Παρενέργεια των Friskies


Viktor

Member
1 Νοεμβρίου 2010
21
0
Χαλκιδα
Ανοιγω το θεμα επειδη μου εκανε εντυπωση!!!! Πρόκειται για την τροφή Friskies, για σκύλους (ναι, υπαρχουν και για τα σκυλια, οχι μόνο για γατες).
Στην αρχή όταν πήρα την σκυλίτσα μου (χαριζοταν απο ιδιωτη μεσω pet shop) ετρωγε χυμα ξηρα τροφη αμφιβολης διατροφικης ποιοτητας, εγω για ευκολη λυση πηρα απο το supermarket την Frieskies τουλαχιστον μεχρι να αποφασισω ποια "καλη" τροφη να προτιμησω. Το σκυλακι τις 3 πρωτες μερες την ετρωγε με ευχαριστηση και επειδη ηταν μικρο και ανεμβολιαστο τα εκανε στην πανα. Μια μερα μεχρι να το καταλαβω η μικρη τα ειχε κανει στην πανα και ετσι ξαφνικα τα δαγκωσε να τα φαει. Ναι, τοτε ηταν η πρωτη φορα που φρικαρα, αναρωτηθηκα μηπως της ελειπε ασβεστιο, επειδη ετσι διαβασα κ στο forum. Απο εκεινη την μερα καθε φορα ποθ τα εκανε, κατευθειαν πηγαινε να τα φαει και οταν το ειπα σε εναν φιλο μου που εχει 2 σκυλια ειπε οτι και τα δικα του το εκαναν με τα κακα της γατας του που ετρωγε Friskies. Απο εκεινη την ημερα πηρα στην σκυλιτσα μου σκυλοτροφη Sibau και δια μαγειας το προβλημα λύθηκε.
Αν καποιος απο εσας χρησιμοποιησε την Friskies ειχε το ιδιο προβλημα?
Τι μπορει να εχει αυτη η τροφη που κανει τα σκυλια να θελουν να φανε τα κακα τους?
 




Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Δεν πίστεψε ότι είναι καλή, είπε ότι την έδωσε προσωρινά μέχρι να πάρει καλή.
Τα κόπρανα της γάτας πάντως τα περισσότερα σκυλιά τα θεωρούν μεζέ, άσχετα με το τι τρώει η γάτα.
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
γιατι οι γατες τρωνε αλατι σε αντιθεση με τα σκυλια συμφωνα με τον κτηνιατρο παντα...η sibau σου εχει βγει καλη γιατι αυτη χρεισμοποιουσα και εγω για αναπτυξη!!
 


Viktor

Member
1 Νοεμβρίου 2010
21
0
Χαλκιδα
Υπαρχουν περιπτωσεις που τα σκυλια τρωνε κοπρανα για διαφορους λογους (οπως εμαθα) αλλα μου εκανε εντυπωση που με την αλλαγη τροφης απο μονη της εκοψε μαχαιρι κατι που θα μπορουσε να της γινει ασχημη συνηθεια.Παντως ειδα τρομερη διαφορα γιατι σταματησε να μαδαει πολυ,
το στομαχι της εφτιαξε, αυξηθηκε η ορεξη, τα κοπρανα ηταν πιο καλοσχηματισμενα. Ολα αυτα για μενα ειναι πρωτογνωρα αφου ειναι το πρωτο μου σκυλακι.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Η διατροφη ειναι το Α και το Ω για εναν σκυλο. Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να λεμε "ελα μωρε, σκυλι ειναι"! Διαβασε λιγο την ενοτητα του φορουμε σχετικα με την διατροφη, θα μαθεις πολλα πραγματα.
 


Viktor

Member
1 Νοεμβρίου 2010
21
0
Χαλκιδα
Η διατροφη ειναι το Α και το Ω για εναν σκυλο. Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να λεμε "ελα μωρε, σκυλι ειναι"! Διαβασε λιγο την ενοτητα του φορουμε σχετικα με την διατροφη, θα μαθεις πολλα πραγματα.
Το Forum με βοηθησε να καταλαβω πολλα πραγματα για την διατροφη γι'αυτο και προτιμησα την Sibau. Εχεις δικιο οτι η διατροφη ειναι σημαντικη :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95