Πολλές ώρες εργασίας


11 Μαϊου 2017
19
6
34
Καλησπέρα υιοθετήσα ένα αδέσποτο ημιαιμο Λαμπραντόρ 2 μηνών που το βρήκα σε ένα χωράφι (πρώτο μου κατοικίδιο και μένω μόνος μου)

Το έχω δύο εβδομάδες τώρα του έκανα το πρώτο εμβόλιο και έχει εξοικειωθεί με το σπίτι τώρα σιγά σιγά και με το μπαλκονι.
Όπως σας είπα είναι το πρώτο μου κατοικίδιο και το αγαπάω πολύ αλλά έχω πολλά ερωτήματα που δεν θέλω να φανώ εγωιστής η να το εκπαίδευσω.

1ον δουλεύω 12ωρα 5 μέρες την βδομάδα μέχρι 1η Αυγούστου.
Όσο περνάνε η μέρες δενομαι με το σκυλί και βλέπω όταν γυρνάω να κάνει σαν τρελό από την χαρά του που με προβληματιζει οτι είναι πάρα πολλές ώρες μόνο του θα τρελαίνεται. (είχα σκοπό να πω σε ένα κοντινό μου φίλο να πηγαίνει ενδιάμεσα οταν λείπω αλλά έφυγε σεζόν.
Αρχίσαμε και της βόλτες και τα παιχνίδια του τα έχει (μαζί μου δηλαδή ) και τα μπιχλιμπίδια του

(Δεν θέλω να το δώσω η αλήθεια είναι ούτε να το αφήσω στο δρόμο) θα βρω μια λύση

Αλλά το πως θα το μάθω τώρα να τα κάνει έξω στο μπαλκόνι μιας και το ασφάλισα
Μου τα κάνει παντού.
Έβαλα μια πάνα στο χολ τον έμαθα μα τα κάνει εκεί πολλές φορές με αστοχία αλλά δεν πειράζει δικό μου λάθος που δεν έχω βάλει εφημερίδα γύρω.

Την πρώτη μέρα εχεσε στο υπνοδωμάτιο και το έχει σημαδέψει
Τι να κάνω ώστε να αρχίσω σιγά σιγά να τα κάνει έξω?? (να το έχω δεμένο δεν παίζει )

(Το ξέρω ότι φαίνομαι εγωιστής αλλά το αγαπώ και θα περάσει ο καιρός και θα δουλεύω ανθρώπινα. όπως 1η Αυγούστου με τέλη Σεπτέμβρη είμαι σε άδειακαι έχω πολύ χρόνο να του δώσω )

Υ.γ μην κολλάτε στην άδεια και συγνώμη για αυτό το "μικρό" μήνυμα.
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλησπέρα κ καλώς ήρθες !

Η αλήθεια είναι πως δουλεύεις πολλές ώρες πράγματι ! Θα ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα αν το σκυλάκι ήταν μεγαλύτερο ... Για κουταβι είναι παρα πολλές οι ώρες για να είναι μόνο του !
Παρ όλα αυτά , σκέψου ποσο πιο δύσκολα θα ήταν τα πράγματα για το μικρό αν ήταν αδέσποτο . Όποτε μην νιώθεις τύψεις για τις ώρες που είναι μόνο του . Μπράβο σου που το έσωσες !
Δεν υπάρχει κανένας άλλος να σε βοηθήσει λίγο ; Δλδ στα μισά που δουλεύεις να πηγαίνει να το βγάζει μια βολτίτσα ;
Όπως κ να έχει .
Όταν λείπεις που το έχεις το μικρό ; Ελεύθερο στο σπιτι ; Κάπου περιορισμένο ; Κ αν ναι που ;
Έχει ολοκληρώσει τα εμβόλια που πρέπει, για να βγαίνει βόλτες ;
Αν ναι μπορείς να το πηγαίνεις μια βόλτα πριν φύγεις για την δουλειά να παίζεις λίγο μαζί του , κ να το βγάζεις άλλη μια βόλτα όταν γυρίσεις από την δουλειά κ να παίζεις πάλι λίγο μαζί του ! Όταν φεύγεις άφηνε του την πάνα του να μπορεί να πηγαίνει κ τα παιχνίδια του να παίζει .
Σύμμαχος σου είναι ότι το κουταβι προς τον παρόν θέλει αρκετό ύπνο !!
Με την πάνα μην έχεις παρά πολλές απαιτήσεις ! Πέρα από το ότι είναι παρά πολύ μικρό θέλει κ αρκετές επαναλήψεις για να έχεις 100% επιτυχία με την πάνα !

υγ τα σημεία που λες ότι έχει σημαδέψει αγόρασε από το σούπερ μάρκετ αποσμίνη (έτσι λέγεται ) κ πέρασε τα καλά με την σφουγγαρίστρα !!
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Καλως ορισες και καλη συμβίωση με το νεο φιλαράκι σου! Ειναι πολυ μικρούλι ακόμα, μην εχεις μεγάλες απαιτήσεις...Και βαλε μας και φωτογραφιες!

Ισως καλύτερα μεσα στο σπιτι και μεχρι να μαθει τη πανα να το περιοριζεις σε 1-2 δωματια πχ σαλονι χωλ και να μην του αφηνεις προσβαση στη κρεβατοκαμαρα και στο μπανιο. Στα δωματια που θα εχει προσβαση, αντικειμενα χαμηλα , γυαλικα, μαξιλαρια, καλωδια , οτιδηποτε εν δυναμει παιχνιδι επικυνδινο για κουταβι το εξαφανιζεις. Η αποσμίνη που σου ανεφεραν παραπανω κανει οντως καλη δουλεια για οσμες.! Πανες βαζε 2-3 γιατι πανω στα κατουρημενα δε θα παταει και 12 ωρες ειναι πολλα κατουρηματα και θα εχεις αστοχιες. Η απλωνε απλες εφημεριδες για οικονομια.

Για τη βεραντα οσο προφυλαγμενη και να την εχεις θα προτεινα να μην του αφηνεις προσβαση εκει οσο λείπεις γιατι εκτος το κινδυνο να φαει/διαλυσει την περιφραξη πχ απο αγχος , αργοτερα ίσως γαυγιζει με ερεθίσματα, δε ξερεις τι γειτονους εχεις και τι προθεσεις εχουν και γενικα ειναι εκτεθειμένο. πχ εμενα οταν ηταν πολυ μωρο ανεβαινε μια υπερβαρη γατα του γειτονα αγριεμένη
 


11 Μαϊου 2017
19
6
34
Καλησπέρα και καλός σας βρήκα.

Αυτό σκέφτομαι ότι καλύτερα μέσα στο σπίτι και να κάνουμε και οι δυο υπομονή πάρα στο δρόμο.

Τον αφήνω δωμάτιο και χολ (εκεί έχω βάλει το φαγητό το νερό του και την πάνα ) και μερικές φορές και την κουζίνα ώστε να πάει να κάνει εκεί τα κακά του και όχι στο υπνοδωμάτιο.

Του αφήνω τα παιχνίδια του και την τηλεόραση ανοιχτή (δεν ξέρω εάν βοηθάει αλλά το βλέπω να μην την έχει παρατηρήσει πότε του (λόγο ύψους από το κουτάβι) ελπίζω ο ήχος να βοηθάει.
Δεν κλαίει μέχρι στιγμής όσο λείπω.

Σκέφτηκα να κλείσω το χολ και να τον έχω υπνοδωμάτιο και μπαλκόνι και αντί για πάνα να πάρω αυτό για τα χώματα, τι λέτε??

Αυτό σκέφτομαι κάποιος από την οικογένεια μου η καλός φίλος να πηγαίνει αλλά έχουν και αυτοί υποχρεώσει.

Και για της βόλτες αυτό είχα στο νου να κάνω και έκανα σήμερα.
Μου είπαν οι μισοί ότι κάνει και οι άλλοι όχι
Εγώ πιστεύω ότι ήταν αδέσποτο και δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσον έκανε και το πρώτο εμβόλιο

Μπορώ να πρωινά να σταματήσω τα 12ωρα 2 βδομάδες το μήνα και να γυρνάω στης 14:00 σπίτι. 8 ώρες δουλειά
 
Last edited:


11 Μαϊου 2017
19
6
34
Ρώτησα και μόνο ένας γείτοναΣ έχει συνδέσει μαζί μου πού δεν τεθεί πρόβλημα μου είπε η διαχειριστρια (άμα δεν ενοχλεί τους γείτονες τον αφήνω και έξω, έχω βάλει τεντωμένο συρματοπλεγμα (όπως και να λέγεται ) άμα γαυγιζει φυσικά θα τον έχω μέσα.
Μένω στο 4ο

Στο σαλόνι δύσκολο δεν πέφτει ήλιος και δεν έχει παράθυρο να εξαεριστει ο χώρος. (μεγάλο χολ για την ακρίβεια )
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εγω θα περίμενα τουλάχιστον το δευτερο εμβόλιο για βόλτες, μπορεί να το βρήκες αλλα δε ξερεις εαν αν ηταν αδέσποτο , πιθανότερο καποιος το παράτησε απο γεννα. Και στις 2 περιπτώσεις είχε ανοσία αφου θήλαζε λογικά ως τη μέρα εκείνη, δυσκολο αν επιβίωσε πολλές μερες μόνο του εξω. Εκτος αν εχεις καποια αυλη ή οικόπεδο που δε πλησιάζουν αλλα ζώα. Επίσης τόσο μικρό δε μπορεί να περπατήσει και πολύ.
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Προσοχή με τις αποσμίνες - ναι μεν καλύπτουν τη μυρωδιά αλλά δεν τις εμπιστεύομαι σα χημικό (δείτε και τη συσκευασία).
Φυσικό απολυμαντικό και καθαριστικό είναι το ξύδι, μπορείς να σφουγγαρίζεις με νερό με ξύδι (όχι σε μάρμαρα γιατί χαλάνε). Εάν δεν αντέχεις τη μυρωδιά του, το μηλόξιδο είναι πιο ήπιο.
 


11 Μαϊου 2017
19
6
34
Όχι όντως αδέσποτο είναι ήταν 100% ήταν και η μάνα του εκεί.

Με μηλοξιδο ισχύει ότι το καθαρίζουν της τρίχες τους? πολλές φορές ξαπλώνει στα κατουρα (όχι επίτηδες ) και δεν ξέρω πως να την καθαρίσω. κάπου είδα με μηλοξιδο αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Και εγω ετσι τον καθαριζω, μηλοξυδο αραιωμενο σε νερο πχ 1 προς 4 και με ενα πανακι...Αφηνει και ωραιο μυρωδατο τριχωμα :)
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Όχι όντως αδέσποτο είναι ήταν 100% ήταν και η μάνα του εκεί.

Με μηλοξιδο ισχύει ότι το καθαρίζουν της τρίχες τους? πολλές φορές ξαπλώνει στα κατουρα (όχι επίτηδες ) και δεν ξέρω πως να την καθαρίσω. κάπου είδα με μηλοξιδο αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό.
Εγώ τον κάνω πάντως με μηλόξυδο . Βάζω 1/3 μηλόξυδο κ 2/3 νερό σε ενα ψεκαστήρι .
Ψεκάζω μια νωπή πετσέτα , τον περνάω από πάνω έως κάτω κ του ρίχνω κ ένα βούρτσισμα στο τέλος κ είναι κομπλέ ! Έτσι αποφεύγουμε κ τα συχνά μπάνια ! Δλδ τώρα έχω αν θυμάμαι καλά κοντά 1,5-2 μήνες να τον πλύνω κ είναι μια χαρά !
Κ φαντάσου ότι γουρουνιαζει κάθε μέρα που τον πάω την μεγάλη βόλτα σε ένα άλσος κ τρέχει μέσα στα χώματα!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Όχι όντως αδέσποτο είναι ήταν 100% ήταν και η μάνα του εκεί.

Με μηλοξιδο ισχύει ότι το καθαρίζουν της τρίχες τους? πολλές φορές ξαπλώνει στα κατουρα (όχι επίτηδες ) και δεν ξέρω πως να την καθαρίσω. κάπου είδα με μηλοξιδο αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό.
To μηλόξιδο είναι καθαριστικό απολυμαντικό αποσμητικό κλπ. Το χρησιμοποιείς σε νερό με αναλογία 1 μέρος μηλόξιδο - 2 μέρη νερό. Κάνει για τα πάντα: Σφουγγάρισμα, καθάρισμα νεροχύτη, καθάρισμα τριχώματος σκύλου κλπ. Θα μπορούσαμε να είχαμε μόνο αυτό μέσα στο σπίτι μας για καθαριστικό.
 


11 Μαϊου 2017
19
6
34
Που σε ρε μάνα να δεις το κανακαρι σου τι μαθαίνει.
Ωραία θα το επιχειρήσω και εγώ έτσι όπως μου τα είπατε.
Μου έφυγαν και λίγο οι τύψεις.
Πρωί πρωί για μηλοξυδο και αποσμίνη
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3