Περί Gastrointestinal


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Έχω ένα σκυλάκι 14 κιλά ημίαιμο, δυο χρόνων, που μου έχει κάνει πολλές φορές γαστρίτιδες κατά το παρελθόν. Από την αρχή που τον υιοθέτησα σε ηλικία 7μηνων, του έδινα naturea τροφή, πρώτα puppy, μετά την κανονική με κοτόπουλο και μετά με αρνι( το αρνι λόγω του ότι διάβασα ότι είναι καλύτερο για την πέψη)

Τις γαστρίτιδες αποτι συμπέρανε και η γιατρός, τις έκανε λογικά απτις λιχουδιές ή τα ντενταστιξ για δόντια που το έδινα κτλπ και αποτι είχε φάει τους πρώτους μήνες της ζωής του που ήταν παρατημένο σε χωράφι και έτσι του έγινε πολύ ευαίσθητο το στομάχι του.

Το θέμα μου είναι το εξής.... πλέον την τροφή αρνι που τρώει, νομίζω πως του κάθεται βαριά, γιατί ρεύεται συνέχεια και η ανάσα... άστο καλύτερα πως βρωμάει! Κάποιες φορές τον πιάνουν και χαζό αναγούλες. Βέβαια κόπρανα είναι κομπλέ δεν έχω θέμα.
σκέφτηκα λοιπόν να του γυρίσω γενικά σε gastrointestinal ξηρά και είδα ότι της Purina Pro Plan Veterinary Diets EN Gastroenteric είναι στα ίδια χρήματα. Οποτε θέλω να ρωτήσω αν την γνωρίζετε ή αν έχετε να μου προτείνετε κάτι στα ίδια λεφτά ή κάτι άλλο που να μην είχα σκεφτεί !!!!
Σας ευχαριστώ
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
ΜΙλάς για γαστρίτιδες στο παρελθόν; Τότε δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος για gastro-intestinal τροφή καμίας μάρκας. Το ρέψιμο και οι αναγούλες δε νομίζω ότι έχουν σχέση με το έντερο, τις έχεις συζητήσει με το γιατρό καθόλου;
 


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
ΜΙλάς για γαστρίτιδες στο παρελθόν; Τότε δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος για gastro-intestinal τροφή καμίας μάρκας. Το ρέψιμο και οι αναγούλες δε νομίζω ότι έχουν σχέση με το έντερο, τις έχεις συζητήσει με το γιατρό καθόλου;
Το είπα γιατί κάθε φορά που τον έπιανε η γαστρίτιδα μου έδινε ο γιατρός θεραπεία κάτι χάπια για το στομάχι και gastrointestinal τροφή για λίγες μέρες.
Ο γιατρός μου είπε ότι οι αναγούλες και το ρέψιμο είναι επειδή δυσκολεύεται να χωνέψει το φαγητό του.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Στη θέση σου θα δοκίμαζα να μειώσω την ποσότητα, κι επίσης να τη μοιράσω σε περισσότερα γεύματα. Αν δεν έπιανε, θα πειραματιζόμουν με άλλη τροφή (είτε άλλη ξηρή, είτε άλλη διατροφή). Οι κλινικές τροφές έχουν λόγο ύπαρξης, απλά δεν τις θεωρώ ό,τι καλύτερο για μακροχρόνια χρήση. Εννοείται ότι τα γεύματα έχουν απόσταση τουλάχιστον μια ώρα μετά κι ένα τρίωρο πριν τη βόλτα - το οποίο θα σε δυσκολέψει λίγο με τα περισσότερα γεύματα, αλλά θα τη βρείτε την άκρη :)
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
συνήθως σε σκυλί που έχει κακό πεπτικό περιβάλλον, προσπαθούμε να μην το αφήνουμε πολλές ώρες νηστικό, άρα σπαμε τα γεύματα σε πιο πολλά και μικρότερα και προσπαθούμε το τελευταίο της μέρας να μην απέχει πολύ από το πρώτο της επόμενης.
επισης δεν επιμένουμε με την ίδια τροφή αν βλέπουμε ότι κάτι δεν κάθεται.
ρέψιμο μετά το φαί κάνει; γιατί για εμάς είναι στανταράκι πχ
κι όταν λέμε αναγούλες τι εννούμε;
 
  • Like
Reactions: medusa


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
συνήθως σε σκυλί που έχει κακό πεπτικό περιβάλλον, προσπαθούμε να μην το αφήνουμε πολλές ώρες νηστικό, άρα σπαμε τα γεύματα σε πιο πολλά και μικρότερα και προσπαθούμε το τελευταίο της μέρας να μην απέχει πολύ από το πρώτο της επόμενης.
επισης δεν επιμένουμε με την ίδια τροφή αν βλέπουμε ότι κάτι δεν κάθεται.
ρέψιμο μετά το φαί κάνει; γιατί για εμάς είναι στανταράκι πχ
κι όταν λέμε αναγούλες τι εννούμε;
Ρέψιμο μου κάνει γενικά όλη μέρα.... πλην του δυνατού που ρίχνει κατευθείαν μετά τν τροφή και μας ακούει όλη η πολυκατοικία!!! Αλλά τις αναγούλες πως να τς πω... κάνει κάτι σαν κλουπ κλουπ κλουπ και μετά γλυφεται σα το φίδι
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Έχετε κάνει κανέναν υπέρηχο κοιλίας για να αποκλείσετε τυχόν μηχανική βλάβη που λένε?
 
  • Like
Reactions: zerom0


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Έχετε κάνει κανέναν υπέρηχο κοιλίας για να αποκλείσετε τυχόν μηχανική βλάβη που λένε?
Μου είπε η γιατρός ότι αφού του περνάνε οι εμετοί και έχω αποκλείσει τις λιχουδιές( γιατί μάλλον λόγω αυτών έκανε εμετούς) δε χρειάζεται να κάνουμε υπέρηχο.
βεβαια το έχω στο νου μου στο τέλος του μήνα που θα πληρωθώ να πάω να του κάνω ένα για να δω τι παίζει.

πάντως παιδιά όταν μου τα κάνει αυτά τα ρεψίματα και τις αναγούλες βγάζει μια μπόχα απτό στόμα πωωωω
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
τα κλουπ κλουπ αν κατάλαβα καλά είναι σπασμοί στομάχου να φέρει κάτι επάνω το οποίο μάλλον φτάνει ως το στόμα και γλείφεται ή μάλλον καταπίνει αυτά που ανέβηκαν.
δεν καταλαβαίνω ισόρροπο πεπτικό εδώ και η μυρωδιά δείχνει συνήθως προβληματικό στομάχι. θα πρότεινα περισσότερο ψάξιμο ώστε να λυθεί το πρόβλημα
 
  • Like
Reactions: Tony91