Πολύ μπέρδεμα!!


StavTres

Member
22 Φεβρουαρίου 2020
24
6
42
Καλημέρα σας!!
Διαβάζω από χτες τις συζητήσεις στο forum και πραγματικά έχω μπερδευτεί πολύ!! o_O Είμαστε τετραμελή οικογένεια με δύο μικρά παιδιά. Έχω μπει στη διαδικασία αναζήτησης σκύλου εδώ και λίγο καιρό. Από παιδί μου άρεσαν πολύ τα γαλλικά μπουλντόγκ, παγκ και Μπόστον τεριέ. Εννοείται πως το πρώτο που διάβασα είναι το θέμα «Γαλλικό μπουλντογκ... γιατί να ΜΗΝ το πάρω». Κι εκεί είναι που μπερδεύτηκα!! Τελικά έχει βγει κάποια άκρη;; Ισχύουν όλα αυτά που αναφέρονται;;Η φυλή συνεχίζει να παρουσιάζει σε τόσο μεγάλα ποσοστά τα αναφερόμενα προβλήματα υγείας ή έχει κάπως βελτιωθεί η κατάσταση στην εκτροφή της;; Τα Μπόστον θεωρούνται «ασφαλέστερη» επιλογή από τα γαλλικά;;
 


Elena&Mpoumpou

Active Member
20 Οκτωβρίου 2019
27
15
33
Καλημέρα σας!!
Διαβάζω από χτες τις συζητήσεις στο forum και πραγματικά έχω μπερδευτεί πολύ!! o_O Είμαστε τετραμελή οικογένεια με δύο μικρά παιδιά. Έχω μπει στη διαδικασία αναζήτησης σκύλου εδώ και λίγο καιρό. Από παιδί μου άρεσαν πολύ τα γαλλικά μπουλντόγκ, παγκ και Μπόστον τεριέ. Εννοείται πως το πρώτο που διάβασα είναι το θέμα «Γαλλικό μπουλντογκ... γιατί να ΜΗΝ το πάρω». Κι εκεί είναι που μπερδεύτηκα!! Τελικά έχει βγει κάποια άκρη;; Ισχύουν όλα αυτά που αναφέρονται;;Η φυλή συνεχίζει να παρουσιάζει σε τόσο μεγάλα ποσοστά τα αναφερόμενα προβλήματα υγείας ή έχει κάπως βελτιωθεί η κατάσταση στην εκτροφή της;; Τα Μπόστον θεωρούνται «ασφαλέστερη» επιλογή από τα γαλλικά;;
Καλησπέρα σας, χωρις να εχω καμια εξειδίκευση απλα επειδη αναφερατε το γαλλικο μπουλντόγκ που ειναι τρελο φατσονι και το ήθελα και εγώ απ αυτα που εχω διαβασει να σας πω να αποφυγετε τελειως καποια ιδιωτικη γεννα για να γλιτωσετε προσωρινα καποια χρήματα που ισως τα ξοδεψετε αργότερα σε προβληματα που θα βγαλει το σκυλακι. Εκτος αυτου η αποφυγη του ιδιωτη ισως μακροπροθεσμα βοηθησει να σταματήσει πλεον αυτό το εμπόριο. Αν απευθυνθείτε σε εκτροφεα θα πρεπει το σκυλακι να εχει pedigree αυτο καπως σας εξασφαλιζει το οτι ειναι καθαροαιμο και υγιές. Ολα τα σκυλια εχουν τις πιθανότητες να εμφανισουν κατι καποια στιγμη στη ζωη τους απλα η συγκεκριμένη ρατσα ειναι πολυ δημοφιλής και την εχουν "πειραξει" γι αυτό και προέκυψαν τα προβλήματα.Καταλαβαινω πως θελετε μικροσωμο σκυλακι, σκεφτείτε αν θελετε την υιοθεσία δεν παιζει ρολο η ρατσα αλλα η φατσα