Περιλαίμια και λουριά


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Εχω θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο.Ειχα αγορασει(δεν ηξερα αυτο μου δωσανε:mad:) μια μουφα κολαρο και μαζι σετ ενα μικρο λουρι ιδιου χρωματος.Απ οτι εχω δει οι τριχες του εχουν γινει καπως γυρω απ τον λαιμο και θελω να το αλλαξω.
Θα ηθελα να παρω κολαρο αλυσιδα, εσεις τι λετε?Ο μοτζο εχει μαθει πλεον να περπαταει κοντα μου και δεν τραβαει στην βολτα, αρα πιστευω δεν θα του προκαλεσει καποιο προβλημα.
Εκτος το οτι μου αρεσει περισσοτερο η αλυσιδα,σιγουρα επιδη ειναι μπουλντογκ θα φαινεται ετσι και πιο αγριος καταλαβενετε :bull:
 
Last edited by a moderator:




LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Οχι απλα ξερεις θα φαινεται πιο ομορφος ετσι,εχει και αγρια μουρη θα ειναι ωραιος πιστευω και επιδη ξερω οτι δεν γυρνανε ή σπανε οι τριχες.Πως δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μπλεχτει με την αλυσιδα?
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
LaMb0fGod αν εννοείς αλυσίδα σαν αυτή


δεν ενδείκνυται για να βγάζεις το σκυλί βόλτα. Συνήθως οι αλυσίδες αυτές είναι χαλαρές γύρω από το λαιμό του ζώου, και μπορεί με ένα απότομο τράβηγμα να περάσει το κεφάλι του από μέσα, και να μείνεις με το λουρί στο χέρι..... :D

Εγώ της τη φοράω γιατί μ'αρέσει εμφανισιακά, στη βόλτα όμως της φοράω σαμαράκι.
 
Last edited:


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Α μπραβο βρε σοφια τετοια φαση αλυσιδα εννοω.Θα παρω και θα την δοκιμασω δεν εχω να χασω τιποτα.Να σε ρωτησω κατι αλλο.Που την βρηκες και ποσο κοστιζει?
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Έχω παρόμοιο, μόνο που δεν είναι όλο αλυσίδα (δεν κατάλαβα αν αυτό είναι έτσι).

Το δικό μου έχει ένα τμήμα δερμάτινο. Το μεσαίο μέγεθος 25 ευρώ και το μικρό γύρω στα 15 αν θυμάμαι καλά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Εκτος το οτι μου αρεσει περισσοτερο η αλυσιδα,σιγουρα επιδη ειναι μπουλντογκ θα φαινεται ετσι και πιο αγριος καταλαβενετε
Αγρία μούρη το γαλλικό μπουλντόγκ? :-?

Οχι απλα ξερεις θα φαινεται πιο ομορφος ετσι,εχει και αγρια μουρη θα ειναι ωραιος πιστευω και επιδη ξερω οτι δεν γυρνανε ή σπανε οι τριχες.
Οι τρίχες σπάνε έτσι και αλλιώς με την τριβή. ;-)
Εγώ του φοράω τη συγκεκριμένη αλυσίδα, διότι κάθε φορά που βρέχονταν το δερμάτινο περιλαίμιο, του προκαλούσε ερεθισμό.

Παρεμπιπτόντως, αυτές οι αλυσίδες (ειδικά των 3 σειρών) είναι πολύ βαριές και δεν ξέρω εάν ενδείκνυνται για μικρόσωμο σκύλο.
Εκτός εάν θέλεις να σέρνει το κεφάλι του από το βάρος της αλυσίδας!

Γιατί, αφού δεν τραβάει, δεν του φοράς στηθολουρο?;)
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Προτιμω την κολαρο για ομορφια περισσοτερο,ειχα διαβασει και κατι δημοσιευσεις για το στηθολουρο και δεν μου αρεσει η ιδεα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αύριο θα βάλω στο παιδί πνίχτη, κολάρο και αλυσίδα, φίμωτρο, φιογκάκια και θα βγούμε βόλτα :D

Χωρίς πλάκα τώρα. Αυτό που μας έδειξε η Σοφία είναι πολύ αναξιόπιστο. Στην αλυσίδα μπορεί να μπλεχτεί αν σου ξεφύγει! Άνετα!
Επιπλέον: Αν έχει καλή συμπεριφορά στη βόλτα, θα είναι πολύ πιο άνετα με το στηθόλουρο, όπως είπε και η Rottie.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Eγώ προτείνω σαμαράκι..
Το πιο ασφαλής κατά την γνώμη μου ειδικά για μικρόσωμα..:)
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
ποιο είναι το στηθόλουρο και ποιο το σαμαράκι;
Εγώ στην μικρή έχω ένα που το λέω μασχαλίτη:p
 








nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εγω στη Χιονα φοραω ενα λουρακι δερματινο(κοκκινο με πατουσες!:D) μιας και η αλυσιδα στη συντομη βραδυνη βολτα προς ''νερου'' δεν βολευε,πνιγοτανε το ζαβο αν τραβουσε αποτομα και φοβομουν μην παθει κατι...στη μεγαλη βολτα στηθολουρο ,αν και γενικα δεν τραβαει.ειναι κιουρια!:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Δεν υπάρχει κακό...
Μεγάλη προστασία για τα μικρόσωμα..,τα αρπάζεις εύκολα σε περίπτωση κινδύνου-ανάγκης..και για τα μεγάλα όσο τραβάνε (αν δεν έχουν εκπαιδευτεί )δεν πνίγονται..

Aπλά θέλει να είναι καλά ποιοτικά έτσι ώστε να μην προκαλούν αλλεργίες όπως και στου λαιμού..,απλά αυτό έχει επαφή σε μεγαλύτερη επιφάνεια του σώματος!
και να είναι γερά..
Eμενα με ένα παλιό του..,όχι καλής ποιότητας και όχι καλά μελετημένο για τα κιλά του..,έσπασε ο κρίκος που κρατάει το λουρί καθοδηγήσης και παραλίγο να γίνει το μοιραίο..,πετάχτηκε στην μέση του δρόμου..(το έχω αναφέρει στο κακια στιγμή..)
Με καλή επιλογή σε στηθολουρο εγώ δεν βρίσκω αρνητικά..:)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ρε παιδια ,εχω παρατηρησει οτι το λουρι της Χιονας αφηνει χρωμα(οχι τρελα πραγματα) πανω στο σκαλιμπορ...μπορει να της δημιουργησει προβλημα στο δερμα???η γουνα δεν εχει βαφτει...:confused::rolleyes::-|
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Ρε παιδια ,εχω παρατηρησει οτι το λουρι της Χιονας αφηνει χρωμα(οχι τρελα πραγματα) πανω στο σκαλιμπορ...μπορει να της δημιουργησει προβλημα στο δερμα???η γουνα δεν εχει βαφτει...:confused::rolleyes::-|
Εγώ θα έλεγα να το αλλάξεις..,δεν είναι καλο δείγμα το να ξεβάφει..

Επίσης γενικά καλο είναι για το δέρμα τους στο σπίτι να τα βγάζουμε τα λουράκια..
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Εγώ θα έλεγα να το αλλάξεις
θα το αλλαξω ....φτου γμτ...και δεν εχω βρει κατι τοσο ωραιο στο πετ-σοπ...το ειχα βρει στο jumbo αυτο που εχω τωρα...:cool:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3