Πολυριζιτιδα


toro2008

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
72
1
Καλημέρα σε όλους καλή εβδομάδα!
Έχω ένα american stafforsier terrier και πριν 7 μήνες άρχισε να εχει αδυναμια στα πίσω πόδια τον πήγα στον γιατρο κάναμε όλες τις εξετασεις και το πόρισμα του ήταν πολυριζιτιδα..μου είπε δεν υπάρχει φαρμακο πάρα μόνο φυσιοθεραπειες και θα επανέλθει.
Το σκυλί παρελισε τελείως και στα μπροστά πόδιατο αποτέλεσμα είναι να είναι έτσι 7 μήνες τώρα η μόνη εξέλιξη είναι ότι μπορεί να σηκωθεί μόνο από την μία πλευρά το κεφάλι του και κουνάει λίγο τα μπροστά πόδια.. τα πίσω δεν εχουν καμία κίνηση και επίσης έχει και υποτονια είναι σε μόνιμη διαταση τεντωμένα.
Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει τέτοιο περιστατικό είναι πάρα πολύ σπάνιο.
Αν υπάρχει κάτι π ξέρετε η μπορεί να βοηθήσει.
Ευχαριστώ πάρα πολυ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.704
19.942
Αυτούς τους 7 (!!!!) μήνες, τι θεραπεία έχει κάνει το σκυλάκι;
Εχει κάνει κάτι;
Εχεις πάρει δεύτερη ιατρική γνώμη;
Είναι καθαρόαιμος ο σκύλος;
 


toro2008

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
72
1
Αυτούς τους 7 (!!!!) μήνες, τι θεραπεία έχει κάνει το σκυλάκι;
Εχει κάνει κάτι;
Εχεις πάρει δεύτερη ιατρική γνώμη;
Είναι καθαρόαιμος ο σκύλος;
Στην αρχή δίναμε κορτιζονη πριν βγει το πόρισμα όταν βγήκε ο γιατρος μας είπε ότι δεν κάνει κάτι στην πολυριζιτιδα οπότε και την σταματήσαμε γιατί είχε και παρενέργειες στην ούρηση του οπότε την κόψαμε.
Δεν υπαρχει μας είπε φαρμακο για τηξ πολιριζιτιδα μόνο φυσιοθεραπεια
Κάνουμε όσο μπορούμε γιατί μένω αιγινα και δεν υπάρχει εδώ για σκυλάκια.
Έχει πάρα πολύ μικρές βελτιώσεις έχει σλλα πολύ αργά.. τα νεύρα θέλουν πάρα πολύ χρόνο να επανέλθουν..
Είναι πολύ σπάνια αρρώστια είναι το ίδιο με το gullien barre σε ανθρώπους αν γνωρίζεις.
 
  • Like
Reactions: mareco


toro2008

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
72
1
Στην αρχή δίναμε κορτιζονη πριν βγει το πόρισμα όταν βγήκε ο γιατρος μας είπε ότι δεν κάνει κάτι στην πολυριζιτιδα οπότε και την σταματήσαμε γιατί είχε και παρενέργειες στην ούρηση του οπότε την κόψαμε.
Δεν υπαρχει μας είπε φαρμακο για τηξ πολιριζιτιδα μόνο φυσιοθεραπεια
Κάνουμε όσο μπορούμε γιατί μένω αιγινα και δεν υπάρχει εδώ για σκυλάκια.
Έχει πάρα πολύ μικρές βελτιώσεις έχει σλλα πολύ αργά.. τα νεύρα θέλουν πάρα πολύ χρόνο να επανέλθουν..
Είναι πολύ σπάνια αρρώστια είναι το ίδιο με το gullien barre σε ανθρώπους αν γνωρίζεις.
Το σκυλί είναι καθαρόαιμο με χαρτιά από Θεσσαλονίκη.ολα τα αδέρφια του γονείς κτλ είναι μια χαρά.
Εγώ προσωπικά πιστεύω πως τι έπαθε από αντιβιωση που δώσαμε για στρεπτοκοκκο μας είπαν augmentin και επειδή δεν υπήρχε δώσαμε γενοσιμο που λέγετε fugmentin.
Οι γιατροί δεν το δέχονται όμως με το που την πήρε μετά από 4 μέρες άρχισαν τα συμπτώματα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.704
19.942
7 μήνες είναι υπερβολικα πολλοί, για να μην έχει συνέλθει το σκυλί.
Οταν λες "χαρτιά" ελπίζω ότι εννοείς pedigree έτσι;
Τι ηλικία έχει ο σκύλος;
Να έπαιρνες βρε παιδί μου και μια δεύτερη/τρίτη γνώμη.
Τα νευρολογικά, σίγουρα, χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης.
 


toro2008

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
72
1
7 μήνες είναι υπερβολικα πολλοί, για να μην έχει συνέλθει το σκυλί.
Οταν λες "χαρτιά" ελπίζω ότι εννοείς pedigree έτσι;
Τι ηλικία έχει ο σκύλος;
Να έπαιρνες βρε παιδί μου και μια δεύτερη/τρίτη γνώμη.
Τα νευρολογικά, σίγουρα, χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης.
Είναι με pedigree ναι κανονικά
Ο σκυλος είναι πολύ μικρός τώρα έγινε 2..
Υποτίθεται ο γιατρος που πήγαμε είναι πολύ καλός είναι ο νικολαιδης είναι νευρολόγος δεν γνωρίζω κάποιον άλλον να ειδικεύεται αν ξέρεις κανένα η κάποιος άλλος στο forum θα ήθελα να μ πείτε...
Γενικα αυτή η νόσος μπορεί να κρατήσει λένε έως και 5 μήνες.. 7 είναι από τότε π ξεκίνησε από τότε π άρχισε αυτή η έστω μικρή ανάκαμψη είναι 5..
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
865
974
28
αρχικα πρεπει να καταλαβουμε οτι η πολυριζιτιδα ειναι αυτοανοσο. πραγμα το οποιο σημαινει πως δεν μπορει απλα να γινει καλυτερο με ενα σναπ των δαχτυλων. θελει συστηματικες και συχνες φυσιοθεραπειες, και υποστηρικτηκη φροντιδα. στη θεση σου θα εψαχνανα κανω σεμιναρια διαδυκτιακα να μαθω πως να κανω ο ιδιος φυσιοθεραπεια στο σκυλι, ή θα εβρισκα καποιον κτηνιατρο φυσιοθεραπευτη και θα εκανα διαδυκτιακες συνεδριες να μου λεει τι πρεπει να κανω. αναγκαστικα, εφοσων υπαρχει θεμα με την περιοχη.
 
  • Like
Reactions: Estranged


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
διαβαζω οτι ειναι ιογενης νοσος, οποτε μπορει να το προκαλεσε ο στρεπτοκοκκος. ειδα το παρακατω ποστ, μηπως να επικοινωνησεις μαζι τους μηπως μπορουν να βοηθησουν;

Screenshot_2024-05-20-18-59-08-352.jpeg
 


toro2008

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
72
1
αρχικα πρεπει να καταλαβουμε οτι η πολυριζιτιδα ειναι αυτοανοσο. πραγμα το οποιο σημαινει πως δεν μπορει απλα να γινει καλυτερο με ενα σναπ των δαχτυλων. θελει συστηματικες και συχνες φυσιοθεραπειες, και υποστηρικτηκη φροντιδα. στη θεση σου θα εψαχνανα κανω σεμιναρια διαδυκτιακα να μαθω πως να κανω ο ιδιος φυσιοθεραπεια στο σκυλι, ή θα εβρισκα καποιον κτηνιατρο φυσιοθεραπευτη και θα εκανα διαδυκτιακες συνεδριες να μου λεει τι πρεπει να κανω. αναγκαστικα, εφοσων υπαρχει θεμα με την περιοχη.
Ναι όπως το είπες είναι αυτοανοσο πολύ σπάνιο και δύσκολο!
Έχω μια φυσιοθεραπευτρια και με καθοδήγηση της κάνω ότι μπορώ.. τώρα θα τον ξεκινήσω θαλασσα περιμένω να ζεστάνει ακόμα λίγο..
Θέλει τρομερή προσπάθεια και προσωπική δουλειά..
Απλά βλέπω πως ακόμα τα νεύρα του δεν έχουν επανέλθει πλήρως..
 


toro2008

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2011
72
1
διαβαζω οτι ειναι ιογενης νοσος, οποτε μπορει να το προκαλεσε ο στρεπτοκοκκος. ειδα το παρακατω ποστ, μηπως να επικοινωνησεις μαζι τους μηπως μπορουν να βοηθησουν;

View attachment 78026
Ναι την έχω δει την κοπέλα τον έχω πάει 2 φορές σε κέντρο στην Αθήνα και αυτοί μ είπαν πως θέλει πολύ φυσιοθεραπεια και ασκησεις από εμάς.. κανω ότι μπορώ!
Θέλω να βρω και ένα σωστό αναπηρικό αμαξίδια να τον πηγαίνω βόλτες π τοθ αρέσει αλλά και να στέκεται όρθιος όσο γίνεται..
Έγραψα εδώ στο φόρουμ μήπως και κάποιος άλλος από εσάς έχει αντιμετωπίσει πολυριζιτιδα και μπορούσαμε να ανταλλάξουμε απόψεις
Γιατί μόνο σε ξένα forum εχω βρει..
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.166
Μηνύματα
896.585
Μέλη
19.967
Νεότερο μέλος
sonakias