Πληροφορίες για Maltese pocket


MariaTh

Member
8 Νοεμβρίου 2020
22
6
33
Καλησπέρα σας,
ειμαι νέα ιδιοκτητρια από μαλτεζακι ποκετ . Την πήρα πριν από έναν μήνα ,ήταν περίπου 1,5 μηνών μου ειπαν. Ήθελα γενικά συμβουλές γιατί ειναι πρώτη φορά που έχω σκυλάκι στο σπίτι. Θα ηθελα να μάθω για την τροφή, για εκπαίδευση ή για οτιδήποτε πιστευει κάποιος πως θα με βοηθήσει ..Ανησύχησα από την αρχή πολύ γιατι ο κτηνίατρος μου είπε ότι μου την έδωσαν πολύ μικρή και μπορεί να μου έκανε υπογλυκαιμίες αλλά ευτυχώς κατάφερα από 0,500kg που ήταν να είναι τώρα 1,2kg .Της έδινα τροφή που την έσπαγα σε μικρά κομματάκια κ την έβρεχα με λίγο νερό..την τελευταία βδομάδα της έδινα την τροφή σε μεγαλύτερα κομμάτια και δεν την έβρεχα.Την έτρωγε αλλά από 4 γεύματα που έκανε τα μείωσε σε δυο-τρία κ χθες μου έκανε κ λίγο εμετο..βέβαια μετά εφαγε αμέσως κανονικά..Σήμερα την τροφή την έσπασα κ την μούσκεψα παλι..Αν ξέρει κάποιος αν έκανα λάθος με την τροφή ή αν ήταν τυχαίος ο εμετός...
Σας Ευχαριστω εκ των προτέρων
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Καλησπέρα @MariaTh

Να το χαίρεσαι το σκυλάκι σου και με υγεία!

Maltez pocket, mini, miniature, teacup ή ότι άλλο μπορεί να συνοδεύει το όνομα της φυλής Maltez δεν υπάρχουν.

Μπορείς να βρεις ΕΔΩ και το πρότυπο της φυλής που το μέλος μας @p__nat είχε την καλή διάθεση να μεταφράσει.

Ο λόγος που το επισημαίνω δεν είναι "τυπολατρικός" μα βαθιά ουσιαστικός αφού συνήθως οι άνθρωποι που χρησιμοποιούν αυτούς τους όρους για τα Μαλτέζ το κάνουν για να προσελκύσουν πελάτες ή ανθρώπους που θα πάρουν τα κουτάβια τους, έναντι άλλων.

Αν μάλιστα έχουν προσπαθήσει να πετύχουν και αυτή την μείωση στο μέγεθος, τότε αυτό είναι χειρότερο αφού είναι εις βάρος της υγείας του σκύλου. Δε θα σε "πρήξω" άλλο με το συγκεκριμένο. Μπορείς, αν θες, να βρεις πολλές πληροφορίες γύρω από αυτό.

Στο προφίλ των ανθρώπων που δίνουν αυτά τα σκυλιά ταιριάζει και το γεγονός ότι το πήρες σε ακατάλληλη ηλικία (στο έδωσαν σε αυτή την ηλικία). Τα κουταβάκια είναι απαραίτητο να μένουν με την μητέρα και τα αδέρφια τους για τουλάχιστον 2 μήνες. Άλλο ένα θέμα πάνω στο οποίο θα βρεις πολλές πληροφορίες, αν ψάξεις και είναι χρήσιμο.

Για το ερώτημα σου τώρα, θα σου έλεγα πως οι λόγοι είναι πολλοί που ο σκυλάκος μπορεί να έκανε εμετό. Σε γενικές γραμμές, αν το έκανε μόνο για μία φορά, αν δεν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα και αν γενικότερα τρώει, πίνει και παίζει φυσιολογικά... δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε ανησυχήσει ιδιαίτερα.

Λόγω, όμως, της ηλικίας, του μεγέθους και της πιθανά αμφιβόλου ποιότητας και φροντίδας προέλευσης του κουταβιού θα πρότεινα να είσαι σε άμεση επικοινωνία με τον κτηνίατρο που βλέπει το σκύλο.

Να σου ζήσει!
 


MariaTh

Member
8 Νοεμβρίου 2020
22
6
33
Καλησπέρα @MariaTh

Να το χαίρεσαι το σκυλάκι σου και με υγεία!

Maltez pocket, mini, miniature, teacup ή ότι άλλο μπορεί να συνοδεύει το όνομα της φυλής Maltez δεν υπάρχουν.

Μπορείς να βρεις ΕΔΩ και το πρότυπο της φυλής που το μέλος μας @p__nat είχε την καλή διάθεση να μεταφράσει.

Ο λόγος που το επισημαίνω δεν είναι "τυπολατρικός" μα βαθιά ουσιαστικός αφού συνήθως οι άνθρωποι που χρησιμοποιούν αυτούς τους όρους για τα Μαλτέζ το κάνουν για να προσελκύσουν πελάτες ή ανθρώπους που θα πάρουν τα κουτάβια τους, έναντι άλλων.

Αν μάλιστα έχουν προσπαθήσει να πετύχουν και αυτή την μείωση στο μέγεθος, τότε αυτό είναι χειρότερο αφού είναι εις βάρος της υγείας του σκύλου. Δε θα σε "πρήξω" άλλο με το συγκεκριμένο. Μπορείς, αν θες, να βρεις πολλές πληροφορίες γύρω από αυτό.

Στο προφίλ των ανθρώπων που δίνουν αυτά τα σκυλιά ταιριάζει και το γεγονός ότι το πήρες σε ακατάλληλη ηλικία (στο έδωσαν σε αυτή την ηλικία). Τα κουταβάκια είναι απαραίτητο να μένουν με την μητέρα και τα αδέρφια τους για τουλάχιστον 2 μήνες. Άλλο ένα θέμα πάνω στο οποίο θα βρεις πολλές πληροφορίες, αν ψάξεις και είναι χρήσιμο.

Για το ερώτημα σου τώρα, θα σου έλεγα πως οι λόγοι είναι πολλοί που ο σκυλάκος μπορεί να έκανε εμετό. Σε γενικές γραμμές, αν το έκανε μόνο για μία φορά, αν δεν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα και αν γενικότερα τρώει, πίνει και παίζει φυσιολογικά... δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε ανησυχήσει ιδιαίτερα.

Λόγω, όμως, της ηλικίας, του μεγέθους και της πιθανά αμφιβόλου ποιότητας και φροντίδας προέλευσης του κουταβιού θα πρότεινα να είσαι σε άμεση επικοινωνία με τον κτηνίατρο που βλέπει το σκύλο.

Να σου ζήσει!
Καλησπέρα @MariaTh

Να το χαίρεσαι το σκυλάκι σου και με υγεία!

Maltez pocket, mini, miniature, teacup ή ότι άλλο μπορεί να συνοδεύει το όνομα της φυλής Maltez δεν υπάρχουν.

Μπορείς να βρεις ΕΔΩ και το πρότυπο της φυλής που το μέλος μας @p__nat είχε την καλή διάθεση να μεταφράσει.

Ο λόγος που το επισημαίνω δεν είναι "τυπολατρικός" μα βαθιά ουσιαστικός αφού συνήθως οι άνθρωποι που χρησιμοποιούν αυτούς τους όρους για τα Μαλτέζ το κάνουν για να προσελκύσουν πελάτες ή ανθρώπους που θα πάρουν τα κουτάβια τους, έναντι άλλων.

Αν μάλιστα έχουν προσπαθήσει να πετύχουν και αυτή την μείωση στο μέγεθος, τότε αυτό είναι χειρότερο αφού είναι εις βάρος της υγείας του σκύλου. Δε θα σε "πρήξω" άλλο με το συγκεκριμένο. Μπορείς, αν θες, να βρεις πολλές πληροφορίες γύρω από αυτό.

Στο προφίλ των ανθρώπων που δίνουν αυτά τα σκυλιά ταιριάζει και το γεγονός ότι το πήρες σε ακατάλληλη ηλικία (στο έδωσαν σε αυτή την ηλικία). Τα κουταβάκια είναι απαραίτητο να μένουν με την μητέρα και τα αδέρφια τους για τουλάχιστον 2 μήνες. Άλλο ένα θέμα πάνω στο οποίο θα βρεις πολλές πληροφορίες, αν ψάξεις και είναι χρήσιμο.

Για το ερώτημα σου τώρα, θα σου έλεγα πως οι λόγοι είναι πολλοί που ο σκυλάκος μπορεί να έκανε εμετό. Σε γενικές γραμμές, αν το έκανε μόνο για μία φορά, αν δεν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα και αν γενικότερα τρώει, πίνει και παίζει φυσιολογικά... δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε ανησυχήσει ιδιαίτερα.

Λόγω, όμως, της ηλικίας, του μεγέθους και της πιθανά αμφιβόλου ποιότητας και φροντίδας προέλευσης του κουταβιού θα πρότεινα να είσαι σε άμεση επικοινωνία με τον κτηνίατρο που βλέπει το σκύλο.

Να σου ζήσει!
Σε Ευχαριστω πολύ για την απάντηση και τις διευκρινίσεις σου.

Το πρότυπο της φυλής που μου έστειλες με βοήθησε παρα πολύ. Ευτυχως από όταν την πήρα τωρα είναι με διαφορά σε πολύ καλή κατάσταση. Το γνωριζα κι εγώ ότι τα κουταβάκια πρέπει να μένουν έως δυο μηνών με την μητέρα τους επειδη είχαμε ως οικογένεια κυνηγόσκυλα θεώρησα ότι ίσως για κάποιες ράτσες δεν ισχύει.. Όταν μου το είπε ο κτηνίατρος πίστεψα πως ήταν καλύτερο να την κρατήσω εγώ παρα να την επιστρέψω γιατί δεν θα πήγαινε στην μητέρα της αλλά ίσως σε κάποια αλλά χέρια που δεν θα την φρόντιζαν τόσο κι επέλεξα έτσι να την κρατήσω.

Οσο για το μέγεθος έχεις απόλυτο δίκιο γιατί κι ο κύριος που το πήρα μου είπε ότι το συγκεκριμένο σκυλάκι θα φτάσει με το ζόρι το 1,5 κιλο πράγμα απίθανο καθώς ήδη είναι 1,2 σε βάρος κι είναι μόλις 2,5 -3 μηνών ...

Χαιρομαι που βρήκα κ το φόρουμ για να ενημερώνομαι όσο μπορω γιατί κ δυο κτηνιάτρους ρώτησα κι η απάντηση ήταν ψάξε στο Ίντερνετ κ στο Ίντερνετ έψαξα παρα πολύ για πληροφορίες και ήταν όλες γενικές. Εδώ ευτυχώς έχω διαβάσει αρκετά πράγματα κ για το τρίχωμα τους και για τα ματάκια τους κ γενικά ψάχνω όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορω από υπεύθυνα άτομα που έχουν την ίδια ρατσα καθώς βλέπω ότι κτηνίατροι κλπ δεν είναι πάντα άξιοι εμπιστοσύνης.

και πάλι σε Ευχαριστω που αφιέρωσες χρόνο να με ενημερώσεις
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Συγκρίνοντας με την καμπύλη ανάπτυξης της μικρής μου, σε αυτήν την ηλικία η Ρίνα μου ήταν περίπου μισό κιλό βαρύτερη, αλλά παρόλ' αυτά εθεωρείτο λιποβαρής. Αναπτύχθηκε αρκετά μετά τον πρώτο χρόνο, όπου και έφτασε στο φυσιολογικό βάρος της φυλής.

Στην δική σου περίπτωση, δεν ξέρουμε αν είναι θέμα υποσιτισμού, προκειμένου να πείσει για ...πόκετ, ή αν υπάρχει άλλη, μικρότερη φυλή στο αίμα της που την καθιστά πιο μικρόσωμη. Στην θέση σου θα της είχα διαθέσιμη τροφή όλη τη μέρα, μέχρι να φτάσει 5-6 μηνών. Δεν νομίζω πως χρειάζεται σπάσιμο, ή βρέξιμο για να φάει, αφού ήδη έχει βγάλει δόντια και στις puppy τροφές, οι κροκέτες είναι αρκετά μικρές... Εκτός αν τελικά είναι μικρότερη σε ηλικία απ' ότι συζητάμε!

Σχετικά με εκπαιδεύσεις, τρίχωμα, μάτια κ.λπ. υπάρχουν άπειρα θέματα στην κοινότητα που μπορούν να σε βοηθήσουν. Οι κτηνίατροι δεν είναι αρμόδιοι να σε βοηθήσουν σε θέματα καλλωπισμού και καλό θα ήταν να αγνοήσεις τις σχετικές συμβουλές. Θα πω ως παράδειγμα, την προτροπή να κουρέψουμε τις τρίχες γύρω από τα μάτια της δικής μου, όταν πήγα για τα επαναληπτικά της εμβόλια, πράγμα αδιανόητο, που μόνο προβλήματα θα μπορούσε να φέρει! Επίσης, ούτε τις τρίχες που φυτρώνουν μέσα στα αυτιά θα κουρέψεις ποτέ! Θα βρεις μια καλή groomer να σου δείξει πως θα τις βγάζεις, ώστε να μένει καθαρός ο ακουστικός πόρος και όλα θα πάνε μια χαρά!
 


MariaTh

Member
8 Νοεμβρίου 2020
22
6
33
Συγκρίνοντας με την καμπύλη ανάπτυξης της μικρής μου, σε αυτήν την ηλικία η Ρίνα μου ήταν περίπου μισό κιλό βαρύτερη, αλλά παρόλ' αυτά εθεωρείτο λιποβαρής. Αναπτύχθηκε αρκετά μετά τον πρώτο χρόνο, όπου και έφτασε στο φυσιολογικό βάρος της φυλής.

Στην δική σου περίπτωση, δεν ξέρουμε αν είναι θέμα υποσιτισμού, προκειμένου να πείσει για ...πόκετ, ή αν υπάρχει άλλη, μικρότερη φυλή στο αίμα της που την καθιστά πιο μικρόσωμη. Στην θέση σου θα της είχα διαθέσιμη τροφή όλη τη μέρα, μέχρι να φτάσει 5-6 μηνών. Δεν νομίζω πως χρειάζεται σπάσιμο, ή βρέξιμο για να φάει, αφού ήδη έχει βγάλει δόντια και στις puppy τροφές, οι κροκέτες είναι αρκετά μικρές... Εκτός αν τελικά είναι μικρότερη σε ηλικία απ' ότι συζητάμε!

Σχετικά με εκπαιδεύσεις, τρίχωμα, μάτια κ.λπ. υπάρχουν άπειρα θέματα στην κοινότητα που μπορούν να σε βοηθήσουν. Οι κτηνίατροι δεν είναι αρμόδιοι να σε βοηθήσουν σε θέματα καλλωπισμού και καλό θα ήταν να αγνοήσεις τις σχετικές συμβουλές. Θα πω ως παράδειγμα, την προτροπή να κουρέψουμε τις τρίχες γύρω από τα μάτια της δικής μου, όταν πήγα για τα επαναληπτικά της εμβόλια, πράγμα αδιανόητο, που μόνο προβλήματα θα μπορούσε να φέρει! Επίσης, ούτε τις τρίχες που φυτρώνουν μέσα στα αυτιά θα κουρέψεις ποτέ! Θα βρεις μια καλή groomer να σου δείξει πως θα τις βγάζεις, ώστε να μένει καθαρός ο ακουστικός πόρος και όλα θα πάνε μια χαρά!
Όσον αφορά το βάρος της τρώει γενικά αρκετά όσο της βρέχω την τροφή.την προηγούμενη βδομάδα που της την εδωσα ολόκληρη χωρίς να την βρεχω έτρωγε αλλά μου μείωσε πολύ τα γεύματα κ μου έκανε κι εμετο μια φορά γι αυτό επέλεξα να αρχίσω να τησ την βρέχω ξανά..Της έχω όλη την ημέρα τροφή. όταν την πήρα ήταν μόλις 1/2 κιλο κ μεσα σε λιγοτερο από μήνα έφτασε τόσα κιλά γι αυτό θεώρησα πως τρέφεται καλά..Ισως υπάρχει στο αίμα της κάποια μικρότερη φυλή όπως λες ..δεν νομίζω να υποσιτίζεται,την πήγα σε δυο διαφορετικούς κτηνιάτρους κι οι δυο μου είπαν πως τους φαίνεται μια χαρά κ το βάρος..Ευχομαι να μην κάνω κάτι λαθος κι ίσως αναπτυχθεί αργότερα όπως λες...Τρώει 4 γευματα την ημέρα μισό μπολ τροφή..

Πάντως όταν την πήρα μου έδειξαν κι αλλά δυο Μαλτέζ π μου είπαν ότι ήταν ακριβώς ίδια ηλικία με την δικιά μου πιο δραστήρια κι εκεινα ήταν σχεδόν διπλασια σε μέγεθος κι επειδή αυτή ήταν μόνη της σε ενα κλουβί ήσυχη κ μαζεμένη μου τράβηξε την προσοχή και την πήρα.. Για την ηλικία τώρα δεν μπορω να ειμαι σίγουρη δεν ειχε καν δόντια όταν την πήρα πρώτη μέρα σπίτι...Την πήρα 3 Οκτώβρη.

Τις τρίχες από τα μάτια δυστυχως στο πρώτο εμβόλιο μου τις κούρεψε ο κτηνίατρος μια φορά αλλά δεν θα τον αφήσω ξανά..Άλλαξα κ κτηνίατρο..
Μελέτησα στο φόρουμ πολλες Συζητήσεις για τον καλλωπισμό και θα την πηγαίνω σε groom καθώς σκοπεύω να της αφήσω και το τρίχωμα μακρύ ίσως όχι να σέρνεται κάτω αλλά αρκετά μακρύ..

Οποιαδηποτε άλλη συμβουλή σου ή κάτι που πρέπει να προσέξω και δεν πάει στο μυαλό μου θα βοηθούσε κι είναι καλοδεχουμενη.

Σε Ευχαριστω παρα πολύ για την απάντηση σου
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Λες και το ήξερα... Αυτήν την εμμονή να ψαλιδίζουν τις τρίχες στα μάτια, δεν μπορώ να την καταλάβω!

Προσωπικά, δεν έχω την πείρα να δώσω συμβουλές, σχετικά με ιατρικά ζητήματα. Μια την έχω και μαθαίνω κι εγώ μαζί της. Είχα όμως μια καλή εκτροφέα δίπλα μου και όλα τα μέλη εδώ που έχουν καταθέσει όλον αυτόν τον όγκο πληροφοριών, που με βοήθησαν να αποφύγω τις κακοτοπιές... Μια αιτία σχετικά με τον εμετό της, θα μπορούσε να είναι και κάποιο παιχνίδι της. Έτυχε στην δική μου μερικές φορές να κάνει εμετό σε ανύποπτο χρόνο και τυχαία συνειδητοποίησα πως το έκανε όταν έπαιζε με ένα συγκεκριμένο παιχνίδι.

Για τις τρίχες, τα είπαμε. Οι κοντοκουρεμένες τρίχες μπαίνουν στα μάτια τους σαν αγκάθια, προκαλούν δακρύρροια και μετά αρχίζει ο μπελάς με το κόκκινο τρίχωμα... Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα, είναι να πάρεις ένα βιολογικό τζελ και με ελάχιστη ποσότητα (φακής) να κατεβάζεις τις τρίχες προς τα κάτω μέχρι να μακρύνουν.
Καλλωπισμοί, εκπαιδεύσεις κ.λπ. είναι σωστότερο να γραφτούν στα αντίστοιχα νήματα. Γενικότερα, καλό είναι να προλαμβάνεις παρά να αντιμετωπίζεις.

Α!! Ένα που θεωρώ σημαντικό να ειπωθεί τώρα, είναι να προσέχεις να μην χοροπηδάει! Το εξάρθρημα επιγονατίδας είναι πολύ συχνό στις μικρόσωμες φυλές και εφόσον δεν γνωρίζεις τους προγόνους, δεν ξέρεις αν υπάρχει ιστορικό. Ίσως θα ήταν καλό κάποια στιγμή να της κάνεις την σχετική εξέταση.
 


MariaTh

Member
8 Νοεμβρίου 2020
22
6
33
Λες και το ήξερα... Αυτήν την εμμονή να ψαλιδίζουν τις τρίχες στα μάτια, δεν μπορώ να την καταλάβω!

Προσωπικά, δεν έχω την πείρα να δώσω συμβουλές, σχετικά με ιατρικά ζητήματα. Μια την έχω και μαθαίνω κι εγώ μαζί της. Είχα όμως μια καλή εκτροφέα δίπλα μου και όλα τα μέλη εδώ που έχουν καταθέσει όλον αυτόν τον όγκο πληροφοριών, που με βοήθησαν να αποφύγω τις κακοτοπιές... Μια αιτία σχετικά με τον εμετό της, θα μπορούσε να είναι και κάποιο παιχνίδι της. Έτυχε στην δική μου μερικές φορές να κάνει εμετό σε ανύποπτο χρόνο και τυχαία συνειδητοποίησα πως το έκανε όταν έπαιζε με ένα συγκεκριμένο παιχνίδι.

Για τις τρίχες, τα είπαμε. Οι κοντοκουρεμένες τρίχες μπαίνουν στα μάτια τους σαν αγκάθια, προκαλούν δακρύρροια και μετά αρχίζει ο μπελάς με το κόκκινο τρίχωμα... Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα, είναι να πάρεις ένα βιολογικό τζελ και με ελάχιστη ποσότητα (φακής) να κατεβάζεις τις τρίχες προς τα κάτω μέχρι να μακρύνουν.
Καλλωπισμοί, εκπαιδεύσεις κ.λπ. είναι σωστότερο να γραφτούν στα αντίστοιχα νήματα. Γενικότερα, καλό είναι να προλαμβάνεις παρά να αντιμετωπίζεις.

Α!! Ένα που θεωρώ σημαντικό να ειπωθεί τώρα, είναι να προσέχεις να μην χοροπηδάει! Το εξάρθρημα επιγονατίδας είναι πολύ συχνό στις μικρόσωμες φυλές και εφόσον δεν γνωρίζεις τους προγόνους, δεν ξέρεις αν υπάρχει ιστορικό. Ίσως θα ήταν καλό κάποια στιγμή να της κάνεις την σχετική εξέταση.
 


MariaTh

Member
8 Νοεμβρίου 2020
22
6
33
Η προσωπική πείρα χρειαζεται κι αυτή όποτε σε Ευχαριστω που μου παρέχεις τις πληροφορίες σου.Κι εγώ μαζί της μαθαίνω!!

Το βιολογικό τζελ που μου προτείνεις που μπορω να το βρω; ελπίζω να μην φανεί χαζο αλλά δεν γνωρίζω καθόλου..εννοείς να τοποθετήσω πάνω στην φακή το τζελ και να της κατεβάζω τις τριχουλες ή είναι κάποιο βιολογικο τζελ φακής;

Για το εξάρθρωμα της επιγονατίδας το είχα διαβάσει ευτυχώς πριν την πάρω και την προσέχω όσο μπορώ αλλά στο παιχνίδι της αρέσει πολύ να χοροπηδάει..Θα ρωτήσω την κτηνίατρο για την εξέταση ποτέ πρεπει να την κάνει.
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Εννοώ, να βάλεις μια ελάχιστη ποσότητα στα δάχτυλα σου (την φακή την έφερα ως παράδειγμα, για να καταλάβεις το μέγεθος της ποσότητας!) και να της κατεβάζεις τις τριχούλες, ώστε να μην μπαίνουν στα μάτια της. Βιολογικό τζελ, εννοώ χωρίς αλκοόλη, parabens ή παράγωγα πετρελαίου. Μπορείς να πάρεις με αλόη βέρα και διάφορα άλλα φυτικά εκχυλίσματα, ή κάποιο παιδικό (της Frezyderm για παράδειγμα), που δεν περιέχουν χρώματα και σιλικόνες. Παιδικά θα βρεις σίγουρα στα φαρμακεία...
 


MariaTh

Member
8 Νοεμβρίου 2020
22
6
33
Εννοώ, να βάλεις μια ελάχιστη ποσότητα στα δάχτυλα σου (την φακή την έφερα ως παράδειγμα, για να καταλάβεις το μέγεθος της ποσότητας!) και να της κατεβάζεις τις τριχούλες, ώστε να μην μπαίνουν στα μάτια της. Βιολογικό τζελ, εννοώ χωρίς αλκοόλη, parabens ή παράγωγα πετρελαίου. Μπορείς να πάρεις με αλόη βέρα και διάφορα άλλα φυτικά εκχυλίσματα, ή κάποιο παιδικό (της Frezyderm για παράδειγμα), που δεν περιέχουν χρώματα και σιλικόνες. Παιδικά θα βρεις σίγουρα στα φαρμακεία...
Χαχαχαχ κλαίω με την φακή οοκ σε Ευχαριστω κ πάλι παρα πολύ για την άμεση απάντηση!!
 
  • Like
Reactions: p__nat


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3