Παρκα σκυλων για βολτα


sofia st

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
66
137
42
Παιδιά καλησπέρα.

θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε από τις εμπειρίες σας πάρκα σκύλων στην Αθήνα που να μπορουμε να παμε τα σκυλακια μας..

όπως σας έχω πει, έχω μπλέξει με ένα θεριό ανήμερο, τον Φουμο

https://www.dogforum.gr/community/threads/δινεται-για-υιοθεσια-ο-γλυκος-ΦΟΥΜΟ.34475/

παραθέτω και την αγγελία του..


δυστυχώς εδώ και 1,5 μήνα δεν έχει χτυπήσει ούτε μία φορά το τηλέφωνο...


είναι τέλειος χαρακτήρας, αλλά για διαμέρισμα στα κάτω Πατήσια λίγο δύσκολος... αδύνατον να εκτονώσει την ενέργεια του ο γλυκός μου με δυο μισάωρα βόλτα την ημέρα.. δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για κατι παραπάνω...

έλεγα μήπως γνωρίζατε για κανενα παρκο σκυλων περιφραγμένο χώρο να μπορώ να το αμολήσω το θεριό να εκτονωθεί λίγο.. διαβάζω για το dog park στο Περιστέρι αλλά λέει ανοίγει μόνο 7:00μμ - 10:00μμ? γνωρίζετε?
 

Attachments

  • Like
Reactions: Sofouli


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
Καλησπερα,υπαρχει το dog island resort στο ελληνικο-ανω γλυφαδα ιδιωτικο στα 10$ με το καφεδακι σου και το puppies park στο μαρουσι παλι τα ιδια χρηματα με τον καφε σοτ.Προτημισε αν επιλεξεις απο αυτα τα 2 ,αυτο στο ελληνικο.Ειναι ολοκαινουριο.Και εγω απο αλσουπολη εκει την παω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Καλησπερα,υπαρχει το dog island resort στο ελληνικο-ανω γλυφαδα
Εχεις ιδέα, στις "Υπηρεσίες", εκεί που λέει "Αγορά κουταβιού" τι εννοεί; Γιατί για κάποιο λόγο, δεν μπορώ να το ανοίξω.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εχεις ιδέα, στις "Υπηρεσίες", εκεί που λέει "Αγορά κουταβιού" τι εννοεί; Γιατί για κάποιο λόγο, δεν μπορώ να το ανοίξω.
μονο αυτο γραφει
  • Μέσω της εμπειρίας μας και των πολλών εκτροφείων που συνεργαζόμαστε είμαστε στην διάθεση σας έτσι ώστε να σας βοηθήσουμε να διαλέξετε την κατάλληλη ράτσα κουταβιού για τις ανάγκες σας και τον τρόπο ζωής σας.
 
  • Like
Reactions: mareco


sofia st

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
66
137
42
Στα υπόψιν αυτό στο Ελληνικό. Ακούγεται ενδιαφέρον. Απλά εγώ δεν εννοούσα πάρκα με χρέωση, ούτε να τον πάω και να τον αφήσω. εννοούσα πάρκα με την έννοια του περιφραγμένου χώρου που πάνε τα σκυλιά με τους κηδεμόνες τους για παιχνίδι και εκτόνωση.
 


rastakos

Active Member
7 Σεπτεμβρίου 2016
27
126
38
Επειδη βλεπω οτι εισαι κ.πατησια,στους Αγιους Αναργυρους απεναντι απο το στρατοπεδο στη Λ.Δημοκρατιας θα βρεις ενα "σκυλοπαρκο".Δεν ειναι κανενας τεραστιος χωρος ,αλλα θα εχει ο σκυλαρος την απλα του,μπορεις να πας οποια ωρα θελεις αρκει να μην πας ωρες αιχμης γινεται το αδιαχωρητο.Εχουν βαλει και καποια παιχνιδια για τους σκυλους ,εχει νερο και φυσικα δεν εχει χρεωση.Αν εχεις ακουστα απο την περιοχη,βρισκεται στον πευκωνα.
Υ.Γ. πρωτα θα περασεις απο ελεγχο απο τον Γκουφη και τη Λουνα,τα αδεσποτακια της περιοχης,αλλα μην αγχωνεσαι τους αφηνουν ολους να περασουν!
 


sofia st

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2017
66
137
42
Επειδη βλεπω οτι εισαι κ.πατησια,στους Αγιους Αναργυρους απεναντι απο το στρατοπεδο στη Λ.Δημοκρατιας θα βρεις ενα "σκυλοπαρκο".Δεν ειναι κανενας τεραστιος χωρος ,αλλα θα εχει ο σκυλαρος την απλα του,μπορεις να πας οποια ωρα θελεις αρκει να μην πας ωρες αιχμης γινεται το αδιαχωρητο.Εχουν βαλει και καποια παιχνιδια για τους σκυλους ,εχει νερο και φυσικα δεν εχει χρεωση.Αν εχεις ακουστα απο την περιοχη,βρισκεται στον πευκωνα.
Υ.Γ. πρωτα θα περασεις απο ελεγχο απο τον Γκουφη και τη Λουνα,τα αδεσποτακια της περιοχης,αλλα μην αγχωνεσαι τους αφηνουν ολους να περασουν!
Αλήθεια??? σε ευχαριστώ πολύ, όντως είναι δίπλα μου.. μια φορά είχα κάνει το λάθος και είχα πάει με το θεριό στο άλσος της Νέας Φιλαδέλφειας και τον έλυσα λέω νταξει μωρέ δεν θα φύγει... Το τί κατοστάρι έριξα λέμε.. που να τον φτάσω... εκεί που τον πλησίαζα έκανε πως ερχόταν το τέρας και μετά ξανά βολίδα!!!:p:p:p με τα αδεσποτάκια δεν νομίζω να είναι θέμα γιατί και αυτός είναι βούτυρο με τα άλλα σκυλια, πολύ υποτακτικός..
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Καλησπερα,υπαρχει το dog island resort στο ελληνικο-ανω γλυφαδα ιδιωτικο στα 10$ με το καφεδακι σου και το puppies park στο μαρουσι παλι τα ιδια χρηματα με τον καφε σοτ.Προτημισε αν επιλεξεις απο αυτα τα 2 ,αυτο στο ελληνικο.Ειναι ολοκαινουριο.Και εγω απο αλσουπολη εκει την παω.
Επειδή αποφεύγω συνειδητά τα ελεύθερα-ανεξέλεγκτα πάρκα (επειδή δεν υπάρχει έλεγχος των σκύλων από τους ιδιοκτήτες τους), η προσωπική σας εμπειρία από τα οργανωμένα είναι θετική; Και συγκεκριμένα η ερώτηση -απορία μου είναι αν υπάρχει έλεγχος-παρέμβαση από τους υπεύθυνους του χώρου σε περίπτωση (ο μη γένοιτο) συμπλοκής των σκύλων; Γενικά πως μπορώ να ξέρω (θα μου απαντήσετε "δεν μπορείς":D) αν είναι "ισορροπημένα-κοινωνικοποιημένα τα άλλα σκυλιά στον χώρο; Οι υπεύθυνοι με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα,(τι να πουν κι αυτοί) σκέφτομαι λοιπόν να το τολμήσω με τον κούταβο...Γενικά για εσάς, βασικά για τον σκύλο σας και την κοινωνικοποίηση-άθληση του,ήταν ευχάριστη εμπειρία;
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Εγω ετσι οπως βλεπω το σκυλο μου σε σκυλοπαρκο δεν το αλλαζω με τιποτα.. κ φυσικα καμια σχεση με απλη βολτα με λουρι στο διπλα πχ.. αλλα! Παω πολυ συγκεκριμενες ωρες κ μερες.. απογευματα κ σκ δεν παω.. εχω δοκιμασει πολυ το σκυλοπαρκο του φλοισβου και το παρκο ασυρματου χθες. Στην αρχη λοιπον μπαινω με λουρι ρωταω λιγο τι παιζει κτλ, ποτε δεν εχει γινει τπτ.. αλλα κ να παιξει καποια απλη διορθωση στα πλαισια της κοινωνικοποιησης τους ειναι.. ετσι ακριβως εμαθε ο δικος μου τα ορια του (ωστοσο με σκυλια που ηδη ηξερα απο πριν εγω) και σταματησε σε πολυ καλο βαθμο το τρελο βδελλιασμα.. απ την αλλη αν ειχα σκυλο που δεν γουσταρει πολλα πολλα ειναι φοβικος ή ηξερα οτι θα εβγαζε μια αγριαδα ε προφανως δεν θα τον πηγαινα.. κοιταω καθε φορα τι σκυλι μπαινει και τον κραταω για λιγο μεχρι να δω αντιδρασεις. Γνκ με λες λιγο περιεργη με το θεμα της κοινωνικοποιησης, προσεξα πολυ στο να μην εχει κακη εμπειρια, ποτε δεν θα τον πεταγα καπου χυμα, παντα και να μου μιλανε, εγω δεν θα παρω τα ματια μ απο πανω του..
 
  • Like
Reactions: Elios


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@saras το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να πας και να αποκτήσεις προσωπική άποψη. Κάποια σκυλιά, δεν το απολαμβάνουν με την πρώτη. Χρειάζονται δυό και τρεις, για να εγκλιματιστούν και να νοιώσουν άνετα. Εσύ, ως κηδεμόνας όμως, θα αποκτήσεις μια πρώτη, σχετικά ασφαλή άποψη.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Thanks, θα το τολμήσουμε. Αν πάω πρώτα χωρίς τον σκύλο για να σχηματίσω ασφαλή άποψη θα είναι φυσικά υπερβολή εεεεε;
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Γιατι καλε να μην πας πρωτα μονη σ; Σιγα! Κανε οτι αισθανεσαι εσυ καλυτερα.. υπερβολη δεν μ φαινεται τιποτα πλεον:D (για μενα παει)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Thanks, θα το τολμήσουμε. Αν πάω πρώτα χωρίς τον σκύλο για να σχηματίσω ασφαλή άποψη θα είναι φυσικά υπερβολή εεεεε;
Θα σε βρίζεις που έκανες την διαδρομή και δεν πήρες τον σκύλο σου μαζί (y)
Αν γενικά δεν τσακώνεται με άλλα σκυλιά, να διαλέξεις μια μέρα και ώρα ΜΗ αιχμής, αν μπορείς, και να πας.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Γνκ με λες λιγο περιεργη με το θεμα της κοινωνικοποιησης, προσεξα πολυ στο να μην εχει κακη εμπειρια, ποτε δεν θα τον πεταγα καπου χυμα, παντα και να μου μιλανε, εγω δεν θα παρω τα ματια μ απο πανω του..
Τι λες τώρα, εδώ φοβάμαι ότι και να πάμε, δεν θα τον αφήνω από το λουρί...(από την υπερβολική φοβία τη δική μου και όχι φυσικά του σκύλου μη μου φύγει ή πάθει κάτι) Επίσης, ακριβώς επειδή είναι ακόμη κουτάβι 6,5 μηνών προσέχω (για να έχω) όσο μπορώ, ειδικά στο θέμα της κοινωνικοποίσης, για να μην έχω μελλοντικό πρόβλημα.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Απλα εχε στον νου σου οτι στο σκυλοπαρκο τα αλλα θα ειναι ελευθερα.. δλδ μην ερθουν να τον μυρισουν γυρω γυρω κ αυτος αισθανεται δεμενος και τον τραβας γτ αυτο θα δημιουργησει μεγαλυτερη ανασφαλεια. Την μια κ μονικη φορα που ψιλοαρπαξαν τον δικο μου δυο κοντα οταν ημασταν σε μια πλατεια, με το ασυναισθητο τραβηγμα που εκανα κ εγω στον δικο μου απ το λουρι ηταν σαν να βοηθησα τα αλλα στο να τον αρπαξουν ακομα περισσοτερο (βεβαια τι να εκλαναν τα κακομοιρα μια κλωτσια ηταν μπροστα του αλλα εχε χαρη που δεν εφταιγαν αυτα, θα ειχε παει η κλωτσια συννεφο- ο ιδιοκτητης φυσικα χεστηκε, να παιξουν θελουν λεει)
Αυτα λοιπον πιο πολυ στον δρομο κ σε παρκα θα σ τυχουν παρα σε σκυλοπαρκο.. κανενας τετοιος κοπανος- ιδιοκτητης δεν θα το ψαξει ευκολα, τοσο ωστε να βρει σκυλοπαρκο να παει το σκυλι τ.
 
  • Like
Reactions: saras


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εγω διαλεγω ωρες που εχει καθολου η ελαχιστα σκυλια, οταν ειναι λιγα σκυλια ολα ειναι πιο ελεγχομενα. Συνηθως παω μεσημερι που ειναι αδειο εντελως π.χ κατα τις 2 , τα πολλα σκυλια αρχιζουν και μαζευονται μετα τις 4-5. Καλυτερα αν θες να πας πρωτη φορα πηγαινε μια τετοια ψιλονεκρη ωρα. Αν ερθει και κανα φιλικο σκυλακι δεν ρεχει και τιποτα. Μολις αρχισουν να μαζευονται πολλα και να πινουν καφεδακια οι ιδιοκτητες απομακρυνομαι.

Θεωρω οτι ενας ασφαλης χωρος να εκτονωθει, ο δικος μου τρεχει σαν παλαβος και δε τον εμπιστευομαι να τον αφησω αλλου π.χ βουνο και επισης ειναι ενας καλο χωρος να εξασκησεις και λιγο το ελα κ.τ.λ
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ξερει καποιος σκυλοπαρκο στα βορεια προαστια; Πχ το αλσος συγγρου ωραιο ειναι αλλα δεν πιανεται γιατι δεν εχει περιφραγμενο ειδικο χωρο (δεν κτλβαινω γιατι δεν ριμαδοκλεινουν ενα σημειο την στιγμη που παει τοσος κοσμος κ αφηνει κ τα σκυλια του ελευθερα ενω απαγορευεται) οποτε ειμαστε με το λουρι. Αναρωτιεμαι αν εχει κατι δλδ απο μαρουσι και πανω σιγουρα..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Περιφραγμένο όχι. Μόνη λύση είναι βασιλικά κτήματα πολύ πρωί (πριν αρχίσουν να πηγαίνουν άλλοι) ή οακα αλλά μετά τις 10.30 το βράδυ θα έλεγα. Όχι περιφραγμένα βέβαια, απλά "έρημα".
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
εχει επισκεφτει κανεις το παρκο Αλεξανδρου Αρη στον Υμηττο? Λιγουρευομαι καιρο μια βολτα με το γκρεμλιν εκει αλλα φοβαμαι οτι θα εχει πολλα λυτα δεσποζομενα σκυλια επειδη ειναι περιφραγμενο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3