Πετ σοπ


Σήφης

Active Member
25 Ιουνίου 2013
35
0
Αθήνα
Ξέχασα...
Προκοπιου στα ορια μενιδι με θρακομακεδονες
Πολυ καλος αλλα ΑΚΡΙΒΟΣ
Δουλευει με τα καλα πορτοφολια, απο θρακομακεδονες
Επισης λεγεται οτι δε θελει αδεσποτα γιατι χτυπημενα, αρρωστα απο το δρομο
Του χαλανε την εικονα
Ευχαριστώ πολύ manin!!!
Επειδή όμως ο Σήφης μου δεν είναι ράτσα κι επειδή δεν είμαι και φραγκάτη μάλλον δεν θα τον προτιμήσουμε τον κύριο... μην του χαλάσουμε και την μόστρα...
Ψάχνω αυτό που φαντάζομαι ότι θέλει η πλειοψηφία... έναν γιατρό που να γνωρίζει καλά το αντικείμενό του και να μην ζητάει τρελά πράγματα.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Σηφη, εμεινες στο ποστ ενος ανθρωπου ο οποιος απ'οτι καταλαβα δεν εχει
προσωπικη εμπειρια αλλα μονο οτι εχει ακουσει και οχι στα ποστς δυο
ανθρωπων που εχουν παει περιστατικα αδεσποτων στον εν λογω κτηνιατρο που εχριζαν ιατρικης βοηθειας και τα εσωσε? Απλα Τραγικο να βγαζουμε τοσο ακομψα συμπερασματα.
 
Last edited:


Σήφης

Active Member
25 Ιουνίου 2013
35
0
Αθήνα
,,,,,,
κτηνιατρος καλος και ακριβος ..........μαντης,,,,,,,,,, νεα φιλαδελφεια.......... κτηνιατρος φθηνος κατω απο το μαημαρκετ μενιδιου,,,,,,, δεν τον βαθμολογω αυτον τον αφηνω στο φλου ==))
ferozea επειδή λες οτι το ψάχνεις... μήπως θα ήθελες να μου πεις σε ποιον κτηνίατρο έχεις καταλήξει τελικά στην περιοχή?
Εγώ τον Σήφη τον πήγα στην Σεργίου στην Λ.Θρακομακεδόνων (είναι ολοκαίνουριο κτηνιατρείο και η γιατρός είναι πιτσιρίκα) όμως δεν είμαι σίγουρη ότι μπορεί να ανταπεξέλθει σε τυχόν δύσκολη περίπτωση (αχρείαστη να είναι!!!). Απο τιμές νομίζω κλασσικά... πχ κάθε εμβόλιο 30€
 


Σήφης

Active Member
25 Ιουνίου 2013
35
0
Αθήνα
Σηφη, εμεινες στο ποστ ενος ανθρωπου ο οποιος απ'οτι καταλαβα δεν εχει
προσωπικη εμπειρια αλλα μονο οτι εχει ακουσει και οχι στα ποστς δυο
ανθρωπων που εχουν παει περιστατικα αδεσποτων στον εν λογω κτηνιατρο που εχριζαν ιατρικης βοηθειας και τα εσωσε? Απλα Τραγικο να βγαζουμε τοσο ακομψα συμπερασματα.
Δεν έμεινα πουθενά!!! Απλά αν πρόσεξες τα ποστ πάνε με μια σειρά και απάντησα σε αυτό που διάβασα. Συγνώμη κιόλας!!!
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ferozea επειδή λες οτι το ψάχνεις... μήπως θα ήθελες να μου πεις σε ποιον κτηνίατρο έχεις καταλήξει τελικά στην περιοχή?
Εγώ τον Σήφη τον πήγα στην Σεργίου στην Λ.Θρακομακεδόνων (είναι ολοκαίνουριο κτηνιατρείο και η γιατρός είναι πιτσιρίκα) όμως δεν είμαι σίγουρη ότι μπορεί να ανταπεξέλθει σε τυχόν δύσκολη περίπτωση (αχρείαστη να είναι!!!). Απο τιμές νομίζω κλασσικά... πχ κάθε εμβόλιο 30€
,,,,,
τι εννοεις πιτσιρικα,,?>?? χειρουργειο εχει μεσα αν χρειαστει κατι σοβαρο η απλα ειναι μονο για εμβολια..??? δηλαδη ειναι και χειρουργος,,>>??? για κατι σοβαρο ειπαμε,,, τον μαντη στη νεα φιλαδελφεια,,,, αλλα φθηνο δεν τον λες,,,,,, με την καμια,,,>>!!! πισω απο το μαημαρκετ ειπα,, απεναντι απο το παρκινγκ,,,,
 


Σήφης

Active Member
25 Ιουνίου 2013
35
0
Αθήνα
εννοώ ότι είναι πιτσιρίκα!!! Περίπου 25.
Εκτός απο τον πάγκο εξέτασης και ένα ακτινολογικό μηχάνημα δεν έχει άλλο δωμάτιο (έχει χώρο γραφείου κ χώρο υποδοχής), οπότε δεν νομίζω ότι χειρουργεί...

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
εννοώ ότι είναι πιτσιρίκα!!! Περίπου 25.
Εκτός απο τον πάγκο εξέτασης και ένα ακτινολογικό μηχάνημα δεν έχει άλλο δωμάτιο (έχει χώρο γραφείου κ χώρο υποδοχής), οπότε δεν νομίζω ότι χειρουργεί...

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!
Κάπως πρέπει να μάθουν και τα πιτσιρίκια. Για εμβόλια θα την εμπιστευόμουν, το ίδιο για καμία ωτίτιδα και τέτοια, για πιο σοβαρά πράγματα με τίποτα.
 


Σήφης

Active Member
25 Ιουνίου 2013
35
0
Αθήνα
Συμφωνώ μαζί σου κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ, απλά νομίζω ότι θα πρέπει να έχουμε επισκεφθεί και έναν κτηνίατρο πιο έμπειρο πριν χρειαστεί οτιδήποτε σοβαρό και ψαχνόμαστε τελευταία στιγμή...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Συμφωνώ μαζί σου κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ, απλά νομίζω ότι θα πρέπει να έχουμε επισκεφθεί και έναν κτηνίατρο πιο έμπειρο πριν χρειαστεί οτιδήποτε σοβαρό και ψαχνόμαστε τελευταία στιγμή...
Συμφωνώ απόλυτα.
Στην περιοχή σας δεν ξέρω να σου συστήσω, απλώς μην ακούς φήμες γιατί ακούγονται πολλές για πολλούς και μεγάλο μέρος τους είναι μπαρούφες!
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
εννοώ ότι είναι πιτσιρίκα!!! Περίπου 25.
Εκτός απο τον πάγκο εξέτασης και ένα ακτινολογικό μηχάνημα δεν έχει άλλο δωμάτιο (έχει χώρο γραφείου κ χώρο υποδοχής), οπότε δεν νομίζω ότι χειρουργεί...

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!
γενικά είναι άδικο να αδικείς και να εκμαιεύει κανείς συμπεράσματα για τις ικανότητες ενός ιατρού απλά εξ όψεως , πχ λόγω ηλικίας .
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Συμφωνώ απόλυτα.
Στην περιοχή σας δεν ξέρω να σου συστήσω, απλώς μην ακούς φήμες γιατί ακούγονται πολλές για πολλούς και μεγάλο μέρος τους είναι μπαρούφες!
επίσης οι κακές φήμες σε ενα σημαντικό ποσοστό , προκύπτουν και διαδίδονται στα πάρκα στην βόλτα , απο άτομα στα οποία ο εκάστωτε Κτηνίατρος δεν τους έκανε κάποιο εμβόλιο ή κάποια θεραπεία για τον σκύλο τους , με 10 € .
Και βέβαια γίνεται ακριβός , απατεώνας , σκοτώστρα , κλπ
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
εννοώ ότι είναι πιτσιρίκα!!! Περίπου 25.
γενικά είναι άδικο να αδικείς και να εκμαιεύει κανείς συμπεράσματα για τις ικανότητες ενός ιατρού απλά εξ όψεως , πχ λόγω ηλικίας .
Συμφωνώ απόλυτα.

Από προσωπική εμπειρία και έχοντας αρκετά χρόνια πια στον επαγγελματικό μου χώρο βλέπω κάποιες φορές ότι συνάδελφοι άρτι αποφοιτήσαντες έχουν πιο πρόσφατες τις γνώσεις από τη σχολή αλλά και έχουν περισσότερο τη διάθεση να ψάξουν το όποιο ζήτημα.

Για παράδειγμα σε ένα νέο επιστήμονα νομίζω ότι είναι πιο πιθανό να του πεις barf και να το ψάξει λίγο παραπάνω (σε όποιο συμπέρασμα και αν καταλήξει) σε αντίθεση με κάποιον που είκοσι χρόνια συνιστά ξηρά τροφή (και δε θα ασχοληθεί καθόλου).
Η “ασφάλεια” της πείρας που έχει ο “ξερόλας” πενηντάρης πιο εύκολα μπορεί να οδηγήσει σε αμέλεια κάποιων στοιχείων και να θεωρηθεί μια περίπτωση ίδια με άλλες -που όμως δε θα είναι.

Όλα αυτά βέβαια είναι γενικότητες. Κάθε φορά πρέπει να κρίνουμε τον καθένα ξεχωριστά και χωρίς στερεότυπα.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
αν είσαι καλύτερος από τους άλλους που δεν είναι και λίγοι θα σε προτιμήσω, δηλαδή αν έχεις γνώσεις και σε δώ οτι ξέρεις. Με ενοχλεί σαν πελάτης αν ο πωλητής δεν ξέρει αλλά κάνει πώς ξέρει εκεί δεν μιλάω αλλά αλλάζω μαγαζί. Ευγένεια κλπ οτι πρέπει να έχεις δεν το συζητάμε. Η ποικιλία δεν είναι απαραίτητη γιατί μπορεί αν δεν έχεις κάτι αλλά να μου το βρείς σε λίγες μέρες πάλι θα σε προτιμήσω.
Και εγώ αυτά εκτιμώ στην επιλογή καταστήματος: εξυπηρέτηση, γνώση, ευγένεια.
Παράδειγμα είχε τύχει να σταματήσω να πηγαίνω σε μαγαζί που ήταν κοντά μου και είχε την τροφή που έπερνα αλλά του ζητούσα να φέρει συγκεκριμένο κωδικό acana των 400gr καθώς τη συσκευασία των 2,5 κιλών την κρατούσα ανοιχτή ένα δύμηνο και μου έλεγε ότι δεν παθαίνει τίποτε, δεν πειράζει, δεν είναι όπως οι φθηνές εταιρίες κλπ. Του είπα ότι προτιμώ την άλλη συσκευασία μία, δύο, τρεις και στο τέλος δεν ξαναπήγα.
Σε άλλο pet shop πιο μακριά εξυπηρετούμαι πάντα. Όταν πχ πήγα αρχές Μαρτίου για τις πρώτες αμπούλες η κοπέλα μου είπε από μόνη της ότι δεν έχει φέρει την τροφή που έπερνα γιατί, όπως της είπε ο αντιπρόσωπος, στο εργοστάσιο της acana στον Καναδά έπιασε φωτιά και υπάρχει μία καθυστέρηση στις παραγγελίες.
Αυτό δεν μπορώ να μην το εκτιμήσω και να μην την προτιμήσω.
 


Σήφης

Active Member
25 Ιουνίου 2013
35
0
Αθήνα
Συμφωνώ απόλυτα.

Από προσωπική εμπειρία και έχοντας αρκετά χρόνια πια στον επαγγελματικό μου χώρο βλέπω κάποιες φορές ότι συνάδελφοι άρτι αποφοιτήσαντες έχουν πιο πρόσφατες τις γνώσεις από τη σχολή αλλά και έχουν περισσότερο τη διάθεση να ψάξουν το όποιο ζήτημα.

Για παράδειγμα σε ένα νέο επιστήμονα νομίζω ότι είναι πιο πιθανό να του πεις barf και να το ψάξει λίγο παραπάνω (σε όποιο συμπέρασμα και αν καταλήξει) σε αντίθεση με κάποιον που είκοσι χρόνια συνιστά ξηρά τροφή (και δε θα ασχοληθεί καθόλου).
Η “ασφάλεια” της πείρας που έχει ο “ξερόλας” πενηντάρης πιο εύκολα μπορεί να οδηγήσει σε αμέλεια κάποιων στοιχείων και να θεωρηθεί μια περίπτωση ίδια με άλλες -που όμως δε θα είναι.

Όλα αυτά βέβαια είναι γενικότητες. Κάθε φορά πρέπει να κρίνουμε τον καθένα ξεχωριστά και χωρίς στερεότυπα.
Δεν θα διαφωνήσω καθόλου σε όσα λες!!! Η γιατρός όμως όπως προανέφερα κάνει, τουλάχιστον προς το παρόν, τα απολύτως απαραίτητα όπως εμβόλια και συνταγογράφηση φαρμάκων. Δεν έχει χώρο χειρουργείου και δεν προβλέπεται τουλάχιστον λόγω τετραγωνικών να αποκτήσει...
Αυτό με προβλημάτισε κυρίως σε συνδυασμό με το νεαρό της ηλικίας.
Να αναφέρω κι ένα παράδειγμα (μη σοβαρού περιστατικού) που με προβλημάτισε... την ρώτησα πότε μπορούμε να κόψουμε τα νύχια του κουταβιού 4,5 μηνων, μου απάντησε πως είναι νωρίς ακόμα και πως επειδή είναι μαύρα θα είναι δύσκολο και φοβάται μην τον τραυματίσει. Φεύγοντας απο εκεί πέρασα απο ένα petshop - κομμωτήριο σκύλων και η "κομμώτρια'' βγήκε έξω να χαιδέψει τον Σήφη. Βρήκα λοιπόν την ευκαιρία και την ρώτησα για τα νύχια του. Εκείνη χωρίς δεύτερη σκέψη έφερε τον ειδικό νυχοκόπτη και σε λίγα λεπτάκια του είχε κόψει τα νύχια.....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
To τελευταίο να μην σε προβληματίζει, ένας γκρούμερ ξέρει πολύ καλύτερα από αυτά παρά ένας κτηνίατρος.
 


Σήφης

Active Member
25 Ιουνίου 2013
35
0
Αθήνα
Συμφωνώ απόλυτα.
Στην περιοχή σας δεν ξέρω να σου συστήσω, απλώς μην ακούς φήμες γιατί ακούγονται πολλές για πολλούς και μεγάλο μέρος τους είναι μπαρούφες!
Έχεις δίκιο, αυτό ισχύει για όλους τους γιατρούς κτηνίατρους ή μη. Η επιλογή γιατρού είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.
 


τσιου

Active Member
12 Δεκεμβρίου 2012
29
0
Σχεδόν Κέντρο
Να αναφέρω κι ένα παράδειγμα (μη σοβαρού περιστατικού) που με προβλημάτισε... την ρώτησα πότε μπορούμε να κόψουμε τα νύχια του κουταβιού 4,5 μηνων, μου απάντησε πως είναι νωρίς ακόμα και πως επειδή είναι μαύρα θα είναι δύσκολο και φοβάται μην τον τραυματίσει. Φεύγοντας απο εκεί πέρασα απο ένα petshop - κομμωτήριο σκύλων και η "κομμώτρια'' βγήκε έξω να χαιδέψει τον Σήφη. Βρήκα λοιπόν την ευκαιρία και την ρώτησα για τα νύχια του. Εκείνη χωρίς δεύτερη σκέψη έφερε τον ειδικό νυχοκόπτη και σε λίγα λεπτάκια του είχε κόψει τα νύχια.....
Μάλλον η απάντηση της κτηνιάτρου ήταν λίγο διπλωματική... νομίζω είναι λίγο υποτιμητικό να ζητάμε από κτηνίατρο που σπούδασε τόσα χρόνια να κόψει τα νύχια του σκύλου μας.
 


Σήφης

Active Member
25 Ιουνίου 2013
35
0
Αθήνα
Μάλλον η απάντηση της κτηνιάτρου ήταν λίγο διπλωματική... νομίζω είναι λίγο υποτιμητικό να ζητάμε από κτηνίατρο που σπούδασε τόσα χρόνια να κόψει τα νύχια του σκύλου μας.
Μα όλοι φίλοι ιδιοκτήτες σκύλων αλλά και διάφορα petshop με έχουν ενημερώσει ότι αυτή είναι δουλειά του κτηνιάτρου.
Εμένα το κουτάβι μου δεν είναι μακρύτριχο για να χρειαστεί κούρεμα ούτε έχω χρήματα για να το πηγαίνω για το μπάνιο του σε κομμωτήριο σκύλων...
θα πρέπει να το πηγαίνω μόνο για κόψιμο των νυχιών του εκεί?? Ούτε καν η κοπέλα που τελικά του τα έκοψε δεν μου είπε κάτι τέτοιο.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μάλλον η απάντηση της κτηνιάτρου ήταν λίγο διπλωματική... νομίζω είναι λίγο υποτιμητικό να ζητάμε από κτηνίατρο που σπούδασε τόσα χρόνια να κόψει τα νύχια του σκύλου μας.
τα νυχια του σκύλου ομως εχουν νεύρο από κάτω. Και αν εμεις κόψουμε την μήτρα του νεύρου με το ψαλίδι και αρχισει να αιμορραγεί το σκυλι, θα τρέχουμε εκ των υστερων για αιμοστατικά? Ολοι οι κτηνιατροι κοβουν τα νύχια στα σκυλια. Και τους το ζητάς ανετα. Προσωπικά αγχωνομαι να τα κόψω εγω, οποτε δεν εχω κανενα θέμα ουτε εγώ, αλλά κυρίως ουτε ο κτηνιατρος μου να το κάνει.

Απλά φοβόταν η κτηνιατρος.