Πιστοποιητικό καθαροαιμιας


D

Deleted member 21373

Guest
Καλημερα με λενε Τενια και ειμαι νεα σκυλομαμα ενος θηλυκου ντομπερμαν.Το κοριτσακι μου το πηρα απο εκτροφειο και θα ηθελα να με βοηθησετε αν μπορειτε σαν εμπειροι σε καποιες αποριες που εχω. Το κουταβι μου παραδοθηκε σε ηλικια δυο μηνων σε αψογη οφειλω να ομολογησω κατασταση με το βιβλιαριο του microtchip πρωτο εμβολιο αποπαρασιτωση εσωτερικη εξωτερικη ολα καλα μεχρι εδω. Το προβλημα μου ειναι οτι το κουταβι δεν εχει pedigree. Κατοπιν εορτης και σαν αρχαρια ιδιοκτητρια ρωτησα την εκτροφεα για το pedigree και μου ειπε οτι πλεον δε μπορει να δηλωσει τη γεννα γιατι τα κουταβια δηλωνονται μεχρι 30 ημερων. Η ερωτηση μου λοιπον απο τη στιγμη που οι γονεις του εχουν pedigree και ειναι καθαροαιμο αν υπαρχει αλλος τροπος να αποκτήσει pedigree ή καποιο πιστοποιητικο καθαροαιμιας. Και τι πρεπει να κανω
Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων
 


elinapol2

Well-Known Member
13 Δεκεμβρίου 2018
326
405
35
Καλημερα με λενε Τενια και ειμαι νεα σκυλομαμα ενος θηλυκου ντομπερμαν.Το κοριτσακι μου το πηρα απο εκτροφειο και θα ηθελα να με βοηθησετε αν μπορειτε σαν εμπειροι σε καποιες αποριες που εχω. Το κουταβι μου παραδοθηκε σε ηλικια δυο μηνων σε αψογη οφειλω να ομολογησω κατασταση με το βιβλιαριο του microtchip πρωτο εμβολιο αποπαρασιτωση εσωτερικη εξωτερικη ολα καλα μεχρι εδω. Το προβλημα μου ειναι οτι το κουταβι δεν εχει pedigree. Κατοπιν εορτης και σαν αρχαρια ιδιοκτητρια ρωτησα την εκτροφεα για το pedigree και μου ειπε οτι πλεον δε μπορει να δηλωσει τη γεννα γιατι τα κουταβια δηλωνονται μεχρι 30 ημερων. Η ερωτηση μου λοιπον απο τη στιγμη που οι γονεις του εχουν pedigree και ειναι καθαροαιμο αν υπαρχει αλλος τροπος να αποκτήσει pedigree ή καποιο πιστοποιητικο καθαροαιμιας. Και τι πρεπει να κανω
Ευχαριστώ πολυ εκ των προτερων
Λυπαμαι που θα σου το πω αλλα σε ξεγέλασαν κ εσενα...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


D

Deleted member 21373

Guest
Απο ποια αποψη? Οτι δεν ειναι καθαροαιμο ή οτι δε μπορω να του βγαλω καποιι πιστοποιητικό?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Σίγουρα, δεν μπορείς τώρα εκ των τόσων υστέρων, να αποκτήσεις pedigree.
Αρα δεν θα μπορέσεις ποτέ, να αποδείξεις καθαροαιμία.
Πλήρωσες για να το αποκτήσεις;
Σε ποιό εκτροφείο απευθύνθηκες;
Ποιοί ήταν οι γονείς;
Ο εκτροφέας, δεν έχει απολύτως καμία δικαιολογία, να μην βγάζει pedigree.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


D

Deleted member 21373

Guest
Ναι το αγορασα κανονικα. Ειδα κ τους γονεις μου εδειξε τα pedigree των γονιων της .
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ναι το αγορασα κανονικα. Ειδα κ τους γονεις μου εδειξε τα pedigree των γονιων της .
Δυό φορές κρίμα τότε.
Αγόρασες ένα καθαρόαιμο, του οποίου την καθαροαιμία, δεν μπορείς να αποδείξεις.
Θα μου πεις...εντάξει δεν με νοιάζει. Αρκεί που θα το ξέρω εγώ. Σ'αυτή την περίπτωση, ok, με γειά σου με χαρά σου, αν και μάλλον σε ενοχλεί, αφού ρωτάς τι μπορείς να κάνεις. Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Απαράδεκτος ο εκτροφέας σου.
Εκτός, αν το πλήρωσες 100-200 ευρώ. Οχι ότι είναι λίγα, αλλά σ'αυτήν την περίπτωση, απλώς δεν ήταν εκτροφέας. Και είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα.

Αισχροκέρδεια όταν λες;
 


D

Deleted member 21373

Guest
Αν δεν κανω λαθος νομιζω οτι υπαρχει καποιο πλαφον αθροιστικα στις γεννες που μπορει να πραγματοποιησει καθε θηλυκο προκειμενου να βγαλουν τα κουταβια pedigree απο τον κοε οπως κ συγκεκριμενη ηλικια ζευγαρωματος αν δεν κανω λαθος. Οποτε αν το θηλυκο εχει υπερβει το πλαφον αυτο ή τα ηλικιακα ορια ζευγαρωματος προφανως κ θα μπορει να βγαλει στα κουταβια pedigree και απλα να την εχει μονο κ μονο σαν αναπαραγωγικη μηχανη. Ναι με πειραζει λίγο ...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Πολύ θα πρέπει να σε πειράζει. Οχι λίγο.
Γιατί αυτό το ενδεχόμενο, δείχνει ανήθικα ζευγαρώματα, με μοναδικό σκοπό το κέρδος.
Που σημαίνει, ότι δεν έπρεπε να έχεις καταλήξει σ'αυτόν τον εκτροφέα εξαρχής.
Αρα, έχεις μεγάλο μερίδιο ευθύνης, που τελικά τον επικρότησες γι'αυτή του την πράξη, δίνοντάς του χρήματα.
 


D

Deleted member 21373

Guest
Καπου ειχα διαβασει ό,τι
υπάρχει η δυνατότητα να περάσει από αναγνώριση το σκυλί.
Για τις φυλές που προβλέπετε πριν αρχίσει η κανονική έκθεση γίνονται αναγνωρίσεις των σκυλιών. Εκεί κάποιος κριτής τα κρίνει σύμφωνα με το πρότυπο και απλά λέει αν το σκυλί είναι εντός ή εκτός προτύπου.
Το σκυλί τότε γράφετε στα μητρώα του ΚΟΕ ως ΒΕΑ (Βιβλίο Εγγραφής Αναγνωρισμένων) 1 (1 γεννεάς).
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Καπου ειχα διαβασει ό,τι
υπάρχει η δυνατότητα να περάσει από αναγνώριση το σκυλί.
Για τις φυλές που προβλέπετε πριν αρχίσει η κανονική έκθεση γίνονται αναγνωρίσεις των σκυλιών. Εκεί κάποιος κριτής τα κρίνει σύμφωνα με το πρότυπο και απλά λέει αν το σκυλί είναι εντός ή εκτός προτύπου.
Το σκυλί τότε γράφετε στα μητρώα του ΚΟΕ ως ΒΕΑ (Βιβλίο Εγγραφής Αναγνωρισμένων) 1 (1 γεννεάς).
Δεν ισχύει για τα doberman.
 


D

Deleted member 21373

Guest
Αυτο ειναι μια εικασια δικη μου στο ερωτημα οτι δε βρισκεις το λογο γιατι να μη βγαλει ο εκτροφεας pedigree . Δε το ξερω απλα διερωτομαι και απλα λεω ενα ενδεχομενο...
 






Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Το καθαρο ντομπερμαν εχει κομμενα αυτια και ουρα.
Αμα ειναι ακοπα μην ψαχνεσαι για "πτυχια" ειναι ημιαιμο....
 




Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Τι βλακεία τώρα, είναι αυτό που της λες;
Λεω οτι το χαρτι αυτο δεν εχει καμια σημασια πρακτικα...
Εκτος αν θες να βαλεις τον/την σκυλο στην αναπαργωγη, οποτε σε ενδιαφερει τα κουταβια σου να εχουν τον τιτλο καθαροαιμα.
 


D

Deleted member 21373

Guest
Αυτο πως βεβαιωνει
την καθαροαιμια ο καθενας μπορει να κοψει αυτια κ ουρα στο σκυλι αυτο δε βεβαιωνει τη ρατσα. Η συγκεκριμενη ρατσα ναι ειχε κατοχυρωθει ετσι .Αυτο βεβαια τελευταια το αλλαξαν
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Λεω οτι το χαρτι αυτο δεν εχει καμια σημασια πρακτικα...
Εκτος αν θες να βαλεις τον/την σκυλο στην αναπαργωγη, οποτε σε ενδιαφερει τα κουταβια σου να εχουν τον τιτλο καθαροαιμα.
Πλάκα κάνεις;
Μη λέμε ότι θέμε. Φυσικά και έχει σημασία.
Και έχει ακόμη μεγαλύτερη σημασία, με την κακή έννοια, όταν ένας υποτίθεται καθώς πρέπει εκτροφέας, δεν εκδίδει pedigree. Πόσο μάλλον, όταν δεν έχει κάνει και σχετική συζήτηση, με το πελατάκι του.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


D

Deleted member 21373

Guest
Επισης να διευκρινησω σχετικα με πιο πανω οτι αφου ειχα δει γονεις αφου ειδα pedigree αφου ειδα το κουταβι αφου μου χαν πει οτι εχρι χαρτια προχωρησα στην αγορα και μετα απο καιρο μιλησα με τον εκτροφεα για να ρωτησω ποτε να υπολογιζω για το pedigree για να το παραλαβω κ κατοπιν εορτης ενημερωθηκα οτι δεν ειχε pedigree .Αυτοι οταν λεγαν χαρτια εννοουσαν τα χαρτια για το μικροτσιπ κ το βιβλιαριο ενω εγω στο μυαλο μου εννοουσα το pedigree. Τεσπα αρκετα το κουρασα το θεμα με χαρτια χωρις χαρτια το αποτελεσμα μετραει οτι θα του δωσω πολυ αγαπη κ τη ζωη που του αξίζει .
 
  • Like
Reactions: spyv and stefanosk