Παιδια ο σκυλος μου ειναι τεσσαρων μηνων λυκοσκυλο και εφαγε μια χειρουργικη μασκα


28 Ιανουαρίου 2021
2
0
22
Του εχω δωσει αλατονερο αλλα δεν εχει κανει εμετο ευτυχως δεν φαινεται να πνιγεται υπαρχει καποιος που να ξερει τι μπορει να παθει
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.547
6.975
Πολλά μπορεί να πάθει. Μπορει κ να την αποβάλλει φυσικά, αλλά είναι μικρό κ αυτό το κάνει δυσκολότερο. Πάρε τηλέφωνο τον κτηνίατρο.
 


28 Ιανουαρίου 2021
2
0
22
Την εχω καλεσει μου ειπε οτι αν δεν την αποβαλλει μπορει να εχει διαλυθει στο στομαχακι του αλλιως μου ειπε ισως χρειαστει χειρπυργειο και εχω φρικαρει τωρα αλλα δεν τον βλεπω και ασχημα τον σκυλακος φερεται φυσιολογικα και τη καταπιε και πολυ γρηγορα δεν προλαβα να του τη τραβηξω
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.547
6.975
Να διαλυθεί δύσκολα, μάλλον σου είπε να αποβληθεί. Αλλιώς ναι, μπορεί να χρειαστεί χειρουργείο γιατί μπορεί να αποφράξει το έντερο. Ηρέμησε κ... παρακολούθα τα κακά του!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Νομίζω ότι δεν είναι καλή ιδέα να προσπαθείς να προκαλέσεις εμετό αν ο σκύλος έχει καταπιεί κάτι που θα μπορούσε να τραυματίσει ή να φράξει τον οισοφάγο κατά την έξοδο. Αχρείαστο να σου είναι, αλλά κάνε μια συζήτηση με τη γιατρό σου για πιθανά σενάρια και πρώτες βοήθειες μέχρι να μιλήσεις/πας σε ιατρείο.
 


primero

New Member
2 Νοεμβρίου 2020
1
0
40
Σιγουρα οι γιατροι ξερουν καλυτερα και πολλα παιδια εδω εχουν πολυ εμπειρια αλλα δεν μπορω να καταλαβω κατα ποσο μπορει να διαλυθει στο στομαχακι του σκυλου ενα τετοιο υλικο οπως ειναι η μασκα. Το Σαββατο που μας περασε ειχα ενα παρομοιο περιστατικο με την σκυλιτσα μου που ξηλωσε ενα μεγαλο κομματι δερμα απο την παντοφλα μου και δεν προλαβα να της το παρω. Της προκαλεσα εμετο και το απεβαλε ευτυχως γιατι ημουν σιγουρος οτι θα την ετρεχα μες την μαυρη νυχτα. Αμα δεν το εχει αποβαλει που το ελπιζω πραγματικα να το εχει μηπως θα ηταν καλυτερο να μην επαναπαυθεις και να πατε στην κτηνιατρο για καποιες εξετασεις η ακτινογραφιες που ισως μπορει να γινουν?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
@primero καλά τα λες, εκτός απ'το θέμα του εμετού. Διάβασε το αμέσως από πάνω σου, πολύ σωστό post. Δεν είναι πάντα τόσο απλά τα πράγματα, όσο μας φαίνονται. Μπορεί να πας για καλό, και να το κάνεις χειρότερο. Θέλει προσοχή και γνώση.

Επιπλέον, παρουσιάσου αδελφέ. Ανοιξε θέμα και δείξε μας τι είναι αυτό που καταπίνει παντόφλες :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π