Παράλυση πίσω αριστερού ποδιού και χεριού (Το σέρνει)


Καρλα

Member
14 Σεπτεμβρίου 2021
13
0
39
Καλησπέρα σε όλους ! Έχω ένα αδέσποτο πίτμπουλ με ποΐντερ ! Είχα πάει να το χτυπήσω με το αμάξι και φρέναρα και άνοιξα την πορτα και μπήκε μέσα και από τότε έρωτας !
της τελευταίες 2 εβδομάδες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα…στην αρχή άρχιζε να σέρνει το πίσω αριστερό πόδι και να <ανοίγει> Χωρίς να μπορεί να το σταθεροποιήσει…και αυτό επεκτάθηκε και στο δεξί χέρι…πήγα στον κτηνίατρο και αφού έκανε ψιλαφισει δεν διέκρινε κάποιο χτύπημα και μου έδωσε νεύρομπιουμ και μοβατεκ…περνάει μια εβδομάδα η κατάστασηκαμία βελτίωση …πάω σε άλλον κτηνίατρο κάνει ψιλαφισει,εξετάσεις αιματολογικές-βιοχημικές και ακτινογραφίες και δεν βρήκε κάτι μόνο κάτι σαν παγκρεατίτιδα…μου είπε να κόψω τα φάρμακα που μου έδωσε και να μην κάνω τίποτα και όταν θα έχω τα χρήματα να κάνω μαγνητική και με βελόνα να πάρουν από τον εγκέφαλο υγρό….Εχει κάποιος να μου προτείνει κάτι σαν συμβουλή?!?!
(Δεν μου άρεσε που ο Γιατρος δεν μου έδωσε τίποτα να χορηγήσω στο παιδί )
 




Καρλα

Member
14 Σεπτεμβρίου 2021
13
0
39
εξετασεις καλαζαρ εχει κανει?
[/QUOTE
Ο γιατρός είδε τις αιματολογικές και τις βιοχημικές και στην ερώτηση μου εάν είναι καλαζάρ η ερχιλια (πως λέγεται) Απάντησε όχι
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
αν δεν εχει γινει ειδικη εξεταση τιτλου για καλαζαρ, δεν μπορει να το πει αυτο με σιγουρια.
 


Καρλα

Member
14 Σεπτεμβρίου 2021
13
0
39
αν δεν εχει γινει ειδικη εξεταση τιτλου για καλαζαρ, δεν μπορει να το πει αυτο με σιγουρια.
Όποτε η γνώμη σου είναι να πάω να κάνω ένα ραπιντ για καλάζαρ ή ερχιλεια ;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
η γνωμη μου ειναι να γινει αιματολογικη εξεταση τιτλου και για λεισμανιαση και για ερλιχεια, οχι ραπιντ
ενα απο τα συμπτωματα του καλαζαρ ειναι η αρθριτιδα και η χωλοτητα, οποτε πιστευω αξιζει τον κοπο να γινει και αυτη ως τελευταια λυση πριν την μαγνιτικη και το υγρο απτον εγκεφαλο
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Συμφωνώ με τον Thebestboi, καλύτερη είναι η αιματολογική. Το ραπιντ λειτουργεί ακριβώς όπως το ραπιντ που κάνουμε για τον Κορωναίο μπορεί δηλαδή να βγει αρνητικό αλλά να είναι θετικό. Επίσης ήθελα να συμπληρώσω ότι χωλοτητα και αρθρίτιδα μπορεί να παρουσιαστεί και στην ερλιχεια. Μάλιστα η ερλιχεια μπορεί να είναι υπεύθυνη για πλήρη παραλυση από την μέση και κάτω (παθων) όπως και για παρουσίαση πολυαρθριτιδα. Όμως ο σκύλος επανέρχεται μόλις ξεκινήσει την αγωγή. Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξει κάποιος στην ερλιχιωση που όμως δεν είναι τα συνήθη συμπτώματα είναι: πλήρη αδυναμία, βήχας, εξάντληση, κατάρρευση, δυσκολία στην αναπνοή, ταχυπνοια, ταχυκαρδία. Με τα τελευταία συμπτώματα δύσκολα παραπέμπουν έναν κτηνίατρο να ψαχτεί για την ερλιχεια και κάνει εξετάσεις για άλλες παθησεις. Όμως μαζί με τις άλλες παθησεις που φυσικά και θα ψάξει κάποιος καλό είναι να κάνει και μια εξέταση για ερλιχεια.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Καρλα

Member
14 Σεπτεμβρίου 2021
13
0
39
Θεωρείτε πως υπάρχει μεγάλη υποψία για καλαζαρ η ερχειλια ; Επίσης καλώς η κακώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα αυτή την στιγμή να κάνω και άλλες αιματολογικές Γτ έδωσα 300€ για της εξετάσεις που ανεφερα και για την ακτίνα !
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.233
7.773
Θεωρείτε πως υπάρχει μεγάλη υποψία για καλαζαρ η ερχειλια ; Επίσης καλώς η κακώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα αυτή την στιγμή να κάνω και άλλες αιματολογικές Γτ έδωσα 300€ για της εξετάσεις που ανεφερα και για την ακτίνα !
Μου φαίνεται απιθανο να μην εκαναν, τις αιματολογικες εξετασεις τις έχεις, έτσι? Γραφουν πάνω αναλυτικα ολες τις τιμες.
 






TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
και ομως δεν εχουν γινει για λεισμανια και ερλιχεια.... περιεργο. ειναι απτις πρωτες εξετασεις που γινονται σε τετοιες περιπτωσεις. για την παγκρεατιτιδα εν τελει δεν σου ειπαν να κανεις τιποτα???
 


Καρλα

Member
14 Σεπτεμβρίου 2021
13
0
39
και ομως δεν εχουν γινει για λεισμανια και ερλιχεια.... περιεργο. ειναι απτις πρωτες εξετασεις που γινονται σε τετοιες περιπτωσεις. για την παγκρεατιτιδα εν τελει δεν σου ειπαν να κανεις τιποτα???
Όχι δεν μου είπε να κάνω τίποτα ! Δεν μου έδωσε ούτε ένα φαρμακο !
Με ρώτησε τι τρώει είπα ξηρά τροφή και που και που κανα κοκαλάκι από μπριζόλα και μου λέει μόνο ξηρά τροφή
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Φυσικά και μπορεί να δει, αν υπάρχουν ενδείξεις.
δεν ισχυει.
ο σκυλος μου εχει καλαζαρ, δεν εχουν πειραχτει καθολου τα οργανα, και οι εξετασεις ειναι γενικα φυσιολογικες. και λιγο μη φυσιολογικες να ειναι οι τιμες σε ενα αιμοδιαγραμμα και μια βιοχιμικη ΔΕΝ ειναι πρεπον να γινει διαγνωση η αποκληση λεισμανιας η ερλιχειας μονο και μονο επ'αυτου.
 






TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
ποτε ξανα μαγειρευτα κοκκαλα, να τρωει μοναχα μεγαλα ωμα κοκκαλα απτον χασαπη σου, ενδεχομενως να της τρυπησε το παγκρεας το κοκκαλο.
 




Καρλα

Member
14 Σεπτεμβρίου 2021
13
0
39
Προς το παρόν μέχρι σήμερα μετά από 2 εβδομάδες και μετά από επίσκεψη σε 4 κτηνιάτρους αφού έδειξα της εξετάσεις και της ακτινογραφίες δεν βρίσκω ούτε τι έχει το σκυλί μου αλλά ούτε κάποιο φαρμακο μου χορηγούν! Είμαι σε απόγνωση !!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π