Ποιες είναι οι υγιέστερες ράτσες μεγαλόσωμων μαστιφ σκύλων;


Status
Κλειδωμένο θέμα

Vradypous

Banned
Banned
16 Φεβρουαρίου 2018
24
16
Σκέφτομαι να αποκτήσω και δεύτερο σκυλάκι μιας και πάντα μου άρεσαν οι large-xlarge σκύλοι. Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να αποφασίσω τη ράτσα μιας και όλες λίγο πολύ μου αρέσουν εμφανισιακά ( αφήνω έξω το θέμα ταπεραμέντου και αν μου ταιριάζουν, μιλάω μόνο για εμφάνιση ).

Με ενδιαφέρει μια φυλή η οποία να μην αντιμετωπίζει προβλήματα ( κυρίως δυσπλασίας ) και να έχει προσδόκιμο ζωής τουλάχιστον 9-10 έτη. Αποκλείονται λοιπόν dogue de bordeaux και ποιμενικός της βερνης ( αν και τα δεύτερα είναι κουκλιά ) .

Στο ίδιο μοτίβο θα ήθελα να μου προτείνετε εσείς ράτσες με γνώμονα τη μακροζωια και την υγεία σε γενικά πλαίσια. Ξέρω πως οι ποιμενικοί είναι υγιείς αλλά αποκλείονται και αυτοί μιας και μένω στην πόλη και όχι σε κανά χωριό με πρόβατα.
 






canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Γεια σου @Vradypous

Δε θα σταθώ στο αν έχεις σκεφτεί τα πως και τα γιατί της απόφασης σου να πάρεις 2ο σκυλάκι. Θέλω να πιστεύω πως το έχεις κάνει και έχεις καταλήξει σε αυτό το λογικό συμπέρασμα. Θα με ενδιέφερε βέβαια να μας περιγράψεις αυτά τα "πως και γιατί" για να μπορέσουμε κι εμείς να έχουμε καλύτερη εικόνα και να βοηθήσουμε.

Αν θα έπρεπε να δώσω μια γρήγορη απάντηση στο ερώτημα που έθεσες... Όχι, δεν υπάρχει κάποια τέτοια φυλή που να έχει προσδόκιμο ζωής τα τουλάχιστον 10 έτη και να μην έχει σαν φυλή θέματα δυσπλασίας.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σκέφτομαι να αποκτήσω και δεύτερο σκυλάκι μιας και πάντα μου άρεσαν οι large-xlarge σκύλοι. Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να αποφασίσω τη ράτσα μιας και όλες λίγο πολύ μου αρέσουν εμφανισιακά ( αφήνω έξω το θέμα ταπεραμέντου και αν μου ταιριάζουν, μιλάω μόνο για εμφάνιση ).
Καλως ηρθες.
Πες μας λιγα πραγματα για το σκυλι που εχεις τωρα.

Μηπως το θεμα ταπεραμεντου και χαρακτηρα θα επρεπε να ειναι προτεραιοτητα και οχι να το αφησουμε απ εξω?
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Να ξεκαθαρισουμε βεβαια οτι ολα τα μεσαια/μεγαλόσωμα σκυλαι μπορει να εχουν θεμα δυσπλασιας. Το Θιβετιανο μαστιφ που ανεφερα πιο πανω εχει προσδοκιμο ζωης 12-15 χρονια και μικρο συγκριτικα ποσοστο εμφανισης δυσπλασιας, που μπορει να αποφευχθει το περισσοτερο δυνατο επιλεγωντας γονεις που ειναι ελευθεροι δυσπλασιας
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Το να σου πούμε τα στατιστικά για το προσδόκιμο ζωής των φύλων δεν θα σε βοηθήσει.
Μπορεί να σου πούμε μια ράτσα που έχει 10-12 και η πηγή που θα το αποκτήσεις να δίνει σκυλιά που μετά τον 7ο χρόνο να χαροπαλευουν, και αντίστοιχα για μια φυλή με 8-10 να βρεις άνθρωπο με τόση αγάπη και μεράκι που τα σκυλιά του να φτάνουν συχνα τα 11 χρόνια.
Η μισή δουλειά είναι να βρεις φυλή και η άλλη μισή να βρεις την κατάλληλη πηγή απόκτησης.
Εγώ πάντως εύκολα θα άλλαζα φυλή(για καποια κοντινη που να με καλυπτει) για χάρη της πηγής.
Και για να σε προλάβω, μην πεις εννοειται ότι θα το πάρεις από σωστή πηγή γιατί εκεί είναι το πολύ ψάξιμο.
 
  • Like
Reactions: canis and mareco


Vradypous

Banned
Banned
16 Φεβρουαρίου 2018
24
16
Παιδιά πρώτα θα δω ποιες ράτσες έχουν λιγότερα προβλήματα από τις άλλες και μετά θα δω ποια ταιριάζει στον χαρακτήρα μου. Οπότε δεν πρόκειται να πάρω κάποιο τόσα, κανγκαλ ή μπούλυ κούτα ούτε για να πουλάω μαγκιές στο δρόμο ούτε για να το βάζω σε κυνομαχίες.
Το σκυλί το θέλω ΜΕΣΑ στο σπίτι μου να κάνει αφενός παρέα στο λαμπραντοράκι που έχω τώρα και αφετέρου να μας προστατεύει μιας και την περιοχή την έχουν ξεσκίσει στις κλοπές και θέλω η οικογένεια μου να είναι ασφαλής. Το σκυλάκι που έχω τώρα είναι μονο για φιλιά και αγκαλιές, όχι φύλαξη.

Και θέλω μεγάλο σκυλί γιατί αυτά μου αρέσουν. Τι να κάνουμε τώρα;
Τώρα για το αφρικανικό μαστιφ έχω ακούσει και εγώ καλά λόγια πως είναι ανθεκτικό και πιστό αλλά μου φαίνεται κάπως ζόρικο. Για το θιβετιανό μαστιφ θα είναι δύσκολο να το φέρω από Κίνα και δεν θα ταιριάζει στο ζεστό κλίμα της Ελλάδας. Αυτό το έχουν στο Θιβέτ που οι θερμοκρασίες είναι υπό του μηδενός, εδώ πέρα με τον καύσωνα και την αφρικανική σκόνη θα υποφέρει.
 
  • Like
Reactions: Konmac


Vradypous

Banned
Banned
16 Φεβρουαρίου 2018
24
16
Μηπως το θεμα ταπεραμεντου και χαρακτηρα θα επρεπε να ειναι προτεραιοτητα και οχι να το αφησουμε απ εξω?
Μέχρι τώρα διαβάζω πως ανθεκτικά μεγαλόσωμα σκυλιά είναι τα κανε κορσο, τα μποερμποελ και τα ντογκο αρτζεντινο. Αν κάποιος με βοηθούσα να κάνω μια πλήρη λίστα με σκυλιά που δεν αντιμετωπίζουν θέματα υγείας θα με βοηθούσε. Μετά σε δεύτερη φάση θα έβλεπα ποια από αυτά ειναι χαμηλών τόνων μιας και θέλω να το βγάζω μεγάλες βόλτες και να παίζει με άλλα σκυλάκια, όχι να φοβάμαι πως θα τσακωθεί.

Όποιο σκυλί και να πάρω θα είναι προφανώς από εκτροφέα και με εξετάσεις των γονιών του. Δεν θέλω όμως να πάρω σκυλάκι και μετά να βγάζει πολλά προβληματα γιατί θα πεθάνουμε από τη στενοχώρια μας.
Όπως είπα και στο αρχικό κείμενο όλα τα μεγαλόσωμα σκυλιά μου αρέσουν ( ροτβαιλερ, ντομπερμαν, γερμανικοί ποιμενικοί, βαιμάρης, ποιμενικοί κτλπ ) και δεν έχω κολλήσει σε κάποια συγκεκριμένη ράτσα. Είμαι ανοικτός σε προτάσεις για να δω αν μου ταιριάζει η ράτσα και αν ταιριάζω και εγώ σε αυτή.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Υπαρχει εκτροφη στην Ελλαδα θιβετιανου.
Παρε ενα Μολοσσο της Ηπειρου.

Επιμενω οτι θα πρεπει να εξετασεις και το χαρακτηρα των φυλων που αναφερεις. Ειναι αλλος πλανητης το ντογκο απο το θιβετιανο.
 
  • Like
Reactions: Hammer and sea-mol


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
οκ, επειδή είσαι λίγο νύχτα βαθεια σε κάποια θέματα, αν θες μεγαλόσωμο σκυλί που να τα πάει καλά με την οικογένεια και όσους φέρνεις καθώς και με το υπάρχον ζωντανό, να ζει στο σπίτι, να φυλάει σαν να μην υπάρχει αύριο και να έχει λίγα προβλήματα υγείας και μακροβιότητα για το μέγεθός του, κάτσε να διαβάσεις για τα Κάνγκαλ, δικτυώσου, βρες σωστή άκρη από μη κυνομαχική γραμμή και εκτροφείς του κώλου.
 
  • Like
Reactions: Hammer


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
οκ, επειδή είσαι λίγο νύχτα βαθεια σε κάποια θέματα, αν θες μεγαλόσωμο σκυλί που να τα πάει καλά με την οικογένεια και όσους φέρνεις καθώς και με το υπάρχον ζωντανό, να ζει στο σπίτι, να φυλάει σαν να μην υπάρχει αύριο και να έχει λίγα προβλήματα υγείας και μακροβιότητα για το μέγεθός του, κάτσε να διαβάσεις για τα Κάνγκαλ, δικτυώσου, βρες σωστή άκρη από μη κυνομαχική γραμμή και εκτροφείς του κώλου.
Τωρα αστιευεσαι? Να βρει σωστη ακρη με Κανγκαλ? χαχαχχαχαχα
 
  • Like
Reactions: sea-mol


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Κυριαρχικό σκυλί, που να βγάζει φύλαξη, είναι λίγο δύσκολο να "παίζει με άλλα σκυλάκια" εκτός αν αυτά του στήσουν κώλο πρώτα.
Γι αυτό σου λέμε γράψε εκτενώς αυτά που θέλεις, μην στα βγάζουμε με το τσιγκέλι, για να πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις
 
  • Like
Reactions: Konmac


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τωρα αστιευεσαι? Να βρει σωστη ακρη με Κανγκαλ? χαχαχχαχαχα
Γιατί?
Μπορεί να μας προκύψει καινούριος @zenio ! Να πάει σε σαρανταδύο μεριές, να διαβάσει, να το ξεψαχνίσει (και μετά να γράφει σεντόνια-θου κύριε :ROFLMAO: )
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Vradypous

Επειδή διακρίνω μια απειρία στα θέματα του σκύλου και αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι κακό και καλά κάνεις και "ψάχνεσαι". Να το κάνεις όμως σωστά, μεθοδικά, με υπομονή και αργά και σταθερά βήματα. Παραδειγματίσου λίγο από το nickname σου...

Εγώ, αν με έβαζες να ποντάρω ή να προβλέψω, θα σου έλεγα ότι αυτό που ψάχνεις δεν υπάρχει, τουλάχιστον όπως το φαντάζεσαι.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Αν κάποιος με βοηθούσα να κάνω μια πλήρη λίστα με σκυλιά που δεν αντιμετωπίζουν θέματα υγείας θα με βοηθούσε.
Δεν υπάρχει τέτοια φυλή και όποιος σου πει ότι υπάρχει θα σου πει ψέμματα. Όλες οι καθαρόαιμες φυλές είναι καμμένες, άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο. Καθαροαιμία = Προβλήματα. Μας πήρε καιρό να το καταλάβουμε εδώ μέσα, κλάψαμε, χτυπηθήκαμε αλλά δυστυχώς έτσι έχει η κατάσταση. Η καθαροαιμία βασίζεται στα μορφολογικά πρότυπα, τα οποία δυστυχώς δεν δίνουν δεκάρα για θέματα υγείας, αρκεί να είναι η μουσούδα τόσους πόντους και η ουρά σε τέτοια γωνία.

Στη θέση σου θα έκανα delete το θέμα καθαρόαιμα και θα αναζητούσα ένα ημιαιμοαδέσποτο (άπειρες επιλογές) που στατιστικά έχουν λίγότερες πιθανότητες να κουβαλάνε κληρονομικά προβλήματα.

Όποιο σκυλί και να πάρω θα είναι προφανώς από εκτροφέα και με εξετάσεις των γονιών του.
Εάν ντε και καλά θέλεις καθαρόαιμο εξυπακούεται ότι αποκλείεις τα petshops και τους λεγόμενους πισαυλίτες που ζευγαρώνουν ότι να ναι, ακόμη και με καναρίνια.

Αναγκαστικά θα πας σε εκτροφέα αλλά, τεράστια προσοχή:
  • Ξεκινάς με την παραδοχή ότι η συντριπτική πλειοψηφία τους (90%-95% μη σου πω και παραπάνω) είναι "λάδι πολύ και τηγανίτες τίποτα" που λεν και στο χωριό μου.
  • Μαζεύεις τεράστια κουράγια για να εντοπίσεις το 5-10% που μπορεί να είναι υποψήφιοι. Δύσκολη διαδικασία.
  • Τους ξεσκονίζεις: Ζητάς έγκυρα και πιστοποιημένα έγγραφα με εξετάσεις υγείας. Και εξέταση DNA που να πιστοποιεί ότι ο σκύλος που αγοράζεις είναι ο σκύλος που ήθελες.
  • Υπογράφεις το τυχόν ιδιωτικό συμφωνητικό μόνο εάν το έχει ελέγξει ο δικηγόρος σου και απαιτείς νόμιμη απόδειξη που να πιστοποιεί την συναλλαγή σου για να μην τραβάς τα μαλλιά σου μετά όπως τα τραβάει ένα μέλος στο παραδίπλα thread.
Μεγάλη και επίπονη διαδικασία - καλό κουράγιο. Στη θέση σου θα μάζευα κανένα ομορφολεβέντη αδέσποτο με μπόι.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Και θέλω μεγάλο σκυλί γιατί αυτά μου αρέσουν. Τι να κάνουμε τώρα;
Τώρα για το αφρικανικό μαστιφ έχω ακούσει και εγώ καλά λόγια πως είναι ανθεκτικό και πιστό αλλά μου φαίνεται κάπως ζόρικο.
Το να ειναι καποιος απαιτητικος το θεωρω θετικο προσον, αλλα φιλε μου εσυ την θες και παρθενα και π.......να.
Δυσκολα πραματα......

Πως φανταζεσαι ας πουμε τον φυλακα που δεν ειναι "ζορικος";
Αν καταλαβα καλα θες ενα μεγαλο σκυλι που να γαυγιζει και να δειχνει αγριο, αλλα να μην ειναι;
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Όλες οι καθαρόαιμες φυλές είναι καμμένες, άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο. Καθαροαιμία = Προβλήματα.
Καλώς τον κούρο. Που ήσουν τόσο καιρό βρε; νόμιζα ότι είχες φάει Ban :LOL::LOL::LOL:

Χιούμορ (ίσως αποτυχημένο) μην στραβωσεις
 


Status
Κλειδωμένο θέμα