Παγκρεατιτιδα


Sisibiene

New Member
15 Αυγούστου 2020
3
0
22
Γεια σας και χρόνια πολλά! Έχω ένα Yorkshire terrier πέντε ετών . Το προηγούμενο Σάββατο το βραδυ ( πριν μια εβδομάδα) άρχισε να κάνει εμετό και συνέχισε και την επόμενη ημέρα και επιπλέον τη Κυριακή εκτός από τον εμετό είχε χάσει και την ενέργεια του και γενικά φαινόταν ότι δεν αισθανόταν καλά . Επικοινώνησα αμέσως με τον κτηνίατρο ο οποίος μου είπε ότι πιθανότατα να έφαγε κάποιο χορταράκι που τον πείραξε όποτε μου είπε να του δωσω ένα φάρμακο το οποίο προμηθεύτηκα και ξεκίνησα να του δινω από την επόμενη ημέρα . Δυστυχώς το φάρμακο αυτό δεν είχε ιδιαίτερο αποτέλεσμα μιας και δεν καλυτέρεψε καθόλου . Έτσι την Τετάρτη τον πήγα στη πολύ όπου βρίσκεται ο κτηνίατρος μιας και εμείς βρισκόμαστε για διακοπές στο χωριό . Ο γιατρός τον εξέτασε , δεν είχε ούτε αφυδάτωση μιας και έπινε νερό παρόλο που δεν έτρωγε , η θερμοκρασίας του ήταν φυσιολογική και δεν φαινόταν να πονάει κάπου , του έκανε ένας υπέρηχο και και του πήρε και αίμα . Στις εξετάσεις του βρήκε ανεβασμένη την τρανσαμιναση και τα λευκά αιμοσφαίρια και κας είπε ότι έχει παγκρεατίτιδα . Του έδωσε λοιπόν και αντιβίωση την οποία ξεκίνησε την ίδια ημέρα και συγχρόνως έπαιρνε και το πρώτο φάρμακο που του έδωσε . Την επόμενη ημέρα βλέποντας ότι δεν τρώει μου είπε μα του δωσω και ηλεκτρολύτες ώστε να μην χάσει πολλά θρεπτικά στοιχεία . Σήμερα Σάββατο μια εβδομάδα αφότου ξεκίνησε η ταλαιπωρία του παρόλο που έχει περισσότερη ενέργεια δεν έχει φάει τίποτα ! Δοκιμάσαμε κοτόπουλο , ρύζι ακόμη και σουτζουκάκι που μας είπε ο κτηνίατρος ότι τρώνε τα σκυλάκια όταν εχεουν πρόβλημα με το στομάχι . Έχω πράγματικα απελπιστεί και ανησυχώ πολύ . Ο γιατρός μου είπε να του το δωσω με το ζόρι αλλά ούτε αυτό λειτουργεί . Χρειάζομαι επειγόντως συμβουλές !!!!
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δοκίμασε να του δώσεις βραστό αβγό. Εχει πολλά θρεπτικά στοιχεία και τα σκυλιά τρελλαίνονται για αβγά. Αν δεν θέλει ούτε αυτό κάνε και άλλες εξετάσεις.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Σουτζουκακι σας ειπε;;; Πού να το φάει με το στομάχι ανάστα με τόσο μπαχαρικό, λογικό που δεν πλησιασε - κ πάλι καλά δλδ.

Κάνε κι άλλες εξετάσεις, δες μήπως πρέπει να μπει σε ορό, δες μήπως πρέπει να πάρει κτηνιατρική πάστα με το ζόρι (π.χ. με σύριγγα από το στόμα - χωρίς βελόνα προφανώς).

Από φαγητά αν δε φάει το αυγό μην αποθαρυνθείς αμέσως, δες μήπως φάει μόνο τον κρόκο (εμένα ας πούμε δεν πλησιάζει το ασπράδι κ αν δεν του ξεχωρίσω τον κρόκο δεν το μυρίζει δεύτερη φορά). Δοκίμασε κ γαλοπούλα μπούτι ψητή και έστω για μια φορά (γιατί νομίζω δεν κάνει για το πάγκρεας) μοσχάρι τελείως άπαχο (από το μπούτι) βραστό ή σε μπιφτέκι (ολόσκετο, χωρίς τπτ). Αντί για ρύζι δοκίμασε πατάτα, γλυκοπατάτα, κολοκύθα. Ρύζια δοκίμασε αυτά που χωνεύονται εύκολα, τύπου μπασμάτι που θα το βράσεις μέχρι να γίνει σα ρυζόγαλο. Αν κ θα απέφευγα εγώ το ρύζι.

Αλλά έτσι όπως είστε, και με τις μέρες που έχουν περάσει, θα έλεγα να ρωτήσεις για κτηνιατρική πάστα με σύριγγα ή να τη γλύψει, για καμιά μέρα δυό.
 


Sisibiene

New Member
15 Αυγούστου 2020
3
0
22
Δοκίμασε να του δώσεις βραστό αβγό. Εχει πολλά θρεπτικά στοιχεία και τα σκυλιά τρελλαίνονται για αβγά. Αν δεν θέλει ούτε αυτό κάνε και άλλες εξετάσεις.
Ευχαριστώ πολύ , το απόγευμα θα του βράσω αυγό και θα δοκιμάσω και αύριο θα τον πάω πάλι στον γιατρό
 


Sisibiene

New Member
15 Αυγούστου 2020
3
0
22
Σουτζουκακι σας ειπε;;; Πού να το φάει με το στομάχι ανάστα με τόσο μπαχαρικό, λογικό που δεν πλησιασε - κ πάλι καλά δλδ.

Κάνε κι άλλες εξετάσεις, δες μήπως πρέπει να μπει σε ορό, δες μήπως πρέπει να πάρει κτηνιατρική πάστα με το ζόρι (π.χ. με σύριγγα από το στόμα - χωρίς βελόνα προφανώς).

Από φαγητά αν δε φάει το αυγό μην αποθαρυνθείς αμέσως, δες μήπως φάει μόνο τον κρόκο (εμένα ας πούμε δεν πλησιάζει το ασπράδι κ αν δεν του ξεχωρίσω τον κρόκο δεν το μυρίζει δεύτερη φορά). Δοκίμασε κ γαλοπούλα μπούτι ψητή και έστω για μια φορά (γιατί νομίζω δεν κάνει για το πάγκρεας) μοσχάρι τελείως άπαχο (από το μπούτι) βραστό ή σε μπιφτέκι (ολόσκετο, χωρίς τπτ). Αντί για ρύζι δοκίμασε πατάτα, γλυκοπατάτα, κολοκύθα. Ρύζια δοκίμασε αυτά που χωνεύονται εύκολα, τύπου μπασμάτι που θα το βράσεις μέχρι να γίνει σα ρυζόγαλο. Αν κ θα απέφευγα εγώ το ρύζι.

Αλλά έτσι όπως είστε, και με τις μέρες που έχουν περάσει, θα έλεγα να ρωτήσεις για κτηνιατρική πάστα με σύριγγα ή να τη γλύψει, για καμιά μέρα δυό.
Σε ευχαριστώ πολύ . Η αλήθεια είναι ότι και εγώ παραξενεύτηκα με το σουτζουκακι , χθες του έφτιαξα σούπα με κοτόπουλο και του έδωσα λίγο με την σύριγγα αλλαθα του βράσω αυγό το απόγευμα να δοκιμάσω και αύριο θα τον πάω στον γιατρό .
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3