Ποιά είναι η επιτυχημένη εκπαίδευση τουαλέτας;


jObo

Member
4 Σεπτεμβρίου 2008
12
0
Thessaloniki
Μία λίγο χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω μία πλήρη απάντηση.

Όλοι οι νέοι σκυλογονείς-ιδιοκτήτες έχουν λίγο πολύ να πολεμήσουν το τέρας του "λερώματος μέσα".
Πολλές συζητήσεις πάνω στο θέμα, πολλές τεχνικές και συνήθως λίγο πολύ όλοι τα καταφέρνουμε.

Τι είναι όμως αυτό που ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να πετυχαίνει μία τέτοια εκπαίδευση;

Για να το θέσω γύρω από πραγματικό γεγονός: Η 11 εβδομάδων chocie ήρθε από τον κατασκευαστή με το χαρακτηριστικό να θέλει να λερώνει στο μπαλκόνι.
Διαμορφώθηκε κατάλληλα το μπαλκόνι και πλέον με την πόρτα ανοικτή όποτε θέλει βγαίνει και κάνει τη δουλειά της. Πολύ βολικό για εμάς.
Αυτό όμως σημαίνει ότι δεν χρειάζεται εκπαίδευση;
Αυτή τη στιγμή λερώνει γενικά στο μπαλκόνι για τσίσα και μια περιοχή περίπου 1μιση τετραγωνικό (σε μία γωνία) για κακά. Μήπως η εκπαίδευση σημαίνει να μάθει να τα κάνει όλα σε ένα συγκεκριμένο σημείο;
Όταν είναι κλειστές οι πόρτες κρατιέται και όταν βλέπουμε συμπεριφορά ανάλογη (μυρίζει την πόρτα κτλ) της ανοίγουμε να τα κάνει. Μάλιστα το πρώτο βράδυ με ξύπνησε να της ανοίξω (ή μπορεί και να έτυχε. όλα καλά νομίζουμε τα κάνει :p ). Μήπως με κάποια άσκηση πρέπει να μάθει να κρατιέται περισσότερο;
Ή μήπως κάτι τελείως διαφορετικό που μου διαφεύγει;

Χ.

α, και bonus ερώτηση, τη μία φορά που μας έκανε κακά μέσα (προτού μάθουμε ότι θέλει μπαλκόνι) μου έκανε πολύ εντύπωση ότι πήγαινε να τα μυρίσει, τα μύριζε και έκανε πίσω-πίσω κλαψουρίζοντας. Καμία εξήγηση ή να ρωτήσω το Χορταρέα;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Είναι ΠΟΛΥ μικρή για να κρατιέται από τώρα πολλή ώρα. Δώσε της χρόνο. Ήδη τα πάει πολύ καλά.
Το ότι λερώνει στο μπαλκόνι σημαίνει ότι δεν θέλει να λερώνει στο χώρο της.
 


mao

Active Member
12 Σεπτεμβρίου 2008
30
0
Η σωστή εκπαίδευση είναι να λερώνει έξω από το σπίτι.Αφού λοιπόν την βλέπετε και πάει στην πόρτα της βάζεται λουράκι και αγκαλιά έξω από το σπίτι.Μόλις τα κάνει επιβράβευση και μπράβο και ξανά σπίτι.
Όσο μεγαλώνει θα μπορεί να κρατάει την κύστη περισσότερο.
Καλό θα ήταν να υπάρχει συμέπεια στο ωράριο που βγαίνει έξω για τουαλέτα.
 


jObo

Member
4 Σεπτεμβρίου 2008
12
0
Thessaloniki
Η σωστή εκπαίδευση είναι να λερώνει έξω από το σπίτι.Αφού λοιπόν την βλέπετε και πάει στην πόρτα της βάζεται λουράκι και αγκαλιά έξω από το σπίτι.Μόλις τα κάνει επιβράβευση και μπράβο και ξανά σπίτι.
Όσο μεγαλώνει θα μπορεί να κρατάει την κύστη περισσότερο.
Καλό θα ήταν να υπάρχει συμέπεια στο ωράριο που βγαίνει έξω για τουαλέτα.
Ναι έχεις δίκαιο.
Ξέχασα να αναφέρω ότι μιλάω για την πρώτη φάση της εκπαίδευσης, όσο δηλαδή δεν κάνει βόλτες έξω.
Μόλις συμπληροθούν τα εμβολία μιλάμε φυσικά για τελείως διαφορετικό παιχνίδι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η 11 εβδομάδων chocie ήρθε από τον κατασκευαστή με το χαρακτηριστικό να θέλει να λερώνει στο μπαλκόνι.
Διαμορφώθηκε κατάλληλα το μπαλκόνι και πλέον με την πόρτα ανοικτή όποτε θέλει βγαίνει και κάνει τη δουλειά της. Πολύ βολικό για εμάς.
Αυτό όμως σημαίνει ότι δεν χρειάζεται εκπαίδευση;
Ελαττωματικό προϊόν αγόρασες! Ο κατασκευαστής δεν σου έδωσε οδηγίες χρήσης? :p

Αγαπητέ φίλε είσαι ένας ΠΟΛΥ τυχερός άνθρωπος! Το κουτάβι σου έμαθε σε πολύ σύντομο διάστημα να κρατιέται και να «λερώνει» εκτός σπιτιού, έχοντας στο «ιστορικό» του μόνο ΕΝΑ ατύχημα! Μια χαρά τα πάει η μικρή!
Ρώτα και άλλους που μέχρι τους 6 μήνες ήταν με μια σφουγγαρίστρα στο χέρι!
 


mao

Active Member
12 Σεπτεμβρίου 2008
30
0
Ναι έχεις δίκαιο.
Ξέχασα να αναφέρω ότι μιλάω για την πρώτη φάση της εκπαίδευσης, όσο δηλαδή δεν κάνει βόλτες έξω.
Μόλις συμπληροθούν τα εμβολία μιλάμε φυσικά για τελείως διαφορετικό παιχνίδι.

Μέχρι να κάνει όλα τα εμβόλια συνέχισε το ίδιο πρόγραμμα όπως τώρα.
Πραγματικά είσαι τυχερός.
 


BAD BOY

Active Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
39
0
athens/ioannina/xaidari
www.vwclub.gr
μια χαρα εισαι φιλε μου...εγω την δικια μου την πηρα 2,5 μηνων και δεν εχει λερωσει ποτε μεσα,εκτος απο μια φορα που ηταν πρωτο βραδυ στο σπιτι που ειναι και αρκετες ωρες για τοσο μικρο...παντα τα κανει εξω!!!
τι αλλο να θελω??????:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα για έναν ιδιοκτητη που έμαθε σύντομα να κάνει έξω την τουαλέτα του..
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα για έναν ιδιοκτητη που έμαθε σύντομα να κάνει έξω την τουαλέτα του..
Αχαχαχαχαχααα!!!!!!!!! Να σαι καλά βρε Κάτια! Έκανα καινούργιο συκώτι πρωί πρωί! :lol::lol::lol::paja1: