Ποσότητα για φαγητό σε κουτάβι σύμφωνα με τον κατασκευαστή




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.662
19.892
Δοκίμασε κρεατάκι και να δεις πως θα το φάει!
Ωραία. Και θα το φάει το κρεατάκι. Και μετά τι θα κάνει; Θα το ταίζει μόνιμα κρεατάκι;

Μπορεί όμως να δοκιμάσει με κάποια λιχουδιά, για να δει μήπως έχει κάποιο πρόβλημα ή απλώς κάνει πείσματα...
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Γενικά είμαι υπέρ της φυσικής τροφής....
Αλλά μπορείς να δοκιμάσεις να αναμιγνύεις λάδι ή αυγό με την κροκέτα ή λίγο κιμά ή ακόμα το λάδι από ψάρι.
Επίσης μπορεί η αναγραφή της ποσότητας να μην είναι ίση με τις ανάγκες του σκύλου.
 


hab

Active Member
14 Δεκεμβρίου 2010
26
0
43
Μία φορά που του έβαλα κοτόπουλο το έφαγε μια χαρά. Βέβαια δεν ξέρω πόσο αρκιβώς ζύγιζε αλλά δεν ήταν και λίγο! Γενικά άμα μυρίσει κάτι στην κουζίνα κάνει σαν τρελός, αλλά όταν του βάλω το φαγητό του (που το έχει αφήσει πριν) δεν το τρώει.

Δε νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα. Πιο πολλές πιθανότητες δίνω να είναι πολύ αυτό που του δίνω ή να μην αρέσει...
 
Last edited:


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Γενικά άμα μυρίσει κάτι στην κουζίνα κάνει σαν τρελός, αλλά όταν του βάλω το φαγητό του (που το έχει αφήσει πριν) δεν το τρώει.
Οπότε απλά τα πράγματα.Ο σκύλος σου ξέρει ότι υπάρχει καλύτερο φαί και αρνείται να φάει την ξηρά,και λογικό είναι!

Νηστεία και θα στρώσει!!
 


hab

Active Member
14 Δεκεμβρίου 2010
26
0
43
Αυτό που λες γίνεται, δεν του αρέσει...

Εχτές το απόγευμα, λίγο μετά που είχε φάει με τα χίλια ζόρια τη μισή δόση, του έβαλα ρύζι με κρέας... έπαθε 8 εγκεφαλικά!!!! Το έφαγε σαν τρελός, δεν προλάβαινε να προλάβαινε να καταπιεί!!

Σήμερα, μισή δόση το πρωί και ελάχιστα το απόγευμα... Πάμε για νηστεία...

Να του το κόψω τελείως το φαγητό για δυο μέρες, ή να τον αφήνω να τρώει όσο τρώει από τη δόση του και να το μαζεύω?
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Τελικά τα σκυλιά ξέρουν να τρώνε καλύτερα από εμας :)
Κι εσύ βρε παιδί μου ( σχήμα λόγου) γιατί τόση επιμονή στη ξηρά?
Και μη φοβάσαι την νηστεία, κανένας οργανισμός δεν είναι φτιαγμένος για να τρώει κάθε μέρα. Και σε μας κάτι τέτοιο καλό θα μας έκανε :)
 


hab

Active Member
14 Δεκεμβρίου 2010
26
0
43
Ο λόγος είναι γιατί μου είπε η κτηνίατρος, και το διαβάζω κι αρκετά εδώ, ότι είναι καλό να τρώει μόνο ξηρά, ειδικά τώρα που είναι μικρό.

Να σου πω την αλήθεια, το προηγούμενο σκυλί που είχα, έτρωγε τα ΠΑΝΤΑ εκτός από ξηρά τροφή :D, αλλά το είχε πάρει χαμπάρι από μικρός το κόλπο... Είπα να προσπαθήσω με αυτόν να τον μάθω έτσι, αλλά μου φαίνεται δεν το έχει η μοίρα των σκυλιών μου :)
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Σκοπός σου είναι να καταλάβει ο σκύλος πως το μόνο διαθέσιμο φαί για αυτόν είναι η ξηρά,επόμενη επιλογή δεν έχει,μόνο η νηστεία!

Βάζεις γεύμα (ξηρά) αφήνεις 15-20 (όχι παραπάνω) λεπτά αν δεν φάει το μαζέυεις και του του ξανά βάζεις στο επόμενο προκαθορισμένο γεύμα,μέεεχρι να αποφασίσει να φάει,κιας χρειαστεί να μείνει νηστικός 3 μέρες,δεν θα πάθει τίποτα.(οι λιχουδίες κομμένες μέχρι να πίασει το νόημα)

Αργότερα όταν πια το έχει εμπεδώσει μπορείς να σπας την μονοτονία της ξηράς μια στο τόσο.
 


hab

Active Member
14 Δεκεμβρίου 2010
26
0
43
Αυτό κάνω εδώ και 3-4 μέρες. Του βάζω και 15-20 λεπτά παίρνω ότι έχει αφήσει...

Σήμερα το απόγευμα του έβαλα ελάχιστο γάλα πάνω στις κροκέτες και τις έφαγε σαν τρελός, οπότε έγινε ξεκάθαρο πλέον ότι δεν του άρεσε η τροφή.

Μίλησα και με την κτηνίατρο και μου πρότεινε να δοκιμάσω κάτι άλλο. Του πήρα λοιπόν λίγο pro plan για medium με κοτόπουλο και ρύζι, επειδή διάβασα ότι είναι γευστική. Το βράδυ την έφαγε κανονικά, μισή μισή με την άλλη... άντε να δούμε, θα τα καταφέρουμε με την ξηρά...?
 




hab

Active Member
14 Δεκεμβρίου 2010
26
0
43
Ναι, κάτι διάβασα για το γάλα, αλλά του έβαλα πάρα πολύ μικρή ποσότητα, ίσα ίσα να "βραχούν" οι κροκέτες και δεν είχαμε "παρενέργειες"... Πάντως δεν έχεις άδικο, θα προτιμάω γιαούρτι.

Όπως και να έχει, την pro-plan φαίνεται να την τρώει πολύ πιο εύκολα. Τρίτη φορά του έβαλα πριν από λίγο, μισή μισή με την παλιά, και την κατασπάραξε, οπότε προς το παρόν δεν βλέπω λόγο για "γλυκαντικά".

Αν και τώρα διαβάζω σε άλλο νήμα κάτι περίεργα για pro-plan.........
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.055
Μέλη
19.946
Νεότερο μέλος
harouli