Παρκα σκυλων για βολτα


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Για να μην μιλάω με γρίφους, αυτό που νόμιζα εγώ και είχε λουκέτο δεν ήταν το τρίτο, έτσι έμαθα τουλάχιστον, αλλά θέλω να το δω με τα μάτια μου. Υπάρχει ( ; ) κάποιο μετά τον Ασύρματο. Θα περάσω για να δώ.
Μου εχουν πει 2 εκδοχες . Μια οτι ειναι μετα τον ασυρματο κοντα στο ρεμα καπου . Η δευτερη οτι ειναι κοντα σε ενα οικοπεδο που χρησιμοποιειται για καλλιεργειες του Δημου. Δε ξερω αν ισχυει οτιδηποτε.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ωραια θα ηταν να εμενε ανοιχτο, αλλα ειναι θεμα χρονου ποτε θα γεμισει στα σπασμενα μπουκαλια μπυρας και αλλα σκουπιδια. :(
Χωρίς να είναι κανόνας στα πάρκα που έχω πάει δεν έχω βρεί τέτοια κατάσταση, ίσως επειδή τα αποφεύγουν άσχετοι με σκυλιά, ωράριο δεν έχω δει σε κανένα. Τα κλειδιά τα έχει υπάλληλος του Δήμου, κάποιος από την γειτονιά ή κάποιος με σύμβαση ο οποίος γυρνοβολάει και τις παιδικές χαρές ;

Εγώ πριν πάω σε πάρκο τον βολτάρω να κάνει τις ανάγκες του στον δρόμο, αν τα μαζέψω σε πάρκο προτιμώ να τα ρίξω στον κάδο απ' έξω για να μην μένουν εκεί και μυρίζει ( παραξενιές είναι αυτές ... )
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μου εχουν πει 2 εκδοχες . Μια οτι ειναι μετα τον ασυρματο κοντα στο ρεμα καπου . Η δευτερη οτι ειναι κοντα σε ενα οικοπεδο που χρησιμοποιειται για καλλιεργειες του Δημου. Δε ξερω αν ισχυει οτιδηποτε.
Αγαπητή @medusa ( κηδεμόνα του θρυλικού μπάτμαν ), το αναζητούσες, με έβαλες στο τρυπάκι, τώρα θα πας και σαν απόδειξη θα βγάλεις φωτό με τον αίλουρο μέσα. Μην μου πείς τι τεράστιο πάρκο, πόσο έτρεξε το γκρέμλιν κλπ. Φωτό έχω αλλά θα περιμένω εσένα :whistle:

Προχωράς την ασυρμάτου, περνάς την είσοδο του πάρκου και συνεχίζεις, περίπου 300 μέτρα ποιό κάτω στο αριστερό χέρι είναι το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής, συνεχίζεις άλλα 400 και συναντάς δεξιά το 15ο Δημοτικό, δίπλα σ' αυτό είναι το πάρκο. Ασυρμάτου & Κνωσού.
 

Attachments



medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Αγαπητή @medusa ( κηδεμόνα του θρυλικού μπάτμαν ), το αναζητούσες, με έβαλες στο τρυπάκι, τώρα θα πας και σαν απόδειξη θα βγάλεις φωτό με τον αίλουρο μέσα. Μην μου πείς τι τεράστιο πάρκο, πόσο έτρεξε το γκρέμλιν κλπ. Φωτό έχω αλλά θα περιμένω εσένα :whistle:

Προχωράς την ασυρμάτου, περνάς την είσοδο του πάρκου και συνεχίζεις, περίπου 300 μέτρα ποιό κάτω στο αριστερό χέρι είναι το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής, συνεχίζεις άλλα 400 και συναντάς δεξιά το 15ο Δημοτικό, δίπλα σ' αυτό είναι το πάρκο. Ασυρμάτου & Κνωσού.
Αυτο ηταν παλια παιδικη χαρα νομιζω.
Ευχαριστω δε θα δεχτω τη προκληση.... Το βγαζω και στη ταρατσα :LOL:

χαχα1.jpg

Απο τη συγκριση με ασυρματου που ειναι και πιο κοντα μας συμπεραινω οτι θα ειναι επιεικως μικροσκοπικο.
χαχα2.png
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αυτο ηταν παλια παιδικη χαρα νομιζω.
Ευχαριστω δε θα δεχτω τη προκληση.... Το βγαζω και στη ταρατσα :LOL:

Απο τη συγκριση με ασυρματου που ειναι και πιο κοντα μας συμπεραινω οτι θα ειναι επιεικως μικροσκοπικο.
:ROFLMAO::ROFLMAO: Πάρκο για γάτες θα το έλεγα, εμ φαγώθηκες να μάθεις. Είναι ποιό μικρό απο το άλλο στην Δράμας.
 

Attachments

  • Like
Reactions: medusa


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Σημερα πηγαμε μια βολτα ως το παρκο του Ασυρματου (Αγιος Δημητριος) και περασαμε και απο το σκυλοπαρκο που εχει. Εκονα εγκαταλειψης και μια τεραστια οπη που χωραει αρκουδα. Ελπιζω να ειναι σε φαση επισκευης απλα, ειδα οτι γινονταν εργασιες σε αλλα σημεια της εκτασης. Αυτη τη στιγμη παντως δεν ειναι καταλληλο για λυτα σκυλια.
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Εξαιρετικό το σκυλοπάρκο στο Φλοίσβο, πηγαίνω τακτικά τον κούταβο σνάουτσερ μου. Τόσο τα σκυλιά όσο και οι ιδιοκτήτες τους είναι ιδιαίτερα κοινωνικοποιημένοι, ποτέ δεν συνάντησα θέμα επιθετικότητας. Ο χώρος παραμένει αρκετά καθαρός, κυρίως λόγω της βοήθειας όλων – συν Αθηνά και «κύνα» κίνει (y)
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Παω στο σκυλοπαρκο στο χαλικακι , κανω να ανοιξω την πορτα και εφυγε ολη πανω μας!
Μια πορτα 1,5 επι 1,5 ,ξυλινο πλαισιο με συρμα. Με κατι προκες σουβλερες να εξεχουν. Απο τυχη δε πλακωσε το γκρεμλιν και την εφαγα εγω!
Γενικα υπο εγκαταλειψη κι αυτο. Επιδιορθωσεις γινονται αυτοσχεδια απο θαμωνες πιστευω.

ΥΣ.Τη πορτα την εδεσα με κορδονια παπουτσιων :LOL: να μη σκοτωθει κανεις. Θα παρω και στο δημο. Πλεον θα ξαναπαω σε σκυλοπαρκο μονο με tire up στη τσαντα κ.τ.λ
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Σύμφωνα με τον νόμο 4830/2021.

"Άρθρο 30
Ίδρυση και λειτουργία περιφραγμένων πάρκων σκύλων
1.Κάθε δήμος δύναται να κατασκευάζει και να λειτουργεί περιφραγμένα πάρκα σκύλων για την εξασφάλιση χώρου άσκησής τους.
2.Επιτρέπονται η εγκατάσταση και η λειτουργία περιφραγμένων πάρκων σκύλων στους κοινόχρηστους χώρους του σχεδίου πόλης και των οικισμών, όπως πλατείες, πάρκα και άλση. Η θέση και το μέγεθός τους, δεν αναιρούν τη βασική λειτουργία του κοινόχρηστου χώρου στον οποίο εντάσσονται. Δεν επιτρέπεται η εγκατάσταση και λειτουργία περιφραγμένων πάρκων σκύλων σε ακτίνα πενήντα (50) μέτρων από κατοικίες, σχολεία και νοσοκομεία."


Πέρυσι ο Δήμος Ν.Σμύρνης έφτιαξε το 1ο πάρκο σκύλων και φέτος αναγκάζεται να το κλείσει.
Η ανακοίνωση του Δήμου αναφέρει:

"ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΡΚΟ ΣΚΥΛΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΜΑΣ ΚΛΕΙΝΕΙ

«Πριν από έναν περίπου χρόνο δημιουργήσαμε το 1ο Πάρκο Σκύλων του Δήμου Νέας Σμύρνης, με όλες τις απαιτούμενες προδιαγραφές. Μέχρι τότε δεν υπήρχε κανένα νομικό πλαίσιο που να καλύπτει ή να αναφέρεται στα Δημοτικά πάρκα σκύλων. Δεν υπήρξε ως εκ τούτου κάποια νομική διαδικασία που δεν τηρήσαμε.

Δυστυχώς, όμως, ο τελευταίος νόμος (4830/2021 – ΦΕΚ 169/Α/18-9-2021) που ψηφίστηκε σχετικά με τα αδέσποτα και δεσποζόμενα ζώα, στο άρθρο 30 (παρ.2, εδ. γ’) αναφέρει πως τα πάρκα σκύλων πρέπει να απέχουν 50 μέτρα από σχολεία ή κατοικίες. Για το λόγο αυτό ελήφθη απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Νέας Σμύρνης (78/2021). Με βάση αυτά τα δεδομένα η λειτουργία του πάρκου σήμερα σταματά."

Πρώτο φέρνω στο μυαλό μου ένα ακόμα του Δήμου Αλίμου που είναι σχεδόν δίπλα σε σχολείο....
 
  • Like
Reactions: Orjo


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
ΩΩΩΩΩΩχχχχ...πάει και το δικό μας στον Χολαργό. Και το ανακαίνισαν πριν ούτε 1 χρόνο...και είναι απ τα καλά (απ όσο έχω ακούσει)...έστω 10 φορές το χρόνο μου άρεσε που την πηγαίναμε...
 
  • Sad
Reactions: Orjo


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
.... Δυστυχώς, όμως, ο τελευταίος νόμος (4830/2021 – ΦΕΚ 169/Α/18-9-2021) που ψηφίστηκε σχετικά με τα αδέσποτα και δεσποζόμενα ζώα, στο άρθρο 30 (παρ.2, εδ. γ’) αναφέρει πως τα πάρκα σκύλων πρέπει να απέχουν 50 μέτρα από σχολεία ή κατοικίες. ....
Τώρα το πρόσεξα. Οπότε σκυλοπάρκα μέσα σε γήπεδα ή μεγάλα άλση - που αφθονούν στις αστικές περιοχές, ή σε ραχούλες και χωράφια;
Πολύ λογικό, όπως πάντα.