟΧΙ ΣΤΗΝ 1η ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ 4η ΣΚΑΛΑ!! :D :rolleyes:

Να τον χαίρεστε τον εκτροφέα!

Ρεζουμέ...Ακούς την groomer , ακούς σχετικά τον κτηνίατρο και άσε τον εκτροφέα στη...σκάλα 3.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS