Περί κουταβέμπορων


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ήθελα στο θέμα Πρόβλημα περί εκτροφέα να φέρω ως παράδειγμα ότι σε άλλους ( εμπόρους ) για του οποίους δεν έχουμε απτές αποδείξεις έχουμε κάνει σφοδρή επίθεση.

@admin τα σχετικά θέματα όπως

"Εκτροφέας"( ; ) Best Puppies Greece - Τι παίζει;
Ανδρέας Κουταβάκια
κλπ

από ότι καταλαβαίνω έχουν διαγραφεί.

Αν υπήρξε κάποια νομική κίνηση από την μεριά τους ως προς το πρόσωπό σου ή την ιστοσελίδα ενημέρωσέ μας ώστε να προσέχουμε τις αναρτήσεις μας ή να αναλαμβάνουμε προσωπική ευθύνη.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ θα συνεχισω εδω κι οχι στο παράλληλο θέμα που τρέχει γιατί έχει ξεφύγει και δεν θέλω να συνεχίσω στο ίδιο επίπεδο....
εχω βαρεθεί να το γράφω χρόνια τώρα...
Υπάρχει το εξής λάθος που οδηγεί έπειτα πολύ εύκολα στην εκμετάλλευση αδαών από πονηρούς και τσιμπάνε και προκαταβολές....
Γίνεται από αρκετούς λοιπόν ο διαχωρισμός σε αυτους που ενδιαφέρονται να αποκτήσουν κουτάβι οτι οι πηγες αποκτησης ειναι... κουταβοπαραγωγοι... ιδιώτες μπυμπαδες.... παπυμιλς ... πετσοπ... και εκτροφεις....
και αρχίζουν αμέσως μετά... οι κατάρες και οι αφορισμοι...
κι ενω υπάρχουν ένα σωρό άρθρα που καθοδηγούν και μιλάνε για τον σωστο Εκτροφέα, τον ηθικό Εκτροφέα...
το μόνο που μένει και απορρέει από τον προηγούμενο διαχωρισμό είναι απλά ο εκτροφέας...
Έτσι φτάνουμε και στον Βασίλη... που απευθύνθηκε σε εκτροφέα... εμπιστεύθηκε εκτροφέα.... έδωσε προκαταβολή σε εκτροφέα.... αλλά δεν κατάφερε να αναγνωρίσει μέσα από την έρευνα του τον κουταβέμπορα εκτροφέα.... τον απατεώνα εκτροφέα... κλπ....
Είμαι σίγουρος οτι θα θυμηθείς ότι δεν χάνω ευκαιρία... σε διάφορα θέματα να τονίζω... ότι... όλες οι προηγούμενες κατηγορίες είναι εκτροφείς...με εξαίρεση το πετσοπ που απλά εμπορεύεται....
Και ο κουταβέμπορας εκτροφέας είναι και ο μπυμπ εκτροφέας είναι και ο ιδιώτης... και αυτος του κοε με χαρτια στα σκυλιά του...
Σοβαρά τώρα δεν υπάρχουν θέματα ,όχι μόνο ένα, που δεν έχουμε τονίσει να μην εμπιστευεται ο ενδιαφερόμενος ουτε την λίστα του κοε?
Σοβαρά τώρα έχει περάσει ότι χειροκροτουμε όποιον δίνει πεντιγκρί και εξετάσεις?
Δεν έχουμε αναφερει... ουτε μια φορά ότι η ερευνα ξεκιναει απο την μελέτη της φυλής... την επίσκεψη σε εκθέσεις την ερευνα σε εκτροφεις... κι αφου δουμε τα σκυλια του.... κι αφου δουμε τις εξετάσεις.... κι αφού με αυτά είμαστε ικανοποιημένοι.... τοτε κοιτάμε και τον άνθρωπο εκτροφέα?
Αν μου πεις οτι πρώτη φορά τα διαβάζεις αυτά.... σταματώ στο συγκεκριμένο ποστ και δεν χρειάζεται να συνεχίσω την κουβέντα....
Αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι τα έχεις ξαναδιαβάσει γιατι ταχω αναφέρει πολύ πιο αναλυτικά σε περισσοτερα απο δεκα ισως και 20 θέματα... κι όχι μόνο εγώ... αναρωτιέμαι προς τι το ξεσπασμα και ειδικα σε β πληθυντικο... που γνωριζεις πολύ καλά ότι θέλουμε δεν θέλουμε δημιουργεί εντυπώσεις....
Όσο για την διαφορά αντιμετώπισης σε διάφορες κατηγορίες θα ήθελα να διαβάσεις ξανα το ποστ 288 που έχω σημειώσεις εσωτερικά στο quoted
Τέλος κι αυτό έχει ξαναγραφεί... καλοί κακοί υπάρχουν παντού... και στη Γαλλία και στην Ελλάδα... και στο χώρο του αυτοκινήτου κ στο χώρο του σκύλου...
άλλωστε αντανάκλαση της ελληνικής κοινωνίας ειναι...
Όχι δεν ειναι δικαιολογία για να αποδεκτώ την κατάσταση...
Απλά επειδή κατοικώ στο ροζ συννεφάκι μου δεν σημαίνει ότι δεν γνωρίζω τι συμβαίνει γύρω μ....
Πιστεύω λοιπόν ότι το φόρουμ δεν έχει ως σκοπό να δημιουργήσει λίστες με αυτούς που ειναι κακοί και όσους είναι καλοί...
Άλλωστε αυτο θα εγκυμονουσε τον κινδυνο να παραλειψει από αγνοια καποιους, που αυτοματα ενας που δεν ξέρει να τον τοποθετουσε σε διαφορετική κατηγορία...
Πιστεύω λοιπόν ότι το φόρουμ θα έπρεπε να αφυπνιζει τον κάθε ενδιαφερομενο.... να του προσφέρει τα εφόδια να μαθει αλλά και να μπορεί να κρίνει τι έχει απέναντι του...
Από την άλλη σκέφτομαι και όλα αυτά τα χρόνια το έχω ζήσει... ότι το φόρουμ δεν αρκεί απλο μόνο του πρέπει και ο ενδιαφερόμενος να έχει την θέληση και το ανοικτό μυαλό που χρειάζεται ώστε να δεχτεί "την φώτιση" (υπερβάλλον χιουμο)

Ε αν κάτσω και τα αναλογιστώ πιστεύω ότι σε αυτή την κατεύθυνση το φορουμ προσφέρει τα μάλα σχετικά με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί οπουδήποτε στον ελλαδικό χώρο...
Ξέρεις το φόρουμ δεν είναι απρόσωπο.... αποτελείται από τα μέλη του ενεργά.... παλαιά - νέα... και τις απόψεις που καταθέτουν....
Δεν μπορώ λοιπόν να δεχτώ με ευκολία όλο το διπλανό πανηγύρι...
Ευχαριστώ για την υπομονή σας...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Έτσι φτάνουμε και στον Βασίλη... που απευθύνθηκε σε εκτροφέα... εμπιστεύθηκε εκτροφέα.... έδωσε προκαταβολή σε εκτροφέα.... αλλά δεν κατάφερε να αναγνωρίσει μέσα από την έρευνα του τον κουταβέμπορα εκτροφέα.... τον απατεώνα εκτροφέα... κλπ....
Πάλι καλά - τον αναγνώρισε γρήγορα και έφυγε.
Οι άλλοι που κάνουν και γέννες μαζί του δεν τον έχουν αναγνωρίσει μάλλον ακόμη - ε?
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Είμαι ο μόνος που έχει την εντύπωση πως όσοι γράφετε εδώ αλλά και (κυρίως) στο άλλο θέμα (Πρόβλημα με εκτροφέα) στην ουσία των πραγμάτων και στον "πυρήνα" συμφωνείτε;

Αυτό, βέβαια, δε σημαίνει πως όλοι θα προτιμούσατε τον ίδιο "σωστό" (το βάζω σε εισαγωγικά διότι υπάρχουν πολλές εκδοχές του σωστού) εκτροφέα, ούτε την ίδια "σωστή" πηγή απόκτησης σκύλου.

Ακόμα και ο κουταβέμπορας μπορεί να είναι σωστός και σωστότερος από εκτροφέα. Για να μη πω το "εμπρηστικό" πως και ένας ιδιοκτήτης pet shop μπορεί να πουλάει κουτάβια με μεγάλη "σωστότητα" θεωρητικά.

Οι λέξεις και οι τίτλοι μπορεί ή μπορεί και να μην έχουν σημασία και ουσία.

Εμπόριο είναι (και δεν είναι ύβρη η λέξη "εμπόριο") από τη στιγμή που δίνουμε λεφτά και παίρνουμε κουτάβι, συναλλαγή με χρήματα, κεφάλαια, κέρδη, ζημίες, επενδύσεις, χασούρα...

Παρατηρώ όμως, μέσα στα χρόνια, πως είναι πάντα ευκολότερο να βρίσκουμε ένα "φταίχτη", να τον βάζουμε απέναντι και να του ρίχνουμε ευθύνες, να τον βρίζουμε, να του λέμε τι έπρεπε και τι δεν έπρεπε να κάνει, κλπ.

Πολύ πιο δύσκολα επικεντρωνόμαστε στο τι εμείς πρέπει να κάνουμε και τι στην ουσία επιθυμούμε. Είτε θέλουμε να λεγόμαστε ιδιώτες, είτε εκτροφείς, είτε υποψήφιοι ιδιοκτήτες σκύλου, είτε έμποροι, κλπ.

Όσο για τα θέματα που δεν βρίσκεις @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ , έχουν διαγραφεί μετά από απαίτηση του άμεσα θιγόμενου διότι έπλητταν την επαγγελματική του αξιοπρέπεια και πιθανόν τον ζημίωναν. Πέρα από το ότι είμαι υποχρεωμένος από το νόμο να το κάνω, το θεωρώ και σωστό να σας πω την αλήθεια.

Αν κάποιος θεωρεί ότι έπεσε θύμα απάτης ή παρανομίας οφείλει να ακολουθήσει συγκεκριμένη οδό, μέσω του νόμου και της δικαιοσύνης. Δεν μπορεί τα φόρουμ και τα social media να γίνονται δικαστήρια και χώροι δυσφήμησης ή διαφήμισης χωρίς στοιχεία και επιχειρήματα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Θα βάλω κι εγώ την τοποθέτησή μου εδώ, φεύγοντας από το παράλληλο νήμα των προσωπικών επιθέσεων.
@GRDANE Ο Βασίλης δεν άρχισε να "χτυπιέται" όταν έπεσε στον απατεώνα και ξεκίνησε "σταυροφορία". Μιλάω για μένα, γιατί δεν κάνω το δικηγόρο κανενός άλλου.
Δεν έχω τίποτα με τους εκτροφείς είτε οποιασδήποτε προέλευσης, μιας και ο καθένας κάνει την δουλειά του και όπως και σε όλη την υπόλοιπη κοινωνία υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι. Η απόδειξη των λεγομένων μου είναι ο @tasos malinoua που αν και χρησιμοποιώ το όνομά του χωρίς την έγκρισή του, μπορεί να σε διαβεβαιώσει, ως εκτροφέας, για το καλοπροαίρετο.

Η ένστασή μου σε αρκετά θέματα, ακόμη και όταν είχα τον Μάικ, είναι προς τα μέλη του φόρουμ. Με αυτούς που "τα λέμε καθημερινά" και πως αλλάζουν τα λεγόμενά τους σύμφωνα με το ποιός είναι απέναντι. Θα δώσω επιγραμματικά παραδείγματα, χωρίς να έχω καμία διάθεση για αντιπαραθέσεις.

-Μην παίρνεις από βυβ γιατί ..μπλα μπλα μπλα... μπορεί να είναι και από αιμομιξία.
-Στην εκτροφή δεν είναι κακό το inbreeding

-Ζητάμε εξετάσεις υγείας
-Δεν είναι πανάκεια οι εξετάσεις

- Το σκυλί πρέπει να έχει πεντιγκρί
- Και μια φωτοτυπία καλή είναι

και ένα σωρό άλλα που θα έπιαναν σελίδα.

Από την άλλη, μάχες των μαχών για τον εκτροφέα που έχει πεντιγκρί και στον Κεάδα ο εκτροφέας που δεν ακολουθεί το μοτίβο κι ας είναι ο δεύτερος πιο ηθικός από όλους τους υπόλοιπους και άλλα τέτοια πολλά που τα έχετε διαβάσει περισσότερα χρόνια από μένα. Τέλος πάντων.

Και εντάξει, όσο ο καθένας έχει μια συγκεκριμένη άποψη όλα καλά. Όταν όμως προσπαθεί με το ζόρι να σε πείσει ότι ο ελέφαντας πετάει λογικό είναι να υπάρχει αντίδραση. Χειροτερεύει δε, όταν αρχίζουν οι ειρωνείες και οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί.

Θα υπενθυμίσω ότι στην παρόυσα φάση, έκανα κριτική για το τι αντιμετώπισα απο θέμα εκτροφέων κατά την αναζήτησή μου σε όλη την Ευρώπη και αμέσως δέχθηκα επίθεση άμυνας για τους Έλληνες εκτροφείς. Μέχρι προσωπικά μηνύματα βγήκαν στην φόρα και εκτιμήσεις προσωπικότητας, χωρίς λόγο.

Κάτι που τόσα χρόνια έχω παρατηρήσει να γίνεται σε πολά μέλη, ιδιαίτερα νέα.

Το καθαρόαιμο δεν είναι μόνο για εκτροφείς και εκθέσεις, αλλά και για ανθρώπους που αγαπάνε μια ράτσα και θέλουν ένα υγιή σκυλί στο σπίτι τους, εκτός αν κάνω λάθος και είμαι σε λάθος τόπο και χρόνο. Και το ποσοστό αυτό είναι τεράστιο και φεύγουν από τον δρόμο, απλά γιατί χάνουν τον προορισμό τους. Μπορούμε να μιλάμε για την πραγματικότητα στους δρόμους και όχι θεωρίες των θεωριών;

Και η πραγματικότητα, όχι μόνο στην Ελλάδα, απέχει πολύ από την θεωρία. Και το ότι υπάρχει ο Θανάσης, ο Βασίλης, η Βάσω, η Μαρία, ο Τάσος που λένε για τα κακώς κείμενα, δεν σημαίνει ότι σήκωσαν καμία σημαία επανάστασης, απλά λένε τα κακώς κείμενα. Τους δικηγόρους και υπερασπιστές της θεωρίας δεν καταλαβαίνω.

Και στο δια ταύτα. Είσαι εκτροφέας και βλέπεις να γράφονται διάφορα; Μπες και πες είμαι αυτός, κάνω αυτά γιατί πιστεύω αυτό και κάνεις διάλογο, όπως ο τάσος που ειλικρινά του βγάζω το καπέλο. Τα υπόλοιπα και οι υπόλοιποι είναι να είχαμε να λέγαμε, γιατί από την μία μιλάμε με γεγονότα και αποδείξεις και από την άλλη αντιδράμε με θεωρίες και φιλοσοφήματα.

Τέλος φτάνουμε στα άκρα και ξεφεύγουμε γιατί υπάρχει και αυτή η γελοία συμπεριφορά ορισμένων που υπολείπονται σεβασμού και ξεχειλίζουν από κόμπλεξ. Προσωπικά δεν γνωριζόμαστε με κανέναν και καλό είναι να υπάρχει ο ελάχιστος σεβασμός στον άλλο.
 
  • Like
Reactions: Orjo and TheBestBoi


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Είμαι ο μόνος που έχει την εντύπωση πως όσοι γράφετε εδώ αλλά και (κυρίως) στο άλλο θέμα (Πρόβλημα με εκτροφέα) στην ουσία των πραγμάτων και στον "πυρήνα" συμφωνείτε;
Ναι και όχι. Φαίνεται πως συμφωνούμε ως προς το "πρότυπο" του εκτροφέα (πως θα πρεπε νά' ναι - σε καθαρά θεωρητική βάση) με κάποιες αποκλίσεις.

Έχω γράψει ότι ένα 5% - 8% μόνο ανταποκρίνεται στο πρότυπο. Ουδείς απάντησε αν ισχύει ή αν το ποσοστό είναι μπούρδα, κάτι που εύκολα θα μπορούσε να προκύψει με την γνώση του καθενός εδώ μέσα ανά φυλή.

Βγάζουμε μαλάκα (και λαμόγιο) τον πελάτη σε μια αγορά όπου μόνο 5% δεν είναι σκάρτο (για τα γούστα μας). Αν το πούμε κάπου έξω σε άλλη αγορά θα γελάνε και οι πέτρες. Είμαστε εκτός πραγματικότητας.

"Όλοι δεν είναι κατάλληλοι για καθαρόαιμα" και "θα πρέπει να ματώσεις για να πάρεις σκύλο".

Η λογική αυτή είναι απωθητική για νέους ενδιαφερόμενους σκύλου. Το μόνο που κάνει είναι να τους στέλνει μια ώρα αρχίτερα στα διάφορα κενελομάγαζα.

Αν κάποιος θεωρεί ότι έπεσε θύμα απάτης ή παρανομίας οφείλει να ακολουθήσει συγκεκριμένη οδό, μέσω του νόμου και της δικαιοσύνης. Δεν μπορεί τα φόρουμ και τα social media να γίνονται δικαστήρια και χώροι δυσφήμησης ή διαφήμισης χωρίς στοιχεία και επιχειρήματα.
Συμφωνώ. Ας σταματήσουμε λοιπόν να δικάζουμε και τον πελάτη που αυτός φταίει που η φυλή έχει τα χάλια της και που έχουμε και πανδημία.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Εννοείται πως κανείς δεν πρέπει να δικάζεται...

Αν υπάρχουν άνθρωποι που υπερασπίζονται την εκτροφή (γιατί νομίζω ότι αυτό υπερασπίζονται κάποιοι και όχι τους εκτροφείς σαν σύνολο) είναι διότι υπάρχουν άνθρωποι που τσουβαλιάζουν εκτροφείς και "δικάζουν" την εκτροφή.

Αν υπάρχουν άνθρωποι που υπερασπίζονται με σθένος ανθρώπους που πήραν σκύλο από αγγελία, BYB, pet shop, εισαγωγέα, κ.ο.κ. υπερασπίζονται τον άνθρωπο που εξαπατήθηκε ή παρασύρθηκε ή δεν γνώριζε... και όχι τον ανεύθυνο και αδιάφορο. Επίσης, το κάνουν διότι βλέπουν ανθρώπους να "αρπάζουν από τα μούτρα" κάποιους άλλους, πολλές φορές.

Αν το ποσοστό "σωστών" (το βάζω σε εισαγωγικά διότι υπάρχουν πολλές εκδοχές του σωστού) εκτροφέων είναι 5-8%, ποιο θα λέγαμε ότι είναι το ποσοστό των "σωστών" υποψήφιων ιδιοκτητών;

Με τις "σωστές" βασικές γνώσεις, τα "σωστά" κριτήρια, τις "σωστές" απαιτήσεις, κλπ.;

Για αυτό πάντα θα υπάρχουν και άνθρωποι που θα επιλέγουν να μη δικάζουν, να μη κουνούν το δάκτυλο προς καμία κατεύθυνση και θα προτιμούν να επαναλαμβάνουν (σαν χαλασμένα γραμμόφωνα) τις "σωστές" πληροφορίες, τον "σωστό" τρόπο, τον "σωστό" δρόμο...

Όχι διότι έχουν την παραμικρή εντύπωση πως έτσι θα αλλάξουν τα πράγματα... Αλλά διότι αν υπάρχει η απειροελάχιστη πιθανότητα τα πράγματα να αλλάξουν, μόνο με αυτό τον τρόπο θα είναι ουσιαστική η αλλαγή.

Θεωρίες και φιλοσοφήματα θα πεις @vasilis_mike ή όποιος άλλος; Ναι, θεωρίες και φιλοσοφήματα μένουν αν δεν τα κάνεις πράξη εσύ, ο άλλος ή ο παράλλος... και δε το λέω με "κακία" ή για να την πω.

Το να κάθετε ο καθένας να λέει τι κάνει, τι δεν κάνει ή τι έκανε στην ζωή του για να δείξει ότι ο λόγος του έχει "βάρος" δεν είναι κάτι που συμπαθούσα ποτέ. Τι αποφάσεις πήρε στη ζωή και για ποιο λόγο, τι του στοίχισε και τι θυσίασε... Προσωπικά θέματα κι επιλογές που δεν με κάνουν "κατάλληλο" να μιλήσω.

Αλλά όλα τα παραπάνω τα εκφράζω με την μορφή πληροφορίας και προσωπικής άποψης.

Αν αφήσουμε το "κυνήγι του φταίχτη" και το "κυνήγι του γαμάτου" και επικεντρωθούμε στην βοήθεια ο ένας στον άλλο (αλληλεγγύη) και την δουλειά "στη βάση" με πληροφορία, νομίζω θα έχουμε (ίσως) κάποιο αποτέλεσμα.

Έχω πάρει κινητό "φόλα" από Κινέζικο κατάστημα αλλά αυτό δε με έκανε να ξεκινήσω "σταυροφορία" ενάντια στην Κίνα και την βιομηχανία των προϊόντων "μαϊμού"... Έστρεψα το φακό σε εμένα και προσπάθησα να βρω τα λάθη που έκανα, τις λανθασμένες αποφάσεις, τα λάθος κριτήρια, το marketing που με κέρδισε, τις παγίδες που έπεσα, κλπ. Όλα αυτά πλέον τα χρησιμοποιώ για να συμβουλεύσω ανθρώπους που θέλουν να κάνουν παρόμοιες αγορές... και όχι για να λέω, όπου σταθώ κι όπου βρεθώ, πόσο απατεώνες είναι οι Κινέζοι.

15 χρόνια πάντως εδώ την μεγαλύτερη συμμετοχή και "επιτυχία" είχαν τα θέματα ίντριγκας, φαγωμάρας, κουτσομπολιού, κλπ. Κάτι άρθρα με πληροφορία και κάτι συζητήσεις με χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες μένουν να έχουν στα 5-10 χρόνια όσες προβολές κάνει ένα θέμα ίντριγκας, φαγωμάρας και κουτσομπολιού σε 3-4 μέρες.

Είμαι σίγουρος όμως ότι κι εσείς το ξέρετε ότι αυτό συμβαίνει... Στην Ελλάδα ζούμε όλοι. Αν και θα έλεγα πως είναι παγκόσμιο φαινόμενο, απλά με κάποιες ποιοτικές διαφοροποιήσεις από τόπο σε τόπο.

Ελπίζω να μη κούρασα αλλά ελπίζω να κουραστήκατε με αυτά τα θέματα και να "πάμε για άλλα" πιο ουσιώδη (κατά την προσωπική μου άποψη).
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Ακόμα και ο κουταβέμπορας μπορεί να είναι σωστός και σωστότερος από εκτροφέα. Για να μη πω το "εμπρηστικό" πως και ένας ιδιοκτήτης pet shop μπορεί να πουλάει κουτάβια με μεγάλη "σωστότητα" θεωρητικά.
θες να μου εξηγήσεις λίγο παραπάνω το παραπάνω;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Ναι αμέ...

1. Εκτροφέας παραδείγματος

Άνθρωπος που ακολουθεί μόδες και μαζί με το μοδάτο αυτοκίνητο, το kite surfing και τα παντελόνια chino αποφασίζει να δώσει κάποια χρήματα να πάρει από έναν γνωστό εκτροφέα της χώρας του ένα... Mudi.

Μετά από λίγο και για να μη μακρηγορώ, αποφασίζει να ασχοληθεί και με την εκτροφή, για χόμπι, αφού τα χρήματα και ο χώρος δεν είναι πρόβλημα και διαβλέπει πως μπορεί και μέσα από εκεί να τροφοδοτήσει την ματαιοδοξία του.

Φέρνει σκυλιά από ένα πολύ καλό εκτροφείο Mudi του εξωτερικού, δίνει τα σκυλιά του σε γνωστούς handler και τα παρουσιάζουν, κάνει σωστό socializing, συμμετέχει και χειροκροτεί, παίρνει κύπελα ζευγαρώνει με Ch... Δε ξέρει να διαβάζει pedigree, θεωρεί πως ο Gregor Mendel έγραφε σονέτα και πως ταπεραμέντο είναι όταν το σκυλάκι κάνει το κεφάλι στο πλάι..

2-3 γέννες το χρόνο, 1500€ το κουτάβι, κύπελλα, πρωταθλητές, pedigree μόνο στα show quality, κλπ.

2. Κουταβέμπορας παραδείγματος

Άνθρωπος που πάντα είχε σκυλάκια. Παντρεύτηκε γυναίκα από την Πολωνία και όταν πήγε εκεί είδε πως τα καθαρόαιμα σκυλιά πωλούνται φθηνά. Θέλοντας να ξεκινήσει μια δουλειά με κάτι που το γουστάρει είπε να κάνει εισαγωγές κουτάβια.

Γνώρισε 4-5 ανθρώπους εκεί (εκτροφείς), που έχουν σε νορμάλ συνθήκες από 2-3 φυλές έκαστος και κάνουν νορμάλ γέννες τον χρόνο για να συμπληρώνουν εισόδημα. Κάνει τις απαραίτητες και νόμιμες ενέργειες για να κάνει εισαγωγές τα κουτάβια και φέρνει κατά παραγγελία. Με αυτή τη δουλειά ζει την οικογένεια του.

Δίνει ή όχι pedigree, δίνει εγγύηση υγείας με επιστροφή χρημάτων για 4 μήνες, ζητά 400-500€...

3. ιδιοκτήτης pet shop παραδείγματος

Κοπέλα που πάντα αγαπούσε τα ζωάκια, μένει άνεργη και με τα λεφτά της αποζημίωσης ανοίγει pet shop. Βάζει φαγητό στις αδέσποτες γατούλες, φιλοξενεί αδέσποτα στο μαγαζί και συνεργάζεται με τον κουταβέμπορα (2) για πελάτες που ζητούν καθαρόαιμο. Δεν βάζει σκυλιά σε γυάλες...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αν υπάρχουν άνθρωποι που υπερασπίζονται την εκτροφή (γιατί νομίζω ότι αυτό υπερασπίζονται κάποιοι και όχι τους εκτροφείς σαν σύνολο) είναι διότι υπάρχουν άνθρωποι που τσουβαλιάζουν εκτροφείς και "δικάζουν" την εκτροφή.
Νομίζω τα χουμε μπλέξει λίγο.
Οι "τσουβαλιαστές" των εκτροφέων εδώ μέσα, εκτροφικά έχουν. Οξύμωρο.
Για τον εαυτό μου μιλώντας, εκτροφικά κοιτάζω αυτή τη στιγμή. Αναγκάζομαι να κοιτάξω έξω γιατί εδώ δεν βρίσκω αυτό που θέλω.
Οπότε για ποιους τσουβαλιαστές μιλάμε? Τους πελάτες εκτροφείων;


Αν το ποσοστό "σωστών" (το βάζω σε εισαγωγικά διότι υπάρχουν πολλές εκδοχές του σωστού) εκτροφέων είναι 5-8%, ποιο θα λέγαμε ότι είναι το ποσοστό των "σωστών" υποψήφιων ιδιοκτητών;
Aν υποθέσουμε ότι και οι σωστοί υποψήφιοι κυμαίνονται στα ίδια ποσοστά, τότε προσφορά ίσον με ζήτηση άρα είμαστε μια χαρά από εμπορικής πλευράς.
Να μην ξαναδιαβάσουμε όμως εμετούληδες τύπου "η εκτροφή είναι λειτούργημα, χόμπυ, ανεκτίμηση κλπ." γιατί ο μερακλής εκτρέφει από μεράκι κι όχι για να καλύψει τη ζήτηση του 5%.

Αν αφήσουμε το "κυνήγι του φταίχτη" και το "κυνήγι του γαμάτου" και επικεντρωθούμε στην βοήθεια ο ένας στον άλλο (αλληλεγγύη) και την δουλειά "στη βάση" με πληροφορία, νομίζω θα έχουμε (ίσως) κάποιο αποτέλεσμα.
Δεν το βλέπω να γίνεται, όσο δεν υπάρχει αντικειμενική πληροφόρηση. Όταν όλα θα μετρώνται επί ίσοις όροις το βλέπουμε.

15 χρόνια πάντως εδώ την μεγαλύτερη συμμετοχή και "επιτυχία" είχαν τα θέματα ίντριγκας, φαγωμάρας, κουτσομπολιού, κλπ. Κάτι άρθρα με πληροφορία και κάτι συζητήσεις με χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες μένουν να έχουν στα 5-10 χρόνια όσες προβολές κάνει ένα θέμα ίντριγκας, φαγωμάρας και κουτσομπολιού σε 3-4 μέρες.
Λογικό είναι, τα νήματα είναι ζωντανά, τα άρθρα "στατικά" που θα διαβαστούν μία φορά.
Δεν είναι κακή η φασαρία πάντως, προσελκύει και κόσμο...
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
Με αυτή τη δουλειά ζει την οικογένεια του.
απλά να ξέρεις ότι σ' αυτό το σημείο δεν κρατήθηκα και βούρκωσα.


ναι.


μόνο που canis δε ζήτησα να μου φτιάξεις ένα υποθετικό σενάριο. μπορούσα κι εγώ.
στη ζωή αυτά που γράφεις πιστεύεις ότι συμβαίνουν;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@vrmode

Εννοείται ότι προσωπικά καταλαβαίνω πως εσύ εννοείς κάτι που λες και με ποιο σκοπό. Νομίζω, δηλαδή, μετά από τα χρόνια που διαβάζω δημοσιεύσεις σου και γνωρίζω πράγματα μέσα από τα μηνύματα.

Ξέρω πως κατανοείς την αξία της εκτροφής και πως γνωρίζεις πως δεν είναι "σωστή" εκτροφή μόνο F.C.I. και μόνο εκθέσεις μορφολογίας.

Το ίδιο και άλλοι που συζητάμε εδώ έτσι... Για αυτό και λέω πως στον πυρήνα συμφωνούμε.

Νταξ... Μακριά από εμένα τα "λειτουργήματα" και οι "θυσίες" έτσι; :D

Χόμπυ, επάγγελμα ή χαρτζιλίκι... Ή συνδυασμός των παραπάνω.

Για το αν είναι καλό που έχουν κίνηση αυτά... Τι να σου πω; Μπορεί και να έχεις δίκιο...

@spyv

Έλα ρε συ... Δε το είπα σαν επίκληση στο συναίσθημα. Σαν διαφοροποίηση από τον εκτροφέα του παραδείγματος. Ότι ο κουταβέμπορας του παραδείγματος βιοπορίζεται από αυτό.

Αυτούς που περιέγραψα, σχεδόν τους γνωρίζω... Ή τους έχω ζήσει.

Πρόσεξε! Δε λέω πως αυτό είναι ο μέσος όρος ή η πλειοψηφία. Αυτό έγραψα:

Ακόμα και ο κουταβέμπορας μπορεί να είναι σωστός και σωστότερος από εκτροφέα. Για να μη πω το "εμπρηστικό" πως και ένας ιδιοκτήτης pet shop μπορεί να πουλάει κουτάβια με μεγάλη "σωστότητα" θεωρητικά.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Έχω πάρει κινητό "φόλα" από Κινέζικο κατάστημα αλλά αυτό δε με έκανε να ξεκινήσω "σταυροφορία" ενάντια στην Κίνα και την βιομηχανία των προϊόντων "μαϊμού"... Έστρεψα το φακό σε εμένα και προσπάθησα να βρω τα λάθη που έκανα, τις λανθασμένες αποφάσεις, τα λάθος κριτήρια, το marketing που με κέρδισε, τις παγίδες που έπεσα, κλπ. Όλα αυτά πλέον τα χρησιμοποιώ για να συμβουλεύσω ανθρώπους που θέλουν να κάνουν παρόμοιες αγορές... και όχι για να λέω, όπου σταθώ κι όπου βρεθώ, πόσο απατεώνες είναι οι Κινέζοι.
Ναι μόνο που το κινητό φόλα που το αγόρασες κάνα κατοστάρικο (δεν έχει να κάνει με πόσο το αγόρασες), στην τελική το πετάς σε έναν κάδο (θέλω να πιστεύω ανακύκλωσης χαχα), καταριεσαι τους κινέζους και μετά από λίγο ψάχνεις για το επομενο επόμενο κινεζοκινητο ευκαιρία. Ο σκύλος είναι επιλογή ζωής. Θα περάσεις μαζί του καμία 15αρια χρόνια.


Αν το ποσοστό "σωστών" (το βάζω σε εισαγωγικά διότι υπάρχουν πολλές εκδοχές του σωστού) εκτροφέων είναι 5-8%, ποιο θα λέγαμε ότι είναι το ποσοστό των "σωστών" υποψήφιων ιδιοκτητών;
Όσον αφορά τους εκτροφείς, περίπου τόσοι είναι. Το υπόλοιπο 90κάτι % είναι κουταβοπαραγωγοί που βρήκαν ευκαιρία να βγάλουν μεροκάματο από το είδος σκύλος που έχει γίνει μόδα και έχει ζήτηση.
Όσο για τους ιδιοκτήτες πιστεύω Ένα 20 με 30% υπολογίζοντας και τους ιδιοκτήτες που υιοθετούν ένα αδέσποτο η ημίαιμο.
Και παίρνοντας ως δεδομένο αυτο, ενισχύεται η άποψή μου πως οι περισσότεροι που έχουν σκύλο σήμερα (Δυστυχώς ο σκύλος έχει γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια) δεν είναι άξιοι να έχουν σκύλο. Δεν θα έπρεπε να έχουν σκύλο. Η μεγάλη πλειοψηφία που ψάχνουν καθαρόαιμο σκύλο, δεν έχουν ανάγκη καθαρόαιμο σκύλο. Απλά έναν σκύλο. Καθόλου σκύλο. Οι μισές καθαροαιμες φυλές δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν. Γενικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν τόσα σκυλιά γενικότερα. Έτσι κι αλλιώς ο σκυλος σαν είδος δεν κινδυνεύει με εξαφάνιση.
Θα μπορούσα να το προχωρήσω πολύ περισσότερο αλλά θα ξεφύγω (αν δεν το έχω κάνει ήδη).

Είναι κρίμα το να θέλουμε να βάλουμε ένα φιλαράκι στην ζωή μας (γιατί την σήμερον ημέρα αυτό είναι ο σκύλος για την μεγάλη πλειοψηφία) να το έχουμε κάνει τόσο προβληματικό και να γράφουμε εδώ μέσα άπειρα μηνύματα πάνω σε αυτό και άκρη να μην βγαίνει.


Τέλος παραληρήματος. Πάω τον σκύλο βόλτα. Καληνύχτα.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
ναι, κατάλαβα τι έγραψες. θεωρητικά μπορεί να είναι οτιδήποτε, στην πράξη όμως δεν είναι.
αυτά που γράφεις είναι εξαιρέσεις.

απλά αυτό που δε μου άρεσε (να το πω έτσι) στο ποστ σου, είναι ότι "περνάει" ένα λάθος μήνυμα του στυλ "όλοι τα ίδια σκατά είναι", που το βρίσκω άδικο.
 
  • Like
Reactions: canis


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
ΟΧΙ! Το μήνυμα ΔΕΝ είναι "όλοι τα ίδια σκατά είναι"!

Το μήνυμα είναι πως παντού υπάρχουν όλες οι διαβαθμίσεις από το χείριστο στο βέλτιστό και μόνο με υπομονή, επιμονή και ενημέρωση θα οδηγηθούμε στο δικό μας "σωστό". Σε αυτό που δεν θα μας κάνει να μετανιώνουμε και να "σιχτιρίζουμε".
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Ναι αμέ...

1. Εκτροφέας παραδείγματος

Άνθρωπος που ακολουθεί μόδες και μαζί με το μοδάτο αυτοκίνητο, το kite surfing και τα παντελόνια chino αποφασίζει να δώσει κάποια χρήματα να πάρει από έναν γνωστό εκτροφέα της χώρας του ένα... Mudi.

Μετά από λίγο και για να μη μακρηγορώ, αποφασίζει να ασχοληθεί και με την εκτροφή, για χόμπι, αφού τα χρήματα και ο χώρος δεν είναι πρόβλημα και διαβλέπει πως μπορεί και μέσα από εκεί να τροφοδοτήσει την ματαιοδοξία του.

Φέρνει σκυλιά από ένα πολύ καλό εκτροφείο Mudi του εξωτερικού, δίνει τα σκυλιά του σε γνωστούς handler και τα παρουσιάζουν, κάνει σωστό socializing, συμμετέχει και χειροκροτεί, παίρνει κύπελα ζευγαρώνει με Ch... Δε ξέρει να διαβάζει pedigree, θεωρεί πως ο Gregor Mendel έγραφε σονέτα και πως ταπεραμέντο είναι όταν το σκυλάκι κάνει το κεφάλι στο πλάι..

2-3 γέννες το χρόνο, 1500€ το κουτάβι, κύπελλα, πρωταθλητές, pedigree μόνο στα show quality, κλπ.

2. Κουταβέμπορας παραδείγματος

Άνθρωπος που πάντα είχε σκυλάκια. Παντρεύτηκε γυναίκα από την Πολωνία και όταν πήγε εκεί είδε πως τα καθαρόαιμα σκυλιά πωλούνται φθηνά. Θέλοντας να ξεκινήσει μια δουλειά με κάτι που το γουστάρει είπε να κάνει εισαγωγές κουτάβια.

Γνώρισε 4-5 ανθρώπους εκεί (εκτροφείς), που έχουν σε νορμάλ συνθήκες από 2-3 φυλές έκαστος και κάνουν νορμάλ γέννες τον χρόνο για να συμπληρώνουν εισόδημα. Κάνει τις απαραίτητες και νόμιμες ενέργειες για να κάνει εισαγωγές τα κουτάβια και φέρνει κατά παραγγελία. Με αυτή τη δουλειά ζει την οικογένεια του.

Δίνει ή όχι pedigree, δίνει εγγύηση υγείας με επιστροφή χρημάτων για 4 μήνες, ζητά 400-500€...

3. ιδιοκτήτης pet shop παραδείγματος

Κοπέλα που πάντα αγαπούσε τα ζωάκια, μένει άνεργη και με τα λεφτά της αποζημίωσης ανοίγει pet shop. Βάζει φαγητό στις αδέσποτες γατούλες, φιλοξενεί αδέσποτα στο μαγαζί και συνεργάζεται με τον κουταβέμπορα (2) για πελάτες που ζητούν καθαρόαιμο. Δεν βάζει σκυλιά σε γυάλες...
Eάν ο Νο 1 και ο Νο 2 απλώς βγάζουν "καθαρόαιμα" χωρίς τα περεταίρω και εφόσον δεν έχουν καμία διαφορά επί της ουσίας. Αν έπρεπε να διαλέξω, θα διάλεγα τον 2. Ή και την 3 αφού ψωνίζει από τον 2. Στο Νο1 δεν βρίσκω λόγο να δώσω παραπάνω χρήματα.

Θα βάλω κι άλλο ένα παράδειγμα, το Νο4:
Είμαι η vrmode και έχω 2 γαλλίδες, εκτροφικές με pedigree. Η μία αγοράστηκε με εξετάσεις για σπονδυλική στήλη, επιγονατίδα, καρδιά. Στη δεύτερη όχι, αλλά έκανα ακτινογραφίες για πάρτη μου, έτσι για να ξέρω που πατάω, όπως και καρδιογραφήματα/υπερηχο καρδιάς που κάνω έτσι κι αλλιώς.

Τα παραπάνω ευρήματα είναι οκ και βρίσκω έναν αντίστοιχο αρσενικό του κάνουμε κι αυτού 2 ακτινογραφίες και μια καρδιά και κάνουμε γέννα. Άντε βγάζω και μια επωνυμία που είναι εύκολο ή δεν βγάζω και καθόλου.

Από τα 3-4 κουτάβια δίνω τα 2 σε φίλους μου που έχουν καψουρευτεί τις δικές μου και τα άλλα 2 τα πουλάω σε μια τιμή πχ €600-700.

Σε ποια κατηγορία ανήκω?
 
  • Like
Reactions: zerom0


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Η κατηγορία που ίσως ανήκεις είναι "Γέννα από ιδιώτη" ή "Γέννα φίλου/γνωστού". Θα μπορούσε να κολλάει και η λέξη "Ανεύθυνη" στον τίτλο της κατηγορίας, αλλά και η ανευθυνότητα έχει ποσοστό και διαβαθμίσεις.

Όπως έγραψα και πιο πάνω, παντού υπάρχουν όλες οι διαβαθμίσεις από το χείριστο στο βέλτιστό και αυτό το σενάριο που περιγράφεις σίγουρα δεν είναι χείριστο. Δεν είναι και βέλτιστο (όπου βέλτιστο στην περίπτωση θα ήταν να μη γίνει κανένα ζευγάρωμα).

Ανάμεσα στα 4 υποθετικά σενάρια, πάντως, προσωπικά σε τοποθετώ στη θέση 2 ή 3, μπροστά από τον εκτροφέα του παραδείγματος και πίσω από τον κουταβέμπορα ή μπροστά και από αυτόν.

Τα κριτήρια μου δεν είναι μόνο κυνοφιλικά/κυνολογικά αλλά και κοινωνικά... και φυσικά, αυστηρά προσωπικά.

Το σημαντικό όμως είναι να κατανοήσουμε αυτό (κατά τη γνώμη μου):

Το μήνυμα είναι πως παντού υπάρχουν όλες οι διαβαθμίσεις από το χείριστο στο βέλτιστό και μόνο με υπομονή, επιμονή και ενημέρωση θα οδηγηθούμε στο δικό μας "σωστό". Σε αυτό που δεν θα μας κάνει να μετανιώνουμε και να "σιχτιρίζουμε".
 
  • Like
Reactions: zerom0


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
ναι, μόνο που το δύο και το τρία γίνονται σε ένα πλαίσιο ανήθικο ή λανθασμένο ενώ το πρώτο είναι προσωπική ευθύνη το στραβό (του εκτροφέα) και όχι το πλαίσιο στο οποίο το κάνει.

καταλαβαίνεις τη διαφορά;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Πιθανόν να είναι θέμα προσωπικό και υποκειμενικό, αλλά εγώ λανθασμένο πλαίσιο διαβλέπω σε όλα.

Ανήθικο, μάλλον σε κανένα... Αν ήμουν αυστηρότερος, θα έλεγα πάλι σε όλα μα περισσότερο στο 1ο (εκτροφέας παραδείγματος).
 
  • Like
Reactions: zerom0


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
κάπου το είχα ξαναγράψει:

αν ισχύουν οι απαιτήσεις που έχουμε για να πούμε σωστό ένα εκτροφέα, τα παρακάτω δύο ακυρώνονται, μιας και δεν μπορώ να βρω τον τρόπο που θα γίνονται με ηθικό/ σωστό τρόπο.

στο πρώτο παράδειγμα όμως υπάρχει η δυνατότητα να γίνει σωστή εκτροφή, άλλο αν ο εκτροφέας δεν τηρεί αυτά που πρέπει.

εκτός αν θεωρείς την εκτροφή alltogether wrong.
 
  • Like
Reactions: p__nat


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf