Πεμπτο νύχι??


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Καλημέρα σας και Χρόνια Πολλά!

Εχω μια χαζή ερώτηση: το αδεσποτάκι μου έχει.... ένα πέμπτο δάκτυλο στο ένα πίσω πόδι!! παραπάνω από τα τέσσερα κανονικά, περίπου στο ύψος του "αντίχειρα" στα μπροστινά πόδια..... δεν συνδέεται με κόκκαλο ή μυ.... απλώς κρέμεται.... αλλά είναι κανονικό (δηλ. έχει το ίδιο ασπρο χρώμα όπως και τα υπόλοιπα δάκτυλα - ενώ ο υπόλοιπος σκύλος είναι σχεδόν όλος μάυρος) και το νύχι είναι κανονικό....

Η κτηνίατρος μου είπε να το αφήσω ως έχει αφού δεν τον ένοχλεί (δεν τον έχω δει ποτέ να το γλύφει...) και δεν τον πονάει...

Αλλά μου κάνει εντύπωση! Κάποιος μου είπε ότι παρατηρείται στα κυνηγετικά σκυλιά, κι οτι ίσως βοηθάει για να κρατήσουν το θήραμα.... έχει ακούσει κανείς κάτι;;
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Παρατηρείται σε όλα τα σκυλιά και συνήθως αφαιρείται.
Αν δεν αφαιρεθεί δεν δημιουργεί πρόβλημα, εκτός και αν κλρέμεται πολύ ή καλύτερα είναι πολύ μαγάλο, και τραυματιστεί.

Οχι, άστο ώς έχει, εκτός και αν σε ενοχλεί, αισθητικά εννοώ αν θές να το βγάλεις δεν είναι τιποτα ...
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
Κάποιος μου είπε ότι παρατηρείται στα κυνηγετικά σκυλιά, κι οτι ίσως βοηθάει για να κρατήσουν το θήραμα.... έχει ακούσει κανείς κάτι;;
τα σκυλια του με τα πισω ποδια πιανουν το θηραμα??:D:D:D:D
θα ναι κενουρια μεθοδος!!:p:p:p
αστο το ζωντανο, μια χαρα ειναι!!!:):)
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
τα σκυλια του με τα πισω ποδια πιανουν το θηραμα??:D:D:D:D
θα ναι κενουρια μεθοδος!!:p:p:p
:D:D:D Ειδες??? Έχω καινοτόμο σκύλο..... λες να τον πατεντάρω??

ΟΚ, το αφήνω όπως έχει λοιπον..... (δε σκόπευα ουτως ή άλλως να κάνω κάτι από τη στιγμή που δεν βλέπω να τον απασχολεί το σκύλο).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf