Ποσα αδεσποτα υπαρχουν στο δρομο ?


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ξερει κανεις αν εχουν καταμετρηθει τα αδεσποτα που ζουν στον δρομο ?

Μεχρι το καλοκαιρι εμενα στο κεντρο της Αθηνας (επι 30 χρονια)...περα απο τους συμπαθεις τραμπουκοσκυλους του Συνταγματος / Πανεπιστημιου και κανα δυο στα Εξαρχεια , δεν θυμαμαι αλλους σε μια περιοχη απο το Συνταγμα μεχρι τη Λεωφ. Αλεξανδρας . Εμενα σε ησυχο δρομο στους προποδες του Λυκαβηττου που λογικα θα ηταν καλο αραξοβολι για αδεσποτα.

Τωρα μενω Χαλανδρι και με το σκυλο μου εχουμε περπατησει ολο το παλιο και κατω Χαλανδρι . Περα απο τα 2-3 αδεσποτα της πλατειας Αγιου Νικολαου , δεν εχουμε πετυχει αλλα.

Παλια που δουλευα σε λιμανια , εβλεπα αγελες στη Δραπετσωνα / Κερατσινι αλλα μικρο αριθμο και στανταρ αλητοφατσες :) (τα ταιζα και τα ειχα μαθει)

Εσεις με τι συχνοτητα βλεπετε αδεσποτα ? Υπαρχει κανενα νουμερο χονδρικα των αδεσποτων που ειναι τωρα στους Αττικους δρομους ?
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Με πολύ λιγότερη συχνότητα από παλιά και είναι συνήθως σε πολύ συγκεκριμένα σημεία. Και εδώ στο Νέο Ψυχικό, θυμάμαι παλιότερα είχε μία μεγάλη αγέλη από εκεί που είναι η Ομήρου, που δεν υπάρχει πια. Αλήθεια τι απέγιναν όλα αυτά τα σκυλιά, τα μάζεψαν στους Ολυμπιακούς;
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αλήθεια τι απέγιναν όλα αυτά τα σκυλιά, τα μάζεψαν στους Ολυμπιακούς;
Σιγουρα επεσε σκουπα τοτε αλλα εχουν περασει και πεντε χρονια απο τοτε .
Σιγουρα βοηθαει η καλυτερη οργανωση των φιλοζωικων σωματειων αλλα και το ιντερνετ που επιτρεπει την ευκολοτερη υιοθεσια αδεσποτων κουταβιων και τη στειρωση αλλων.

Και παλι ομως , τα σκυλια που βλεπω ειναι λιγοτερα απο αυτα που ακουω οτι υπαρχουν.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Κι εγώ στο Γαλάτσι έχω χρόνια να δω αδέσποτο...

Για κάνε όμως καμιά βόλτα από Μενίδι πλευρά για παράδειγμα..... Είναι στους δρόμους κατά δεκάδες
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Στο Μαρούσι όπου μένω υπάρχουν γνωστές αγέλες.
Μια εποχή ήρθε καινούρια φουρνιά από το κέντρο της Αθήνας (σε κάποια υπήρχαν κολάρα με τηλέφωνα από ανθρώπους που τα φρόντιζαν στο κέντρο :D )
Στο Ίλιον όπου δουλεύω γίνεται ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ. Κυριολεκτικά εκατοντάδες αδέσποτα...
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
αμπελοκηπους έχουν απομείνει 1-2 αγέλες ,παλαιότερα υπήρχαν περισσότερες-

κορωπι που δουλεύω ,η χαρά του αδέσποτου,καθημερινά θα συναντήσω έστω

και ένα σκυλάκο να περιφέρεται..
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Στο Κέντρο έχει πολλά. Αυτά του Κολωνακίου και περιχώρων (Εθνικός Κήπος κτλ) είναι σε καλή κατάσταση. Τα άλλα παρακάτω (Γκάζι, Μοναστηράκι) δράμα.... Στο Λυκαβηττό, εχει λίγα μόνο....

Επίσης στη Βάρη/Βούλα, είχε πολλά το καλοκαίρι (ήταν και μια αγέλη πολύ επιθετική), αλλά τώρα τελευταία δεν έχω δει....
 




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Σχετικό - άσχετο, θυμήθηκα τώρα ότι πριν καμιά δεκαριά μέρες είδα στο Χαλάνδρι, όρια με Νέο Ψυχικό, ένα φοβερό κοπριτάκο. Μου έκανε εντύπωση γιατί ήλθε δίπλα μου ενώ περίμενα να διασχίσω την Αποστολοπούλου, στάθηκε και πέρασε το δρόμο όταν πέρασα κι εγώ! Παρατήρησα λοιπόν ότι φορούσε ένα πλαστικό μπλε κολλάρο με τυπωμένους αριθμούς. Δεν είχε κάποια άλλη ταυτότητα. Υπέθεσα ότι κάποιος από τους δύο Δήμους φροντίζει τα αδέσποτά του.

Tricky ξέρεις κάτι παραπάνω για το δήμο Χαλανδρίου?
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
πολλα αδεπσοτα λοιπον εχει περιξ της Αθήνας .

γιατι γινετε αυτο ???

δουλευουν καλυτερα οι φιλοζωικες και οι στειρωσεις ???

αδεσποτα πρωην κουταβια εξοχικών του καλοκαιριου ????

'μετατοπίσεις' πληθυσμου ???
 






Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Tricky ξέρεις κάτι παραπάνω για το δήμο Χαλανδρίου?
Οχι , γιατι ειμαι φρεσκος δημοτης . Οργανωνουν παντως bazaar κλπ και πρεπει να υπαρχει ισχυρος ''σκυλοσυνδεσμος''.
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Στη Νέα Σμύρνη υπάρχει η γνωστή αγέλη της ''Πλατείας'' και κάποια πίσω από την Αγία Φωτεινή, στην νησίδα της Αγίου Πολυκάρπου. Μου φαίνονται όλα σε καλή κατάσταση.