Ποντικοφαρμακο ή οχι?


AnnyF

Member
8 Μαρτίου 2019
18
7
Την Κυριακη που μας περασε πεθανε ο σκυλος μου χωρις ακομα να ξερω την ακριβη αιτια, γι αυτο και απευθυνομαι στο φορουμ, μηπως εχει συμβει σε καποιον κατι παρομοιο. Σχεδον 14 χρονων. Ειχε καρκινο περιπρωκτικων αδενων,ο οποιος παρόλα αυτα δεν του δημιουργουσε κανενα απολυτως προβλημα. Το σκυλι ηταν υγιεστατο. Ανημερα χριστουγεννα απογευμα λοιπον, κατεβηκα στην αυλη να τον ταισω. Ηταν μια χαρα κ λεμαργος οπως παντα για το φαγητο. Μιση ωρα αργοτερα κατεβαινω να δω αν εφαγε κ τον βρισκω σαστισμενο. Τα πισω του ποδια να τρεμουν. Το κεφαλι του χαμηλωμενο.Να μην τα πολυλογω μας εδωσε την εντυπωση οτι προσπαθουσα να τα κανει κ δεν μπορουσε με τιποτα. Καμποση ωρα μετα εκανε κ εμετο. Μετα απο συνενοηση με την κτηνιατρο του δινουμε ντουφαλακ κ του κανουμε κλυσμα. Μεχρι το επομενο πρωι το σκυλι το μονο που εκανε ηταν να πινει νερο, σηκωνοταν για να περπατησει λιγο κ ξανακαθοταν και βεβαια φαινοταν ταλαιπωρημενος. Σαββατο μεσημερι τον μεταφερουμε στην κτηνιατρο οπου τον εξεταζει κ δεν εντοπιζει προβλημα με το εντερο μονο πυρετο 40 κ πονο στην κοιλια.του βαζει ορο, του παιρνει αιμα για βιοχημικες οι οποιες το μονο που εδειξαν ηταν αφυδατωση κ λιγα λευκα αιμοσφαιρια παραπανω. Μιας που ηταν ηδη 9-10 το βραδυ μου λεει να τον αφησουμε στο κτηνιατρειο το βραδυ και το πρωι να παμε για ακτινογραφια. Ο σκυλακος ομως δεν τα καταφερε μεχρι το πρωι. Ζητησα να γινει νεκροψια κ μου ειπε πως η σπληνα ειχε καποιες τρυπες και ειχε περασει αιμα στο στομαχι. Αυτο λογικα εγινε απο ποντικοφαρμακο. Χωρις να ειναι σιγουρη γιατι ο πονος στην κοιλια δεν της ταιριαζε. Και σαν να μην μου εφτανε η στεναχωρια, εχω μεινει τελικα κ με την απορια απο τι πεθανε ο φιλος μου.
 




AnnyF

Member
8 Μαρτίου 2019
18
7
Οχι ποτε. Αν βαζαμε δεν θα ειχα μεινει με την απορια. Εχουμε πολλα γατακια και δεν ειχαμε ποτε θεμα με ποντικια. Αν οντως πεθανε απο ποντικοφαρμακο, η δουλεια εγινε απο αλλον. Και μαλιστα το περιεργο ειναι οτι ελειπε απο το περιλαιμιο του η καψουλα που περιειχε τα στοιχεια του. Η οποια για να σπασει χρειαζοταν αρκετη δυναμη.
 


AnnyF

Member
8 Μαρτίου 2019
18
7
Η απορια μου ειναι η εξης: τα συμπτωματα που ειχε: τρεμουλο στα ποδια, εμετος, πολλα σαλια, πονος στην κοιλια και πυρετος συνδεονται οντως με το ποντικοφαρμακο?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
αν υπηρχε ποντικοφαρμακο μεσα στο σκυλο, η νεκροψια δε θα το ειχε δειξει? πως λεει η γιατρος πως ειναι ντε και καλα ποντικοφαρμακο?
εχετε γενικα καποιον γειτονα που να εχει δειξει οτι μισει τα σκυλια η γενικα τα ζωα? ειχατε ποτε θεμα με καποιον?
αν οχι, τοτε μαλλον δεν ητανε φολα.... αν ναι παλι, τοτε ισως και να ηταν. αλλα μετα απο 14 χρονια το θυμηθηκαν?
 


AnnyF

Member
8 Μαρτίου 2019
18
7
Ειπε οτι οι τρυπες στην σπληνα ταιριαζουν με δηλητηριαση απο ποντικοφαρμακο, χωρις να ειναι 100% σιγουρη. Το οποιο μπορει να το ειχε φαει κ μερες πριν. Ηταν πολυ αγαπητος απο ολους στην γειτονια. Γι αυτο σπαω το κεφαλι μου και δεν μπορω να καταλαβω που βρηκε το ποντικοφαρμακο. Οι βιοχημικες δεν θα ειχαν δειξει κατι?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Χωρίς να είμαι κτηνίατρος - τα συμπτώματα θυμίζουν και συστροφή στομάχου πάντως.
 
  • Like
Reactions: medusa


AnnyF

Member
8 Μαρτίου 2019
18
7
Χωρίς να είμαι κτηνίατρος - τα συμπτώματα θυμίζουν και συστροφή στομάχου πάντως.
Εκει πηγε και μενα το μυαλο μου και της το ειπα αμεσως. Μετα την νεκροψια ομως μου ειπε οτι δεν ηταν συστροφη στομαχου. Το στομαχι δεν ειχε προβλημα. Εξαλλου δεν θα ειχε αντεξει 1μιση μερα το σκυλι αν ειχε συστροφη. Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω πως ενω οι αιματολογικες-βιοχημικες βγαινουν τελειες το σκυλι καταληγει να πεθαινει.
 




zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ο αιματοκρίτης ήταν καλός; Γιατί τα ποντικοφάρμακα προκαλούν εσωτερική αιμορραγία καθώς έχουν αντιπηκτικές ουσίες
 
  • Like
Reactions: saras and medusa


AnnyF

Member
8 Μαρτίου 2019
18
7
Ο αιματοκρίτης ήταν καλός; Γιατί τα ποντικοφάρμακα προκαλούν εσωτερική αιμορραγία καθώς έχουν αντιπηκτικές ουσίες
Οταν πηρε να με ενημερωσει για τις εξετασεις τα μονα αρνητικα που μου ειπε ηταν οτι ηταν λιγο αφυδατωμενος, ειχε λιγα λευκα αιμοσφαιρια παραπανω και ελαφρως πεσμενη την γλυκερινη. Για τον αιματοκριτη δεν ειπε τιποτα απολυτως. Οποτε θα ηταν καλος ναι.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Παντως μια φορα ειδα εξετάσεις σκύλου που το πόρισμα ήταν οτι πέθανε απο ποντικοφάρμακο και ειχαν κατι τρελα νουμερα οι εξετασεις (οχι ελαφρες διαφοροποιησεις) δε θυμαμαι ακριβως σε ποιες τιμες και δεν τις βρισκω οσο και αν εψαξα . Επιπλεον η κλινικη του εικονα ( μου την περιέγραψαν δεν τον ειδα η ίδια) ηταν κακή , ασπρισμενα χλωμα ουλα, γλωσσα , αιμοραγιες εσωτερικες αρκετες. Βεβαια φανταζομαι θα παιζει ρολο και η ποσοτητα καταναλωσης κ.τ.λ
 
Last edited:
  • Like
Reactions: zerom0


El23t

New Member
17 Απριλίου 2021
1
0
33
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και γω κάτι με βάση αυτό το θέμα. Το σκυλί μου μάλλον έφαγε ποντικοφάρμακο , δεδομένου ότι έκανε εμετό και είχε μπλε χρώμα (υπήρχαν λουκουμάκια στο σπίτι δυστυχώς). Μίλησα με την κτηνιατρο και προληπτικα πήραμε βιταμίνη Κ1 ενώ περιμενω και τις εξετάσεις αίματος. Το σκυλακι μου είναι μια χαρά σε διάθεση, αλλά πάνε 2 μέρες από το συμβάν. Αν κάποιος έχει εμπειρία ή γνωρίζει, σε πόσο καιρό μπορώ να ειμαι σίγουρος ότι δεν θα εμφανίσει κάτι άλλο;Ξέρω ότι καθυστερουν τα συμπτώματα.
Ευχαριστώ πολυ
 


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και γω κάτι με βάση αυτό το θέμα. Το σκυλί μου μάλλον έφαγε ποντικοφάρμακο , δεδομένου ότι έκανε εμετό και είχε μπλε χρώμα (υπήρχαν λουκουμάκια στο σπίτι δυστυχώς). Μίλησα με την κτηνιατρο και προληπτικα πήραμε βιταμίνη Κ1 ενώ περιμενω και τις εξετάσεις αίματος. Το σκυλακι μου είναι μια χαρά σε διάθεση, αλλά πάνε 2 μέρες από το συμβάν. Αν κάποιος έχει εμπειρία ή γνωρίζει, σε πόσο καιρό μπορώ να ειμαι σίγουρος ότι δεν θα εμφανίσει κάτι άλλο;Ξέρω ότι καθυστερουν τα συμπτώματα.
Ευχαριστώ πολυ
Τι νέα από το σκυλάκι σας;
 
  • Like
Reactions: BiggBilly


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3